Ekonomiczne warunki i pomoc Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych.

UCHWAŁA Nr 214
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1981 r.
w sprawie ekonomicznych warunków i pomocy Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych.

W celu zapewnienia jednostkom organizacyjnym zrzeszonym w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych warunków do rozwoju usług produkcyjnych na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych oraz innych rodzajów działalności służącej produkcyjnemu i społecznemu postępowi na wsi - na podstawie art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281), art. 14 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244), art. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) i art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała określa zasady i tryb planowania działalności gospodarczo-finansowej, przyznawania dotacji budżetowych, rozliczania z budżetem Państwa, finansowania przejściowych strat oraz gospodarki inwestycyjnej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych, zwanym dalej "Centralnym Związkiem Kółek i Organizacji Rolniczych".
2.
Przez użyte w uchwale określenie "jednostka gospodarcza" rozumie się:
1)
kółka rolnicze i ich związki prowadzące działalność gospodarczą,
2)
spółdzielnie usług rolniczych,
3)
spółdzielnie kółek rolniczych,
4)
inne jednostki organizacyjne zrzeszone w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, prowadzące działalność gospodarczą.

Rozdział  2

Zasady i tryb planowania działalności gospodarczo-finansowej.

§  2.
1.
Planowanie działalności gospodarczo-finansowej jednostek gospodarczych oparte jest na zasadzie pełnej ich samodzielności.
2.
Roczny plan gospodarczo-finansowy jednostki gospodarczej stanowi podstawę kierowania jej działalnością, z uwzględnieniem zawartych umów i porozumień oraz zachodzących zmian w warunkach rozwoju gospodarczego, jak również finansowania jej działalności przez bank.
3.
Roczny plan gospodarczo-finansowy jednostki gospodarczej podlega uchwaleniu przez właściwy organ, określony w jej statucie.
4.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zapewni przekazanie Zarządowi Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, informacji dotyczących:
1)
warunków ekonomicznych działania jednostek gospodarczych (stawki bądź kwoty dotacji, warunki bonifikat i ulg przy sprzedaży i zakupach) oraz warunków zaopatrzenia w środki produkcji,
2)
wielkości lub wskaźników dostaw środków produkcji.
§  3.
Jednostki gospodarcze mogą podejmować realizację zadań zlecanych im przez organy administracji państwowej na podstawie umów zawieranych z tymi organami; organy zlecające są obowiązane zapewnić jednostkom gospodarczym środki rzeczowe i finansowe niezbędne do wykonania umów.
§  4.
Jednostki gospodarcze prowadzą działalność według zasad rozrachunku gospodarczego, z zapewnieniem pokrycia kosztów uzyskiwanymi dochodami oraz osiągania rentowności zapewniającej finansowanie działalności gospodarczej.
§  5.
Jednostki gospodarcze tworzą zakładowy fundusz nagród. Zasady tworzenia funduszu określają odrębne przepisy.
§  6.
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej jednostek gospodarczych określa Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.

Rozdział  3

Zasady i tryb udzielania dotacji budżetowych.

§  7.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługują dotacje budżetowe:
1)
do usług rolniczych w zakresie chemicznej ochrony roślin, wapnowania gleb i usług zoosanitarnych oraz do pozysku i transportu nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych, wykonywanych na rzecz nie uspołecznionej gospodarki rolnej - na zasadach określanych corocznie przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na wniosek Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych,
2)
na wyrównanie różnicy między kosztem produkcji mieszanek pasz treściwych a obowiązującą ceną zbytu - w wysokości i na zasadach obowiązujących w przemyśle paszowym,
3)
na wyrównanie różnicy między kosztem produkcji w przetwórstwie produktów rolniczych a obowiązującą ceną zbytu - w wysokości i na zasadach obowiązujących w przemyśle spożywczym,
4)
na wyposażenie nowo powstałych jednostek gospodarczych w niezbędny sprzęt rolniczy - do wysokości 40% kosztów nabycia według zasad ustalonych przez Ministrów Finansów oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych,
5)
na pokrycie kosztów prowadzenia urządzeń socjalnych oraz gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - według ogólnie obowiązujących przepisów,
6)
na pokrycie kosztów zlecanej przez Państwo związkom kółek i organizacji rolniczych działalności szkoleniowej, instruktażowej i upowszechnienia postępu rolniczego oraz innych zadań związanych z działalnością na rzecz środowiska wiejskiego,
7) 1
na pokrycie kosztów pozyskiwania i transportu nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych na rzecz uspołecznionych jednostek gospodarki rolnej - na zasadach określonych w pkt 1.
2.
Minister Finansów na wniosek Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych określi szczegółowe zasady przyznawania jednostkom gospodarczym dotacji budżetowych, o których mowa w ust. 1.

Rozdział  4

Zasady rozliczania z budżetem Państwa.

§  8.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych ustali szczegółowe zasady udzielania dotacji budżetowych i tryb rozliczeń jednostek gospodarczych z budżetem z tytułu tych dotacji.

Rozdział  5

Zasady finansowania przejściowych strat.

§  9.
1.
Jednostki gospodarcze, które przejściowo z przyczyn niezależnych poniosły straty i nie posiadają środków własnych, mogą uzyskać kredyt bankowy na pokrycie tych strat.
2.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, mogą korzystać z kredytu na finansowanie inwestycji.
3.
Kredyty na pokrycie strat, udzielone jednostce gospodarczej, podlegają - na podstawie umowy zawartej między bankiem finansującym a jednostką gospodarczą - ratalnej spłacie po okresie dojścia do rentowności. Okres ten nie powinien przekraczać trzech lat.
4.
Bank finansujący może w szczególnie uzasadnionych wypadkach przedłużyć do lat 5 okres karencji w spłacie kredytów, o których mowa w ust. 3.
5.
Jednostka gospodarcza, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana przedstawić bankowi finansującemu jej działalność program działań zmierzających do likwidacji strat.
6.
Do jednostki gospodarczej, która w następstwie ponoszonych strat znajdzie się w stanie niewypłacalności, stosuje się przepisy o upadłości.

Rozdział  6

Zasady gospodarki inwestycyjnej.

§  10.
Działalność inwestycyjna jest podejmowana samodzielnie przez jednostkę gospodarczą i powinna być ujęta w planie rozwoju jednostki.
§  11.
1.
Nakłady inwestycyjne w jednostkach gospodarczych mogą być podejmowane do wysokości środków własnych zgromadzonych na rachunku funduszu inwestycyjno-remontowego i przyznanych kredytów bankowych oraz dotacji budżetowych, o których mowa w § 12.
2.
Inwestycje finansowane z kredytów bankowych i dotacji budżetowych mogą być rozpoczynane wyłącznie po przyjęciu ich przez bank do finansowania.
§  12.
1.
Jednostki gospodarcze mogą otrzymać dotację budżetową na sfinansowanie:
1)
budowy zaplecza technicznego - w wysokości do 40% kosztów inwestycji pod warunkiem:
a)
całkowitego zakończenia i rozliczenia danej inwestycji zgodnie z obowiązującymi przepisami,
b)
osiągnięcia planowej zdolności produkcyjno-usługowej w rozmiarach i terminach określonych w założeniach techniczno-ekonomicznych lub w dokumentacji uproszczonej oraz
c)
świadczenia usług i produkcji na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych, jednostek gospodarczych, a także jednostek uspołecznionej gospodarki rolnej w rozmiarach nie mniejszych niż 75% ogólnej wartości usług i produkcji osiągniętej z danej inwestycji na koniec okresu dochodzenia do pełnej zdolności usługowo-produkcyjnej,
2)
budownictwa mieszkaniowego,
3)
budownictwa socjalnego w wysokości i na zasadach ogólnie obowiązujących.
2.
W razie likwidacji jednostki gospodarczej lub zbycia obiektów, na które udzielono dotacji, dotacje te, pomniejszone proporcjonalnie do stopnia zużycia obiektów, podlegają zwrotowi do budżetu.
3.
Inwestycje, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem finansowanych ze środków własnych, mogą być podejmowane wyłącznie po uzyskaniu akceptacji właściwego terenowego organu administracji państwowej.

Rozdział  7

Przepisy końcowe.

§  13.
1.
Upoważnia się Prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej do zawieszania na okres nie dłuższy niż do końca 1985 r. spłaty kredytów obrotowych, udzielonych jednostkom gospodarczym na pokrycie niedoboru własnych funduszy obrotowych, w wysokości do 20% wartości zapasów prawidłowych, w tym także stanów ujemnych tych funduszów, ustalonego według stanu na dzień 31 grudnia 1981 r. Warunki spłaty tych kredytów zostaną ustalone odrębnie przez Prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów i po zasięgnięciu opinii Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
2.
Upoważnia się Prezesa Banku Gospodarki Żywnościowej do umorzenia na wniosek Zarządu Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych nie umorzonych dotychczas kredytów inwestycyjnych, w razie gdy jednostki gospodarcze z przyczyn od nich niezależnych nie spełniły obowiązujących w tym zakresie wymagań.
3.
Prezes Banku Gospodarki Żywnościowej uzgodni z Ministrem Finansów zasady umorzenia kredytów, o których mowa w ust. 2, oraz tryb ich rozliczeń z budżetem.
§  14.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych ustalenie i wprowadzenie z dniem 1 stycznia 1982 r. cen usług wykonywanych ciągnikami i maszynami rolniczymi, zapewniających rentowność usług, z uwzględnieniem pełnych odpisów amortyzacyjnych oraz likwidacji dotacji do usług, z wyjątkiem dotacji do usług w zakresie chemicznej ochrony roślin, pozyskiwania i transportu wapna, wapnowania gleb i usług zoosanitarnych.
§  15.
W uchwale nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 10 skreśla się ust. 16,
2)
dodaje się § 10a w brzmieniu:

"§ 10a. 1. Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych ustala dla zrzeszonych w nim jednostek gospodarczych ceny:

a) usług rolniczych,

b) najmu ciągników i przyczep wraz z obsługą,

c) usług budowlano-remontowych i warsztatowych oraz materiałów budowlanych produkowanych przez jednostki gospodarcze.

2. Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych może upoważnić organy statutowe jednostek gospodarczych do dokonywania zmian wysokości cen świadczonych przez nie usług i produkowanych materiałów, o których mowa w ust. 1, odpowiednio do lokalnych warunków prowadzenia działalności przez jednostki gospodarcze, ustalając zasady dokonywania tych zmian.

3. Ceny usług rolniczych w zakresie chemicznej ochrony roślin, pozyskiwania i transportu wapna nawozowego, wapnowania gleb i usług zoosanitarnych oraz zasady ich zmiany Zarząd Centralnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych ustala w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów."

§  16.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 20 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1974 r. w sprawie kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego kółek rolniczych i ich związków (Monitor Polski z 1974 r. Nr 6, poz. 38 i z 1981 r. Nr 20, poz. 191),
2)
uchwała nr 8 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski z 1976 r. Nr 5, poz. 22 i Nr 30, poz. 131 oraz z 1981 r. Nr 20, poz. 191).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1982 r.
1 § 7 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 uchwały Nr 200 z dnia 6 września 1982 r. (M.P.82.22.192) zmieniającej nin.uchwałę z dniem 1 stycznia 1982 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.27.235

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ekonomiczne warunki i pomoc Państwa dla rozwoju działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Rolników Indywidualnych.
Data aktu: 14/10/1981
Data ogłoszenia: 30/10/1981
Data wejścia w życie: 01/01/1982