Zespół do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.

ZARZĄDZENIE Nr 89
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 2016 r.
w sprawie Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Zespół do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
3.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
2)
pierwszy zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez Ministra Zdrowia;
3)
drugi zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez Ministra Edukacji Narodowej;
4)
pozostali członkowie - po jednym przedstawicielu w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu wyznaczonym przez:
a)
Ministra Finansów,
b)
Ministra Infrastruktury i Budownictwa,
c)
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
d)
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
e)
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
f)
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
g)
Ministra Rozwoju,
h)
Ministra Sportu i Turystyki,
i)
Ministra Sprawiedliwości,
j)
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
5)
sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego.
4.
Przewodniczący zaprasza do udziału w pracach Zespołu na prawach członka przedstawiciela:
1)
Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
2)
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
3)
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
4)
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
5)
Głównego Urzędu Statystycznego;
6)
Komendy Głównej Policji;
7)
Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
8)
Narodowego Funduszu Zdrowia;
9)
Państwowej Inspekcji Pracy;
10)
Państwowej Komisji Wyborczej;
11)
Polskiej Akademii Nauk;
12)
Polskiej Organizacji Turystycznej;
13)
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
14)
Urzędu Transportu Kolejowego.
5.
Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w jego pracach przez upoważnionych przedstawicieli.
6.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, w szczególności ekspertów, przedstawicieli innych organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 i 395), zajmujących się problematyką dotyczącą osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin oraz innych podmiotów, właściwych w sprawach będących przedmiotem prac Zespołu.
7.
Przewodniczący może, spośród członków Zespołu i osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu na prawach członków, tworzyć zespoły i grupy robocze w celu realizacji zadań Zespołu.
§  2.
Do zadań Zespołu należy opracowanie:
1)
analizy aktualnej sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do edukacji, kultury, zatrudnienia oraz świadczeń zdrowotnych;
2)
kompleksowych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin z uwzględnieniem postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169);
3)
propozycji rozwiązań legislacyjnych i systemowych mających na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin.
§  3.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności pierwszy albo drugi zastępca przewodniczącego.
2.
Do zadań przewodniczącego należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
2)
planowanie, inicjowanie i organizowanie pracy Zespołu;
3)
bieżące prowadzenie posiedzeń i czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem;
4)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
5)
przedstawianie Radzie Ministrów sprawozdań z działalności Zespołu.
§  4.
1.
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej trzech członków Zespołu, zwołuje przewodniczący, a w razie jego nieobecności pierwszy albo drugi zastępca przewodniczącego.
3.
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§  5.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na pierwszym posiedzeniu.
§  6.
1.
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, a w razie jego nieobecności głos pierwszego albo drugiego zastępcy przewodniczącego.
2.
Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, o których mowa w § 1 ust. 6, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
3.
Projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym, w terminie wskazanym przez przewodniczącego.
§  7.
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego, udzielają Zespołowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  8.
1.
Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.
2.
Przedstawicielom organizacji pozarządowych i ekspertom uczestniczącym, na zaproszenie przewodniczącego, w posiedzeniu Zespołu przysługuje zwrot kosztów przejazdu lub noclegu, poniesionych w związku z uczestnictwem w tym posiedzeniu, obliczony zgodnie z przepisami dotyczącymi ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
3.
Koszty przejazdu lub noclegu, o których mowa w ust. 2, są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
4.
Wydatki związane z działalnością Zespołu oraz zespołów i grup roboczych są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
§  9.
Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
§  10.
1.
Przewodniczący przedstawia Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z realizacji zadań Zespołu, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
2.
Przewodniczący po zrealizowaniu zadań, o których mowa w § 2, przedstawi Radzie Ministrów sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu wraz z rekomendacjami, w terminie 60 dni od dnia zakończenia jego prac.
3.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny zawierać w szczególności:
1)
dane identyfikacyjne (osobę sporządzającą, podstawę prawną utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
określenie liczby i terminów posiedzeń Zespołu;
3)
informacje w przedmiocie realizacji zadań Zespołu;
4)
wnioski i rekomendacje wynikające z prac Zespołu;
5)
informacje dotyczące celowości dalszego działania Zespołu;
6)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
§  11.
Pierwsze posiedzenie Zespołu przewodniczący zwołuje nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2016.850

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zespół do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.
Data aktu: 29/08/2016
Data ogłoszenia: 30/08/2016
Data wejścia w życie: 31/08/2016