Zasady i tryb zmiany przynależności zawodników do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność sportową, oraz zasady reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 15 czerwca 1985 r.
w sprawie zasad i trybu zmiany przynależności zawodników do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność sportową, oraz zasad reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych.

Na podstawie art. 23 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za stowarzyszenia kultury fizycznej lub inne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność sportową, uważa się w rozumieniu niniejszego zarządzenia jednostki organizacyjne, prowadzące statutową działalność w dziedzinie sportu wyczynowego, zwane dalej "klubami".
§  2.
1.
Zawodnik może reprezentować w zawodach sportowych klub, którego jest członkiem i którego siedziba znajduje się na terenie województwa, w którym zawodnik ma miejsce pobytu stałego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy:
1)
uzyskali zwolnienie okresowe,
2)
zostali skierowani do ośrodka szkolenia olimpijskiego lub podjęli naukę w szkole mistrzostwa sportowego.
3.
W razie gdy w województwie, na którego terenie zawodnik ma miejsce pobytu stałego, nie ma klubu prowadzącego sekcję w dyscyplinie sportu uprawianej przez zawodnika, może on reprezentować klub, którego siedziba znajduje się na terenie innego województwa.
4.
Polski związek sportowy, zwany dalej "związkiem", w uzgodnieniu z zainteresowanymi terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury fizycznej, sportu i turystyki stopnia wojewódzkiego, zwanymi dalej "terenowymi organami", w wypadkach uzasadnionych względami szkoleniowymi może wyrazić zgodę na reprezentowanie przez zawodnika klubu znajdującego się na terenie innego województwa.
5.
Osoba nie będąca członkiem żadnego klubu może wstąpić do klubu i reprezentować go na terenie województwa, w którym czasowo przebywa z tytułu pracy zawodowej, uczęszczania do szkoły lub odbywania zasadniczej służby wojskowej.
6.
Osoba, o której mowa w ust. 5, po powrocie do miejsca stałego pobytu pozostaje nadal członkiem klubu dotychczasowego.
§  3.
1.
Warunkiem reprezentowania przez zawodnika klubu w zawodach sportowych, objętych systemami rozgrywek ustalonymi przez związki, jest potwierdzenie przez związek zgłoszenia zawodnika do reprezentowania klubu.
2.
Tryb i zasady potwierdzania zgłoszeń zawodników do reprezentowania klubów oraz terminy dokonywania zmian przynależności do klubów określają regulaminy związków.
§  4.
Zawodnicy mogą za zgodą klubu brać udział w zawodach nie objętych systemami rozgrywek, o których mowa w § 3 ust. 1, a zawodnicy kadry narodowej i rezerwy kadry narodowej seniorów oraz kadry narodowej juniorów - również za zgodą związku.
§  5.
1.
Zawodnik zamierzający dokonać zmiany przynależności klubowej składa wniosek do zarządu klubu, którego jest członkiem, ze wskazaniem klubu, którego członkiem zamierza zostać.
2.
Zarząd klubu, do którego zawodnik zamierza przejść, jest obowiązany potwierdzić na piśmie zamiar przyjęcia zawodnika na członka klubu.
3.
Zarząd klubu, do którego wpłynął wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej, jest obowiązany rozpatrzyć wniosek i udzielić zawodnikowi odpowiedzi w terminie 30 dni od otrzymania potwierdzenia określonego w ust. 2.
4.
Brak odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 3, uważa się za wyrażenie zgody na zmianę przynależności klubowej.
5.
W razie gdy na wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej zarząd klubu udzieli odpowiedzi odmownej, a zawodnik nie wycofa wniosku, przestaje on być członkiem klubu po upływie 30 dni od dnia udzielenia odpowiedzi.
6.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika, który nie ukończył 18 lat, jest dozwolona za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
§  6.
Gdy zawodnik niepełnoletni wystąpi z wnioskiem o zmianę przynależności klubowej w związku ze zmianą miejsca stałego pobytu przez jego rodziców lub opiekunów, klub jest obowiązany wyrazić zgodę na zmianę przynależności klubowej.
§  7.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodników kadry i rezerwy kadry narodowej seniorów i kadry narodowej juniorów oraz zespołów pierwszej ligi w grach zespołowych wymaga zgody właściwego związku.
§  8.
1.
Zawodnika, który przestał być członkiem klubu w trybie określonym w § 5 ust. 5, obowiązuje roczna karencja od dnia otrzymania odpowiedzi o odmowie udzielenia zgody na zmianę przynależności klubowej.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek klubu, którego zawodnik był członkiem, zaopiniowany przez właściwy terenowy organ, związek może przedłużyć okres karencji do lat dwóch.
3.
Karencja polega na zawieszeniu prawa do reprezentowania przez zawodnika klubów w zawodach sportowych w danej dyscyplinie sportu.
4.
W razie przedłużenia karencji do lat dwóch, zawieszeniu ulega również prawo reprezentowania barw narodowych.
5.
Zawodnik może być w okresie karencji dopuszczony do zawodów sportowych jako niestowarzyszony, jeśli taką możliwość przewidują regulaminy zawodów ustalone przez związki.
§  9.
1.
Zawodnik po upływie połowy okresu rocznej karencji może wystąpić z wnioskiem o jej skrócenie.
2.
Decyzję w sprawie skrócenia karencji podejmują:
1)
terenowy organ - gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy klubów położonych na terenie jednego województwa,
2)
związek - gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy klubów położonych na terenie różnych województw.
3.
Tryb i zasady odwołania od decyzji, o której mowa w ust. 2, określają regulaminy związków.
§  10.
W wypadkach uzasadnionych względami szkoleniowymi związek po zasięgnięciu opinii klubu może z urzędu zmienić za zgodą zawodnika jego przynależność klubową.
§  11.
1.
Zwolnienie okresowe jest udzielane zawodnikowi w razie:
1)
powołania zawodnika do zasadniczej służby wojskowej - na czas jej trwania,
2)
podjęcia przez zawodnika nauki w szkole wyższej w systemie stacjonarnym - na okres studiów i przejścia do klubu Akademickiego Związku Sportowego.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zawodnicy gier zespołowych są obowiązani wstąpić do klubu Akademickiego Związku Sportowego i reprezentować jego barwy, jeżeli:
1)
poziom sportowy klubu Akademickiego Związku Sportowego, do którego przechodzi zawodnik zamiejscowy, jest równy lub wyższy od poziomu sportowego klubu, którego zawodnik jest członkiem,
2)
poziom sportowy klubu Akademickiego Związku Sportowego, do którego przechodzi zawodnik miejscowy, jest wyższy od poziomu sportowego klubu, którego zawodnik jest członkiem.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zawodnicy dyscyplin indywidualnych, z wyjątkiem miejscowych zawodników klasy mistrzowskiej międzynarodowej, mistrzowskiej i klasy I, są obowiązani wstąpić do klubu Akademickiego Związku Sportowego, jeżeli klub ten ma sekcję wyczynową w danej dyscyplinie sportu.
4.
Przez okres studiów, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się okres określony regulaminem studiów.
5.
Przez pojęcie "zawodnik miejscowy" rozumie się zawodnika, który co najmniej przez ostatnie dwa lata jest członkiem klubu mającego siedzibę w miejscowości, w której znajduje się szkoła wyższa.
6.
Za termin rozpoczęcia studiów w dyscyplinach indywidualnych przyjmuje się dzień rozpoczęcia roku akademickiego, a w grach zespołowych - dzień przyjęcia na studia, potwierdzony zaświadczeniem wystawionym przez szkołę wyższą.
7.
Zwolnienie okresowe z tytułu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielone zawodnikowi jeden raz w czasie trwania kariery sportowej.
§  12.
Zawodnik korzystający ze zwolnienia okresowego może zmienić przynależność klubową w trybie określonym w § 5 jedynie za zgodą zarządu klubu, który udzielił tego zwolnienia, oraz zarządu klubu, który zawodnik reprezentował w wyniku zwolnienia okresowego.
§  13.
1.
Po zakończeniu zwolnienia okresowego zawodnik jest obowiązany powrócić do klubu, z którego uzyskał zwolnienie, i reprezentować ten klub.
2.
W razie gdy zawodnik zamierza na stałe zostać członkiem klubu, który reprezentował w czasie zwolnienia okresowego, stosuje się przepisy § 5.
§  14.
1.
Klub, z którego odchodzi zawodnik w wyniku zmiany przynależności klubowej, może żądać od klubu, do którego zawodnik przechodzi, ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika.
2.
Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika może być ustalony w formie rzeczowej lub finansowej.
3.
Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika ustalają zainteresowane kluby.
4.
Ekwiwalenty za wyszkolenie zawodnika nie mogą być wypłacane ze środków pochodzących z dotacji budżetowych oraz z dotacji z funduszów rozwoju kultury fizycznej.
§  15. 1
Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika, który zmienił przynależność klubową po okresie karencji lub który po zwolnieniu okresowym zamierza pozostać w klubie, który w tym okresie reprezentował, oraz za zawodnika, który zmienił przynależność klubową w trybie § 10, ustala właściwy związek.
§  16.
Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika nie przysługuje w razie zwolnienia okresowego.
§  17.
1. 2
Klub przejmujący zawodnika jest obowiązany wpłacić dodatkowo na rzecz właściwego związku corocznie ustaloną przez związek sumę za pozyskanego zawodnika, z uwzględnieniem jego klasy sportowej lub klasy rozgrywek.
2.
W razie zmiany przez zawodnika przynależności klubowej w trybie § 10, klub przejmujący zawodnika jest zwolniony od dokonywania dodatkowych wpłat na rzecz związku.
3. 3
Klub przyjmujący zawodnika obowiązany jest ponadto do wpłaty na rzecz okręgowego związku sportowego, na którego terenie znajduje się siedziba klubu, z którego zawodnik odchodzi, 20% sumy, o której mowa w ust. 1.
§  18.
Klub nie może wszcząć postępowania dyscyplinarnego w stosunku do zawodnika ani orzec wykonania zawieszonej uprzednio kary dyscyplinarnej po złożeniu wniosku o zmianę przynależności klubowej lub powstaniu przyczyn uzasadniających uzyskanie zwolnienia okresowego.
§  19.
Zasady i tryb składania odwołań od decyzji w sprawach zmiany przynależności klubowej oraz karencji określają regulaminy związków.
§  20.
Dokonywanie zmian przynależności klubowej zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy może być na określony czas ograniczone decyzją Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  21.
Sprawy zmiany przynależności klubowej oraz zasady reprezentowania przez zawodników klubów piłki nożnej regulują odrębne przepisy.
§  22.
Traci moc zarządzenie nr 28 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 30 grudnia 1983 r. w sprawie zasad reprezentowania i zmiany barw klubowych przez zawodników oraz ekwiwalentów za wyszkolenie (Dz. Urz. GKKFiS z 1984 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 6, poz. 18).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 1 sierpnia 1989 r. (M.P.89.26.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 1989 r.
2 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 1 sierpnia 1989 r. (M.P.89.26.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 1989 r.
3 § 17 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej z dnia 1 sierpnia 1989 r. (M.P.89.26.210) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 sierpnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.17.136

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zmiany przynależności zawodników do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych, prowadzących działalność sportową, oraz zasady reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych.
Data aktu: 15/06/1985
Data ogłoszenia: 17/07/1985
Data wejścia w życie: 17/07/1985