Ogólne zasady otwierania i prowadzenia majątkowych rachunków odpisów dewizowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 30 grudnia 1986 r.
w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia majątkowych rachunków odpisów dewizowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 oraz art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne zasady otwierania i prowadzenia przez banki dewizowe majątkowych rachunków odpisów dewizowych, zwanych dalej rachunkami "M", jednostek organizacyjnych określonych w uchwale nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym (Monitor Polski Nr 35, poz. 266).
§  2.
1.
Rachunek "M" prowadzi się w jednej walucie wymienialnej wybranej przez posiadacza rachunku spośród następujących walut wymienialnych:
1)
dolar amerykański,
2)
marka zachodnioniemiecka,
3)
frank francuski,
4)
frank szwajcarski,
5)
funt angielski,
6)
szyling austriacki.
2.
Środki z tytułu odpisów od wpływów z clearingu z II obszaru płatniczego są gromadzone na dodatkowym rachunku bankowym.
3.
W operacjach na rachunku "M", gdy ich przedmiotem jest kupno-sprzedaż waluty innej niż waluta rachunku "M", stosuje się kursy kupna-sprzedaży dla dewiz obowiązujące w dniu operacji.
§  3.
1.
Rachunek "M" może być prowadzony jako bieżący lub terminowy. Środki na rachunku bieżącym nie podlegają oprocentowaniu.
2.
Rachunek terminowy może być otwarty w razie zadeklarowania kwoty nie mniejszej niż 5.000 dolarów amerykańskich lub jej równowartości w innej walucie wymienialnej. Środki na rachunku terminowym podlegają oprocentowaniu w stosunku rocznym w wysokości:
1)
3% - dla rachunków rocznych,
2)
4% - dla rachunków dwuletnich,
3)
5% - dla rachunków trzyletnich.
3.
Odsetki od środków na rachunku terminowym oblicza się w walucie rachunku i dopisuje z upływem zdeklarowanego terminu.
4.
Środki z rachunku terminowego mogą być na wniosek posiadacza rachunku przenoszone w dniu następnym po upływie zadeklarowanego terminu na bieżący rachunek "M" wraz z oprocentowaniem.
5.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 4 nie zostanie złożony wniosek o przeniesienie środków z rachunku terminowego ani wydana inna dyspozycja, umowa rachunku terminowego ulega przedłużeniu na taki sam okres i na warunkach obowiązujących w dniu przedłużenia.
6.
W razie zadysponowania całością lub częścią wkładu na rachunku terminowym przed upływem zadeklarowanego okresu, oprocentowanie nie przysługuje.
§  4.
1.
Uznanie rachunku "M" kwotą w walucie rachunku następuje po wykupieniu środków dewizowych za złote w kwocie obliczonej według kursu sprzedaży dla dewiz obowiązującego w dniu wykupu na podstawie pisemnego zawiadomienia jednostki handlu zagranicznego określającego wysokość należnego odpisu dewizowego.
2.
Wykup środków dewizowych może nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od daty pisemnego zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
Banki dewizowe realizujące zlecenia płatnicze są zobowiązane do gospodarowania wpływami dewizowymi z eksportu w sposób zapewniający, terminową realizację zleceń finansowanych z rachunków "M". Środki przeznaczone na pokrycie wypłat z rachunków "M" nie mogą być użyte na realizację innych płatności.
§  6.
1.
Rachunki odpisów dewizowych o charakterze ewidencyjnym zostają zamknięte z dniem 31 grudnia 1986 r. Salda tych rachunków, wykazane na 31 grudnia 1986 r., zostaną skorygowane o wartość zleceń odpisanych w 1986 r., lecz nie zrealizowanych, oraz o wartość środków na rachunkach terminowych i odsetek od lokat - obliczonych za okres do 31 grudnia 1986 r. Skorygowane salda rachunków będą stanowiły podstawę do określenia wartości certyfikatów upoważniających do wykupu środków dewizowych w latach 1987-1995.
2.
Rachunki odpisów dewizowych o charakterze majątkowym, otwarte przed wejściem w życie zarządzenia, prowadzone są przez banki dewizowe jako rachunki "M". Wysokość oprocentowania wkładów terminowych określona w § 3 ust. 2 ma zastosowanie do tych rachunków po upływie zadeklarowanego terminu. Rachunki majątkowe z wkładem terminowym 6-miesięcznym i 5-letnim, otwarte przed wejściem w życie zarządzenia, podlegają po upływie zadeklarowanego terminu wypowiedzeniu.
§  7.
Traci moc zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 29 listopada 1982 r. w sprawie oprocentowania lokat terminowych odpisów dewizowych jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 29, poz. 257).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1987 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024