Określenie obowiązków inwestorów w zakresie ustalania zasobów złóż kopalin przed podjęciem działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złoża kopaliny lub jej przeróbki.

UCHWAŁA Nr 66
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 kwietnia 1975 r.
w sprawie określenia obowiązków inwestorów w zakresie ustalania zasobów złóż kopalin przed podjęciem działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złoża kopaliny lub jej przeróbką.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Ustalanie zasobów złóż kopalin stałych.

§  1.
Planowanie budowy lub rozbudowy, sporządzenie założeń techniczno-ekonomicznych i projektu technicznego zakładu eksploatacji złoża kopaliny stałej lub zakładu, którego produkcja oparta jest na zaopatrzeniu z określonego złoża kopaliny stałej, a także realizacja inwestycji mogą być przedsięwzięte po uprzednim rozpoznaniu złoża i jeżeli uchwała nie stanowi inaczej, po zatwierdzeniu dokumentacji zawierającej ustalenie geologicznych zasobów złoża kopaliny oraz po zatwierdzeniu zasobów przemysłowych (§ 8 ust. 1 pkt 1).
§  2.
1.
Przez geologiczne zasoby złoża kopaliny stałej rozumie się całkowitą ilość kopaliny w złożu.
2.
Ustalając geologiczne zasoby złoża kopaliny stałej należy dokonać podziału zasobów na:
1)
bilansowe, do których zalicza się zasoby spełniające warunki określone w kryteriach bilansowości zasobów,
2)
pozabilansowe, do których zalicza się zasoby nie spełniające warunków określonych w kryteriach bilansowości zasobów, lecz które mogą być ewentualnie wykorzystane w przyszłości przy uwzględnieniu postępu technicznego, zmiany warunków ekonomicznych lub potrzeb gospodarki narodowej.
3.
Przez kryteria bilansowości zasobów geologicznych rozumie się zespół cech przyrodniczych, wskaźników technicznych i ekonomicznych ogólnie charakteryzujących warunki, jakie powinny spełniać zasoby, aby nadawały się do wykorzystania. Kryteria te powinny umożliwiać podział zasobów na bilansowe i pozabilansowe oraz skały płonne.
§  3.
Ustala się cztery kategorie dokładności rozpoznania geologicznych zasobów złóż kopalin stałych: C2, C1, B i A.
§  4.
Ustalenie zasobów geologicznych złoża kopaliny stałej w poszczególnych kategoriach obejmuje rozpoznanie złoża i określenie w dokumentacji geologicznej:
1)
formy i budowy złoża,
2)
granic złoża lub obszaru udokumentowanego,
3)
rodzaju i jakości kopaliny,
4)
ilości kopaliny z podziałem na zasoby bilansowe i pozabilansowe,
5)
geologicznych i górniczych warunków wydobycia kopaliny,
6)
występowania kopalin towarzyszących.
§  5.
Warunkiem zaliczenia geologicznych zasobów złoża kopaliny stałej do:

1) kategorii C2 - jest wstępne ustalenie danych wymienionych w § 4 na podstawie wyników badań uzyskanych z odosobnionych wyrobisk lub odsłonięć naturalnych,

2) kategorii C1 - jest ustalenie danych wymienionych w § 4, przy czym zakres wykonanych badań powinien zapewnić rozpoznanie głównych elementów formy i budowy złoża, warunków geologiczno-górniczych jego występowania w zakresie umożliwiającym wybór sposobu udostępnienia i eksploatacji złoża, metody wzbogacania przeróbki kopaliny oraz ocenę wielkości produkcji możliwej do uzyskania ze złoża,

3) kategorii B - jest ustalenie danych wymienionych w § 4, przy czym zakres wykonanych badań powinien zapewnić rozpoznanie złoża w stopniu umożliwiającym projektowanie prac udostępniających i eksploatacyjnych, procesów wzbogacania i przeróbki kopaliny, a także sporządzenie projektu technicznego zakładu górniczego oraz zakładu wzbogacania i przeróbki kopalin,

4) kategorii A - jest ustalenie danych wymienionych w § 4, przy czym zakres wykonanych badań powinien zapewnić możliwość szczegółowego projektowania pól eksploatacyjnych i prowadzenie eksploatacji poszczególnych części złoża.

§  6.
Ustala się podział złóż kopalin stałych na 3 grupy w zależności od ich budowy, a mianowicie:

1) grupę I - do której zalicza się złoża lub ich części o prostej budowie geologicznej i miąższości kopaliny w znacznym stopniu przekraczającym przyjęte granice bilansowości oraz o nieznacznej zmienności jakości kopaliny w złożu,

2) grupę II - do której zalicza się złoża lub ich części o zróżnicowanej budowie geologicznej, zmiennej miąższości kopaliny oraz o znacznej zmienności zawartości głównych składników użytecznych w złożu,

3) grupę III - do której zalicza się złoża lub ich części o bardzo zróżnicowanej i skomplikowanej budowie geologicznej i bardzo dużej zmienności miąższości i jakości kopaliny.

§  7.
1.
Zasady ustalania i tryb zatwierdzania geologicznych zasobów złóż kopalin oraz warunki, jakie muszą być spełnione dla ustalenia odpowiedniej kategorii ich rozpoznania, określają szczegółowe przepisy.
2.
Zakres i metodykę badań jakości kopalin oraz ich przydatność dla określonej produkcji ustala właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii.
§  8.
1.
Z zatwierdzonych geologicznych zasobów bilansowych złoża kopaliny wydziela się i zatwierdza:
1)
zasoby przemysłowe, przez które rozumie się część geologicznych zasobów bilansowych przewidywaną do eksploatacji oraz określoną na podstawie optymalnej z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego koncepcji wykorzystania złoża kopaliny,
2)
zasoby nieprzemysłowe, przez które rozumie się nie zaliczoną do zasobów przemysłowych część geologicznych zasobów bilansowych złoża, które mimo spełniania geologiczno-górniczych i jakościowych parametrów kryteriów bilansowości nie są aktualnie przewidywane do wykorzystania ze względów technicznych i ekonomicznych, ale mogą nadawać się do eksploatacji w przyszłości.
2.
Przemysłowe i nieprzemysłowe zasoby złoża wydziela się oddzielnie w każdej kategorii zasobów geologicznych.
§  9.
Różnica między zatwierdzonymi geologicznymi zasobami bilansowymi a zasobami wydobytymi ze złoża stanowi straty; straty dzielą się na:
1)
straty zasobów przemysłowych, przez które rozumie się różnicę między zatwierdzonymi zasobami przemysłowymi a zasobami wydobytymi ze złoża; na straty te składają się zarówno straty powstające w wyniku zastosowania określonego systemu eksploatacji zasobów przemysłowych, jak i inne straty w tych zasobach, powstające z innych przyczyn w czasie eksploatacji złoża,
2)
straty zasobów nieprzemysłowych, przez które rozumie się straty w zasobach nieprzemysłowych, powstające wskutek zniszczenia tych zasobów lub uniemożliwienia ich późniejszego wydobycia w wyniku eksploatacji zasobów przemysłowych.
§  10.
1.
Zdolność produkcyjną zakładu eksploatującego złoże kopaliny i okres jego żywotności określa się przy projektowaniu zakładu przez pomniejszenie zasobów przemysłowych o straty przewidywane przy przyjętym systemie eksploatacji złoża oraz przy przyjętych procesach przeróbki kopaliny.
2.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) określa w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego zasady ustalania i normatywy strat w zasobach.
§  11.
1.
Podziału zatwierdzonych geologicznych zasobów bilansowych na zasoby przemysłowe i nieprzemysłowe dokonuje się w projekcie zagospodarowania złoża, uwzględniającym kompleksowe wykorzystanie kopaliny głównej oraz kopalin towarzyszących i odpadów, a także przedsięwzięcia zapewniające ochronę środowiska.
2.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, projekt zagospodarowania złoża kopaliny sporządza się w ramach założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji.
3.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) określają w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego zasady ustalania i tryb zatwierdzania zasobów przemysłowych.
4.
Inwestor przekazuje do Centralnego Urzędu Geologii w terminie jednego miesiąca od daty wydania odpis decyzji w sprawie zatwierdzenia zasobów przemysłowych kopaliny z podaniem ilości tych zasobów.
§  12.
1.
Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w § 1, związanej z eksploatacją złoża kopaliny stałej zaliczonego do:
1)
grupy I lub II może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu geologicznych bilansowych zasobów złoża oraz zasobów przemysłowych, z tym że:
a)
zatwierdzenie zasobów geologicznych w kategorii C2 może stanowić podstawę do prowadzenia wstępnych prac studialnych nad sposobem zagospodarowania złoża i nad zagospodarowaniem przestrzennym rejonu występowania złoża oraz do sporządzania wieloletnich planów rozwoju wydobycia surowców mineralnych oraz projektowania geologicznych prac rozpoznawczych,
b)
zatwierdzenie zasobów geologicznych w kategorii C1 może stanowić podstawę do prowadzenia prac studialnych nad sposobem zagospodarowania i wykorzystania złoża oraz do wyboru części złoża przeznaczonych do rozpoznania w kategorii B,
c)
zatwierdzenie zasobów geologicznych w kategorii C1 + B uprawnia do planowania i sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych budowy (rozbudowy) zakładu, a zatwierdzenie zasobów przemysłowych w kategorii C1 + B do zatwierdzenia założeń techniczno-ekonomicznych oraz do sporządzania projektu i budowy zakładu pod warunkiem, że ilość zatwierdzonych zasobów przemysłowych obliczona w sposób określony w § 10 ust. 1 zapewnia wydobycie kopaliny co najmniej przez okres amortyzacji projektowanej inwestycji,
2)
do grupy III - może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu zasobów geologicznych i przemysłowych, z tym że:
a)
zatwierdzenie zasobów geologicznych w kategorii C2 może stanowić podstawę do sporządzania wieloletnich planów rozwoju wydobycia surowców mineralnych, do prowadzenia prac studialnych nad zagospodarowaniem przestrzennym rejonu występowania złoża oraz nad sposobem zagospodarowania i wykorzystania złoża oraz do wyboru części złoża przeznaczonej do rozpoznania w kategorii C1,
b)
zatwierdzenie zasobów geologicznych w kategorii C1 uprawnia do sporządzenia założeń techniczno-ekonomicznych budowy (rozbudowy) zakładu,
c)
zatwierdzenie zasobów przemysłowych w kategorii C1 uprawnia do sporządzenia projektu i budowy (rozbudowy) zakładu pod warunkiem, że ilość zatwierdzonych zasobów przemysłowych obliczona w sposób określony w § 10 ust. 1 zapewnia wydobycie kopaliny co najmniej przez okres amortyzacji projektowanej inwestycji.
2.
Wyboru części złoża przeznaczonej do udokumentowania określonej ilości jego zasobów w kategorii B (ust. 1 pkt 1 lit. c) bądź wyboru części złoża przeznaczonej do udokumentowania zasobów w kategorii C1 (ust. 1 pkt 2 lit. c) oraz określenia rozmiarów niezbędnych robót i badań dokonuje jednostka projektująca zakład w uzgodnieniu z inwestorem.
§  13.
Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w § 1, związanej z budową lub rozbudową zakładów eksploatujących złoża:
1)
kredy jeziornej, surowców krzemionkowych, farb ziemnych i bentonitu, jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych nie przekracza 20 mln zł,
2)
kruszywa naturalnego, piasków kwarcowych, surowców do produkcji kruszyw łamanych, surowców ilastych ceramiki budowlanej i surowców do produkcji kruszyw lekkich oraz kwarcytów ogniotrwałych, jeżeli wartość nakładów inwestycyjnych nie przekracza 150 mln zł,

może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu zasobów złoża, z tym że zatwierdzenie bilansowych zasobów geologicznych w kategorii C1, przy ustaleniu jakości kopaliny w kategorii B, uprawnia do sporządzania założeń techniczno-ekonomicznych i projektu budowy zakładu, a zatwierdzenie zasobów przemysłowych uprawnia do zatwierdzenia projektu budowy (rozbudowy) zakładu oraz budowy (rozbudowy) zakładu pod warunkiem, że ilość zasobów przemysłowych w kategorii C1 zapewnia wydobycie kopaliny przez okres amortyzacji projektowanej inwestycji.

§  14.
1. 1
Podjęcie działalności inwestycyjnej związanej z rozwojem produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych może nastąpić po zatwierdzeniu karty rejestracyjnej złoża kopaliny.
2.
Kartę rejestracyjną złoża kopaliny zatwierdza organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do zespołów produkcji materiałów budowlanych organizowanych w drodze umowy osób mających zamiar produkować materiały budowlane z surowców miejscowych przede wszystkim na własne potrzeby.
4.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii ustala zasady i sposób sporządzania oraz tryb zatwierdzania karty rejestracyjnej złoża kopaliny.
§  15.
1.
Założenia techniczno-ekonomiczne i projekt budowy kopalni (zakładu) powinny uwzględniać nakłady inwestycyjne konieczne dla kompleksowego wykorzystania surowców występujących w złożu, kopalin towarzyszących oraz odpadów powstających przy eksploatacji złoża.
2.
Ustalenie zasobów kopaliny towarzyszącej w złożu kopaliny głównej upoważnia w zależności od stopnia dokładności ich rozpoznania do podjęcia czynności, określonych w § 12 ust. 1 pkt 2.

Rozdział  2

Ustalanie zasobów złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

§  16.
1.
Planowanie wydobycia ropy naftowej lub gazu ziemnego oraz budowa lub rozbudowa, sporządzenie założeń techniczno-ekonomicznych i projektu zakładu eksploatacji złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego może być przedsięwzięte po uprzednim rozpoznaniu złoża i po zatwierdzeniu dokumentacji zawierającej ustalenie geologicznych i wydobywalnych zasobów złoża.
2.
Przez zasoby:
a)
geologiczne - rozumie się całkowitą ilość węglowodorów zawartą w złożu,
b)
wydobywalne - rozumie się część zasobów geologicznych możliwą do wydobycia ze złoża w procesie jego eksploatacji.
§  17.
Zasoby złóż ropy naftowej i gazu ziemnego dzielą się na zasoby rozpoznane oraz na zasoby perspektywiczne i prognostyczne.
§  18.
1.
Ustala się trzy kategorie dokładności rozpoznania zasobów złóż ropy naftowej i gazu ziemnego: C, B i A.
2.
Ustalenie rozpoznanych zasobów złoża w poszczególnych kategoriach obejmuje rozpoznanie złoża i określenie w dokumentacji geologicznej:
1)
formy i budowy złoża,
2)
granic złoża lub obszaru udokumentowanego,
3)
rodzaju i jakości kopaliny,
4)
ilości kopaliny z uwzględnieniem zasobów geologicznych i wydobywalnych,
5)
geologicznych i górniczych warunków wydobycia kopaliny,
6)
występowania kopalin towarzyszących.
§  19.
Warunkiem zaliczenia zasobów złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego do:
1)
kategorii C - jest wstępne ustalenie danych wymienionych w § 18 ust. 2 w stopniu umożliwiającym zaprojektowanie prac niezbędnych do dalszego rozpoznania złoża lub jego zagospodarowania,
2)
kategorii B - jest ustalenie danych wymienionych w § 18 ust. 2 w stopniu wystarczającym do zaprojektowania zagospodarowania złoża,
3)
kategorii A - jest ustalenie danych wymienionych w § 18 ust. 2 w stopniu umożliwiającym prawidłową eksploatację złoża.
§  20.
Perspektywiczne zasoby złóż ropy naftowej i gazu ziemnego są to określone na podstawie danych geologicznych i geofizycznych wielkości liczbowe, wyrażające możliwą zasobność nagromadzeń spodziewanych w słabiej zbadanych częściach struktur roponośnych lub gazonośnych, a także w nowych strukturach położonych w strefach ropogazonośnych w utworach o korzystnych własnościach zbiornikowych stwierdzonych wierceniami lub przyjętych na podstawie analogii.
§  21.
Prognostyczne zasoby złóż ropy naftowej i gazu ziemnego są to określone na podstawie danych geologicznych i geofizycznych wielkości liczbowe, wyrażające łączną ilościową prognostyczną ocenę możliwości odkrycia tych kopalin w nagromadzeniach spodziewanych w utworach budujących poszczególne regiony geologiczne.
§  22.
1.
Zasady ustalania i tryb zatwierdzania rozpoznanych zasobów złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz warunki, jakie muszą być spełnione dla ustalenia odpowiedniego stopnia ich rozpoznania, a także sposób określania zasobów prognostycznych i perspektywicznych ustalają szczegółowe przepisy.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki ustala współczynnik, jaki powinien być stosowany przy wydzielaniu z geologicznych zasobów złoża zasobów wydobywalnych.
§  23.
1.
Podjęcie działalności, o której mowa w § 16 ust. 1, może nastąpić po uprzednim zatwierdzeniu geologicznych i wydobywalnych zasobów złoża, z tym że zatwierdzenie zasobów w:
1)
kategorii C - stanowi podstawę do sporządzania:
a)
rocznych i pięcioletnich planów wydobycia ropy naftowej lub gazu ziemnego w rozmiarach wynikających z realizowanej bądź projektowanej próbnej eksploatacji złoża lub z eksploatacji podjętej przy rozpoznaniu zasobów złoża w kategorii C, stosownie do przepisów ust. 2,
b)
projektu i realizacji inwestycji związanych z próbną eksploatacją złoża z istniejących otworów, odwierconych w czasie prac poszukiwawczych i rozpoznawczych,
2)
kategoriach C, B i A - jeżeli ilość zasobów zatwierdzonych w kategoriach B i A wynosi łącznie nie mniej niż 30% sumy zasobów zatwierdzonych w kategoriach C, B i A - stanowi podstawę do sporządzania:
a)
rocznych i pięcioletnich planów wydobycia ropy naftowej lub gazu ziemnego,
b)
projektu i budowy zakładu przeznaczonego do eksploatacji złoża oraz projektów i realizacji inwestycji związanych z zagospodarowaniem tego złoża.
2.
Podjęcie działalności inwestycyjnej, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), może nastąpić również po zatwierdzeniu zasobów złoża ropy naftowej lub gazu ziemnego w kategorii C, jeżeli ustalenie zasobów w wyższej kategorii byłoby niecelowe ze względów ekonomicznych lub geologicznych wobec małej ilości zasobów kopaliny w złożu; w tym wypadku decyzję podejmuje właściwy minister, z uwzględnieniem opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
§  24.
Pozytywne zaopiniowanie przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii zasobów:
1)
perspektywicznych - upoważnia do ustalania kierunków i planowania rozmiaru prac geologicznych, których wykonanie umożliwi ustalenie zasobów złóż ropy naftowej lub gazu ziemnego w kategorii C, do planowania przyrostu zasobów tych kopalin w kategorii C oraz do opracowania prognoz w zakresie rozwoju gospodarczego poszczególnych regionów kraju,
2)
prognostycznych - upoważnia do ustalania kierunków i planowania rozmiaru prac geologicznych, których wykonanie umożliwi określenie perspektywicznych zasobów ropy naftowej lub gazu ziemnego oraz do opracowywania prognoz w zakresie rozwoju gospodarczego kraju.
§  25.
Wydobycie ropy naftowej można planować w planach rocznych i pięcioletnich:
1)
ze złóż zagospodarowanych, opierając się na zdolnościach wydobywczych istniejących otworów,
2)
ze złóż o zasobach w kategorii C i B, na których prowadzone są wiercenia eksploatacyjne,
3)
na nowych złożach z otworów poszukiwawczych, z których uzyskano przypływy ropy naftowej i gazu ziemnego uzasadniające wydobycie tych surowców w ramach próbnej eksploatacji przed podjęciem pełnego zagospodarowania inwestycyjnego złoża.
§  26.
Przy planowaniu wydobycia gazu ziemnego należy uwzględniać okres czasu niezbędny na:
1)
rozpoznanie i udokumentowanie zasobów złoża,
2)
zagospodarowanie złoża,
3)
przygotowanie inwestycji dotyczącej przesyłania oraz odbioru gazu przez użytkowników.

Rozdział  3

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  27.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), po zasięgnięciu opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii, zezwolić na projektowanie i realizację inwestycji, w szczególności nowych kopalń podziemnych, w razie gdy stopień rozpoznania zasobów złoża kopaliny nie został określony przy pomocy robót wiertniczych z dokładnością wymaganą w niniejszej uchwale.
§  28.
Dokumentacje geologiczne, których sporządzanie rozpoczęto przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, sporządza się według przepisów dotychczasowych pod warunkiem, że zostaną one przedstawione do zatwierdzenia najpóźniej w terminie do dnia 31 grudnia 1975 r.
§  29.
Przedsiębiorstwa prowadzące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały eksploatację złoża kopaliny, której wydobywanie podlega prawu górniczemu, obowiązane są ustalić zasoby przemysłowe złoża kopaliny i przedstawić je do zatwierdzenia w terminach ustalonych przez właściwych ministrów w porozumieniu z Centralnym Urzędem Geologii.
§  30.
Zasoby geologiczne i przemysłowe w czynnych zakładach ustalone stosownie do przepisów niniejszej uchwały podlegają aktualizacji co pięć lat.
§  31.
Jednostki organizacyjne, z wyjątkiem wymienionych w § 14 ust. 3, prowadzące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały eksploatację surowców miejscowych stosownie do przepisu § 6 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1972 r. w sprawie rozwoju produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 28, poz. 153 i z 1974 r. Nr 40, poz. 233), obowiązane są sporządzić kartę rejestracyjną złoża kopaliny i przedstawić ją do zatwierdzenia w terminie do dnia 30 czerwca 1976 r.
§  32.
Przepisów uchwały nie stosuje się do działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złóż torfu nie uznanego za leczniczy, zwałów po robotach górniczych i surowców odpadowych powstałych w czasie eksploatacji złoża lub w procesie przeróbki kopaliny, jak również do działalności związanej z rozpoznawaniem złóż kopalin stałych.
§  33.
Zadania ministrów wymienione w § 7 ust. 2, § 10 ust. 2, § 27 i 29 uchwały wykonują w stosunku do jednostek spółdzielczych zarządy właściwych centralnych związków spółdzielni.
§  34.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 91 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie ustalania zasobów złóż kopalin dla podjęcia działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złoża kopaliny lub jej przeróbką (Monitor Polski z 1962 r. Nr 28, poz. 116 i z 1969 r. Nr 51, poz. 392),
2)
§ 6 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1972 r. w sprawie rozwoju produkcji lokalnej i ubocznej materiałów budowlanych (Monitor Polski z 1972 r. Nr 28, poz. 153 i z 1974 r. Nr 40, poz. 233).
2.
Przepisy wydane na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1 pkt 1 zachowują moc do czasu zastąpienia ich przepisami wydanymi na podstawie niniejszej uchwały, jeżeli nie są z nią sprzeczne.
§  35.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 maja 1975 r.
1 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 142 z dnia 8 lipca 1982 r. (M.P.82.17.142) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1975.12.67

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Określenie obowiązków inwestorów w zakresie ustalania zasobów złóż kopalin przed podjęciem działalności inwestycyjnej związanej z eksploatacją złoża kopaliny lub jej przeróbki.
Data aktu: 04/04/1975
Data ogłoszenia: 16/04/1975
Data wejścia w życie: 01/05/1975