Uznanie za rezerwat przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA I ZASOBÓW NATURALNYCH
z dnia 3 marca 1989 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) w związku z częścią A załącznika nr 3 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dolina Szklarki" obszar lasu o powierzchni 47,29 ha w Leśnictwie Dolina Będkowska Nadleśnictwa Krzeszowice, położony w gminie Jerzmanowice - Przeginia w województwie krakowskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1979-1988 jako oddziały lasu 9 a, b, 10 a1, a2, d. Celem ochrony jest zachowanie zespołu buczyny karpackiej, charakterystycznego m. in. dla Jury Krakowskiej, oraz fragmentu grądu wysokiego.
§  2.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dolina Kluczwody" obszar lasu o powierzchni 35,22 ha w Leśnictwie Dolina Bądkowska Nadleśnictwa Krzeszowice, położony w gminie Wielka Wieś w województwie krakowskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1979-1988 jako oddziały lasu 2 a-f, 3 a-f. Celem ochrony jest zachowanie walorów krajobrazu charakterystycznego dla Jury Krakowskiej wraz z zespołem grądu oraz naskalnymi zbiorowiskami kserotermicznymi.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dolina Eliaszówki" obszar lasu o powierzchni 109,57 ha w Leśnictwie Dubie Nadleśnictwa Krzeszowice, położony w gminie Krzeszowice w województwie krakowskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1979-1988 jako oddziały lasu 69 a, b1, b2, c, d, f, 70 a, b, c, d, 72 a1, b, c, 78A a, b, c, d, 78 a, b, c, d, f. Celem ochrony jest zachowanie zespołów buczyny karpackiej i ciepłolubnej, grądu oraz łęgu olszowo-jesionowego, jak też skał wapiennych o urozmaiconych formach.
§  4.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Kozie Kąty" obszar lasu o powierzchni 24,21 ha w Leśnictwie Radziszów Nadleśnictwa Myślenice, położony w gminie Skawina w województwie krakowskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddział lasu 14 b, f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu drzewostanu mieszanego o charakterze naturalnym z udziałem jodły w zachodniej części Pogórza Wielickiego.
§  5.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czarny Kąt" obszar lasu o powierzchni 32,97 ha w Leśnictwie Wyk Nadleśnictwa Nowogród, położony w gminie Zbójna w województwie łomżyńskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddział lasu 232. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk boru brusznicowego i czernicowego charakterystycznych dla Puszczy Kurpiowskiej.
§  6.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Rycerski Kierz" obszar lasu o powierzchni 43,52 ha w Leśnictwie Jednaczewo Nadleśnictwa Łomża, położony w gminie Łomża w województwie łomżyńskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddział lasu 21. Celem ochrony jest zachowanie ginących zbiorowisk grądu czyśćcowego oraz fragmentu dąbrowy świetlistej.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Łokieć" obszar lasu o powierzchni 139,50 ha w Leśnictwie Kuzie Nadleśnictwa Nowogród, położony w gminie Zbójna w województwie łomżyńskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1975-1985 jako oddziały lasu 44, 45, 46, 47, 48. Celem ochrony jest zachowanie w stanie naturalnym torfowisk niskich i wysokich, wraz z otaczającymi zbiorowiskami leśnymi naturalnego pochodzenia, charakterystycznych dla Puszczy Kurpiowskiej.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dąbrowa Brzeźnicka" obszar lasu o powierzchni 6,47 ha w Leśnictwie Brzeźnica Nadleśnictwa Krzystkowice, położony w gminie Brzeźnica w województwie zielonogórskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1976-1986 jako oddziały lasu 148 h (część), 156 h, j. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów grądu oraz dąbrowy świetlistej z licznymi dębami pomnikowymi.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Szklarnia" obszar lasu o powierzchni 278,32 ha w Leśnictwie Zofianka Partyzanckiego Parku Pamięci Narodowej "Lasy Janowskie", położony w gminach Janów Lubelski i Dzwola w województwie tarnobrzeskim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1976-1985 jako oddziały lasu 341, 342, 343, 344 a, g, h, i, j, 365, 366 a, c, d, g-j, 386, 387, 388, 389 c, g, h, 406, 407, 408, 409 a. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu dawnej Puszczy Solsklej, obejmującego głównie drzewostany naturalnego pochodzenia ze znacznym udziałem jodły.
§  10.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Źródła Borówki" obszar lasu i źródeł rzeki Borówki o powierzchni 21,99 ha w Leśnictwie Pszczonów Nadleśnictwa Skierniewice, położony w gminie Maków w województwie skierniewickim, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1984-1993 jako oddziały lasu 267 g, 268 b, c, 281 d, f, 282 a. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk leśnych grądu, boru mieszanego i sosnowego oraz swoistych cech krajobrazu.
§  11.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2)
zmieniania stosunków wodnych, jeżeli taka zmiana mogłaby w sposób istotny naruszyć warunki ekologiczne,
3)
zbierania ziół leczniczych i innych roślin oraz zbierania owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich,
5)
niszczenia gleby, pozyskiwania kopalin i torfu,
6)
zanieczyszczenia wody i terenu, wzniecania ognia oraz zakłócania ciszy,
7)
stosowania wszelkich środków chemicznych,
8)
niszczenia i uszkadzania drzew i innych roślin,
9)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków; w rezerwacie określonym w § 9 dopuszcza się odstrzał redukcyjny zwierzyny płowej i dzików, po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem przyrody,
10)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
11)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
12)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi,
13)
w rezerwacie określonym w § 9 używania ciężkiego sprzętu w pracach leśnych.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024