united kingdom
ukraine

Porozumienie w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej. Wilno.2009.09.16.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi i Rządem Republiki Litewskiej w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej,
podpisane w Wilnie dnia 16 września 2009 r.

POROZUMIENIE

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Republiki Białorusi

i Rządem Republiki Litewskiej w sprawie punktu styku granic państwowych

Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Republiki Białorusi i Rząd Republiki Litewskiej,

zwane dalej "Stronami",

kierując się zasadami poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej państw i nienaruszalności granic państwowych,

biorąc pod uwagę konieczność wyznaczenia i oznakowania punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Punktem styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej, zwanym dalej "punktem styku granic", jest punkt przecięcia się linii granic państwowych ustalonych na podstawie poniżej wymienionych umów:
-
Umowy między Rzecząpospolitą Polską i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o polsko-radzieckiej granicy państwowej, podpisanej w Moskwie dnia 16 sierpnia 1945 roku;
-
Umowy między Republiką Białoruś a Republiką Litewską o białorusko-litewskiej granicy państwowej, podpisanej w Wilnie dnia 6 lutego 1995 roku;
-
Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o wspólnej granicy państwowej, stosunkach prawnych na niej obowiązujących oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Wilnie dnia 5 marca 1996 roku.
2.
Położenie punktu styku granic zaznaczono na Mapie delimitacyjnej punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej, wykonanej w skali 1:10 000, która stanowi integralną część niniejszego Porozumienia.
Artykuł  2
1.
W celu oznaczenia w terenie punktu styku granic, Strony ustanawiają znak graniczny "Marycha" ("Marycha", "Mara"), zwany dalej "znakiem granicznym".
2.
Znak graniczny składa się z trzech słupów granicznych umieszczonych po jednym na terytorium państwa każdej ze Stron.
3.
Strony powołują wspólną komisję polsko-białorusko-litewską, zwaną dalej "Wspólną Komisją", w celu opracowania projektu znaku granicznego, oznakowania punktu styku granic, geodezyjnego określenia współrzędnych punktu styku granic oraz słupów granicznych, sporządzenia Protokółu znaku granicznego i Mapy demarkacyjnej punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej. Protokół znaku granicznego, Mapę demarkacyjną punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej oraz Protokół końcowy Wspólnej Komisji sporządza się w sześciu egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i litewskim i stanowią one integralną część dokumentów demarkacyjnych państw Stron.
4.
Wydatki związane z wykonaniem wspólnych prac, o których mowa w ustępie 3, Strony pokrywają w równych częściach.
Artykuł  3
1.
Każda ze Stron podejmie niezbędne działania, mające na celu utrzymanie w należytym stanie słupa granicznego znaku granicznego znajdującego się na terytorium jej państwa i niedopuszczenie do jego przemieszczenia, uszkodzenia, zaginięcia lub zniszczenia oraz działania mające na celu zapewnienie widoczności między słupami granicznymi znaku granicznego.
2.
Strony podejmą uzgodnione działania zapewniające niezmienność położenia koryta rzeki Marycha (Marycha, Mara) w rejonie punktu styku granic.
3.
W przypadku zmian naturalnych koryta rzeki Marycha (Marycha, Mara), punkt styku granic nie zmienia swojego położenia, chyba że Strony, po analizie zmian, uzgodnią inaczej.
4.
W przypadku przemieszczenia, uszkodzenia, zaginięcia lub zniszczenia słupa granicznego znaku granicznego działania Stron regulują postanowienia umów międzynarodowych państw Stron.
5.
W przypadku braku możliwości odtworzenia słupa granicznego znaku granicznego w pierwotnym miejscu Strony uzgodnią jego nową lokalizację i sporządzą odpowiednie dokumenty w sześciu egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i litewskim.
Artykuł  4

Kwestie wynikające między Stronami, dotyczące stosowania postanowień niniejszego Porozumienia będą rozstrzygane w drodze negocjacji.

Artykuł  5

Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie w dniu otrzymania ostatniej noty stwierdzającej wykonanie przez każdą ze Stron niezbędnych procedur wewnątrzpaństwowych.

Niniejsze Porozumienie sporządzono w Wilnie dnia 16 września 2009 roku w trzech egzemplarzach, każdy w językach polskim, białoruskim i litewskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIK 

MAPA DELIMITACYJNA PUNKTU STYKU GRANIC PAŃSTWOWYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, REPUBLIKI BIAŁORUSI I REPUBLIKI LITEWSKIEJ

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2011.13.139

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie punktu styku granic państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Białorusi i Republiki Litewskiej. Wilno.2009.09.16.
Data aktu: 16/09/2009
Data ogłoszenia: 15/02/2011
Data wejścia w życie: 26/10/2010