Określenie dziennych stawek wymiany walut obcych przez osoby zagraniczne na pokrycie kosztów pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU TURYSTYKI
z dnia 27 marca 1985 r.
w sprawie określenia dziennych stawek wymiany walut obcych przez osoby zagraniczne na pokrycie kosztów pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na podstawie § 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 lutego 1984 r. w sprawie wymiany walut obcych przez osoby zagraniczne oraz zapłaty przez te osoby należności walutą polską udokumentowanego pochodzenia (Dz. U. Nr 15, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia dotyczą:
1)
cudzoziemców mających miejsce zamieszkania za granicą,
2)
obywateli polskich mających miejsce zamieszkania za granicą

- zwanych dalej "osobami zagranicznymi".

§  2.
Ustala się dzienne stawki wymiany walut obcych, zwane dalej "stawkami", przez osoby zagraniczne na pokrycie kosztów ich pobytu w Polsce:
1)
dla obywateli polskich posiadających polskie paszporty konsularne:
a)
stawkę konsularną podstawową,
b)
stawkę konsularną ulgową,
2)
dla pozostałych osób zagranicznych:
a)
stawkę podstawową,
b)
stawkę ulgową,
c)
stawkę specjalną.
§  3.
Jeżeli przepisy § 4-6 nie stanowią inaczej, osoby zagraniczne dokonują wymiany waluty obcej według stawek:
1)
konsularnej podstawowej - obywatele polscy posiadający polskie paszporty konsularne,
2)
podstawowej - pozostałe osoby zagraniczne.
§  4.
1.
Stawka konsularna ulgowa przysługuje obywatelom polskim posiadającym polskie paszporty konsularne:
1)
począwszy od 31 dnia ich pobytu w Polsce,
2)
uczniom i studentom, którzy przekroczyli 21 rok życia, posiadającym legitymacje wystawione przez Międzynarodowy Związek Studentów (IUS) lub Międzynarodową Konferencję Turystyki Studenckiej (ISTC),
3)
turystom kempingowym przebywającym w Polsce w okresie od 1 maja do 30 września, jeżeli przekraczają granicę polską samochodem mieszkalnym lub samochodem osobowym z przyczepą kempingową,
4)
przekraczającym polską granicę morską jachtami lub najmującym jachty w Polsce,
5)
małżonkom studentów, którzy są osobami zagranicznymi i aktualnie odbywają studia w Polsce.
2.
Stawka konsularna ulgowa przysługuje również cudzoziemcom, jeżeli są małżonkami studentów aktualnie odbywających studia w Polsce, posiadających polskie paszporty konsularne.
§  5.
Stawka ulgowa przysługuje pozostałym osobom zagranicznym:
1)
pochodzenia polskiego oraz ich małżonkom i dzieciom,
2)
małżonkom i dzieciom:
a)
osób posiadających polskie paszporty konsularne,
b)
obywateli polskich mających miejsce zamieszkania za granicą, posiadającym paszporty wystawione w Polsce,
c)
obywateli polskich mających miejsce zamieszkania w Polsce,
3)
małżonkom studentów, którzy są osobami zagranicznymi i aktualnie odbywają studia w Polsce,
4)
które nie przekroczyły 21 roku życia,
5)
uczniom i studentom, którzy przekroczyli 21 rok życia, posiadającym legitymacje wystawione przez Międzynarodowy Związek Studentów (IUS) lub Międzynarodową Konferencję Turystyki Studenckiej (ISTC),
6)
turystom kempingowym przebywającym w Polsce w okresie od 1 maja do 30 września, jeżeli przekraczają granicę polską samochodem mieszkalnym lub samochodem osobowym z przyczepą kempingową,
7)
przekraczającym polską granicę morską jachtami lub najmującym jachty w Polsce.
§  6.
Stawka specjalna przysługuje osobom wymienionym w § 5 pkt 1 i 2 począwszy od 31 dnia ich pobytu w Polsce.
§  7.
1.
Dzienne stawki wymiany walut obcych, obowiązujące obywateli polskich posiadających polskie paszporty konsularne, wynoszą:
Państwo Stawka
zamieszkania Waluta konsularna podstawowa konsularna ulgowa
Francja frank francuski 40 20
Republika Federalna Niemiec marka RFN 14 7
Szwecja korona szwedzka 40 20
Stany Zjednoczone Ameryki dolar USA 5 2,50
Wielka Brytania funt brytyjski 3,60 1,80
Włochy lir włoski 8.000 4.000
2.
Dzienne stawki wymiany walut obcych, obowiązujące osoby zagraniczne nie wymienione w ust. 1, wynoszą:
Państwo Stawka
zamieszkania lub obywatelstwo Waluta podstawowa ulgowa specjalna
Francja frank francuski 100 50 25
Republika Federalna Niemiec marka RFN 36 16 8
Szwecja korona szwedzka 100 50 25
Stany Zjednoczone Ameryki dolar USA 15 7 3,50
Wielka Brytania funt brytyjski 10 4,40 2,20
Włochy lir włoski 22.000 11.000 5.500
3.
Osoby zamieszkałe w Danii, Islandii i Norwegii albo mające obywatelstwo tych państw obowiązują stawki ustalone w ust. 1 lub 2 dla osób ze Szwecji. Stawki te mogą być wyrażone i płatne w koronach szwedzkich lub innych walutach obcych po ich przeliczeniu na korony szwedzkie według kursu wymiany danej waluty obcej, obowiązującego w czasie pobytu w Polsce.
4.
Osoby zamieszkałe w Irlandii albo mające obywatelstwo tego państwa obowiązują stawki ustalone w ust. 1 lub 2 dla osób z Wielkiej Brytanii. Stawki te mogą być wyrażone i płatne w funtach brytyjskich lub innych walutach obcych po ich przeliczeniu na funty brytyjskie według kursu wymiany danej waluty obcej, obowiązującego w czasie pobytu w Polsce.
5.
Osoby zamieszkałe w państwach europejskich nie wymienionych w ust. 1-4 albo mające obywatelstwo tych państw obowiązują stawki ustalone w ust. 1 lub 2 dla osób z Republiki Federalnej Niemiec. Stawki te mogą być wyrażone i płatne w markach RFN lub innych walutach obcych po ich przeliczeniu na marki RFN według kursu wymiany danej waluty obcej, obowiązującego w czasie pobytu w Polsce. Dotyczy to również Berlina Zachodniego.
6.
Osoby zamieszkałe w innych niż Stany Zjednoczone Ameryki państwach pozaeuropejskich albo mające obywatelstwo tych państw obowiązują stawki ustalone w ust. 1 lub 2 dla osób ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Stawki te mogą być wyrażone i płatne w dolarach USA lub innych walutach obcych po ich przeliczeniu na dolary USA według kursu wymiany danej waluty obcej, obowiązującego w czasie pobytu w Polsce.
§  8.
1.
Obowiązkowa wymiana walut obcych obejmuje okres ważności wizy polskiej łącznie z dniem wjazdu (bez dnia wyjazdu).
2.
Przy tranzycie przez Polskę, trwającym od 24 do 72 godzin, obowiązuje dokonanie wymiany za 1 dzień według właściwej stawki.
§  9.
Wysokość i zasady stosowania dziennych stawek wymiany dla obywateli niektórych państw, z którymi rozliczenia następują w rublach, określają odrębne porozumienia międzynarodowe.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 2 Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki z dnia 28 marca 1984 r. w sprawie określenia dziennych stawek wymiany walut obcych przez osoby zagraniczne w celu pokrycia kosztów pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. Urz. GKT Nr 1, poz. 2).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 30 kwietnia 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024