Posłowie przegłosowali wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o odpadach wydobywczych

W piątek 16 listopada posłowie przegłosowali wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wdraża do polskiego prawa przepisy unijne w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego.

Celem nowelizacji jest usprawnienie procedur w tym zakresie. Nowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki na właścicieli odpadów wydobywczych oraz obiektów służących do ich unieszkodliwiania.

Sejm uchwalił ustawę 24 października br., a 9 listopada br. Senat wprowadził do niej kilka poprawek. Jedna z przyjętych zmian przewiduje, że ustawa nie będzie obejmować nadkładu (tj. skały uważanej za nieużyteczną w górnictwie odkrywkowym) stanowiącego masy ziemne lub skalne usuwane znad złoża w celu umożliwienia wydobycia kopaliny użytecznej (tj. nadającej się do wykorzystania gospodarczego), zwałowanego na obszarze górniczym. Wyłączenie ma być możliwe, gdy nadkład ten nie będzie odpadem w rozumieniu ustawy o odpadach, a termin i sposób jego zagospodarowania zostały określone zgodnie z ustawą Prawo geologiczne i górnicze. Kolejna poprawka Senatu, zaakceptowana przez Sejm daje posiadaczom odpadów 3 miesiące od wejścia w życie nowelizacji na dostosowanie prowadzonej przez nich działalności do zmieniającego się stanu prawnego. Teraz ustawa będzie przekazana Prezydentowi do podpisu.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 19 listopada 2012 r.

Data publikacji: 19 listopada 2012 r.