Uznanie za rezerwaty przyrody.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 21 września 1981 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
§  1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bagno Jacka" obszar śródleśnego torfowiska o powierzchni 19,45 ha w Leśnictwie Rembertów Warszawskiego Zespołu Leśnego, położony w miejscowości Wesoła województwa stołecznego warszawskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1977-1987 jako oddział lasu 139 f1. Celem ochrony jest zachowanie torfowiska przejściowego z charakterystyczną florą i fauną.
§  2.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czarny Las" obszar lasu o powierzchni 15,96 ha w Leśnictwie Milanów Nadleśnictwa Radzyń, położony w gminie Milanów województwa bialskopodlaskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddział lasu 267 c, d. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowego lasu mieszanego pochodzenia naturalnego z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin w runie.
§  3.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ługi" obszar bagien i lasu o łącznej powierzchni 90,23 ha w Leśnictwie Pękowiec Nadleśnictwa Włoszczowa, położony w gminie Włoszczowa województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1973-1983 jako oddziały lasu 159 a, d-i, 160 c-h, 169 a-c, 170 a-c, 171 a-f. Celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych wielu gatunków ptaków związanych ze środowiskiem wodno-bagiennym i leśnym.
§  4.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Góra Rzepka" obszar szczytowych części Góry Rzepki i Beyliny oraz fragment nieczynnego kamieniołomu Korzecko, o łącznej powierzchni 9,09 ha, położony w granicach miasta Chęciny województwa kieleckiego, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Naczelnika Miasta i Gminy Chęciny. Celem ochrony jest zachowanie wychodni skał dewońskich oraz pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego rud ołowiu.
§  5.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Biesak-Białogon" obszar nieczynnego kamieniołomu i otaczającego go lasu o łącznej powierzchni 13,08 ha w Leśnictwie Słowik Nadleśnictwa Kielce, położony w granicach miasta Kielce województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1974-1983 jako oddział lasu 28 a, b, h, i, k, l. Celem ochrony jest zachowanie wychodni skał ordowickich i kambryjskich.
§  6.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Śliże" obszar dwóch jezior oraz otaczającego je torfowiska o łącznej powierzchni 44,29 ha w Leśnictwie Śliże Nadleśnictwa Łochów, położony w gminie Jadów województwa siedleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddziały lasu 430 a-j, 431. Celem ochrony jest zachowanie dwóch zarastających jezior dystroficznych, stanowiących przykład wtórnego tworzenia się torfowiska wysokiego.
§  7.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jegiel" obszar lasu o powierzchni 18,54 ha w Leśnictwie Jerzyska Nadleśnictwa Łochów, położony w gminie Łochów województwa siedleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddziały lasu 197 c, d, f, 198 a, b, c, f. Celem ochrony jest zachowanie rzadko spotykanego zbiorowiska leśnego - świerczyny na torfie.
§  8.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Torfowisko Zieliń Miastecki" obszar torfowiska i lasu o łącznej powierzchni 46,50 ha w Leśnictwie Gumieniec Nadleśnictwa Dretyń, położony w gminie Trzebielino województwa słupskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1976-1986 jako oddziały lasu 40 a-i, 41 a-f. Celem ochrony jest zachowanie torfowiska z charakterystycznymi zespołami roślinnymi oraz stanowiskami wielu gatunków rzadkich roślin torfowiskowych i bagiennych.
§  9.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Grodzisko Borzytuchom" obszar lasu o powierzchni 27,03 ha w Leśnictwie Borzytuchom Nadleśnictwa Bytów, położony w gminie Borzytuchom województwa słupskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1973-1983 jako oddział lasu 203. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu buczyny z licznymi pomnikowymi bukami, torfowiska przejściowego oraz pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska słowiańskiego.
§  10.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Grodzisko Runowo" obszar lasu o powierzchni 29,90 ha w Leśnictwie Runowo Nadleśnictwa Lębork, położony w gminie Potęgowo województwa słupskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddział lasu 41. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu buczyny z licznymi pomnikowymi bukami oraz pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska słowiańskiego.
§  11.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Retno" obszar lasu o powierzchni 33,60 ha w Leśnictwie Tęgowiec Nadleśnictwa Brodnica, położony w gminie Zbiczno województwa toruńskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddziały lasu 238, 239 a, b. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk grądowych o cechach zespołów naturalnych.
§  12.
Na obszarach rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego; na obszarze rezerwatu określonego w § 8, w oddziałach lasu 40 b, 41 c, nie mogą być wykonywane żadne czynności gospodarcze, z wyjątkiem uznanych za niezbędne przez Naczelnego Konserwatora Przyrody,
2)
zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne,
3)
zbierania ziół leczniczych i innych roślin oraz zbierania owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin oraz w rezerwatach określonych w § 4 i 5 wydobywania kamienia i minerałów,
6)
zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia oraz zakłócania ciszy,
7)
stosowania wszelkich środków chemicznych,
8)
niszczenia drzew i innych roślin,
9)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
11)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
12)
kąpieli oraz pływania łodziami i innym sprzętem wodnym w rezerwatach określonych w § 1, 5 i 6 oraz dokonywania zmian linii brzegowej zbiornika wodnego w rezerwacie określonym w § 3,
13)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 października 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024