united kingdom
ukraine

Pobór przez notariuszy podatku od spadków i darowizn.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 lutego 1984 r.
w sprawie poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa pobór przez notariuszy podatku od spadków i darowizn od sporządzonych przez nich aktów darowizny oraz od dokumentów stwierdzających darowiznę, przedstawionych im w celu dokonania czynności urzędowej.
§  2.
Podatek, o którym mowa w § 1, notariusze wpłacają na rachunek urzędu skarbowego, na którego obszarze działania ma siedzibę państwowe biuro notarialne, zwanego dalej "urzędem".
§  3.
1.
Notariusz określa w treści sporządzonych aktów bądź poświadczeń i na odpisach wydawanych stronom oraz w rejestrach podstawę i sposób obliczenia podatku, wyszczególniając przedmiot darowizny, jej wartość, grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego obdarowanego z darczyńcą, kwotę podatku uiszczonego bądź podstawę prawną niepobrania podatku.
2.
Jeżeli przedmiotem darowizny jest prawo majątkowe polegające na obowiązku świadczenia na rzecz nabywcy, a wartość tego świadczenia nie może być przy sporządzaniu aktu lub poświadczeniu dokumentu ustalona, notariusz nie oblicza i nie pobiera podatku, lecz jest obowiązany przesłać urzędowi odpis sporządzonego lub poświadczonego dokumentu w terminie dwóch tygodni od dnia dokonania czynności.
§  4.
1.
Notariusz sporządzający akt darowizny jest obowiązany:
1)
pouczyć strony o skutkach przewidzianych w ustawie karnej skarbowej w razie zatajenia lub podania niezgodnie z rzeczywistością danych mogących mieć wpływ na ustalenie podatku i jego wysokość,
2)
pouczyć strony o przysługującym urzędowi prawie podwyższenia wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych, jeżeli wartość podana przez strony nie odpowiada wartości rynkowej.
2.
O pouczeniu stron oraz udzielonych wyjaśnieniach notariusz sporządza wzmiankę w akcie.
§  5.
1.
Notariusz może sporządzić akt lub dokonać czynności urzędowej bez pobrania podatku:
1)
po przedstawieniu zaświadczenia stwierdzającego uiszczenie należnego podatku,
2)
za uprzednią zgodą urzędu na sporządzenie aktu lub dokonanie czynności urzędowej bez obowiązku pobrania jakiejkolwiek kwoty z tytułu podatku z powodu odroczenia terminu płatności; w tym wypadku jest jednak obowiązany przesłać uwierzytelniony odpis aktu lub pisma w terminie dwutygodniowym urzędowi, który wydał zezwolenie.
2.
Jeżeli urząd wyraził zgodę na pobranie tylko części należnego podatku przy sporządzaniu aktu lub dokonywaniu czynności urzędowej, notariusz uzależni sporządzenie aktu lub dokonanie czynności urzędowej od uiszczenia odpowiedniej części podatku.
3.
Stwierdzenie o uiszczeniu podatku notariusz zamieszcza w treści aktu notarialnego, a w razie przedstawienia mu pisma w celu dokonania czynności urzędowej - w treści świadectwa o dokonaniu czynności urzędowej. Jeżeli notariusz nie pobiera podatku, obowiązany jest podać podstawę prawną zwolnienia od podatku bądź też powołać pismo urzędu wyrażającego zgodę na jego niepobranie.
§  6.
1.
Notariusz jest obowiązany prowadzić rejestr podatku od spadków i darowizn na każdy rok. Rejestr powinien zawierać: liczbę porządkową, datę darowizny, imiona, nazwiska i adresy stron umowy, określenie przedmiotu darowizny, grupę podatkową, kwotę pobranego podatku i uwagi.
2.
Rejestr podatku może być zastąpiony przez repertorium przewidziane przepisami o prowadzeniu ksiąg i przechowywaniu akt notarialnych.
3.
W rejestrze należy wykazywać również akty i czynności, od których nie pobrano podatku.
§  7.
1.
Notariusz jest obowiązany:
1)
podsumować w rejestrze kwoty pobranego podatku w okresach dokonywania wpłat,
2)
wypełniać i przesyłać deklarację o wysokości pobranego podatku oraz o wysokości podatku przekazywanego na rachunek urzędu,
3) 1
dokonywać wpłat pobranego podatku do dnia 20 każdego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 1 do 15 tego miesiąca, oraz do 5 dnia następnego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty podatku pobrane od dnia 16 do końca miesiąca,
4)
odnotować w rejestrze w rubryce "uwagi" kwotę wpłaconego podatku, datę wpłaty i okres, którego wpłata dotyczy,
5)
przesyłać urzędowi odpis rejestru podatku od spadków i darowizn za każdy ubiegły miesiąc w terminie do dnia 7 następnego miesiąca.
2.
Rejestry podatku od spadków i darowizn oraz dowody wpłaty należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym rejestr założono.
§  8.
Przepisy zarządzenia dotyczące rejestru podatku od spadków i darowizn stosuje się odpowiednio do repertorium zastępującego rejestr.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 2 grudnia 1994 r. (M.P.94.65.584) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.6.49

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór przez notariuszy podatku od spadków i darowizn.
Data aktu: 07/02/1984
Data ogłoszenia: 15/03/1984
Data wejścia w życie: 15/03/1984