Wypiek, zużycie surowców do wypieku oraz wprowadzanie do obrotu pieczywa i wyrobów piekarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 12 lutego 1980 r.
w sprawie wypieku, zużycia surowców do wypieku oraz wprowadzania do obrotu pieczywa i wyrobów piekarskich.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115), § 1 zarządzenia nr 251 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 1957 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 98, poz. 570) i § 2 zarządzenia nr 249 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1960 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów dotyczących produkcji pieczywa (Monitor Polski Nr 94, poz. 419) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres, właściwość organów, tryb postępowania oraz zasady dotyczące wypieku, zużycia surowców do wypieku oraz wprowadzania do obrotu pieczywa i wyrobów piekarskich przez zakłady piekarskie.
§  2.
1.
Nowe rodzaje pieczywa - ich proporcje ilościowe zużycia surowców (receptury) i średnie wydajności wypieku zatwierdza Naczelny Dyrektor Zrzeszenia Produkcji "Społem" Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców na wniosek centralnych jednostek organizacyjnych sprawujących nadzór nad produkcją piekarską, a w odniesieniu do pieczywa regionalnego i firmowego - na wniosek właściwego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, zaopiniowany przez wojewódzką komisję branżową przemysłu piekarskiego.
2.
Dla rodzajów pieczywa regionalnego i firmowego produkowanego przez zakłady rzemieślnicze (nie uspołecznione) w jednostkach wagowych do 400 g proporcje ilościowe zużycia surowców (receptury) i normy średniej wydajności wypieku zatwierdza wojewódzka komisja branżowa przemysłu piekarskiego po uzyskaniu opinii miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
3.
Zmiany w recepturach, o których mowa w § 7 ust. 2, oraz receptury i technologie produkcji nowych rodzajów pieczywa, o których mowa w ust. 1 i 2, nie mogą naruszać określonych odrębnymi przepisami warunków zdrowotnych środków spożywczych.
§  3.
1.
Normy średniej wydajności wypieku pieczywa ustalają:
1)
dla piekarń nadzorowanych przez "Społem" Centralny Związek Spółdzielni Spożywców - zarządy wojewódzkich spółdzielni spożywców,
2)
dla piekarń prowadzonych przez spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" - zarządy poszczególnych wojewódzkich związków spółdzielni rolniczych "Samopomoc Chłopska"

zgodnie z wytycznymi zarządów centralnych związków spółdzielni.

2.
Normy średniej wydajności wypieku pieczywa, ustalone przez organy wymienione w ust. 1, są podstawą do rozliczania osób materialnie odpowiedzialnych za zużycie surowców do produkcji pieczywa.
§  4.
1.
W piekarniach uspołecznionych dopuszcza się odchylenia poniżej normy średniej wydajności wypieku dla wszystkich rodzajów pieczywa w wysokości nie przekraczającej 1 kg pieczywa ze 100 kg mąki.
2.
Odchylenia powyżej norm średniej wydajności wypieku pieczywa nie mogą powodować obniżenia jakości pieczywa ani przekroczeń jakiegokolwiek wskaźnika normy przedmiotowej na dany rodzaj pieczywa.
§  5.
1.
W piekarniach uspołecznionych dopuszcza się dodatnie i ujemne odchylenia w zużyciu surowców pomocniczych w wysokości do 2% ogólnej ilości tych surowców, wyliczonej na podstawie receptur i norm średniej wydajności wypieku pieczywa.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy surowców pomocniczych, dla których receptury ustalają:
1)
dolną i górną granicę zużycia (np. drożdży, soli); zużycie tych surowców powinno się mieścić w granicach obliczonych na podstawie receptur i norm średniej wydajności wypieku pieczywa,
2)
górną granicę zużycia (np. mąki ziemniaczanej, maku, kminku).
§  6.
1.
Jeżeli nie występuje ogólny niedobór mąki po uwzględnieniu odchyleń od norm średniej wydajności podanych w § 3 ust. 1, dopuszcza się odchylenia dodatnie i ujemne w zużyciu poszczególnych typów mąki, nie przekraczające 2% dla każdego typu.
2.
Zakres i warunki stosowania wyrównań ilościowych z tytułu przerzutów określają wytyczne zarządów właściwych centralnych związków spółdzielni.
§  7.
1.
Zezwala się na wypiek i wprowadzanie do obrotu pieczywa i wyrobów piekarskich, których rodzaje oraz proporcje ilościowe zużycia surowców do ich wypieku (receptury) i średnie wydajności zostały zatwierdzone zgodnie z obowiązującymi przepisami do dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Do zmian w recepturach wyrobów piekarskich wymienionych w ust. 1 oraz wprowadzania do obrotu nowych rodzajów pieczywa upoważnia się Naczelnego Dyrektora Zrzeszenia Produkcji "Społem" Centralnego Związku Spółdzielni Spożywców.
§  8.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej prowadzące piekarnie obowiązane są do prowadzenia ksiąg wypieku pieczywa i obrotu pieczywem według wzoru ustalonego przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 22 marca 1969 r. w sprawie wypieku, zużycia surowców do wypieku oraz wprowadzania do obrotu pieczywa piekarskiego (Monitor Polski z 1969 r. Nr 15, poz. 115, z 1970 r. Nr 6, poz. 55 i z 1974 r. Nr 40, poz. 236).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024