Wykaz prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasady wypłacania dodatku za te prace.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 lipca 1974 r.
w sprawie wykazu prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasad wypłacania dodatku za te prace.

Na podstawie § 19 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. Nr 16, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykaz prac, których wykonywanie przez nauczycieli i nauczycieli akademickich stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, zawiera załącznik do zarządzenia.
§  2.
Dodatek, o którym mowa w § 1, zwany dalej "dodatkiem", przysługuje w pełnej wysokości nauczycielom i nauczycielom akademickim, którzy w danym miesiącu przepracowali co najmniej 100 godzin w warunkach określonych w załączniku.
§  3.
1.
Za okres urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatek w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej dodatku otrzymywanego w roku szkolnym (akademickim) poprzedzającym okres urlopu wypoczynkowego.
2.
W okresie urlopu macierzyńskiego przysługuje dodatek w wysokości odpowiadającej dodatkowi otrzymanemu w miesiącu poprzedzającym miesiąc rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.
3.
Nauczycielce lub nauczycielce akademickiej przesuniętej w związku z ciążą do pracy nieszkodliwej dla zdrowia lub nieuciążliwej dodatek przysługuje do czasu ukończenia przerwy w pracy w związku z porodem, jeżeli dodatek ten był pobierany przez okres co najmniej 3 miesięcy poprzedzających przesunięcie. Dodatek przysługuje w wysokości średniej miesięcznej dodatku z okresu 3 miesięcy przed przesunięciem.
4.
W razie przejścia do pracy, z tytułu której nie przysługuje dodatek, ustalenie prawa do dodatku za miesiąc, w którym nastąpiło przejście, oraz jego rozliczenie następuje według zasad określonych w § 2.
§  4.
Dodatek wypłaca się miesięcznie z dołu.
§  5.
Decyzje o przyznaniu dodatku i jego wysokości oraz decyzje o cofnięciu dodatku w razie zmiany warunków pracy wydaje organ właściwy do ustalania uposażenia nauczyciela i nauczyciela akademickiego.
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 marca 1957 r. w sprawie ustalenia wykazu prac szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, uprawniających do przyznania dodatku specjalnego pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego,
2)
zarządzenie nr 92 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 25 listopada 1958 r. w sprawie ustalenia wykazu prac szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych uprawniających do przyznania dodatku specjalnego pracownikom zatrudnionym w szkołach wyższych wychowania fizycznego i Instytucie Naukowym Kultury Fizycznej w części dotyczącej nauczycieli akademickich.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ PRAC

których wykonywanie przez nauczycieli i nauczycieli akademickich stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

Stopień szkodliwości Lp. Rodzaj pracy Przykłady występowania czynnika szkodliwego lub uciążliwego
1 2 3 4
I 1 Prace w temperaturze efektywnej powyżej 25°C lub poniżej 10°C wynikającej z procesu technologicznego hutnictwo, obsługa pieców ceramicznych, piekarniczych, cieplarni itp., chłodnictwo, browarnictwo itp.
I 2 Prace w środowisku mokrym o wilgotności względnej powietrza przekraczającej 80% pralnie, farbiarnie, garbarnie itp.
I 3 Prace narażające na szkodliwe działanie miejscowej wibracji prostowanie blach, nitowanie, szlifiernie, narzędzia pneumatyczne, ręczne narzędzia o napędzie mechanicznym itp.
I 4 Prace narażające na działanie substancji szkodliwych, z wyjątkiem substancji o działaniu kumulującym różne prace badawcze i dydaktyczne oraz malarnie, lakiernie, galwanizernie itp.
I 5 Spawanie elektryczne i gazowe
6 (skreślona)
II 7 Prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu – wynikającym z procesu technologicznego prace w kesonach, komorach ciśnieniowych itp.
II 8 Prace narażające na działanie substancji toksycznych o charakterze kumulującym różne prace badawcze i dydaktyczne
II 9 Prace narażające na działanie pyłów zawierających krystaliczne postaci dwutlenku krzemu (kwarc, trydymit, krystobalit), krzemiany (np. azbest, mika, talk, cement) i pył włókien szklanych kruszenie minerałów, piaskowanie, szlifowanie i polerowanie metali, szkła, formiernie, przygotowanie betonu itp.
III 10 Prace narażające na działanie promieniowania jonizującego obsługa aparatów rentgenowskich, defektoskopów, praca przy otwartych źródłach promieniowania itp.
III 11 Prace w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości w zakresie 300–300.000 MHz w strefie zagrożenia piece indukcyjne, radar, aparatura fizykoterapeutyczna, urządzenia nadawcze telewizyjne itp.
III 12 Prace związane z narażeniem na kontakt z materiałem zakaźnym lub zakaźnie chorymi ludźmi albo zwierzętami weterynaria, mikrobiologia itp.
III 13 Prace związane z kontaktem z chorymi psychicznie lub upośledzonymi umysłowo w stopniu znacznym i głębokim szkoły specjalne, kliniki psychiatryczne itp.
III 14 Prace pod ziemią górnictwo
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 12 marca 1978 r. (M.P.78.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1978 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024