Zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji.

UCHWAŁA Nr 14
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1984 r.
w sprawie zamówień rządowych na realizację wybranych inwestycji.

W celu zapewnienia terminowej realizacji wybranych inwestycji, na podstawie art. 2 i 384 Kodeksu cywilnego oraz w związku z § 4 i 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1983 r. w sprawie wysokości obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej oraz zasad ustalania wskaźnika przyrostu wynagrodzeń wolnego od obciążeń (Dz. U. Nr 75, poz. 339) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji.
2.
Wykaz inwestycji objętych zamówieniami rządowymi ustala się w centralnych planach rocznych.
§  2.
1.
W zakresie inwestycji nowo rozpoczynanych, objętych zamówieniami rządowymi, wybór generalnego wykonawcy i innych jednostek wykonujących zamówienie następuje w trybie przetargu nieograniczonego, organizowanego przez organ założycielski inwestora. Zamówienie rządowe może być udzielone bez przetargu, jeżeli organ założycielski inwestora uzyska zgodę Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na nieurządzanie przetargu.
2.
Organ założycielski inwestora powołuje komisję do rozpatrzenia ofert.
3.
W skład komisji, o której mowa w ust. 2, wchodzą przedstawiciele: organu założycielskiego inwestora, Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministra do Spraw Cen, Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministra Gospodarki Materiałowej oraz Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej.
4.
Zasady i tryb przeprowadzania przetargu ustalają organy założycielskie inwestorów.
§  3.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje objęte wykazem, o którym mowa w § 1 ust. 2, zawierają umowy o realizację tych inwestycji jako zamówień rządowych z generalnymi wykonawcami lub z innymi jednostkami wykonującymi na zasadzie bezpośredniego zlecenia roboty budowlano-montażowe, prace geologiczne i geodezyjne, usługi transportowo-sprzętowe budownictwa oraz prace rozruchowe.
2.
Generalni wykonawcy zawierają z podwykonawcami umowy o realizację robót na analogicznych zasadach jak umowy, o których mowa w ust. 1.
3.
Umowy o realizację zamówień rządowych, o których mowa w ust. 1 i 2, wymagają akceptacji ministrów lub wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) sprawujących funkcje organów założycielskich w stosunku do wykonawców realizujących roboty, prace i usługi oraz do inwestorów.
4.
Umowy, o których mowa w ust. 1 i 2, zawiera się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego oraz uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych (Monitor Polski Nr 8, poz. 47), z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
5.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Prezesem Państwowego Arbitrażu Gospodarczego ustali w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie uchwały wzór umowy o realizację inwestycji jako zamówień rządowych.
6.
Inwestorzy są obowiązani do dochodzenia roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
§  4.
Jednostki wykonujące zamówienia rządowe korzystają z gwarantowanego zaopatrzenia w paliwa, surowce i materiały objęte obowiązkowym pośrednictwem, potrzebne do realizacji tych zamówień, oraz z prawa zakupu w pierwszej kolejności materiałów nie objętych obowiązkowym pośrednictwem, z uwzględnieniem zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego obowiązujących na dany rok.
§  5.
1.
Ustala się na 1984 r., określone w załączniku do uchwały, kwoty wynagrodzeń wolne od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej, z przeznaczeniem na premie dla pracowników za wykonanie określonych zadań rzeczowych w ramach inwestycji centralnych oraz inwestycji przedsiębiorstw wspomaganych z budżetu państwa, objętych zamówieniami rządowymi. Ustalona w załączniku do uchwały rezerwa do dyspozycji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, przeznaczona na ewentualne zwiększenie w ciągu roku w szczególnie uzasadnionych wypadkach kwot określonych dla poszczególnych inwestycji, może być powiększona o nie wypłacone premie stosownie do przepisu § 7 ust. 2.
2.
Podziału kwot, o których mowa w ust. 1, między poszczególne jednostki wykonujące roboty, prace i usługi dokonują, na podstawie wniosków inwestorów i wykonawców robót i usług, organy założycielskie inwestorów w porozumieniu z organami założycielskimi jednostek wykonawczych i usługowych, z uwzględnieniem stopnia trudności realizowanych zadań rzeczowych.
3.
Wypłata premii i zwolnienie od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej następuje po potwierdzeniu przez inwestora wykonania zakresów rzeczowych (węzłów, etapów i obiektów), wynikających z harmonogramu realizacji inwestycji, oraz na podstawie regulaminów wewnętrznych akceptowanych przez organy założycielskie jednostek wykonawczych i usługowych.
4.
Wysokość kwot, o których mowa w ust. 1, w następnych latach będzie określana w centralnych planach rocznych, a ich podział oraz wypłaty premii i zwalnianie od obciążeń będą dokonywane według zasad ustalonych w ust. 2 i 3.
§  6.
1.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek organów założycielskich jednostek wykonujących roboty, prace i usługi w ramach pozostałych inwestycji przedsiębiorstw, objętych zamówieniami rządowymi, uzgodniony z organami założycielskimi inwestorów, może ustalić dla tych jednostek - w ramach kwot określonych w centralnych planach rocznych - kwotę wynagrodzeń przeznaczoną na premie za wykonanie zadań rzeczowych wynikających z harmonogramu realizacji inwestycji, wolną od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej.
2.
Wypłat premii dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w § 5 ust. 2 i 3.
§  7.
1.
Kontrolę realizacji zamówień rządowych prowadzą organy założycielskie jednostek zamawiających i organy założycielskie jednostek wykonawczych.
2.
W razie niewykonania zamówienia rządowego przyjętego przez jednostkę wykonawczą, właściwy organ pozbawia ją preferencji, o których mowa w § 4-6, chyba że jednostka zamawiająca nie wywiązała się z zobowiązań w stosunku do jednostki wykonującej zamówienie rządowe.
3.
Organy założycielskie inwestorów w porozumieniu z organami założycielskimi jednostek wykonawczych i usługowych będą przedstawiać Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów kwartalne informacje o realizacji inwestycji objętych zamówieniami rządowymi.
4.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów będzie przedstawiał Radzie Ministrów półroczne informacje o realizacji inwestycji objętych zamówieniami rządowymi.
§  8.
W odniesieniu do inwestycji organizacji spółdzielczych przez organ założycielski rozumie się zarząd właściwego centralnego związku spółdzielczego.
§  9.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zapewni uwzględnienie w sprawozdawczości statystycznej realizacji inwestycji objętych zamówieniami rządowymi.
§  10.
Traci moc uchwała nr 59 Rady Ministrów z dnia 23 maja 1983 r. w sprawie zamówień rządowych na realizację wybranych inwestycji centralnych (Monitor Polski Nr 19, poz. 109).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KWOTY WYNAGRODZEŃ WOLNE OD OBCIĄŻEŃ NA PAŃSTWOWY FUNDUSZ AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ, PRZEZNACZONE NA PREMIE DLA PRACOWNIKÓW ZA WYKONANIE ZADAŃ RZECZOWYCH

Lp. Inwestor Kwota
Nazwa inwestycji mln zł
1 Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów
- budowa kopalni odkrywkowej 83,0
2 Elektrownia Bełchatów
- budowa elektrowni 12 x 360 MW 184,0
3 Elektrownia Stalowa Wola
- rozbudowa elektrowni w celu dostawy ciepłej wody do kopalni siarki 10,0
4 Sieci elektroenergetyczne w zakresie tranzytu i wyprowadzenia mocy z Chmielnickiej Elektrowni Atomowej na napięciu 750 kV i 400 kV 46,5
5 Elektrownia Jądrowa Żarnowiec
- budowa elektrowni 2 x 465 MW 30,0
6 Kombinat Metalurgiczny "Huta Katowice"
- budowa zakładu koksowniczego 106,6
7 Zakłady Mechaniczne "Ursus"
- rozbudowa zakładu 17,0
8 Zakłady Metalurgiczne "Ursus" w Lublinie
- I etap budowy zakładów metalurgicznych 12,0
9 Zakłady Chemiczne "Police"
- budowa kompleksu wytwórni nawozów azotowo-fosforowych "Police II" 81,0
10 Zakłady Azotowe "Kędzierzyn"
- budowa wytwórni alkoholi oxo 16,0
11 Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa"
- budowa wytwórni antybiotyków 29,0
12 Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki "Siarkopol" w Tarnobrzegu
- budowa ciepłowni parowej Olendry 4,5
13 Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie
- budowa kombinatu celulozowo-papierniczego w Kwidzynie 54,0
14 Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale"
- budowa garbarni skór miękkich w Bieżanowie 3,6
15 Zakłady Wyrobów Azbestowo-Cementowych w Małkini
- budowa zakładu wełny mineralnej 5,0
16 Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej "Izolacja" w Cigacicach
- budowa zakładu wełny mineralnej 6,4
17 Centrum Onkologii w Warszawie
- budowa centrum 11,5
18 Cukrownie Mazowieckie w Płocku
- budowa cukrowni w Glinojecku 14,5
19 Urząd Wojewódzki w Katowicach
- budowa wodociągu Dziećkowice 22,0
20 Urząd m.st. Warszawy
- budowa Wodociągu Północnego 13,2
21 Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL w Poznaniu
- budowa zakładu pomp wtryskowych 2,4
22 Zakłady Mechaniczne we Włocławku
- budowa zakładu 6,3
23 Zakłady Metalowe Przemysłu Gumowego "Stomil" w Środzie Wielkopolskiej
- rozbudowa zakładu 3,5
24 Rezerwa do dyspozycji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów 100,0

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024