Tryb przekazywania radom narodowym stopnia podstawowego przedsiębiorstw terenowych oraz zakładów i innych jednostek państwowych podporządkowanych wojewódzkim radom narodowym.

UCHWAŁA Nr 11
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1989 r.
w sprawie trybu przekazywania radom narodowym stopnia podstawowego przedsiębiorstw terenowych oraz zakładów i innych jednostek państwowych podporządkowanych wojewódzkim radom narodowym.

Na podstawie art. 62 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. z 1988 r. Nr 26, poz. 183) Rada Ministrów w porozumieniu z Radą Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa tryb przekazywania radom narodowym stopnia podstawowego przedsiębiorstw terenowych oraz zakładów i innych jednostek państwowych podporządkowanych wojewódzkim radom narodowym, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
§  2.
1.
Z wnioskiem o przekazanie jednostki organizacyjnej może wystąpić do wojewódzkiej rady narodowej rada narodowa stopnia podstawowego oraz terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego.
2.
Podjęcie przez wojewódzką radę narodową uchwały o przekazaniu jednostki organizacyjnej na wniosek terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego wymaga zgody rady narodowej stopnia podstawowego.
3.
Wniosek przedstawiony przez radę narodową stopnia podstawowego podlega zaopiniowaniu przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólniej stopnia wojewódzkiego.
§  3.
1.
Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do wniosku o przekazanie jednostki organizacyjnej kilku radom narodowym stopnia podstawowego.
2.
Przekazanie jednostki organizacyjnej kilku radom narodowym stopnia podstawowego wymaga także zgodnych uchwał tych rad co do warunków przekazania tej jednostki.
§  4.
1.
Przedstawienie wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, powinno być poprzedzone analizą celu, potrzeby i warunków zamierzonego przekazania, jak również jego przewidywanych skutków społecznych i ekonomicznych, a w szczególności wpływu na zaspokajanie potrzeb ludności.
2.
Sporządzenie analizy, o której mowa w ust. 1, może być powierzone zespołowi przygotowawczemu, powołanemu w tym celu przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej.
§  5.
1.
Wniosek o przekazanie jednostki organizacyjnej powinien zawierać w szczególności jej nazwę i siedzibę oraz datę i warunki przekazania.
2.
Wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 1, powinien także wskazywać, który terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego będzie pełnić funkcje, o których mowa w § 6 ust. 1.
§  6.
1.
Na podstawie uchwały wojewódzkiej rady narodowej o przekazaniu jednostki organizacyjnej terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego przekazuje terenowemu organowi administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego funkcję:
1)
organu założycielskiego przedsiębiorstwa terenowego,
2)
organu sprawującego nadzór nad zakładem lub inną jednostką państwową podporządkowaną radzie narodowej.
2.
Z przekazania funkcji, o których mowa w ust. 1 sporządza się protokół.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.4.41

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb przekazywania radom narodowym stopnia podstawowego przedsiębiorstw terenowych oraz zakładów i innych jednostek państwowych podporządkowanych wojewódzkim radom narodowym.
Data aktu: 03/02/1989
Data ogłoszenia: 24/02/1989
Data wejścia w życie: 24/02/1989