Pytanie
Zakład do produkcji mebli uzyskał zezwolenie na odzysk odpadów z obróbki drewna ex 030105 - trociny, wióry, ścinki, drewno nie zawierające substancji niebezpiecznych. Odpady spalane będą w kotle na biomasę o mocy 950 kW. Trociny będą brykietowane lub bezpośrednio podawane do pieca. Zakład zgłosił też instalacje energetycznego spalania paliw (w tym pozostałe 3 kotły gazowe).
W trakcie kontroli WIOŚ okazało się, że w zakładzie stosuje się również płyty wiórowe. Odciągi znad maszyn podłączone są do wspólnego systemu odciągania i brak jest możliwości oddzielenia pyłów od trocin z obróbki tarcicy od pyłów z obróbki płyt wiórowych.
W związku z tym do silosu do magazynowania biomasy a następnie do spalenia w kotle na biomasę kierowane są też odpady drewnopochodne z obróbki płyt wiórowych. Pyły z obróbki płyt wiórowych stanowić będą nie więcej niż 1% ogólnej masy spalanej biomasy. Wykazano, że przy tych założeniach standardy emisyjne są dotrzymane.
Czy organ ochrony środowiska (starosta) może przyjąć zgłoszenie instalacji?
Ponadto zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 46 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) - dalej r.p.z.o.ś., instalacje do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów innych niż niebezpieczne przy zastosowaniu procesów termicznych podlegają kompetencji marszałka.