Pytanie
1. Pod jakim kodem należy zakwalifikować odpady:
- odpady w postaci styropianowych opakowań (zabrudzonych żywnością), stosowanych do pakowania żywności, np. danie obiadowe z restauracji na wynos;
- odpad folii stosowanej w produkcji jako podkład dla oprzyrządowania (folia jest mocno zaolejona);
- różnego rodzaju zanieczyszczone węże ciśnieniowe stosowane w napędach/mechanizmach hydraulicznych (węże : guma + metal + zanieczyszczenie olejem hydraulicznym);
- podesty robocze stosowane przy maszynach, zarówno drewniane, jak i metalowe (drewniane mogą być nasączone olejem, chłodziwem) - podest drewno, podest drewno zaolejone, podest metal/alu?
2. Ponadto pod jakim kodem należy zakwalifikować odpady z biura:
- zszywacz do papieru;
- plastikowe przyborniki/stojaczki na długopisy, ołówki, itp.;
- meble w postaci krzeseł, biurek;
- dywany i wykładziny;
- kwiaty w doniczkach;
- oprawa oświetleniowa kasetowo-sufitowa (bez świetlówek);
- drzwi (aluminium, metal, szkło)?
Czy jeżeli odpady z biura wymienione w punkcie 2 zaliczymy do odpadów komunalnych o kodach np. 20 01 39 – tworzywa sztuczne, 20 01 40 - metale, 20 03 99 – odpady komunalne niewymienione w innych podgrupach, to czy jeżeli na dziś odpady te oddajemy pod jednym wspólnym kodem 20 03 01, postępujemy właściwie?
Zaznaczam, że ten kod został wybrany przy składaniu deklaracji na odbiór odpadów komunalnych z dwóch powodów: a) niewielkiej różnicy w kosztach między odpadami niesegregowanymi a segregowanymi, b) braku miejsca na stawianie kilku koszy (na różne frakcje) zarówno na hali produkcyjnej, jak i na zewnątrz.