Komisja Europejska żąda wyjaśnień

Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz o wyjaśnienia w sprawie braku wdrożenia do polskiego prawa przepisów dyrektywy obronnej. KE chce również zbadać sprawę domniemanej niezgodności przepisów art. 24 ust. 1 pkt 1 i 1a, art. 24a, art. 154 ust. 5a oraz art. 154b polskiej ustawy - Prawo zamówień publicznych z dyrektywą 2004/18/WE.

Komisja prowadzi obecnie postępowanie na mocy art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w związku z brakiem notyfikacji przez Polskę krajowych przepisów wdrażających tzw. dyrektywę obronną. Rząd RP przekazał Komisji Europejskiej m.in. informacje na temat stanu prac prowadzących do wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy obronnej. W przekazanych informacjach wskazywano na aktualny przebieg prac prowadzonych nad ustawą w Sejmie RP, przewidywane terminy zakończenia prac w Senacie RP oraz termin przekazania ustawy do podpisu Prezydentowi RP.

Komisja wszczęła również postępowanie formalne w sprawie domniemanej niezgodności przepisów art. 24 ust. 1 pkt 1 i 1a, art. 24a, art. 154 ust. 5a oraz art. 154b p.z.p. z dyrektywą 2004/18/WE, przekazując tzw. zarzuty formalne w tej sprawie. KE w przedmiotowym postępowaniu wskazuje, że przesłanki wykluczenia z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przewidziane w art. 24 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 1a p.z.p. wykraczają poza zamknięty katalog przyczyn wykluczenia określonych w art. 45 dyrektywy 2004/18/WE. Rząd polski przekazał Komisji stosowne wyjaśnienia, ale w kolejnym etapie postępowania KE może wystosować do władz polskich tzw. uzasadnioną opinię w przedmiotowej sprawie. W takim przypadku Rząd RP będzie udzielał dalszych wyjaśnień dotyczących zgodności ustawy z prawem europejskim w powyższym zakresie.

Ponadto, w związku ze skargą otrzymaną przez Komisję Europejską, dotyczącą domniemanego nieuprawnionego zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki przy udzieleniu zamówienia na zaprojektowanie i budowę odcinków A i C Autostrady A2 Stryków – Konotopa, Komisja wystosowała do władz polskich prośbę o wyjaśnienia, w szczególności o przekazanie informacji na temat okoliczności, które uzasadniałyby udzielenie zamówienia z wolnej ręki. UZP podaje, że wraz z GDDKiA udzielił stosownych wyjaśnień, odnosząc się przede wszystkim do kwestii przesłanek dopuszczających zastosowanie trybu z wolnej ręki przy udzielaniu przedmiotowego zamówienia. W razie potrzeby, UZP będzie dalej wyjaśniał dlaczego zamawiający zastosował właśnie ten tryb.

Opracowanie: Anna Stańczuk, RPE WKP

Źródło: www.uzp.gov.pl, stan z dnia 27 września 2012 r.

Data publikacji: 27 września 2012 r.