Organizacja i tryb działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zakresu działania jej organów, a także zasad wynagradzania stale urzędujących członków tej komisji.

ZARZĄDZENIE Nr 4
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1988 r.
w sprawie organizacji i trybu działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zakresu działania jej organów, a także zasad wynagradzania stale urzędujących członków tej komisji.

Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 202 i z 1987 r. Nr 22, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna do Spraw Kadr Naukowych, zwana dalej "Komisją", działa na plenarnych posiedzeniach oraz przez swe organy.
§  2.
Do zadań plenarnego posiedzenia Komisji należy:
1)
podział Komisji na sekcje oraz określanie zakresów ich działania,
2)
wybór przewodniczących sekcji i ich zastępców,
3)
wybór członków Prezydium Komisji, o których mowa w art. 36 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 202 i z 1987 r. Nr 22, poz. 128), zwanej dalej "ustawą", w liczbie od 3 do 7,
4)
ustalanie wytycznych dotyczących działalności Komisji w zakresie jej ustawowych obowiązków oraz ocena działania organów Komisji.
§  3.
1.
Plenarne posiedzenie Komisji zwołuje przewodniczący Komisji z własnej inicjatywy albo na wniosek Prezydium Komisji bądź na wniosek 1/3 ogólnej liczby członków Komisji.
2.
Plenarne posiedzenie Komisji zwołuje się co najmniej raz w każdej kadencji.
3.
Uchwały plenarnych posiedzeń Komisji są podejmowane w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Komisji, gdy za przyjęciem uchwały wypowiedziała się więcej niż połowa członków Komisji obecnych na posiedzeniu.
§  4.
1.
Organami Komisji są: Prezydium, sekcje oraz zespoły międzysekcyjne powoływane w razie potrzeby do rozpatrzenia spraw wykraczających poza kompetencję jednej sekcji.
2.
Posiedzenia organów Komisji są zwoływane w zależności od potrzeb, z tym że posiedzenia Prezydium i posiedzenia każdej sekcji są zwoływane nie rzadziej niż 8 razy w roku.
3.
Do uchwał organów Komisji przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4.
W sprawach, o których mowa w art. 39 ustawy, z wyjątkiem pkt 1 lit. a), b) i d), uchwały organów Komisji są podejmowane w głosowaniu tajnym.
§  5.
1.
Zespoły międzysekcyjne, w tym przewodniczących zespołów, powołuje Prezydium Komisji spośród członków Komisji, określając równocześnie zakresy ich działania.
2.
Przewodniczącego zespołu powołuje się spośród członków Prezydium Komisji.
3.
Zespół międzysekcyjny ma uprawnienia sekcji w sprawach powierzonych zespołowi do rozpatrzenia; ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sekcji, rozumie się przez to również zespół międzysekcyjny.
§  6.
Wydanie decyzji lub opinii Komisji w sprawach wymienionych w art. 30 ustawy jest poprzedzone postępowaniem opiniodawczym prowadzonym przez właściwą sekcję.
§  7.
1.
W postępowaniu opiniodawczym jest powoływany rzeczoznawca, który przedstawia na piśmie opinię w rozpatrywanej sprawie i bierze udział w dyskusji na posiedzeniu sekcji.
2.
Na wniosek sekcji lub Prezydium mogą być powoływani dodatkowi rzeczoznawcy.
3.
Dodatkowego rzeczoznawcę powołuje się zawsze w sprawie dotyczącej zatwierdzenia uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego, gdy pierwszy rzeczoznawca przedstawi opinię negatywną.
4.
Sekcja może zrezygnować, w uzasadnionych przypadkach, z udziału rzeczoznawcy w posiedzeniu sekcji.
§  8.
1.
Rzeczoznawcą Komisji może być jej członek lub osoba spoza Komisji odpowiadająca wymaganiom ustawy, przewidzianym dla recenzenta w przewodzie habilitacyjnym.
2.
Rzeczoznawców Komisji powołuje przewodniczący Komisji w uzgodnieniu z przewodniczącym właściwej sekcji.
3.
Przewodniczący Komisji może przekazać powoływanie rzeczoznawców swemu zastępcy lub sekretarzowi Komisji.
§  9.
Obradami sekcji kieruje przewodniczący sekcji lub jego zastępca.
§  10.
1.
Po przeprowadzeniu postępowania opiniodawczego sekcja przedstawia propozycję decyzji lub opinii Komisji w danej sprawie.
2.
Prezydium Komisji, biorąc pod uwagę propozycję, o której mowa w ust. 1, z upoważnienia Komisji i w jej imieniu wydaje decyzję lub opinię w sprawach określonych w art. 39 ustawy.
3.
Decyzję lub opinię Komisji przekazuje na piśmie przewodniczący Komisji lub upoważniony przez niego zastępca przewodniczącego Komisji.
§  11.
1.
Prezydium Komisji przed wydaniem w imieniu Komisji decyzji lub opinii może zalecić sekcji uzupełnienie albo ponowne przeprowadzenie postępowania opiniodawczego, jeśli uzna, że poprzednie postępowanie nie daje wystarczających podstaw do wydania decyzji lub opinii.
2.
Prezydium Komisji z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego Komisji może odroczyć przekazanie decyzji lub opinii i po zapoznaniu się z opinią dodatkowego rzeczoznawcy - skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sekcję.
§  12.
1.
Przewodniczący Komisji kieruje obradami plenarnego zebrania Komisji i posiedzeń Prezydium Komisji oraz reprezentuje Komisję na zewnątrz.
2.
Przewodniczący Komisji przedstawia Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie z działalności Komisji za okres kadencji.
3.
Przewodniczącemu Komisji przysługuje prawo zasięgania na swe potrzeby opinii dodatkowych rzeczoznawców w przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 2.
§  13.
1.
Decyzje lub opinie, wydawane w sprawach objętych ustawowymi kompetencjami Komisji, powinny zostać umotywowane na żądanie właściwego organu, który wystąpił o wydanie opinii lub decyzji.
2.
Treść motywacji decyzji lub opinii Komisji ustala Prezydium Komisji lub upoważniony przez Prezydium jego członek.
3.
W sprawach dotyczących nadawania stopnia doktora habilitowanego motywacja negatywnej decyzji Komisji przekazywana jest każdorazowo radzie wydziału (radzie naukowej) właściwej w danej sprawie.
§  14.
1.
Ponowne rozpatrzenie sprawy w Komisji na wniosek właściwego, przewidzianego ustawą organu, wymaga powołania w sprawie co najmniej jednego nowego rzeczoznawcy, który tej sprawy dotychczas nie opiniował, jeżeli poprzedni rzeczoznawca, który wyraził opinię negatywną, nie zmienił swej opinii.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, tryb dalszego postępowania Komisji ustala Prezydium, biorąc pod uwagę wszystkie zgromadzone opinie.
§  15.
Prezydium Komisji może ustalić szczegółowy tryb postępowania w sprawach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  16.
Stale urzędujący członkowie Komisji otrzymują wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości ustalonej przez Prezesa Rady Ministrów odrębnie na okresy kadencji.
§  17.
1.
Obsługę działalności Komisji sprawuje Biuro Komisji przy Polskiej Akademii Nauk. Do zakresu działania Biura należy:
1)
przygotowanie materiałów do bieżącej pracy Komisji i jej organów,
2)
przygotowanie materiałów dotyczących rozwoju kadr naukowych w kraju oraz materiałów niezbędnych do przeprowadzenia przez Komisję okresowych analiz działalności jednostek uprawnionych do nadawania stopni naukowych w zakresie korzystania z tych uprawnień, poziomu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz prawidłowości przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych,
3)
prowadzenie dokumentacji dotyczącej nadawania tytułów naukowych, stopni naukowych i powoływania na stanowisko docenta,
4)
organizowanie spotkań mających na celu wymianę doświadczeń Komisji z innymi jednostkami lub organami,
5)
wykonywanie innych zadań zleconych przez przewodniczącego Komisji, zgodnie z zadaniami i zasadami działania Komisji.
2.
Nadzór nad działalnością Biura Komisji sprawuje przewodniczący Komisji.
3.
Działalnością Biura Komisji kieruje dyrektor Biura, powołany przez przewodniczącego Komisji w uzgodnieniu z Ministrem-Szefem Urzędu Rady Ministrów.
4.
Pracowników Biura Komisji zatrudnia dyrektor Biura w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji.
5.
Do pracowników Biura Komisji stosuje się przepisy o zatrudnianiu pracowników centralnych urzędów administracji państwowej.
§  18.
Obsługę Komisji w zakresie spraw nie wymienionych w § 17 wykonują, stosownie do potrzeb, jednostki organizacyjne Sekretariatu Administracyjnego Polskiej Akademii Nauk.
§  19.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywane są z budżetu państwa, w części dotyczącej Polskiej Akademii Nauk.
§  20.
Komisja używa okrągłej pieczęci z godłem państwowym pośrodku i z napisem w otoku: Centralna Komisja Kwalifikacyjna do Spraw Kadr Naukowych.
§  21.
Szkoły wyższe, placówki Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe na żądanie Komisji przedstawiają jej materiały i wyjaśnienia dotyczące ich działalności w dziedzinie kształcenia kadr naukowych, nadawania stopni naukowych i tytułów naukowych.
§  22.
Sposób przygotowania dokumentacji spraw zgłaszanych do rozpatrzenia w Komisji ustala Prezydium Komisji.
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.8.66

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb działania Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych, zakresu działania jej organów, a także zasad wynagradzania stale urzędujących członków tej komisji.
Data aktu: 19/02/1988
Data ogłoszenia: 05/03/1988
Data wejścia w życie: 05/03/1988