Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 5 grudnia 1988 r.
w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia, zatwierdzone uchwałą nr 133 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 16 listopada 1988 r.
2.
Ogólne warunki ubezpieczenia, wymienione w ust. 1 wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ ZA WADY PRODUKTU

Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Ogólne warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu, zwane dalej "ogólnymi warunkami OC za produkt", mają zastosowanie do umów ubezpieczenia zawieranych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń (PZU) z producentami, zwanymi dalej "ubezpieczającym".
2.
W porozumieniu z ubezpieczającym do umowy ubezpieczenia mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w ogólnych warunkach OC za produkt.
3.
W sprawach nie uregulowanych w ogólnych warunkach OC za produkt mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242).

Przedmiot i zakres ubezpieczenia

§  2.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna producenta za szkody, które poniosły osoby trzecie w związku z użytkowaniem lub konsumpcją towarów określonych w umowie ubezpieczenia, a które wynikły w następstwie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uszkodzenia lub zniszczenia mienia.
§  3.
1.
PZU jest obowiązany do zapłaty odszkodowania w granicach odpowiedzialności cywilnej ubezpieczającego, najwyżej jednak do wyczerpania sumy ubezpieczenia stanowiącej górną granicę odpowiedzialności PZU, bez względu na liczbę szkód powstałych z tego samego zdarzenia w okresie ubezpieczenia.
2.
Ponadto PZU jest obowiązany:
1)
do pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych przez PZU albo za jego zgodą w celu ustalenia okoliczności i rozmiaru szkód,
2)
do pokrycia niezbędnych kosztów obrony prawnej oraz kosztów sądowych w sporze prowadzonym na polecenie PZU lub za jego zgodą.
§  4.
PZU nie odpowiada za szkody:
1)
które zobowiązany jest wyrównać producent w ramach gwarancji lub rękojmi,
2)
wynikłe z wprowadzającej w błąd reklamy, wadliwych lub niedostatecznych etykiet albo innych instrukcji użytkowania, stosowania lub składowania produktu,
3)
spowodowane wycofaniem z rynku określonego asortymentu wyrobów lub produktów,
4)
powstałe w następstwie prowadzenia działań wojennych,
5)
powstałe na skutek prowadzenia działalności związanej z wykorzystaniem energii atomowej,
6)
które zostały wyrządzone poza granicami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
7)
nie przekraczające 10.000 zł.

Zawarcie umowy ubezpieczenia, czas jej trwania.

Składka ubezpieczeniowa
§  5.
1.
Zawarcie ubezpieczenia następuje na podstawie wniosku ubezpieczającego, zawierającego informacje niezbędne do wystawienia dokumentu ubezpieczenia.
2.
Zawarcie umowy ubezpieczenia PZU potwierdza dokumentem ubezpieczenia.
§  6.
Odpowiedzialność PZU dotyczy produktów wytworzonych w okresie objętym ubezpieczeniem i rozpoczyna się od dnia następującego po zawarciu umowy, nie wcześniej jednak niż od dnia następnego po zapłaceniu składki, chyba że w umowie określono późniejszy termin ubezpieczenia.
§  7.
1.
Okres ubezpieczenia trwa jeden rok, chyba że umowę ubezpieczenia zawarto na okres krótszy.
2.
Umowę ubezpieczenia zawartą na okres jednego roku przedłuża się na rok następny, jeżeli żadna ze stron nie wypowiedziała umowy na dwa miesiące przed upływem terminu ubezpieczenia.
§  8.
1.
Składka za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej producenta za wady produktu stanowi 0,5-1% sumy ubezpieczenia.
2.
PZU może ustalić w porozumieniu z ubezpieczającym składkę zryczałtowaną.
3.
Wysokość składki może być w uzasadnionych przypadkach korygowana w okresie ubezpieczenia w zależności od finansowych wyników przebiegu ubezpieczenia.

Obowiązki ubezpieczającego w razie powstania szkody

§  9.
1.
W razie zajścia zdarzenia, które może spowodować roszczenie ze strony poszkodowanego, ubezpieczający obowiązany jest w miarę możliwości zapobiec zwiększaniu się szkody oraz podać wszelkie znane mu informacje i dowody dotyczące szkody i jej rozmiaru.
2.
Ubezpieczający obowiązany jest bezzwłocznie zawiadomić PZU o szkodzie i o wystąpieniu poszkodowanego z roszczeniami na drogę sądową lub arbitrażową.
3.
Na żądanie PZU ubezpieczający jest obowiązany udzielić pełnomocnictwa procesowego wskazanej prze PZU osobie.
4.
Uznanie roszczenia lub zawarcie ugody, które zobowiązywałoby PZU do wypłaty odszkodowania, wymaga uprzedniej pisemnej zgody PZU.
5.
Jeżeli ubezpieczający z własnej winy nie dopełni któregokolwiek obowiązku określonego w ust. 1-4, a miało to wpływ na odpowiedzialność PZU, ustalenie okoliczności szkody lub jej rozmiarów, PZU może odmówić wypłaty odszkodowania lub je zmniejszyć.

Ustalenie i wypłata odszkodowania

§  10.
1.
PZU wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie.
2.
Jeśli w terminie określonym w ust. 1 wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności PZU albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część odszkodowania PZU wypłaca w terminie określonym w ust. 1.
3.
Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje, PZU informuje o tym osobę zgłaszającą roszczenie i ubezpieczającego w terminie określonym w ust. 1, wskazując na okoliczności i podstawę prawną, uzasadniające odmowę wypłaty odszkodowania, wraz z pouczeniem o środkach odwoławczych.

Przejście roszczeń na PZU

§  11.
Jeżeli w związku ze szkodą, za którą PZU wypłacił odszkodowanie, przysługuje ubezpieczającemu roszczenie o odszkodowanie do osoby trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, roszczenie to z dniem zapłaty odszkodowania przechodzi na PZU do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli PZU pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem PZU.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.34.314

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za wady produktu.
Data aktu: 05/12/1988
Data ogłoszenia: 23/12/1988
Data wejścia w życie: 01/01/1989