Przekazanie pralni i farbiarni komunalnych oraz koordynacja usług pralniczo-farbiarskich.

UCHWAŁA Nr 4
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1974 r.
w sprawie przekazania pralni i farbiarni komunalnych oraz koordynacji usług pralniczo-farbiarskich.

W celu zapewnienia dalszego rozwoju usług pralniczo-farbiarskich Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Terenowe organy administracji państwowej przekażą spółdzielniom zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy lub wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego komunalne przedsiębiorstwa i zakłady pralniczo-farbiarskie, zwane dalej "pralniami i farbiarniami", nadzorowane dotychczas przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
2.
Równocześnie z przekazaniem pralni i farbiarni następuje przekazanie aktualnych zadań oraz środków do ich wykonania.
3.
Przekazanie pralni i farbiarni powinno nastąpić do dnia 31 stycznia 1974 r. według stanu na dzień 31 grudnia 1973 r.
§  2.
1.
Przekazywanie pralni i farbiarni jednostkom państwowym następuje nieodpłatnie na podstawie decyzji właściwych terenowych organów administracji państwowej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Przekazywanie pralni i farbiarni organizacjom spółdzielczym następuje odpłatnie na podstawie decyzji właściwych terenowych organów administracji państwowej, wydawanych zgodnie z obowiązującymi przepisami po porozumieniu z wojewódzkim związkiem spółdzielni pracy. Przekazanie następuje według bilansu przekazywanego zakładu, sporządzonego na dzień 31 grudnia 1973 r. Jednostka przejmująca powinna w ciągu trzech miesięcy od daty przejęcia dokonać zapłaty za przejęty zakład w wysokości odpowiadającej ewidencyjnej wartości funduszu statutowego i innych funduszów ustalonych w bilansie przekazania.
3.
Bank finansujący jednostkę przejmującą może udzielić jej na ten cel kredytu bankowego.
4.
Środki uzyskane z tytułu przekazania przedsiębiorstw i zakładów pralni i farbiarni podlegają przekazaniu na terenowy fundusz inwestycyjny.
§  3.
Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług powierza się międzyresortową koordynację usług pralniczo-farbiarskich.
§  4.
1.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska przekaże Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług w terminie do dnia 31 stycznia 1974 r.:
1)
Zakład Badawczy Pralnictwa, działający w strukturze organizacyjnej Instytutu Gospodarki Komunalnej, wraz z etatami i limitami funduszu płac oraz środkami pobranymi zaliczkowo na finansowanie prac, których rozliczenie ze zleceniodawcą nie nastąpiło przed dniem 31 grudnia 1973 r.,
2)
limity dewizowe na import maszyn i urządzeń pralniczych ujęte w programie zakupów na lata 1974-1975,
3)
etaty łącznie z funduszem płac wykorzystywane w Ministerstwie Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska do prowadzenia zagadnień pralnictwa.
2.
Przekazanie Zakładu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nastąpi w trybie i na warunkach określonych w przepisach dotyczących przekazywania jednostek budżetowych.
§  5.
1.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska zapewni wykonywanie w dotychczasowym zakresie przez Fabrykę Aparatury i Urządzeń Komunalnych w Stąporkowie napraw głównych maszyn i urządzeń pralniczych oraz organizowanie dostaw części zamiennych do maszyn importowanych, a także świadczenie usług serwisowych w stosunku do sprzętu importowanego.
2.
Obsługa pralnictwa w zakresie określonym w ust. 1 powinna być sprawowana przez wymienione w ust. 1 przedsiębiorstwo do końca 1980 r.
§  6.
W § 15 uchwały nr 9 Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 1972 r. w sprawie produkcji, poprawy jakości i zaopatrzenia w odzież ochronną, roboczą i sprzęt ochrony osobistej oraz w sprawie zasad gospodarowania tą odzieżą (Monitor Polski z 1972 r. Nr 7, poz. 44 i z 1973 r. Nr 36, poz. 219) wyrazy: "Ministra Gospodarki Komunalnej" zastępuje się wyrazami: "Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług".
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024