Umowa z Krajem-Gospodarzem między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Europejską Komisją Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w sprawie "Las2017" - Wspólnej Konferencji 39. Sesji Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa (EFC) Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz 75. Sesji Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego (COFFI) Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE), która odbędzie się w Warszawie w dniach 9-13 października 2017 roku. Warszawa.2017.10.05.

UMOWA
z Krajem-Gospodarzem między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Europejską Komisją Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w sprawie "Las2017" - Wspólnej Konferencji 39. Sesji Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa (EFC) Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz 75. Sesji Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego (COFFI) Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE), która odbędzie się w Warszawie w dniach 9-13 października 2017 roku,
podpisana w Warszawie dnia 5 października 2017 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Europejska Komisja Gospodarcza Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, zwane dalej "Stronami", uzgodniły, co następuje:
Artykuł  1

Uczestnicy

1. 
Dyrektor Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Sekretarz Wykonawczy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE) zapraszają uczestników na Wspólną Sesję Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO oraz Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego UNECE (zwaną dalej "Las2017"), zgodnie z regulaminami UNECE i FAO oraz ich organów pomocniczych. Delegatami na Las2017 będą:
(a)
Państwa;
(b)
Organizacje wyspecjalizowane Organizacji Narodów Zjednoczonych;
(c)
Inne organizacje międzyrządowe;
(d)
Funkcjonariusze Sekretariatu Organizacji Narodów Zjednoczonych;
(e)
Organizacje pozarządowe;
(f)
Przedstawiciele sektora prywatnego;
(g)
Inne podmioty.
2. 
Liczba uczestników międzynarodowych i krajowych szacowana jest na 350.
Artykuł  2

Organizacja Las2017

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej (zwany dalej "Rządem") zapewni odpowiednie zaplecze dla potrzeb Las2017, w tym przestrzeń konferencyjną i biurową, zasoby personalne, materiały i wyposażenie biurowe, usługi telefonu i faksu, zgodnie z opisem w Załączniku I, a także transport między lotniskiem i hotelem lub między hotelem a obiektami konferencyjnymi, jeżeli to konieczne. Rząd zapewni odpowiednie zaplecze medyczne dla potrzeb udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, a w razie poważnych wypadków Rząd zapewni natychmiastowy transport i przyjęcie do szpitala.

Artykuł  3

Finansowanie Las2017

Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 47/202, przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne w dniu 22 grudnia 1992 roku, Część A, paragraf 17, Rząd przyjmuje odpowiedzialność za wszelkie dodatkowe wydatki wynikające bezpośrednio lub pośrednio z organizacji Las2017 w Warszawie w dniach 9-13 października 2017 roku. Takie koszty, których szacunek podano w Załączniku II, obejmują, ale nie ograniczają się do następujących spraw:

(a)
Zapewnienie biletów dla funkcjonariuszy UNECE i personelu Wspólnej Sekcji UNECE/FAO do spraw Leśnictwa i Drewna, którzy są niezbędni do zaplanowania lub obsługi Las2017, zgodnie z zasadami i regulacjami Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz powiązanymi praktykami administracyjnymi dotyczącymi standardu podróży i limitów bagażowych;
(b)
Rząd zapewni wypłatę, lokalnie na terenie Warszawy, diet i wydatków końcowych dla funkcjonariuszy UNECE i Wspólnej Sekcji UNECE/FAO do spraw Leśnictwa i Drewna, wymienionych w przepisie 3(a) za konferencję przygotowawczą i konferencję Las2017. Z uwagi na fakt, że Kraj-Gospodarz zapewni personelowi UNECE oraz personelowi Wspólnej Sekcji UNECE/FAO do spraw Leśnictwa i Drewna całkowite utrzymanie (zakwaterowanie i wszystkie posiłki), funkcjonariuszom wymienionym w przepisie 3(a) wypłacona zostanie obniżona dzienna stawka diety wynosząca 20%;
(c)
Koszt wysyłki wszelkiego niezbędnego wyposażenia, materiałów i dokumentów.
Artykuł  4

Przywileje i immunitety

W odniesieniu do Las2017 zastosowanie mają Konwencja dotycząca przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych, zatwierdzona dnia 13 lutego 1946 roku (zwana dalej "Konwencją ONZ"), oraz Konwencja o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, przyjęta dnia 21 listopada 1947 roku (zwana dalej "Konwencją organizacji wyspecjalizowanych"), których Rzeczpospolita Polska jest stroną, a zwłaszcza:

(a)
Przedstawicielom Państw przysługują przywileje i immunitety na mocy rozdziału IV Konwencji ONZ i artykułu V Konwencji organizacji wyspecjalizowanych;
(b)
Funkcjonariuszom Organizacji Narodów Zjednoczonych uczestniczącym lub pełniącym funkcje w związku z Las2017 przysługują przywileje i immunitety na mocy rozdziału V i VII Konwencji ONZ;
(c)
Uczestnikom zaproszonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którzy zostali wyznaczeni przez Sekretarza Generalnego jako rzeczoznawcy w sprawach Organizacji Narodów Zjednoczonych, przysługują przywileje i immunitety nadane rzeczoznawcom wysyłanym w sprawach Organizacji Narodów Zjednoczonych na mocy rozdziału VI i VII Konwencji ONZ;
(d)
Uczestnikom zaproszonym przez FAO, którzy zostali wyznaczeni przez Dyrektora Generalnego jako eksperci dla FAO, przysługują przywileje i immunitety określone w ustępie 2 Załącznika II do Konwencji organizacji wyspecjalizowanych.
Artykuł  5

Udogodnienia

Bez uszczerbku dla postanowień Konwencji, o których mowa w Artykule 4, wszystkim uczestnikom i osobom pełniącym funkcje w związku z Las2017 przysługują takie dodatkowe zaplecze i udogodnienia, jakie są niezbędne do samodzielnego wykonywania ich funkcji w związku z Las2017.

Artykuł  6

Zaplecze

Personel zapewniony przez Rząd na mocy niniejszej Umowy otrzyma kompletne zaplecze niezbędne do samodzielnego wykonywania jego funkcji w związku z Las2017.

Artykuł  7

Wizy i zezwolenia

Wszyscy uczestnicy i osoby wykonujące funkcje w związku z Las2017 mają prawo do niezakłóconego wjazdu do i wyjazdu z Rzeczypospolitej Polskiej. Wity i zezwolenia na wjazd, gdy są wymagane i gdy złożono o nie wniosek do Ambasady lub Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej, zostaną przyznane bez zbędnej zwłoki i bezpłatnie.

Artykuł  8

Zastrzeżenia dotyczące uczestników

Przepisy Artykułu 7 nie wykluczają przedstawienia przez Rząd uzasadnionych i zgodnych z prawem zastrzeżeń dotyczących określonej osoby. Takie zastrzeżenia muszą dotyczyć jednakże poszczególnych kwestii karnych, kwestii związanych z bezpieczeństwem lub podobnych kwestii o zasadniczym znaczeniu, a nie narodowości, wyznania, przynależności zawodowej lub politycznej.

Artykuł  9

Obszar Konferencyjny

Pomieszczenia, biura i powiązane miejsca i obiekty udostępnione przez Rząd dla potrzeb Las2017, staną się Obszarem Konferencyjnym, który stanowić będzie lokal Organizacji Narodów Zjednoczonych w rozumieniu rozdziału II paragrafu 3 Konwencji ONZ przez cały czas trwania konferencji, włączając w to etapy przygotowania i likwidacji.

Artykuł  10

Odpowiedzialność Stron

Rząd będzie odpowiedzialny za załatwienie każdego pozwu, roszczenia lub innego żądania wobec Organizacji Narodów Zjednoczonych lub FAO wynikającego z: (i) obrażeń doznanych przez osobę lub szkód w mieniu na terenie obiektów konferencyjnych lub biurowych zapewnionych dla potrzeb konferencji; (ii) transportu zapewnionego przez Rząd; oraz (iii) zatrudnienia dla potrzeb konferencji personelu zapewnionego lub zorganizowanego przez Rząd; ponadto Rząd zabezpieczy i zwolni Organizację Narodów Zjednoczonych, FAO i ich personel od wszelkich takich pozwów, roszczeń lub innych żądań, z wyjątkiem sytuacji, gdy taki pozew, roszczenie lub inne żądanie wynika z rażącego zaniedbania lub umyślnej winy Organizacji Narodów Zjednoczonych, FAO lub ich personelu.

Artykuł  11

Bezpieczeństwo Las2017

Rząd powiadomi lokalne władze o zwołaniu Las2017. Rząd, na własny koszt, zapewni takie ustalenia, jakie mogą być wymagane do zapewnienia bezpieczeństwa uczestników i skutecznego funkcjonowania Las2017, z zachowaniem właściwego poziomu bezpieczeństwa i bez jakichkolwiek zakłóceń. Takie ustalenia będą prowadzone w ścisłej współpracy z wyznaczonym funkcjonariuszem wyższego szczebla Organizacji Narodów Zjednoczonych i FAO.

Artykuł  12

Rozstrzyganie sporów

Każdy spór dotyczący interpretacji lub wdrożenia tych ustaleń, za wyjątkiem sporu podlegającego odpowiednim przepisom Konwencji dotyczącej przywilejów i immunitetów Narodów Zjednoczonych lub Konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych, lub jakiejkolwiek innej stosownej umowy, zostanie rozstrzygnięty w drodze negocjacji lub innego ustalonego trybu rozstrzygania sporów, chyba że Strony uzgodnią inaczej. Każdy taki spór, który nie zostanie rozstrzygnięty w drodze negocjacji lub innego ustalonego trybu rozstrzygania sporów, zostanie skierowany do trybunału złożonego z trzech arbitrów, z których jeden zostanie wyznaczony przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym FAO, drugi przez Rząd, a trzeci, pełniący rolę przewodniczącego, przez dwóch pozostałych arbitrów. Jeżeli którakolwiek ze Stron nie wyznaczy arbitra w ciągu trzech miesięcy od momentu podania przez drugą Stronę nazwiska swojego arbitra lub jeżeli dwaj pierwsi arbitrzy w ciągu trzech miesięcy od wyznaczenia lub nominowania drugiego z nich nie wyznaczą przewodniczącego, wtedy taki arbiter zostanie nominowany przez Prezesa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości na wniosek którejkolwiek Strony sporu. O ile Strony nie uzgodniły inaczej, trybunał przyjmuje własny regulamin, przewiduje zwrot wydatków swoich członków i podział kosztów między Stronami oraz podejmuje wszystkie decyzje większością dwóch trzecich głosów. Jego decyzje w sprawie wszystkich kwestii w zakresie procedur i treści będą ostateczne, i nawet jeżeli zostaną podjęte w sytuacji braku jednej ze Stron, są wiążące dla obydwu.

Artykuł  13

Załączniki

Załączniki do niniejszej Umowy stanowią jej integralną część i, o ile wyraźnie nie ustalono inaczej, każde odniesienie do niniejszej Umowy stanowi jednocześnie odniesienie do jej Załączników.

Artykuł  14

Zmiana Umowy

Niniejsza Umowa może być zmieniona w drodze pisemnej umowy między Rządem, Organizacją Narodów Zjednoczonych i FAO.

Artykuł  15

Czas obowiązywania Umowy

Niniejsza Umowa wchodzi w życie w dniu podpisania i pozostaje w mocy przed, podczas i po zakończeniu Las2017, tak długo jak to konieczne dla rozstrzygnięcia wszystkich kwestii związanych z jej postanowieniami.

Sporządzono w Warszawie w dniu 5 października 2017 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  I

Wymagane obiekty i personel, które ma zapewnić Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w związku z organizacją Las2017, Wspólnej Konferencji Komitetu EKG ONZ do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego (COFFI) i Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa (EFC) FAO, która odbędzie się w Warszawie w Polsce w dniach 9-13 października 2017 roku

1. Obiekty na spotkania i biura

1. Sala konferencyjna dla około 350 uczestników, wyposażona w sprzęt do tłumaczenia symultanicznego na język angielski, francuski, rosyjski i hiszpański; kabina do tłumaczenia powinna być przeznaczona dla dwóch tłumaczy; kabiny powinny być dobrze izolowane.

2. 1 dodatkowa sala dla Biur (25 osób).

3. 1 sala na odrębne spotkania (50 osób).

4. Przynajmniej 5 sal na wydarzenia towarzyszące.

5. 1 biuro dla Sekretariatu ONZ (dostępne również na wieczorne sesje robocze).

6. 1 stanowisko rejestracji / 1 stanowisko mówcy /1 stanowisko informacyjne w pobliżu sali konferencyjnej.

7. 1 stanowisko do dystrybucji dokumentów wśród uczestników.

8. 1 sala / obszar pracy dla fotokopiarki(ek).

9. Strefa prasowa.

2. Urządzenia i materiały biurowe

1. Materiały biurowe (papier, zszywacz itd.).

2. Telefon do rozmów międzynarodowych, faks, WiFi.

3. Urządzenia do pokazu slajdów, plansz, w tym komputer, rzutnik do prezentacji multimedialnych, rzutnik podwieszony oraz duży ekran.

4. Fotokopiarka(i) i papier.

5. Przynajmniej 3 komputery osobiste z edytorem tekstu w języku angielskim, klawiaturą angielską i drukarkami.

6. Tabliczki z nazwami i stojaki dla krajów, organizacji międzynarodowych i urzędników oraz stoły w sali konferencyjnej.

7. Oznaki dla uczestników.

8. Flaga kraju gospodarza (1,22 x 1,83 m), flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych zapewniona przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

9. Rejestracja sesji Las2017.

10. Wydruk ostatecznego programu.

11. Pakiet konferencyjny: teczka, notatnik, pióro itd.

3. Personel

1. Punkt kontaktowy do łączności z Sekretariatem; zapewniający wysoką jakość organizacji spotkania, pośredniczący w uzyskaniu specjalnych stawek rządowych za miejsca zakwaterowania, pomagający w sprawach wizowych itd. Żeby ułatwić komunikację, pracownicy punktu kontaktowego powinni płynnie posługiwać się językiem angielskim.

2. Zespół wsparcia Sekretariatu: w zakresie organizacji podróży i zakwaterowania dla Sekretariatu zgodnie z Przepisami dotyczącymi pracowników ONZ i Regulaminem ONZ, organizacji spotkań, łączności, public relations, strony internetowej spotkania; rejestracji i potwierdzenia rejestracji, opracowywania i wysyłania pism do celów wizowych, opracowania i wydruku listy uczestników, organizacji Stanowiska Powitalnego na lotnisku, transferów, pakietu powitalnego itd. W skład Zespołu wsparcia Sekretariatu powinny wchodzić przynajmniej następujące osoby:

- Asystent administracyjny, odpowiedzialny, w ścisłym porozumieniu i współpracy z Sekretariatem, za organizację i logistykę spotkania wstępnego i Wspólnej Sesji (w okresie rozpoczynającym się 4 miesiące wcześniej);

- Administrator strony internetowej, odpowiedzialny za opracowanie strony internetowej Wspólnej Sesji, umieszczanie komunikatów i dokumentów Wspólnej Sesji, informacji praktycznych i wiadomości organizacyjnych oraz programu, a także, jeżeli to możliwe, zapewniającego rejestrację on-line;

3. Pracownicy ochrony, zapewniający bezpieczeństwo uczestników i sprawny przebieg Las2017, zgodnie z postanowieniami Artykułu 11 Umowy.

4. Wystarczająca liczba pracowników, zapewniających realizację Wspólnej Sesji, obsługę sprzętu technicznego, rejestrację na miejscu (dystrybucję oznak, pakietów konferencyjnych itd.), powielanie i dystrybucję dokumentów Wspólnej Sesji itd.

5. Zawodowi tłumacze (po dwóch w kabinie), zapewniający tłumaczenie symultaniczne w języku angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim.

ZAŁĄCZNIK Nr  II

Szacunkowe bezpośrednie koszty dodatkowe organizacji Las2017, Wspólnej Konferencji 39. Sesji EFC FAO i 75. Sesji COFFI EKG

w Warszawie, w dniach 9-13 października 2017 roku

(wszystkie sumy i sumy częściowe zostały zaokrąglone do najbliższych stu dolarów)

OPIS POZYCJI Koszt jednostkowy (w USD) Liczba dni/Ilość Liczba pracowników Koszty szacunkowe ogółem (w USD)
I. Szacunkowe bezpośrednie koszty dodatkowe podróży
A. Podróż w celu planowania - pracownicy ONZ (EKG i FAO) Sekcja Leśnictwa i Drzewnictwa EKG ONZ/FAO (1)
(i) Spotkanie przygotowawcze (do ustalenia)

Koszt wcześniej opłaconego biletu lotniczego (Genewa-Warszawa-Genewa)

700 5 3 500
B. Podróż na Sesje - pracownicy ONZ (EKG i FAO)

Pracownicy Sekcji Leśnictwa i Drzewnictwa EKG ONZ/FAO (15)

Wyjazd 7 października i powrót 14 października 2017 r.

(i) Wstępne spotkanie: 8 października 2017 r.
(ii) Sesja: 9-13 października 2017 r.
(iii) Spotkanie dodatkowe: brak

Koszt wcześniej opłaconego biletu lotniczego (Genewa-Warszawa-Genewa)

700 14 9 800
C. Podróż finansowanych mówców (8)

Terminy podróży zostaną ustalone z mówcami na podstawie 3-dniowego udziału w spotkaniu

Koszt wcześniej opłaconej podróży 8 mówców

700 8 5 600
Suma częściowa A-C: koszt wcześniej opłaconych biletów lotniczych 18 900
II. Szacunkowe koszty dziennej diety służbowej (DSA) i wydatków na dojazd
A. Podróż w celu przygotowania i planowania Las2017 - Sekcja Leśnictwa i Drzewnictwa EKG ONZ/FAO (3) (do ustalenia)

Zatwierdzone terminy podróży: do ustalenia

(i) Dzienna dieta służbowa (DSA) (287 USD x 3 dni) 287 3 5 4 305
(ii) Wydatki na dojazd (152 USD) 152 5 5 760
Suma częściowa: DSA i wydatki na dojazd w celu przygotowania Las2017 5065
B. Podróż na spotkanie Las2017- pracownicy ONZ (EKG i FAO) Sekcja Leśnictwa i Drzewnictwa EKG ONZ/FAO (15)

Zatwierdzone terminy podróż: wyjazd 7 października i powrót 14 października 2

(i) Dzienna dieta służbowa (DSA) (287 USD x 7 dni x 6 pracowników) 287 7 6 12 054
(ii) Wydatki na dojazd (152 USD x 6 pracowników)

Zatwierdzone terminy podróż: wyjazd 7 października i powrót 14 października 2

152 6 912
(i) Dzienna dieta służbowa (DSA) (287 USD x 6 dni x 6 pracowników) 287 7 6 12 054
(ii) Wydatki na dojazd (152 USD x 6 pracowników) 152 6 912
Suma częściowa: DSA i wydatki na dojazd pracowników ONZ 25932
C. DSA 1 wydatki na dojazd finansowanych mówców (8)

Terminy podróży zostaną ustalone z mówcami na podstawie 3-dniowego udziału w spotkaniu

(i) Dzienna dieta służbowa (DSA) (287 USD x 3 dni x 8 mówców) 287 3 8 6 888
(ii) Wydatki na dojazd (152 USD x 8 mówców) 152 8 1216
Suma częściowa: DSA i wydatki na dojazd finansowanych mówców 8104
III. Inne wymagania (do spełnienia przez Biuro ONZ i sfinansowania przez kraj - gospodarza) - - - - -
IV. Suma częściowa: (I + II + HI) zaokrąglone 58001
Suma ogólna 58001
Pozycje

(I) W skład Sekcji Leśnictwa i Drzewnictwa EKG ONZ/FAO wchodzą pracownicy EKG ONZ i FAO.

(I.B.) Koszt biletu lotniczego (700 USD) został oszacowany przez Biuro Podróży Carlson Wagonlit z Pałacu Narodów ONZ. Cena biletów może się zmienić.

(I.C.) Nazwiska wyżej wymienionych pracowników/mowców zostaną przekazane Rządowi - Gospodarzowi przez EKG ONZ w terminie umożliwiającym niezwłoczny zakup biletów lotniczych.

(II.) DSA i wydatki na dojazd są oparte na stawkach z grudnia 2016 r. i mogą się zmienić. Oficjalna stawka DSA ONZ obowiązująca w Warszawie w grudniu 2016 r. wynosiła 287 USD/dzień. DSA zmniejsza się o 50%, jeżeli zakwaterowanie jest bezpłatne oraz o 80%, jeżeli Rząd - Gospodarz zapewnia pełne utrzymanie (zakwaterowanie i posiłki). Wydatki na dojazd (38 USD na każdy przejazd z lub do lotniska lub innego punktu przyjazdu lub wyjazdu, tj. 38 USD x 2 = 76 USD dla Genewy oraz 38 USD x 2 = 76 USD dla Warszawy, zmniejsza się do 98 USD, jeżeli zapewniono transport lokalny. Jeżeli podróż organizuje EKG ONZ, stosuje się narzut 13%.

(II.A i II.B) DSA dotyczy terminów Sesji, spotkania wstępnego i spotkania dodatkowego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2018.459

Rodzaj: Umowa
Tytuł: Umowa z Krajem-Gospodarzem między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Europejską Komisją Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w sprawie "Las2017" - Wspólnej Konferencji 39. Sesji Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa (EFC) Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz 75. Sesji Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego (COFFI) Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNECE), która odbędzie się w Warszawie w dniach 9-13 października 2017 roku. Warszawa.2017.10.05.
Data aktu: 05/10/2017
Data ogłoszenia: 09/05/2018
Data wejścia w życie: 05/10/2017