Wprowadzenie eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.

UCHWAŁA Nr 153
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
w sprawie wprowadzenia eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.

Na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275 oraz z 1985 r. Nr 37, poz. 174), w celu aktywizacji eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego oraz dla ułatwienia zaopatrzenia w towary importowane z tych państw - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Wprowadza się eksperymentalnie do końca 1987 r. odpisy od wpływów z eksportu towarów i usług realizowanych w rublach transferowych dla przedsiębiorstw państwowych prowadzących gospodarkę finansową na podstawie przepisów o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
2.
Eksperymentalnym systemem odpisów w rublach transferowych zostają objęte wyznaczone przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami przedsiębiorstwa państwowe:
1)
kooperujące w układach wieloletnich z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego, a w szczególności realizujące program rozwoju współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich do 2000 r.,
2)
uczestniczące w dwustronnej współpracy przedsiębiorstw,
3)
realizujące inwestycje proeksportowe.
§  2.
Ustala się następujące stawki odpisów w rublach transferowych dla przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 2:
1)
4% z tytułu wpływów z eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, realizowanego przy wskaźniku opłacalności, będącym relacją kosztu własnego sprzedaży do ceny transakcyjnej uzyskanej ze sprzedaży tego towaru, powyżej 1,0,
2)
8% z tytułu wpływów z eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, realizowanego przy wskaźniku opłacalności równym 1,0 i poniżej 1,0.
§  3.
1.
Odpisy w rublach transferowych dla przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 2 są gromadzone na wyodrębnionych nie oprocentowanych rachunkach ewidencyjnych odpisów w rublach transferowych w banku krajowym.
2.
Zasady prowadzenia rachunków odpisów w rublach transferowych, o których mowa w ust. 1, określa Prezes Narodowego Banku Polskiego.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą przeznaczać odpisy zgromadzone na rachunku odpisów w rublach transferowych na sfinansowanie zakupu:
1)
maszyn i urządzeń, dóbr inwestycyjnych, wyposażenia technologicznego, kontrolno-pomiarowego, narzędzi i innych środków produkcji oraz części zamiennych,
2)
komponentów i elementów kooperacyjnych do produkcji,
3)
nowoczesnej technologii, licencji i osiągnięć naukowo-technicznych oraz literatury fachowej,
4)
wyposażenia polepszającego bezpieczeństwo i higienę pracy oraz warunki socjalne pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji,
5)
innych towarów lub usług wyspecyfikowanych w składanych do jednostki handlu zagranicznego zamówieniach na import z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego.
2.
Import, o którym mowa w ust. 1, będzie dokonywany przez właściwe branżowo jednostki handlu zagranicznego w ramach kontyngentów protokołów rocznych lub, pod warunkiem zgody partnerów zagranicznych, ponad te kontyngenty.
3.
Posiadacze odpisów w rublach transferowych na rachunkach odpisów w rublach transferowych korzystają z priorytetu w zakupach z importu z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego. Priorytet ten nie dotyczy importu gotowych wyrobów rynkowych.
§  5.
Wysokość środków i zasady ich wydatkowania na pokrycie kosztów uczestnictwa w sympozjach i zjazdach oraz na pokrycie kosztów związanych z zagranicznymi wyjazdami pracowników inżynieryjno-technicznych na praktyki u producentów, w ośrodkach badawczo-rozwojowych i instytutach naukowych ustala Minister Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
1.
Jednostkom handlu zagranicznego przysługuje odpis w rublach transferowych w wysokości 5% od wartości importu, realizowanego w ciężar rachunków odpisów w rublach transferowych ponad kontyngenty protokołów handlowych, podpisanych z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego.
2.
Jednostka handlu zagranicznego może przeznaczyć środki gromadzone na rachunku odpisów w rublach transferowych na finansowanie:
1)
importu dla produkcji eksportowej w jednostkach produkujących na eksport,
2)
importu dla usprawnienia własnej techniki działania handlowego.
§  7. 2
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego dokona w I półroczu 1987 r. analizy i oceny funkcjonowania systemu odpisów w rublach transferowych oraz przedstawi w III kwartale 1987 r. Radzie Ministrów propozycje na 1988 r. i lata następne odnośnie do funkcjonowania eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych lub jego modyfikacji.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 194 z dnia 8 grudnia 1986 r. (M.P.86.35.267) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1986 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 194 z dnia 8 grudnia 1986 r. (M.P.86.35.267) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024