united kingdom
ukraine

Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 sierpnia 1974 r.
w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się zespołom adwokackim na zawieranie z cudzoziemcami dewizowymi w stosunkach z zagranicą umów zlecenia, w których dającym zlecenie jest cudzoziemiec dewizowy, pod warunkiem ustalenia zaspokojenia należności zespołu:
1)
w zagranicznych środkach płatniczych, z zastrzeżeniem przekazania ich za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego, Banku Handlowego w Warszawie S. A. lub Banku Polska Kasa Opieki S. A., bądź
2)
w złotych z rachunku zagranicznego wolnego lub rachunku dyplomatycznego "W" cudzoziemca dewizowego dającego zlecenie, bądź
3)
w złotych z kwot otrzymanych w danej sprawie na rzecz cudzoziemca dewizowego dającego zlecenie - do wysokości nie przekraczającej 10% tych kwot.
2.
Ustalenie lub przyjęcie należności zespołu adwokackiego w sposób inny niż przewidziany w ust. 1 wymaga osobnego zezwolenia dewizowego.
§  2.
Zezwala się zespołom adwokackim na przyjmowanie w krajowych środkach płatniczych w kraju (w gotówce lub opiewających na walutę polską czekach, wekslach itp.) na rzecz cudzoziemców dewizowych dających zlecenie należności pieniężnych, przypadających tym cudzoziemcom od krajowców dewizowych w sprawach objętych zleceniem, jeżeli dłużnik krajowiec dewizowy dokonuje zapłaty na podstawie ogólnego zezwolenia dewizowego bądź zezwolenia indywidualnego, udzielonego na wniosek dłużnika lub wierzyciela.
§  3.
Zezwala się zespołom adwokackim na pokrywanie z kwot otrzymanych na rzecz cudzoziemców dewizowych dających zlecenie następujących wydatków, jeżeli są one ściśle związane ze zleconą sprawą:
1)
danin publicznych (podatków, opłat i innych),
2)
kosztów i opłat postępowania,
3)
zobowiązań pieniężnych wobec krajowców dewizowych,
4)
opłat na rzecz zespołu adwokackiego do wysokości przewidzianej w § 1 ust. 1 pkt 3.
§  4.
Zespoły adwokackie mogą wpłacać do Narodowego Banku Polskiego lub innego banku mającego uprawnienia dewizowe na rachunek zagraniczny zablokowany cudzoziemców dewizowych dających zlecenie kwoty otrzymane dla nich, a pozostałe po dokonaniu wydatków, o których mowa w § 3. Przy wpłacie zespoły adwokackie obowiązane są złożyć bankowi pisemne rozliczenie pobranych i wydatkowanych kwot, ze wskazaniem ich wysokości i tytułu.
§  5.
Zezwala się zespołom adwokackim na wykładanie za cudzoziemców dewizowych dających zlecenie własnych pieniędzy na koszty i opłaty, związane z prowadzeniem spraw tych cudzoziemców, pod następującymi warunkami:
1)
suma kwot wyłożonych w jednej sprawie nie może przekroczyć 5.000 zł,
2)
wyłożenie pieniędzy jest dopuszczalne tylko wtedy gdy otrzymanie zaliczki z zagranicy na koszty i opłaty nie jest możliwe w terminie, którego dotrzymanie konieczne jest dla uniknięcia szkody dla dającego zlecenie,
3)
należność przypadająca od cudzoziemca dewizowego dającego zlecenie z tytułu wyłożonej za niego kwoty powinna być pobrana w terminie 3 miesięcy od dnia wyłożenia w sposób zgodny z przepisem § 1 ust. 1.
§  6.
1.
Zezwala się zespołom adwokackim na przekazywanie 10% opłat otrzymanych od cudzoziemców dewizowych - na rzecz adwokata prowadzącego sprawę oraz 10% kwot otrzymanych od cudzoziemców dewizowych z tytułu kosztów postępowania w sprawie - na rzecz Naczelnej Rady Adwokackiej.
2.
Przekazanie kwot na rzecz adwokatów następuje zależnie od rodzaju waluty wpływu i zlecenia adwokata:
1)
na bankowe oprocentowane rachunki walutowe krajowców dewizowych - kwot w walutach wymienialnych,
2)
na bankowe nieoprocentowane rachunki walutowe - kwot w walutach niewymienialnych,
3)
na bankowe rachunki dewizowe w złotych - kwot w walutach państw socjalistycznych

- zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi otwierania i prowadzenia tych rachunków dla osób fizycznych krajowców dewizowych.

3.
Zezwala się na dysponowanie saldem rachunku wymienionego w ust. 2 pkt 2 do państwa pochodzenia waluty wpłaty oraz w kraju zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.
Przekazywanie kwot na rachunki bankowe następuje na podstawie zaświadczenia zespołu stwierdzającego wysokość opłaty za czynności zespołu oraz kosztów postępowania w sprawie i obciąża bieżące wpływy dewizowe tego zespołu.
§  7.
1.
Zezwala się Naczelnej Radzie Adwokackiej na posiadanie w Banku Handlowym w Warszawie S. A. nieoprocentowanego rachunku walutowego dla walut wymienialnych i nieoprocentowanego rachunku dewizowego w złotych dla innych walut.
2.
Na rachunki te mogą być dokonywane wpłaty 10% kwot, o których mowa w § 6 ust. 1.
3.
Z rachunków Naczelnej Rady Adwokackiej mogą być dokonywane bez osobnego zezwolenia dewizowego wypłaty na pokrycie przez Naczelną Radę Adwokacką:
1)
kosztów podróży i pobytu za granicą adwokatów i uczestnictwa ich w kongresach, zjazdach, naradach i sympozjach,
2)
kosztów szkolenia adwokatów za granicą,
3)
składek do organizacji międzynarodowych, jeżeli na członkostwo w tych organizacjach wyraziły zgodę właściwe organy polskie,
4)
kosztów zakupu za granicą literatury fachowej,
5)
kosztów zakupu za granicą urządzeń technicznych za pośrednictwem właściwych branżowo central handlu zagranicznego.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 1954 r. w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi (Monitor Polski z 1954 r. Nr 101, poz. 1275 i z 1966 r. Nr 5, poz. 39).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.30.182

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu wartościami dewizowymi.
Data aktu: 23/08/1974
Data ogłoszenia: 06/09/1974
Data wejścia w życie: 06/09/1974