Środki specjalne jednostek budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 grudnia 1984 r.
w sprawie środków specjalnych jednostek budżetowych.

Na podstawie art. 8 ust. 4 i art. 12 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 3 grudnia 1984 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 56, poz. 283) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dochody jednostek budżetowych pochodzące z nie wyodrębnionej organizacyjnie działalności ubocznej lub z części działalności podstawowej mogą być przeznaczane na finansowanie tej działalności jako środki specjalne.
2.
Rodzaje środków specjalnych (typy oznaczone liczbami 01-16), źródła przychodów i ich przeznaczenie oraz jednostki budżetowe, których działalność może być finansowana w formie środków specjalnych, określa załącznik do zarządzenia.
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o jednostkach nadrzędnych, rozumie się przez to:
1)
w stosunku do jednostek budżetowych budżetu centralnego korzystających ze środków specjalnych - właściwego ministra lub podległą mu jednostkę organizacyjną, której są podporządkowane jednostki budżetowe, będące dysponentami środków specjalnych,
2)
w stosunku do jednostek budżetowych budżetu terenowego korzystających ze środków specjalnych - terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej.
4.
Przepisy § 1-18 stosuje się do wszystkich rodzajów środków specjalnych, chyba że przepisy § 19-24 stanowią inaczej.
§  2.
1.
Uprawnienie do dysponowania przez jednostki budżetowe środkami specjalnymi określonego typu przyznają jednostki nadrzędne.
2.
Jednostki nadrzędne przyznające uprawnienie do dysponowania środkami specjalnymi mogą zarządzić likwidowanie środków specjalnych przez dysponenta oraz włączenie dochodów i wydatków do budżetu, w szczególności jeżeli rozmiar działalności nie uzasadnia potrzeby utrzymywania środków specjalnych.
3.
W razie likwidacji środków specjalnych, pozostałość środków pieniężnych na rachunku bankowym po dokonaniu rozliczeń likwidacyjnych podlega przekazaniu na dochody budżetowe dysponenta.
§  3.
1.
Utworzenie nowego typu środków specjalnych lub rozszerzenie zakresu stosowania typu istniejącego może nastąpić na wniosek właściwego ministra, zgłoszony do Ministra Finansów.
2.
Wniosek o utworzenie nowego typu środków specjalnych powinien zawierać:
1)
określenie dysponentów,
2)
określenie źródeł przychodów, obejmujących dochody i inne przychody nie będące dochodami, a w szczególności przelewy redystrybucyjne, dobrowolne wpłaty, dotacje itp.,
3)
określenie rodzajów rozchodów, obejmujących koszty i inne rozchody nie będące kosztami, a w szczególności wpłaty do budżetu, przelewy środków na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych, przelewy redystrybucyjne itp.,
4)
orientacyjne kwoty przychodów i rozchodów na okres budżetowy,
5)
uzasadnienie potrzeby wyodrębnienia określonych środków z budżetu.
3.
Przez rozszerzenie zakresu stosowania środków specjalnych istniejącego typu (ust. 1) rozumie się przyznanie uprawnienia do posiadania określonego typu środków specjalnych jednostkom budżetowym nie wymienionym w załączniku do zarządzenia lub objęcie typem środków specjalnych przychodów i rozchodów nie określonych w tym załączniku. Wniosek w tej sprawie powinien zawierać odpowiednie dane i kalkulacje wraz z uzasadnieniem.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy występowaniu z wnioskiem o przyznanie uprawnienia do dysponowania środkami specjalnymi na podstawie § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Bank otwiera rachunek środków specjalnych na wniosek dysponenta, po przedstawieniu przez niego decyzji zezwalającej na dysponowanie środkami specjalnymi.
2.
Jeżeli dysponent jest uprawniony do dysponowania środkami specjalnymi różnych typów, bank otwiera dla tych środków jeden rachunek bankowy.
3.
Posiadanie jednego rachunku bankowego dla kilku typów środków specjalnych nie upoważnia do finansowania działalności prowadzonej w ramach jednego typu środków specjalnych ze środków innego typu.
4.
Rodzaje rachunków bankowych środków specjalnych określa zarządzenie Ministra Finansów w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.
§  5.
Dysponenci dokonują wypłat z rachunku środków specjalnych do wysokości sum zgromadzonych na rachunku.
§  6.
1.
Podstawą gospodarowania środkami specjalnymi jest plan finansowy, ustalający przychody i rozchody oraz stan funduszu obrotowego środków specjalnych na początek i koniec roku.
2.
Planowany stan funduszu obrotowego środków specjalnych na koniec roku nie może przekraczać normatywu zapasów materiałów zwiększonego nie więcej niż o 1/12 planowanych kosztów. W środkach specjalnych, w których zużycie materiałów stanowi znaczny odsetek kosztów, planowany stan funduszu na koniec roku powinien być ustalony na odpowiednio niższym poziomie. W środkach specjalnych typu 04 planowany stan funduszu obrotowego na koniec roku zwiększa się o 25% planowanych wpłat z zysku gospodarstw pomocniczych.
3.
Jeżeli planowany stan funduszu obrotowego środków specjalnych na początek roku, łącznie z planowanymi przychodami, przekracza kwotę planowanych rozchodów oraz stan tego funduszu na koniec roku, ustalony zgodnie z ust. 2, różnicę uwzględnia się w planie jako wpłatę do budżetu.
4.
Do planu załącza się:
1)
kalkulację przychodów,
2)
kalkulację rozchodów, z uwzględnieniem szczegółowej kalkulacji funduszu wynagrodzeń,
3)
dane co do normatywu zapasów materiałów oraz stanu środków finansowych należności i zobowiązań na początek roku.
5.
Zasady opracowywania planów środków specjalnych oraz wzory tych planów są ustalane przepisami dotyczącymi opracowywania projektu budżetu centralnego i projektów budżetów terenowych.
6.
Normatyw zapasów materiałów ustala dysponent środków specjalnych na podstawie wytycznych właściwego ministra.
§  7.
Dysponenci stosują w planowaniu, ewidencji i sprawozdawczości dla poszczególnych rodzajów przychodów i rozchodów podziałki określone w przepisach o klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych.
§  8.
Finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych może następować tylko w wypadkach określonych w załączniku do zarządzenia. W tym zakresie mają zastosowanie przepisy w sprawie zasad finansowania inwestycji jednostek i zakładów budżetowych.
§  9.
1.
Po uchwaleniu budżetu państwa przez Sejm i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków budżetu centralnego ministrowie ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu oraz fundusz wynagrodzeń mający charakter wiążący:
1)
dla dysponentów bezpośrednio podległych ministrowi,
2)
zbiorczo dla dysponentów podporządkowanych jednostkom organizacyjnym podległym ministrowi.
2.
Jednostki nadrzędne, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w granicach kwot ustalonych zbiorczo dla podporządkowanych dysponentów ustalają dla poszczególnych dysponentów kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu oraz fundusz wynagrodzeń mający charakter wiążący.
3.
Jednostki nadrzędne, niezależnie od ustaleń, o których mowa w ust. 1 i 2, ustalają kwoty planowanego funduszu obrotowego na koniec roku (§ 6 ust. 2).
4.
Kierownicy jednostek budżetowych będących dysponentami środków specjalnych ustalają plany tych środków zgodnie z przepisami ust. 1-3.
5.
Jednostka nadrzędna może sobie zastrzec prawo zatwierdzania planów środków specjalnych podległych dysponentów.
§  10.
1.
Po uchwaleniu budżetu terenowego przez radę narodową i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków tego budżetu terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej ustalają dla poszczególnych dysponentów kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu, fundusz wynagrodzeń mający charakter wiążący oraz kwoty planowanego funduszu obrotowego na koniec roku (§ 6 ust. 2).
2.
W zakresie ustalania i zatwierdzania planów środków specjalnych stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 4 i 5.
§  11.
Wynagrodzenia mogą być finansowane ze środków specjalnych w wypadkach określonych w załączniku do zarządzenia.
§  12.
1.
Zmiany planów środków specjalnych, powodujące zwiększenie dotacji budżetowych ponad ustalenia, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1, mogą być dokonywane wyłącznie po wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie.
2.
Zmiany planów środków specjalnych, powodujące zmniejszenie wpłat do budżetu w stosunku do ustaleń, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1, mogą być dokonywane za zgodą:
1)
Ministra Finansów - w zakresie środków specjalnych budżetu centralnego,
2)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej - w zakresie środków specjalnych budżetu terenowego.
3.
Rozchody ustalone w poszczególnych paragrafach planu finansowego środków specjalnych mogą być przez dysponenta przekraczane bez zmiany planu, jeżeli znajdują one pokrycie w ponadplanowych przychodach lub w środkach nie wykorzystanych w innych paragrafach, pod warunkiem, że nie spowoduje to:
1)
zwiększenia funduszu wynagrodzeń mającego charakter wiążący,
2)
zmniejszenia wpłaty do budżetu.
4.
Jednostki nadrzędne mogą sobie zastrzec prawo wyrażania zgody na przekraczanie przez podległych dysponentów rozchodów w stosunku do ustaleń planu środków specjalnych.
5.
W razie realizacji przez dysponenta ponadplanowych zadań, może być dokonana odpowiednia zmiana planowanego stanu funduszu obrotowego na koniec roku.
6.
Zwiększenie lub zmniejszenie środków finansowych na wynagrodzenia mające charakter wiążący, dokonane z mocy odrębnych przepisów przez jednostki nadrzędne, wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w planie środków specjalnych.
§  13.
Jeżeli w wypadkach określonych w załączniku do zarządzenia plan finansowy środków specjalnych przewiduje dotacje z budżetu, dysponent kredytów budżetowych przekazuje środki finansowe na rachunek środków specjalnych w zależności od postępu w realizacji zadań objętych planem.
§  14.
1.
Jeżeli plan środków specjalnych przewiduje wpłatę do budżetu, dysponent dokonuje tej wpłaty za I, II i III kwartał w ciągu 15 dni po zakończeniu kwartału, a za IV kwartał zaliczkowo do dnia 31 grudnia i ostatecznie w ciągu 5 dni po przyjęciu rocznego sprawozdania finansowego przez jednostkę nadrzędną.
2.
Wpłatę do budżetu za I, II i III kwartał oraz wpłatę zaliczkową za IV kwartał ustala się w takim stosunku do faktycznie osiągniętych dochodów, w jakim pozostaje roczna planowana wpłata do rocznych planowanych dochodów, przy czym przy ustalaniu wpłaty zaliczkowej za IV kwartał przyjmuje się za podstawę dochody osiągnięte do dnia 25 grudnia.
3.
Wpłatę ostateczną do budżetu za IV kwartał stanowi nadwyżka funduszu obrotowego środków specjalnych ponad planowany stan tego funduszu na koniec roku, za który dokonuje się rozliczenia (§ 6 ust. 2).
4.
Przepis ust. 3 stosuje się również do środków specjalnych, których plany finansowe nie przewidywały wpłaty do budżetu.
§  15.
1.
Odstępstwa od zasad określonych w § 14 ust. 2 dopuszczalne są w uzasadnionych wypadkach na wniosek dysponenta za zgodą jednostki nadrzędnej.
2.
W uzasadnionych wypadkach na wniosek dysponenta, za zgodą:
1)
Ministra Finansów - w zakresie wpłat do budżetu centralnego,
2)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej - w zakresie wpłat do budżetu terenowego,

z kwoty podlegającej przekazaniu do budżetu po zakończeniu roku (§ 14 ust. 3 i 4) może być pozostawiona na rachunku dysponenta kwota do wysokości 10% planowanego stanu funduszu obrotowego środków specjalnych na koniec roku.

§  16.
1.
W razie niedokonania przez dysponenta wpłat do budżetu na zasadach ustalonych w § 14 ust. 3 i 4, bank dokona przelewu odpowiedniej kwoty na dochody budżetowe na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych, wystawionego przez jednostkę nadrzędną.
2.
Jednostki budżetowe, które nie dokonają w terminie wpłat do budżetu, przekazują na rachunek dochodów budżetowych odsetki za zwłokę w wysokości i na zasadach obowiązujących jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  17.
1.
Dysponent prowadzi księgowość zgodnie z typowym planem kont dla jednostek i zakładów budżetowych oraz sporządza sprawozdania z wykonania planu środków specjalnych zgodnie z przepisami o sprawozdawczości budżetowej.
2.
Obsługa administracyjna oraz księgowa środków specjalnych należy do obowiązków dysponenta; z tego tytułu nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą być wprowadzone za zgodą jednostki nadrzędnej odstępstwa od zasady, o której mowa w ust. 2.
§  18.
Kontrolę prawidłowości rozliczeń jednostek budżetowych z budżetem z tytułu dysponowania środkami specjalnymi przeprowadzają:
1)
izby skarbowe - w zakresie środków specjalnych jednostek budżetu centralnego,
2)
terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych - w zakresie środków specjalnych jednostek budżetów terenowych.
§  19.
1.
Przepisów § 6 ust. 2 i § 14 ust. 3 i 4 nie stosuje się do:
1)
środków specjalnych typu 01 - działalność wydawnicza Muzeum Oświęcim-Brzezinka, szkolenie cudzoziemców przez Ministerstwo Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, w zakresie opłat pobieranych za wypożyczenie sprzętu muzycznego w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz w zakresie wynajmu pomieszczeń i sal gimnastycznych w szkołach wszelkiego typu,
2)
środków specjalnych typu 02 w zakresie wpłat z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, usuwania szkód górniczych i prac typizacyjnych w budownictwie,
3)
środków specjalnych typów: 03, 05-09 i 11-15,
4)
środków specjalnych, dla których odrębne przepisy ustalają zasadę nierozliczania z budżetem ponadplanowych stanów funduszu obrotowego na koniec roku.
2.
Z kwoty podlegającej przekazaniu do budżetu po zakończeniu roku (§ 14 ust. 3 i 4) mogą pozostawać na rachunkach środków specjalnych typu 04 środki do wysokości zgromadzonych odpisów amortyzacyjnych przekazanych przez gospodarstwa pomocnicze zakładów dla nieletnich i jednostek więziennictwa.
§  20.
Plany środków specjalnych typu 02 jednostek wymienionych w kolumnie 1 ust. 5 załącznika do zarządzenia zatwierdza Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
§  21.
Minister Sprawiedliwości określa, które rodzaje przychodów i rozchodów spośród wymienionych w załączniku do zarządzenia dotyczą poszczególnych dysponentów środków specjalnych typu 04 i 05.
§  22.
Do obsługi administracyjnej i księgowej środków specjalnych typu 06 nie stosuje się przepisów § 17 ust. 2 i 3.
§  23.
Do środków specjalnych typu 12 nie stosuje się przepisu § 5. Zasady dokonywania wypłat ponad sumy zgromadzone na rachunku określają przepisy w sprawie zasad finansowania wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  24.
Jednostki budżetowe dysponujące środkami specjalnymi typu 14 mogą zaciągać kredyty bankowe na działalność bieżącą finansowaną z tych środków.
§  25.
Przepisy zarządzenia dotyczące ministrów stosuje się również do kierowników urzędów centralnych.
§  26.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 1978 r. w sprawie środków specjalnych jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr 7, poz. 24).
§  27.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1985 r.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ TYPÓW ŚRODKÓW SPECJALNYCH

Określenie typu (liczba i nazwa) Określenie przychodów Określenie rozchodów
Jednostki budżetowe uprawnione do dysponowania środkami specjalnymi
1 2 3
Typ 01
Usługi i produkcja
W formie środków specjalnych typu 01 może być finansowana:
1) wszelka działalność uboczna lub część działalności podstawowej jednostek budżetowych planu centralnego i

terenowego, polegająca na:

a) wykonywaniu na rzecz zleceniodawców robót drogowych i mostowych przez jednostki miejskiej służby

drogowej,

b) sprzedaży złomu, surowców wtórnych i opakowań,
c) wynajmie lokali i urządzeń oraz udostępnianiu i wypożyczaniu sprzętu i instrumentów muzycznych,
d) wykonywaniu usług dla przedsiębiorstw i innych jednostek państwowych w formie pracy nakładczej

więźniów oraz konwojowaniu i sprawowaniu nadzoru nad więźniami przez osoby zatrudnione przy

konwoju i nadzorze,

e) produkcji, świadczeniu usług itp. w zakresie działalności określonej przez właściwych ministrów

w porozumieniu z Ministrem Finansów,

2) działalność wydawnicza Muzeum Oświęcim-Brzezinka,
3) sprzedaż prac naukowo-badawczych przez Centrum Zdrowia Dziecka,
4) przewozy przesyłek w celu wykorzystania ładowności i próżnych przebiegów jednostek transportu

samochodowego Centrum Zdrowia Dziecka,

5) szkolenie cudzoziemców,
6) świadczenie usług obliczeniowych przez wojewódzkie urzędy statystyczne.
Koszty związane ze świadczeniem usług lub produkcją nie mogą być pokrywane ani dofinansowywane z budżetu,

chyba że na podstawie odrębnych przepisów zostaną ustalone zasady refundacji wydatków ponoszonych z

budżetu (np. w szkołach).

Typ 02
Scentralizowane akcje gospodarcze
1. Jednostki budżetowe 1. 1) Opłaty uczestników porozumień

branżowych

1. 1) Koszty wspólnych przedsięwzięć

gospodarczych

2) Inne wpłaty na sfinansowanie

scentralizowanych akcji

gospodarczych, przewidzianych

odrębnymi przepisami

2) Zwroty nie wykorzystanych środków

wpłacającym

2. Jednostki budżetowe

otrzymujące środki

pieniężne z funduszu

prewencyjnego:

2. Wpłaty instytucji ubezpieczeniowych

wymienionych w kolumnie 1 ust. 2,

przewidziane odrębnymi przepisami

2. Koszty działalności prewencyjnej,

przewidziane odrębnymi przepisami

1) Państwowego Zakładu

Ubezpieczeń

2) Towarzystwa

Ubezpieczeń i

Reasekuracji "Warta"

S.A.

3. Urzędy terenowych

organów administracji

państwowej stopnia

wojewódzkiego i

podstawowego w zakresie

finansowania

telefonizacji wsi

3. Wpłaty z tytułu udziału w finansowaniu

telefonizacji wsi pochodzące ze

środków Państwowego Zakładu

Ubezpieczeń i innych instytucji,

funduszu gminnego i funduszu

miejskiego oraz ze środków ludności

3. Koszty nieinwestycyjne finansowania

telefonizacji wsi

4. Jednostki budżetowe

finansujące wydatki

związane z udziałem

wystawców krajowych w

Międzynarodowych

Targach Poznańskich

4. Wpłaty dotyczące udziału w

Międzynarodowych Targach Poznańskich

4. Koszty związane z udziałem w

Międzynarodowych Targach Poznańskich

5. 1) Ministerstwo Pracy,

Płac i Spraw

Socjalnych

5. 1) Wpłaty dokonywane przez

Czechosłowacką Republikę

Socjalistyczną (CSRS) i Niemiecką

Republikę Demokratyczną (NRD) z

tytułu zwrotu ponoszonych przez

stronę polską kosztów werbunku i

opieki nad pracownikami polskimi

zatrudnionymi w tych państwach

5. 1) a) Koszty organizacyjno-

administracyjne związane z

realizacją umów

międzynarodowych dotyczących

kierowania pracowników do pracy

w CSRS i NRD

b) Przelewy na rachunki środków

specjalnych typu 02

ministerstw i urzędów

wojewódzkich

c) Wpłata do budżetu
2) Ministerstwa i

urzędy

wojewódzkie

2) Przelewy z rachunku środków

specjalnych typu 02 Ministerstwa

Pracy, Płac i Spraw Socjalnych

2) Koszty określone w przepisach

dotyczących wykorzystania środków

finansowych przekazywanych przez

CSRS i NRD z tytułu ponoszonych

przez stronę polską kosztów

werbunku i opieki nad pracownikami

polskimi zatrudnionymi w tych

państwach

6. Polski Komitet

Normalizacji, Miar i

Jakości

6. Dotacja z budżetu przewidziana na

finansowanie przedsięwzięć o

charakterze społecznego oddziaływania

na podnoszenie poziomu jakości wyrobów

6. Koszty finansowania przedsięwzięć

określonych w kolumnie 2 ust. 6, a w

szczególności:

1) konkursów dobrej roboty,
2) prowadzenia prac nad metodami

badań i kryteriami kwalifikacji,

3) działalności popularyzującej

przykłady produkcji i usług

dobrej jakości

7. Terenowe organy

administracji

państwowej stopnia

wojewódzkiego i

podstawowego

(województwo

katowickie i

wałbrzyskie) w

zakresie środków

przedsiębiorstw

górniczych,

przekazywanych na

usuwanie skutków

szkód górniczych

7. Wpłaty przedsiębiorstw górniczych 7. Wydatki związane z usuwaniem szkód

górniczych

8. Ministerstwo

Budownictwa i

Przemysłu Materiałów

Budowlanych

8. 1) Wpłaty za wykonywanie prac

typizacyjnych w budownictwie

8. 1) Koszty związane z wykonywaniem

prac typizacyjnych w budownictwie

2) Wpłaty przedsiębiorstw, pochodzące

z dopłat do cen drobnowymiarowych

elementów ściennych

2) Nie oprocentowane pożyczki dla

przedsiębiorstw na budowę,

rozbudowę i modernizację,

zapewniającą wzrost produkcji

drobnowymiarowych elementów

ściennych

9. Instytut Organizacji

Zarządzania i

Doskonalenia Kadr

9. Wpłaty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

i innych jednostek gospodarczych za

usługi informatyczne

9. Koszty związane i dzierżawą i

działalnością maszyny cyfrowej IBM

Typ 03
Środki dla warsztatów szkolnych
1. Ministerstwo Oświaty i

Wychowania w

odniesieniu do szkół

podległych lub

nadzorowanych

1. Przelewy z rachunków środków

specjalnych typu 03 będących w

dyspozycji urzędów terenowych organów

administracji państwowej stopnia

wojewódzkiego

1. Przelewy na rachunki środków

specjalnych typu 03 urzędów

terenowych organów administracji

państwowej stopnia wojewódzkiego

przeznaczone na cele określone w

ust. 2 pkt 2

2. Urzędy terenowych

organów administracji

państwowej stopnia

wojewódzkiego

2. 1) Wpłaty warsztatów szkolnych będących

gospodarstwami pomocniczymi z

tytułu:

2. 1) Dotacje dla warsztatów szkolnych

będących gospodarstwami

pomocniczymi przeznaczone na:

a) części zysku a) pokrycie strat oraz niedoboru

funduszu obrotowego

b) amortyzacji b) inwestycje
c) nadwyżki funduszu obrotowego c) nagrody dla uczniów,

nauczycieli i pracowników

warsztatów szkolnych oraz

koszty akcji socjalnej i

kulturalnej dla uczniów

2) Wpłaty pozostałości środków

pieniężnych po zlikwidowanych

warsztatach szkolnych będących

gospodarstwami pomocniczymi

2) Przelewy na rachunek środków

specjalnych typu 03 Ministerstwa

Oświaty i Wychowania w

odniesieniu do szkół podległych

lub nadzorowanych

3) Środki otrzymane z rachunku środków

specjalnych typu 03 Ministerstwa

Oświaty i Wychowania w odniesieniu

do szkół podległych lub

nadzorowanych

3) Przelewy na rachunek środków

specjalnych typu 08 na zakup

pomocy naukowych i dydaktycznych

oraz wyposażenia szkół zawodowych

3. 1) Ministerstwo

Hutnictwa i

Przemysłu

Maszynowego

3. Dochody określone w ust. 2 pkt 1 i 2 3. Koszty określone w ust. 2 pkt 1, a

w zakresie środków specjalnych

Ministerstwa Hutnictwa i Przemysłu

Maszynowego ponadto przelewy

określone w ust. 2 pkt 3

2) Ministerstwo

Górnictwa i

Energetyki

Typ 04
Środki dla gospodarstw pomocniczych jednostek więziennictwa i zakładów dla nieletnich
Ministerstwo

Sprawiedliwości i z jego

upoważnienia:

1) Wpłaty gospodarstw pomocniczych z

tytułu:

1) Przelewy na rachunek gospodarstw

pomocniczych z przeznaczeniem na

zwiększenie funduszu obrotowego oraz

na inwestycje

1) Centralny Zarząd

Zakładów Karnych i

jednostki podległe

a) części zysku
2) sądy wojewódzkie b) amortyzacji
3) zakłady dla nieletnich c) nadwyżki funduszu obrotowego
2) Wpłaty pozostałości środków

pieniężnych po zlikwidowanych

gospodarstwach pomocniczych

2) Koszty działalności kulturalno-

oświatowej osób umieszczonych w

zakładach i pracowników

3) Wpłaty części funduszu załogi

przedsiębiorstw przywięziennych i

pozawięziennych oraz części

zakładowego funduszu nagród innych

zakładów pracy zatrudniających osoby

skazane (osadzone)

3) Koszty działalności socjalnej osób

nie objętych przepisami o zakładowym

funduszu socjalnym

4) Opłaty za korzystanie z urządzeń

socjalnych i kulturalno-oświatowych

4) Koszty szkolenia kursowego osób

umieszczonych w zakładach i

pracowników

5) Środki otrzymywane od jednostek

organizacyjnych dysponujących środkami

specjalnymi typu 04

5) Nagrody dla skazanych (osadzonych) i

wychowanków zakładów dla nieletnich

oraz dla uprawnionych pracowników

6) Koszty inwestycji i remontów

kapitalnych realizowanych przez

jednostki organizacyjne więziennictwa

7) Przelewy na rachunek zakładów

budżetowych więziennictwa

8) Przelewy na rzecz jednostek

organizacyjnych dysponujących

środkami specjalnymi typu 04

Typ 05
Środki na pomoc postpenitencjarną i zwalczanie przestępczości
Ministerstwo

Sprawiedliwości i z jego

upoważnienia:

1) Wpłata 5% potrąceń z wynagrodzeń za

pracę osób skazanych (osadzonych) oraz

wychowanków w zakładach dla nieletnich

1) Koszty zadań zleconych organizacjom

społecznym

1) Centralny Zarząd

Zakładów Karnych i

jednostki podległe

2) sądy powszechne

3) zakłady dla nieletnich

2) Środki otrzymane od jednostek

organizacyjnych dysponujących środkami

specjalnymi typu 05

3) Dary w naturze i środki otrzymane od

innych jednostek

2) Świadczenie pomocy

postpenitencjarnej dla osób

opuszczających jednostki

więziennictwa i zakłady dla

nieletnich oraz dla rodzin tych osób,

znajdujących się w ciężkich

warunkach materialnych

3) Udzielenie pomocy osobom

pokrzywdzonym przestępstwem bądź

ich rodzinom

4) Koszty zapobiegania i zwalczania

przestępczości

5) Koszty prowadzenia ośrodków

kuratorskich pracy z młodzieżą

6) Przelewy na rzecz jednostek

organizacyjnych dysponujących środkami

specjalnymi typu 05

Typ 06
Żywienie w szkołach
Szkoły podstawowe i

ponadpodstawowe lub

występujące w ich imieniu

zespoły ekonomiczno-

administracyjne szkół

1) Opłaty rodziców za posiłki

2) Opłaty pracowników szkół i świetlic

szkolnych za wyżywienie

3) Dopłaty z budżetu do wyżywienia dzieci

z rodzin najniżej uposażonych oraz do

Koszty osobowe i rzeczowe związane z

prowadzeniem stołówek szkolnych

wyżywienia pracowników szkół i

świetlic szkolnych

4) Dobrowolne wpłaty komitetów

rodzicielskich, zakładów pracy,

organizacji społecznych i

spółdzielczych

5) Dary otrzymywane w naturze
6) Wpływy uzyskane w wyniku

zorganizowanej przez szkołę pracy

społecznie użytecznej uczniów

7) Dochody z tuczu trzody chlewnej oraz

upraw pochodzących z przyszkolnych

ogródków warzywno-owocowych

Typ 07
Zakup żywności i poprawa warunków w urządzeniach oświatowych i socjalnych
1. 1) Szkoły podstawowe i

ponadpodstawowe lub

występujące

w ich imieniu

właściwe zespoły

ekonomiczno-

administracyjne

szkół

1. 1) Dobrowolne wpłaty osób fizycznych,

prawnych i komitetów

rodzicielskich, przeznaczone na

poprawę warunków pracy szkół,

opieki i jakości świadczeń

1. Koszty oraz inwestycje i remonty

kapitalne, związane z poprawą

warunków pracy szkół, opieki i

jakości świadczeń

2) zakłady opiekuńczo-

wychowawcze oraz

szkoły specjalne

lub występujące w

ich imieniu

właściwe zespoły

ekonomiczno-

administracyjne

szkół

2) Dary w naturze
3) Wpłaty z zysku gospodarstw

pomocniczych jednostek budżetowych

wymienionych w kolumnie 1 ust. 1

pkt 2

4) Wpłaty gospodarstw pomocniczych

typu 03 szkół specjalnych

pochodzące z odpisów

amortyzacyjnych z

przeznaczeniem na cele wyłącznie

inwestycyjne

2. Internaty dla uczniów

szkół zawodowych i

ogólnokształcących

2. 1) Opłaty za wyżywienie 2. 1) Koszty rzeczowe żywienia
2) Dochody ze sprzedaży odpadków

pokonsumpcyjnych

2) Zakup i utrzymanie tuczników
3) Środki pochodzące z wpływów

uzyskanych w wyniku społecznie

użytecznych prac wykonanych przez

młodzież szkolną

4) Dochody z tuczu trzody chlewnej
5) Dary w naturze i dobrowolne

wpłaty komitetów rodzicielskich

6) Dopłata z budżetu do wyżywienia
3. Zakłady służby zdrowia

i zakłady pomocy

społecznej

3. 1) Dobrowolne wpłaty osób fizycznych i

prawnych przeznaczone na poprawę

warunków opieki i jakości świadczeń

3. Koszty (łącznie z kosztami

rzeczowymi żywienia) oraz inwestycje i

remonty kapitalne, związane z

poprawą warunków opieki i jakości

świadczeń

2) Dary w naturze
3) Wpłaty z zysku gospodarstw

pomocniczych jednostek budżetowych

wymienionych w kolumnie 1 ust. 3

4. Biuro Obsługi

Zagranicznych

Programów Socjalnych

4. Wpływy ze sprzedaży artykułów

żywnościowych zakupionych w Stanach

Zjednoczonych Ameryki za pośrednictwem

Centrali Handlu Zagranicznego "Polcoop"

4. Koszty związane z zakupem artykułów

żywnościowych dla placówek resortu

oświaty i wychowania oraz zdrowia i

opieki społecznej

Typ 08
Zakup pomocy naukowych i wyposażenia szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz zakup sprzętu medycznego
1. 1) Ministerstwo Oświaty

i Wychowania

1. 1) Przelewy z rachunków środków

specjalnych typu 08

1. 1) Zakup pomocy naukowych i

dydaktycznych oraz wyposażenia i

sprzętu wykorzystywanego w

procesie nauczania i wychowania

2) Urzędy terenowych

organów

administracji

państwowej w

zakresie szkół

objętych planem

terenowym

2) Przelewy z rachunków środków

specjalnych typu 03

2) Przelewy na rachunki środków

specjalnych typu 08

3) Zespoły ekonomiczno-

administracyjne

szkół

3) Dobrowolne wpłaty osób fizycznych i

prawnych przeznaczone na zakup

pomocy naukowych oraz sprzętu i

wyposażenia

4) Nie wykorzystane kredyty budżetowe

na zakup pomocy naukowych i

dydaktycznych dla szkół i placówek

opiekuńczo-wychowawczych

5) Przelewy z rachunku środków

specjalnych typu 15

2. Szkoły podległe

Ministrowi Leśnictwa

i Przemysłu Drzewnego

2. Dochody określone w ust. 1 pkt 3-5 2. Koszty określone w ust. 1 pkt 1
3. Ministerstwo Hutnictwa

i Przemysłu

Maszynowego

3. Przelewy z rachunku środków

specjalnych typu 03 oraz dochody

określone w ust. 1 pkt 3-5

3. Koszty określone w ust. 1 pkt 1
4. Jednostki służby

zdrowia

4. Nie wykorzystane kredyty na zakup

sprzętu medycznego

4. Zakup sprzętu medycznego
Typ 09
Program sportowy szkół mistrzostwa sportowego
1. Ministerstwo Oświaty i

Wychowania

1. Przelewy z Centralnego Funduszu

Rozwoju Kultury Fizycznej

1. Przelewy na rachunki środków

specjalnych typu 09 szkół

mistrzostwa sportowego

2. Szkoły mistrzostwa

sportowego

2. 1) Wpływy z wynajmu pomieszczeń i

urządzeń sportowych

2. 1) Wydatki osobowe i pochodne

związane z realizacją programu

sportowego

2) Wpływy związane z organizacją

imprez sportowych

2) Zakup, naprawa i konserwacja

sprzętu sportowego (łącznie

ze sprzętem przeznaczonym do

osobistego użytku uczniów)

3) Przelewy z rachunku środków

specjalnych typu 09 Ministerstwa

Oświaty i Wychowania

3) Wynajem i utrzymanie obiektów

sportowych

4) Wpłaty komitetów opiekuńczych i

komitetów rodzicielskich

4) Wyżywienie uczniów
5) Organizacja obozów szkoleniowych

poza siedzibą szkoły

6) Organizacja imprez sportowych
7) Koszty podróży krajowych i

zagranicznych zawodników (uczniów)

i pracowników

Typ 10
Środki działalności radia i telewizji
Zarząd Komitetu do Spraw

Radia i Telewizji

"Polskie Radio i

Telewizja"

1) Wpłaty za używanie odbiorników

radiofonicznych i telewizyjnych wraz

z karami i odsetkami za zwłokę

1) Przelewy dla zakładów budżetowych na

realizację programów radia i

telewizji

2) Uzupełniająca dotacja z budżetu na

pokrycie kosztów działalności zakładów

budżetowych radia i telewizji

2) Przelewy na rzecz instytucji i

organizacji (Polska Agencja Prasowa,

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS,

"Polska Poczta, Telegraf i Telefon"

itp.) rozliczanych centralnie za

świadczone usługi dla zakładów

budżetowych radia i telewizji

Typ 11 Dochody z mienia gminnego Koszty związane z realizacją zadań

określonych w § 3 ust. 2 rozporządzenia

Rady Ministrów z dnia 29 listopada 1962

r. w sprawie zarządu mieniem gromadzkim

oraz trybu jego zbywania (Dz. U. Nr 64,

poz. 303 i z 1970 r. Nr 7, poz. 57)

Mienie gminne
Naczelnicy gmin
Typ 12 Dochody określone w przepisach w sprawie

zasad finansowania wynalazczości

w jednostkach gospodarki uspołecznionej

Koszty określone w przepisach

wymienionych w kolumnie 2

Wynalazczość
Jednostki budżetowe
Typ 13
Środki dewizowe z usług (dostaw) dla zagranicy i z innych tytułów
Jednostki budżetowe

uprawnione do posiadania

rachunku walutowego

1) Równowartość złotowa wpływu dewizowego

za zrealizowane usługi (dostawy),

obliczona z zastosowaniem

obowiązujących przeliczników

1) Przelew równowartości złotowej

części wpływów dewizowych określonej

przez Ministra Finansów:

a) na rachunek walutowy w Banku

Handlowym

b) na rachunek dochodów budżetowych
2) Równowartość złotowa środków

dewizowych przysługujących jednostkom

budżetowym na mocy indywidualnych

decyzji Ministra Finansów

2) Koszty określone w decyzjach,

o których mowa w kolumnie 2

Typ 14 Dochody określone w przepisach w sprawie

prowadzenia i finansowania prac z tytułu

polsko-amerykańskiej współpracy naukowo-

badawczej

Koszty określone w przepisach

wymienionych w kolumnie 2

Prace badawcze związane ze współpracą z zagranicą
Jednostki budżetowe

wykonujące oraz

koordynujące prace

naukowo-badawcze z tytułu

polsko-amerykańskiej

współpracy naukowo-

badawczej

Typ 15
Środki szkolnych komend Ochotniczych Hufców Pracy (OHP)
Szkoły ponadpodstawowe

lub występujące w ich

imieniu zespoły

ekonomiczno-

administracyjne szkół

1) Wpłaty zakładów pracy za pracę uczniów

- uczestników szkolnych OHP

1) Wynagrodzenie uczniów - uczestników

szkolnych OHP

2) Dobrowolne wpłaty osób fizycznych i

prawnych, przeznaczone na finansowanie

wspólnych celów młodzieży biorącej

udział w pracach organizowanych przez

szkolne komendy OHP

2) Nagrody pieniężne i rzeczowe dla

uczestników szkolnych OHP

3) Koszty finansowania wspólnych celów

uczniów - uczestników szkolnych

OHP (wycieczki turystyczno-

krajoznawcze, obozy, biwaki, kolonie

itp.)

4) Zakup sprzętu turystycznego i

sportowego oraz wyposażenia świetlic,

klubów szkolnych itp.

5) Wynagrodzenia pracowników

zatrudnionych bezpośrednio przy

obsłudze finansowej szkolnych komend

OHP - według stawek określonych

przez Ministra Oświaty i Wychowania

6) W razie likwidacji rachunku środków

specjalnych, pozostałości środków

finansowych podlegają przelaniu na

rachunek środków specjalnych typu 08 z

przeznaczeniem na zakup pomocy

naukowych i dydaktycznych oraz

wyposażenia dla szkół

Typ 16 Opłaty przedsiębiorstw państwowych za

weryfikację sprawozdań finansowych

Wydatki osobowe i rzeczowe związane z

weryfikacją sprawozdań finansowych, z

wyłączeniem wydatków inwestycyjnych

Weryfikacja sprawozdań finansowych
1) Izby skarbowe
2) Organy określone przez

niektórych ministrów

i Sekretarza Naukowego

Polskiej Akademii Nauk

na podstawie

upoważnienia Ministra

Finansów

Typ 17
Środki na premie dla

pracowników izb i

urzędów skarbowych

1. Ministerstwo

Finansów

1. Przelewy z rachunków

środków specjalnych typu

17 będących w dyspozycji

izb skarbowych do

wysokości 25% wpływów na

te rachunki.

1. Przelewy na rachunki

środków specjalnych typu

17 będących w dyspozycji

izb skarbowych.

2. Izby skarbowe 2.1) Wpłaty relacjonowane

do dodatkowo

ustalonych, a

wpłaconych należności

budżetowych w wyniku

bezpośredniego

działania izb i

urzędów skarbowych w

wysokości ustalonej

dla poszczególnych izb

skarbowych odrębną

decyzją.

2.1) Premie dla pracowników

izb i urzędów

skarbowych, wypłacane

zgodnie z zarządzeniem

nr 11 Ministra Pracy i

Polityki Socjalnej z

dnia 1 marca 1989 r. w

sprawie niektórych

zasad wynagradzania

pracowników izb i

urzędów skarbowych,

oraz wydatki na zakupy

wyposażenia dla

poprawy warunków

pracy.

2) Przelewy z rachunku

środków specjalnych

typu 17 będących w

dyspozycji

Ministerstwa Finansów.

2) Przelewy na rachunek

środków specjalnych

typu 17 będących w

dyspozycji

Ministerstwa Finansów.

Typ 18 Wpłaty ze środków własnych Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej oraz pochodzących z Funduszu Rozwoju Kultury. Koszty osobowe i rzeczowe związane z działalnością szkolnych ośrodków kultury plastycznej (wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, zakup pomocy naukowych, organizacja imprez z zakresu kultury plastycznej).
Środki na prowadzenie

zajęć z zakresu

wychowania plastycznego

1. Urzędy terenowych

organów administracji

państwowej w zakresie

szkół objętych planem

terenowym

2. Szkoły podstawowe i

ponadpodstawowe lub

występujące w ich

imieniu zespoły

ekonomiczno-

administracyjne szkół

1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 marca 1989 r. (M.P.89.8.74) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 marca 1989 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024