Zasady i tryb wydawania zezwoleń oraz zasady i warunki prowadzenia działalności w dziedzinie rehabilitacji ruchowej przez osoby fizyczne.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 15 maja 1985 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania zezwoleń oraz zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rehabilitacji ruchowej przez osoby fizyczne. *

Na podstawie art. 29 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Działalność usługową w dziedzinie rehabilitacji ruchowej, zwaną dalej "działalnością usługową", mogą prowadzić osoby fizyczne, które:
1)
ukończyły studia wyższe w uczelniach wychowania fizycznego i posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu fizjoterapeuty,
2)
uzyskały pierwszy stopień specjalizacji zawodowej w trybie określonym przepisami Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej o specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, magistrów farmacji oraz innych pracowników z wyższym wykształceniem, zatrudnionych w służbie zdrowia i opieki społecznej,
3)
posiadają pięcioletni staż pracy w dziedzinie rehabilitacji ruchowej, wykonywanej bezpośrednio z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub innych jednostkach o profilu rehabilitacji ruchowej,
4)
są równocześnie zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w zakładach społecznej służby zdrowia lub w jednostkach kultury fizycznej,
5)
uzyskały zezwolenie na prowadzenie działalności usługowej.
2.
Obowiązek zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, nie dotyczy emerytów i rencistów.
§  2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie działalności usługowej, zwane dalej "zezwoleniem", wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury fizycznej, sportu i turystyki stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z terenowym organem administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego.
2.
Wzór zezwolenia określa załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Osoby ubiegające się o wydanie zezwolenia obowiązane są przedstawić:
1)
wniosek z uzasadnieniem,
2)
dyplom ukończenia studiów wyższych,
3)
zaświadczenie o ukończeniu specjalizacji zawodowej pierwszego stopnia,
4)
zaświadczenie o stażu i przebiegu pracy w dziedzinie rehabilitacji ruchowej,
5)
zaświadczenie o zatrudnieniu w zakładzie społecznej służby zdrowia lub jednostce kultury fizycznej,
6)
zaświadczenie wydane przez właściwego terenowego państwowego inspektora sanitarnego, określające przydatność lokalu oraz urządzeń do świadczenia usług.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 5, podlegają zwrotowi po dokonaniu odpowiedniej adnotacji na wniosku o wydanie zezwolenia.
§  4.
1.
Zezwolenie może być wydane na prowadzenie rehabilitacji ruchowej następujących grup schorzeń:
1)
narządów wewnętrznych,
2)
narządów ruchu,
3)
neurologicznych,
4)
bocznego skrzywienia kręgosłupa i wad postawy.
2.
Zezwolenie w poszczególnych grupach schorzeń może być udzielane w zależności od specjalności medycznych, w jakich przebiegał staż pracy osoby ubiegającej się o zezwolenie.
§  5.
Zezwolenie może być wydane na następujące rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych:
1)
kinezyterapię - wszystkie formy leczenia ruchem,
2)
masaż,
3)
ciepłolecznictwo (solux, okłady parafinowe i inne).
§  6.
1.
Zezwolenie obejmuje świadczenie usług tylko w lokalu wymienionym w zezwoleniu.
2.
Zezwolenia podlegają obowiązkowi ewidencjonowania.
3.
Ewidencję wydanych zezwoleń prowadzą organy wydające zezwolenia, które obowiązane są przekazywać kopie wydanych zezwoleń do właściwych organów do spraw zdrowia i opieki społecznej, o których mowa w § 2 ust. 1, oraz do urzędów skarbowych.
§  7.
1.
Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności, jak również zmiana siedziby wykonywania usług, wymaga uzyskania nowego zezwolenia.
2.
Zezwolenie dla dwóch lub więcej osób występujących łącznie może być wydane pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w § 1 i § 3 ust. 1 pkt 2-5 przez wszystkie te osoby.
3.
W razie zatrudnienia pracowników, pracownicy ci muszą posiadać kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu.
4.
Przepis § 1 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2 stosuje się odpowiednio do pracowników, o których mowa w ust. 3.
§  8.
1.
Kontrolę działalności usługowej sprawuje organ wydający zezwolenie.
2.
Kontrolę wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych sprawuje organ do spraw zdrowia i opieki społecznej, o którym mowa w § 2 ust. 1.
3.
W razie stwierdzenia uchybień w prowadzonej działalności lub niewłaściwego wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych, zezwolenie może być cofnięte.
4.
Decyzję o cofnięciu zezwolenia wraz z uzasadnieniem wydaje organ wydający zezwolenie w trybie określonym w § 2 ust. 1.
§  9.
1.
Usługi rehabilitacyjne są wykonywane na podstawie skierowania od lekarza specjalisty, które zawiera rozpoznanie choroby oraz dokładne wskazania i przeciwwskazania do rehabilitacji, a także termin okresowych konsultacji lekarskich.
2.
Osoba wykonująca usługi rehabilitacyjne jest obowiązana do prowadzenia dokumentacji wykonywanych zabiegów i obserwacji pacjenta.
§  10.
Osoba, prowadząca działalność usługową na podstawie wydanego zezwolenia, zobowiązana jest oznaczyć na zewnątrz siedzibę wykonywania działalności, podając swoje imię i nazwisko oraz bliższe określenie rodzaju świadczonych usług.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1985 r.

ZAŁĄCZNIK (pominięty).

*Z dniem 1 stycznia 1989 r. niniejsze zarządzenie zostało uchylone w części dotyczącej zasad i trybu wydawania zezwoleń, w związku ze zmianą podstawy prawnej przez art. 44 pkt 3 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz.U.88.41.324).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024