Zasady organizowania i przeprowadzania przetargu na działki budowlane.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 5 września 1988 r.
w sprawie zasad organizowania i przeprowadzania przetargu na działki budowlane.

Na podstawie art. 4 ust. 4 i art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99, z 1987 r. Nr 21, poz. 124 i z 1988 r. Nr 24, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99, z 1987 r. Nr 21, poz. 124 i z 1988 r. Nr 24, poz. 170).
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o terenowym organie administracji państwowej bez bliższego określenia, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami.
§  2.
1.
Grunty państwowe, o których mowa w art. 4 ust. 4, oraz działki, o których mowa w art. 23 ust. 1, przeznacza do sprzedaży lub do oddania w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu właściwa rada narodowa stopnia podstawowego.
2.
Terenowy organ administracji państwowej przygotowuje dla rady narodowej dokumenty określające numery działek, ich powierzchnię, położenie oraz oznaczenie ksiąg wieczystych.
§  3.
1.
Terenowy organ administracji państwowej na podstawie uchwały rady narodowej ogłasza o przeprowadzeniu przetargu na sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste.
2.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1)
cenę wywoławczą poszczególnych działek, ustaloną według zasad określonych w art. 44,
2)
termin i miejsce przetargu,
3)
wysokość wadium oraz termin, w jakim osoba przystępująca do przetargu powinna wpłacić wadium na podane konto lub do kasy terenowego organu administracji państwowej,
4)
termin, w którym należy dokonać wpłaty przetargowej ceny nabycia działki,
5)
pouczenie o skutkach nieuregulowania w podanym terminie ceny przetargowej nabycia działki.
§  4.
1.
Ogłoszenie o przetargu wywiesza się w lokalu urzędu miasta, miasta i gminy lub gminy na 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem przetargu, a ponadto podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości lub zamieszcza się w miejscowej prasie.
2.
Przetarg odbywa się publicznie w miejscu i terminie wyznaczonym przez terenowy organ administracji państwowej, a przeprowadza go osoba upoważniona przez ten organ.
3.
Osoby biorące udział w przetargu po wygraniu przetargu nabędą działki na własność lub w użytkowanie wieczyste na zasadach określonych w przepisach ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
4.
Przetarg uważa się za niedoszły do skutku, jeżeli nie weźmie w nim udziału co najmniej dwóch uczestników lub jeżeli żaden z uczestników przetargu nie zaoferuje ceny wyższej od wywoławczej.
§  5.
1.
Po wywołaniu przetargu osoba upoważniona do jego przeprowadzenia podaje do wiadomości obecnych:
1)
przedmiot przetargu,
2)
cenę wywoławczą,
3)
wysokość wadium,
4)
termin wpłaty przetargowej ceny nabycia,
5)
wielkość postąpienia.
2.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej z zaokrągleniem wzwyż do pełnych stu złotych.
3.
Zaoferowana cena przestaje wiązać, gdy inna osoba biorąca udział w przetargu zaoferuje cenę wyższą.
4.
Po ustaniu postąpień osoba upoważniona do przeprowadzenia przetargu uprzedza obecnych, że po trzecim obwieszczeniu zaoferowanej najwyższej ceny dalsze postąpienia nie będą przyjęte, ogłasza trzykrotnie ostatnio zaoferowaną cenę, zamyka przetarg i wymienia jako nabywcę osobę, która zaoferowała najwyższą cenę.
5.
Osoba upoważniona do przeprowadzenia przetargu sporządza protokół, w którym wymienia prowadzącego przetarg, termin i miejsce przetargu, numer działki będącej przedmiotem przetargu, jej powierzchnię, oznaczenie księgi wieczystej oraz imię, nazwisko i adres nabywcy, a także cenę nabycia.
6.
Protokół, o którym mowa w ust. 5, sporządza się oddzielnie dla każdej działki.
7.
Wadium wpłacone przez nabywcę zalicza się na poczet ceny nabycia, a wadia wpłacone przez pozostałe osoby zwraca się tym osobom.
§  6.
1.
Wynik przetargu zobowiązuje terenowy organ administracji państwowej do wydania decyzji o sprzedaży działki lub o oddaniu jej w użytkowanie wieczyste.
2.
Ostateczny termin wpłaty ceny sprzedaży lub pierwszej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego po odliczeniu wpłaconego wadium kończy się po upływie siedmiu dni od daty uprawomocnienia się decyzji, o której mowa w ust. 1. Niedotrzymanie terminu powoduje przepadek wadium, a przeprowadzony przetarg czyni niebyłym.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024