MŚ o postępach w sprawie gazu łupkowego

Na ten rok zaplanowano 49 nowych odwiertów poszukiwawczych za gazem łupkowym. 10 już rozpoczęto. Do roku 2017 ma być, zgodnie z koncesjami, łącznie 121 otworów obowiązkowych i 127 tzw. „opcjonalnych”. W Polsce zainwestowano już prawie 2 miliardy złotych w poszukiwania gazu w złożach niekonwencjonalnych, a Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, kiedy pojawią się nowe przepisy dotyczące wydobywania węglowodorów.

Tylko do końca 2011 roku rozpoczęto wiercenie 22 otworów z czego 18 zostało zakończonych, 4 odwierty są w toku. Łączna kwota inwestycji na obszarze wszystkich koncesji sięga 2 mld złotych według stanu na koniec marca 2012 roku. Firmy przewidują dalsze inwestycje w podobnej wysokości do końca procesu poszukiwawczego. Do Ministra Środowiska napływają dalsze wnioski koncesjonariuszy o rozszerzenie zakresu prac poszukiwawczych.

Zapowiadane zmiany prawa dotyczące wydobywania węglowodorów, w tym gazu z łupków, przedstawione mają zostać w kwietniu tego roku. Zmienione będą zasady podziału i wysokość łącznej renty surowcowej należnej Państwu. Wszystkie zmiany podatków i opłat dotyczyć będą tylko wydobywania węglowodorów i – choć znane co do wysokości i zapisane już teraz w prawie - wejdą w życie dopiero za kilka lat. Wymiar obciążeń, jak zapowiada Ministerstwo Środowiska, nie będzie wysoki, ponieważ bierze pod uwagę kapitałochłonny charakter i ryzyko inwestycji w sektorze wydobywania węglowodorów. Przychody z tytułu renty surowcowej będą należne Skarbowi Państwa i samorządom lokalnym - przede wszystkim gminom.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 28 marca 2012 r.

Data publikacji: 28 marca 2012 r.