Jednolite warunki gwarancyjne dotyczące mebli sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA RYNKU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 14 czerwca 1988 r.
w sprawie jednolitych warunków gwarancyjnych dotyczących mebli sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego. *

Na podstawie art. 384 Kodeksu cywilnego oraz § 8 pkt 1 uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów trwałego użytku, sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 21, poz. 118), w związku z art. 2 ust. 1 pkt 5 lit. b) i art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Rynku Wewnętrznego (Dz. U. Nr 33, poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się jednolite warunki gwarancyjne dotyczące mebli sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego, zwane dalej "warunkami gwarancyjnymi", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Warunki gwarancyjne określają minimalny zakres świadczeń, do których zobowiązany jest gwarant lub sprzedawca mebli z tytułu gwarancji udzielonej kupującemu przy zawieraniu umowy sprzedaży.
§  3.
1.
Przy wydawaniu mebli ze sklepu, magazynu lub przez przewoźnika sprzedawca (osoba działająca w jego imieniu) obowiązany jest okazać kupującemu ich jakość i kompletność w stanie rozpakowanym.
2.
Przy sprzedaży na podstawie wzoru meble dostarczone do obrotu w paczkach, z przeznaczeniem do montażu poza miejscem wydania, mogą być, jeśli paczka nie nosi śladów naruszenia (uszkodzenia), wydane kupującemu bez rozpakowania paczek.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zgłoszenie przez kupującego reklamacji dotyczącej widocznych wad towaru oraz braku elementów i akcesoriów powinno nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od daty wydania mebli kupującemu, jeżeli termin ten zastrzeżono w karcie gwarancyjnej.
§  4.
Sprzedawca obowiązany jest wydać kupującemu wraz z meblami wszystkie przynależne do tych mebli elementy, akcesoria, instrukcje oraz prawidłowo wypełniony dokument gwarancyjny.
§  5.
W zakresie nie uregulowanym w zarządzeniu stosuje się przepisy uchwały nr 71 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1983 r. w sprawie ogólnych warunków sprzedaży detalicznej towarów oraz ogólnych warunków gwarancyjnych dotyczących towarów trwałego użytku, sprzedawanych przez jednostki handlu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 21, poz. 118).
§  6.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do roszczeń zgłaszanych przez kupujących z tytułu gwarancji udzielonych na meble zakupione przed wejściem w życie zarządzenia, jeżeli warunki tych gwarancji są mniej korzystne od warunków ustalonych w zarządzeniu.
2.
Przez używane w zarządzeniu określenie "kupujący" rozumie się odpowiednio "uprawniony do gwarancji".
§  7.
Tekst zarządzenia powinien być podany do wiadomości kupujących w każdym miejscu sprzedaży mebli przez umieszczenie go na stałe w miejscu swobodnie dostępnym.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

JEDNOLITE WARUNKI GWARANCYJNE DOTYCZĄCE MEBLI SPRZEDAWANYCH PRZEZ JEDNOSTKI HANDLU USPOŁECZNIONEGO

§  1.
Meble sprzedawane przez jednostki handlu uspołecznionego powinny spełniać wymagania obowiązujących norm, a w przypadku mebli produkowanych na specjalne zamówienie - warunków technicznych uzgodnionych między gwarantem i sprzedawcą.
§  2.
Termin gwarancji udzielonej na meble wynosi 12 miesięcy od daty wydania ich kupującemu, chyba że gwarant ustali dłuższy termin gwarancji.
§  3.
1.
Gwarant odpowiada za wady wynikłe z przyczyny tkwiącej w sprzedanym meblu oraz za uszkodzenia będące nieuniknionym następstwem tych wad przy używaniu mebla zgodnie z przeznaczeniem, powstałe do czasu załatwienia reklamacji, a w przypadku mebli, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3 zarządzenia - także za uszkodzenia i braki stwierdzone po otwarciu oryginalnego opakowania fabrycznego.
2.
Odpowiedzialnością z tytułu gwarancji nie są ukryte wady i będące ich następstwem uszkodzenia ujawnione po upływie terminu gwarancji oraz następującego po nim 3-miesięcznego okresu rękojmi pogwarancyjnej.
§  4.
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia powstałe w wyniku:
1)
niewłaściwego bądź nieostrożnego przenoszenia, przewożenia mebli, wykonywanego staraniem kupującego,
2)
niewłaściwego lub niezgodnego z instrukcją montażu elementów i akcesoriów, wykonanego staraniem kupującego,
3)
naprawy lub przeróbki, wykonanej w niewłaściwy sposób przez osoby lub zakłady do tego nie upoważnione przez producenta,
4)
niewłaściwego, niezgodnego z przeznaczeniem i instrukcją używania, przechowywania i konserwacji mebli.
§  5.
1.
Dokument gwarancyjny wystawia sprzedawca w dniu dokonania zapłaty przez kupującego.
2.
W razie sprzedaży mebli pojedynczych w cenie do 2 złotych, dokument gwarancyjny może być zastąpiony dowodem sprzedaży, zawierającym: datę sprzedaży, nazwę i cenę mebla, nazwę producenta oraz informację, że uprawnienia z tytułu gwarancji będą realizowane zgodnie z przepisami warunków gwarancyjnych.
§  6.
1.
Reklamację kupującego z tytułu wad mebli przyjmuje sprzedawca za pośrednictwem sklepu, w którym towar sprzedano, lub innej wyznaczonej w tym celu jednostki, wskazanej w każdym punkcie sprzedaży mebli, a gdy mebel jest używany w innej miejscowości - położona najbliżej miejsca używania towaru, odpowiednia jak wyżej placówka handlowa tej samej organizacji handlowej lub jednostki powołanej przez ten sam organ założycielski do prowadzenia sprzedaży takiego rodzaju towaru.
2.
Reklamacja może być zgłoszona pisemnie lub ustnie do protokołu (zgłoszenie reklamacyjne), z jednoczesnym okazaniem dokumentu gwarancyjnego, potwierdzającego uprawnienia kupującego z tytułu gwarancji. Kopię zgłoszenia reklamacji należy wydać kupującemu niezwłocznie po sporządzeniu i zarejestrowaniu.
3.
Reklamacja może być przyjęta bez jednoczesnego okazania dokumentu gwarancyjnego, jeżeli kupujący złoży pisemne oświadczenie o zaginięciu tego dokumentu, a jednocześnie gdy:
1)
w podanym przez niego terminie zakupu była prowadzona przez sprzedawcę sprzedaż takich samych mebli,
2)
data produkcji reklamowanych mebli lub rodzaj ich wady wskazują na to, że termin gwarancji jeszcze nie upłynął.
4.
Przyjętą reklamację na wady, uszkodzenia, braki, o których mowa w § 3 ust. 1, sprzedawca przekazuje bezzwłocznie gwarantowi do dalszego załatwienia, chyba że w ramach udzielonego mu przez gwaranta upoważnienia może sam daną reklamację uznać za zasadną i wymagany do jej załatwienia rodzaj świadczenia zrealizować za gwaranta (§ 9 ust. 2). Reklamację na takie wady, zgłoszoną bezpośrednio do gwaranta, załatwia gwarant.
5.
Reklamację dotyczącą uszkodzeń mebli (nie mających charakteru wady produkcyjnej) oraz braków elementów lub akcesoriów w meblu wydanym ze sklepu (magazynu, przez przewoźnika) bez uprzedniego rozpakowania i okazania przez osobę czynną w imieniu sprzedawcy - załatwia bezpośrednio oraz roszczenia z tego tytułu realizuje sprzedawca.
§  7.
1.
Jeżeli do prawidłowego rozpatrzenia reklamacji niezbędne jest uprzednie fachowe ustalenie rodzaju i rozmiaru wad oraz innych elementów technicznych sprawy, gwarant deleguje, w terminie uzgodnionym z kupującym, upoważnionego przedstawiciela w celu dokonania oględzin mebli, których dotyczy reklamacja, i ustalenia zakresu występujących wad.
2.
Na żądanie kupującego uzgodniony termin dokonania oględzin, o którym mowa w ust. 1, może ulec przedłużeniu, pod warunkiem złożenia przez niego pisemnego oświadczenia.
3.
Upoważniony przedstawiciel gwaranta może odmówić dokonania oględzin mebli, w razie gdy:
1)
nie pozwala na to ich stan higienicznosanitarny,
2)
są składowane w sposób uniemożliwiający dokonanie oględzin.
4.
Odmowa dokonania oględzin, o której mowa w ust. 3, powinna być doręczona kupującemu na piśmie, z podaniem jej przyczyny.
5.
Wstrzymanie załatwienia reklamacji z przyczyn, o których mowa w ust. 3, nie przerywa biegu terminu gwarancji, o czym należy powiadomić kupującego w piśmie, o którym mowa w ust. 4.
§  8.
1.
O przyjęciu reklamacji do realizacji przez gwaranta albo też o uznaniu reklamacji za nieuzasadnioną kupujący powinien być powiadomiony przez gwaranta:
1)
w razie dokonania oględzin mebli (§ 7) - niezwłocznie po ich zakończeniu, przez dokonanie wpisu do zgłoszenia reklamacyjnego,
2)
we wszystkich innych przypadkach - w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia reklamacji;

brak takiego powiadomienia oznacza uznanie reklamacji.

2.
W razie uznania reklamacji za bezzasadną, kupujący może w ciągu 7 dni zgłosić do gwaranta wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, z ewentualnym przeprowadzeniem ekspertyzy, co powinno nastąpić w terminie uzgodnionym z kupującym, nie później niż w ciągu następnych 10 dni.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają zastosowanie, gdy reklamację załatwia według właściwości inna jednostka gospodarcza.
§  9.
1.
Załatwienie przez gwaranta reklamacji uznanej za zasadną może nastąpić przez:
1)
usunięcie wady będącej przedmiotem reklamacji (naprawę gwarancyjną),
2)
obniżenie ceny reklamowanego mebla,
3)
wymianę wadliwego mebla na wolny od wad,
4)
zwrot ceny za zwrotem towaru wadliwego.
2.
W określonym zakresie świadczenie gwarancyjne, o którym mowa w ust. 1, może być realizowane w ramach upoważnienia gwaranta (za niego) przez sprzedawcę lub inną jednostkę.
3.
Przepisy § 7 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Świadczenie gwarancyjne powinno być zrealizowane w drodze naprawy gwarancyjnej, to znaczy przez bezpłatne usunięcie wady w sposób przywracający naruszone nią właściwości użytkowe i estetyczne mebla, w razie gdy wada stanowiąca przedmiot reklamacji jest, według oceny gwaranta, usuwalna.
2.
Za wadę usuwalną uważa się również brak lub uszkodzenie elementów, akcesoriów i okuć mebla sprzedanego w oryginalnym nie uszkodzonym opakowaniu fabrycznym do montażu poza miejscem wydania (§ 3 ust. 2 i 3 zarządzenia). W takim przypadku za naprawę gwarancyjną uważa się wydanie (dostarczenie) kupującemu, także za pośrednictwem sprzedawcy (§ 9 ust. 2), brakujących lub uszkodzonych części składowych mebla, o których mowa wyżej.
3.
Jeżeli charakter wady nie wymaga jej usuwania w warunkach fabrycznych, naprawę gwarancyjną wykonuje się u kupującego.
4.
Bez zgody kupującego naprawa gwarancyjna nie może być wykonywana więcej niż dwa razy, niezależnie od tego, czy dotyczy takich samych, czy innych wad.
5.
Za zgodą kupującego lub na jego wniosek wykonanie naprawy gwarancyjnej może być zastąpione zwrotem kosztów (uzgodnionych) naprawy przeprowadzonej staraniem kupującego.
§  11.
W razie gdy:
1)
wada mebla, stanowiąca przedmiot reklamacji, jest nieusuwalna lub
2)
usunięcie wady spowodowało lub mogłoby spowodować obniżenie jakości mebla,

załatwienie reklamacji może nastąpić, za zgodą kupującego, przez obniżenie ceny mebla, którego dotyczy reklamacja.

§  12.
1.
W razie gdy:
1)
wada mebla, stanowiąca przedmiot reklamacji, jest nieusuwalna, a kupujący nie wyraża zgody na obniżenie ceny (§ 11),
2)
pomimo uprzedniego dwukrotnego usunięcia wady lub obniżenia ceny bądź usunięcia wady i obniżenia ceny łącznie w meblu nadal wystąpiła wada, a kupujący nie wnioskuje dalszej naprawy lub obniżenia ceny, ani nie zgadza się na to,
3)
reklamacja nie została załatwiona w terminie określonym w warunkach gwarancyjnych lub uzgodnionym z kupującym (§ 14),

załatwienie reklamacji na żądanie kupującego może nastąpić przez wymianę wadliwego mebla na inny, wolny od wad lub przez zwrot kupującemu zapłaconej ceny wadliwego mebla, z jednoczesnym zwrotem tego mebla przez kupującego.

2.
W razie braku na wymianę takiego samego mebla z przyczyn obiektywnych (zaprzestanie produkcji, importu, niemożliwość uzyskania mebla z zagranicy w przewidywanej przyszłości), gwarant wypełni zobowiązanie, gdy przedstawi kupującemu do wyboru co najmniej dwa podobne meble do wymiany z wyrównaniem różnicy cen z daty sprzedaży mebla wadliwego. Za podobny uważa się mebel spełniający tę samą funkcję i takiej samej klasy (materiał, wykonanie, gatunek), o zbliżonym wzorze.
3.
Gwarant może uwzględnić wniosek kupującego o wymianę wadliwego mebla na mebel innego wzoru.
§  13.
1.
O sposobie załatwienia reklamacji, przekazanej przez sprzedawcę, dacie i rodzaju zrealizowanego świadczenia gwarancyjnego gwarant jest obowiązany każdorazowo przekazywać odpowiednie informacje (kopie dokumentów) do sprzedawcy, który przekazał gwarantowi reklamację do załatwienia.
2.
W razie załatwienia reklamacji przez obniżenie ceny lub odstąpienia od umowy sprzedaży, wypłacenie należnej kupującemu kwoty przez sprzedawcę mebli powinno nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od daty załatwienia reklamacji.
3.
Datę wykonania naprawy lub obniżenia ceny, wysokość tego obniżenia oraz okres, o który przedłużono termin gwarancji, jednostka załatwiająca reklamację poświadcza w dokumencie gwarancyjnym, z wyszczególnieniem wykonanych czynności, wymienionych przy naprawie części, jak też wad stanowiących podstawę obniżenia ceny. Jeżeli świadczenie jest realizowane przez przesłanie elementów lub akcesoriów mebla, gwarant powinien przekazać listem poleconym kupującemu i sprzedawcy odpowiednią dokumentację dotyczącą realizacji danego świadczenia.
§  14.
1.
Reklamacje uznane za zasadne powinny być załatwione w terminie:
1)
do 14 dni od dnia zgłoszenia - gdy wada jest możliwa do usunięcia bez naprawy fabrycznej lub przez wymianę elementów nie wymagających ich dostarczenia (dowiezienia) z fabryki,
2)
do 30 dni od dnia dokonania oględzin mebla przez przedstawiciela gwaranta (§ 7 ust. 1) - w innych przypadkach, a w szczególności gdy niezbędne jest zabranie mebla do naprawy w fabryce, dostarczenie elementów na wymianę lub oszacowanie przez przedstawiciela gwaranta obniżenia wartości mebla z powodu wady w celu ustalenia wysokości obniżenia ceny.
2.
Przedłużenie terminu załatwienia reklamacji może nastąpić tylko za zgodą kupującego, wyrażoną na piśmie.
3.
Za przedłużenie terminu załatwienia reklamacji bądź niemożność jej załatwienia w terminie określonym w niniejszych warunkach gwarancyjnych z przyczyn leżących po stronie kupującego sprzedawca ani gwarant nie ponoszą odpowiedzialności.
4.
Zwłoka w załatwieniu reklamacji nie zachodzi, gdy przedstawiciel gwaranta lub sprzedawcy zgłosił się u kupującego w ustalonym terminie w celu dokonania oględzin zareklamowanego mebla lub jego naprawy albo zabrania mebla do naprawy lub wymiany, ale nie mógł wtedy tej czynności dokonać z przyczyn leżących po stronie kupującego - jeżeli daną czynność wykonał w nowym terminie, nie później niż w ciągu następnych 30 dni.
5.
Jeżeli termin, o którym mowa w ust. 4, nie został z kupującym uzgodniony inaczej, uważa się go za ustalony w sposób wiążący, gdy kupujący został o nim powiadomiony co najmniej z 3-dniowym wyprzedzeniem.
6.
Jeżeli kupujący dwukrotnie uniemożliwia dokonanie naprawy, o której mowa wyżej, uważa się, że zrezygnował z dochodzenia zgłoszonej reklamacji.
§  15.
Jeżeli przy wymianie mebla na wolny od wad lub zwrocie mebla w razie odstąpienia od umowy stwierdzono obniżenie wartości reklamowanego mebla z przyczyn leżących po stronie kupującego, nie będące skutkiem normalnego używania mebla, sprzedawcy przysługuje zwrot kwoty odpowiadającej obniżeniu tej wartości.
§  16.
1.
Jeżeli w celu wymiany, zwrotu bądź naprawy mebel został dostarczony staraniem kupującego, jednostka załatwiająca reklamację zwróci kupującemu poniesione przez niego koszty z tym związane (koszty transportu, demontażu, ponownego montażu itp.), ustalone na podstawie rachunków wystawionych przez osoby lub jednostki wykonujące zawodowo te usługi, a w razie braku takiego rachunku - według stawek stosowanych w jednostkach handlu uspołecznionego za te usługi.
2.
Gdy meble były używane w innej miejscowości niż były zakupione, koszty transportu są zwracane od miejsca używania do najbliższego sklepu tej samej organizacji handlowej, prowadzącego sprzedaż mebli (wyznaczonego do przyjmowania reklamacji mebli).
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024