Utworzenie zjednoczeń technicznej obsługi rolnictwa oraz Centralnego Zarządu Technicznej Obsługi Rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 294
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1973 r.
w sprawie utworzenia zjednoczeń technicznej obsługi rolnictwa oraz Centralnego Zarządu Technicznej Obsługi Rolnictwa.

Na podstawie art. 19 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się zjednoczenia technicznej obsługi rolnictwa w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze, zwane dalej "zjednoczeniami", przez przekształcenie dotychczasowych wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.
§  2.
1.
W zjednoczeniach są zgrupowane przedsiębiorstwa państwowe, zgrupowane dotychczas w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa oraz w Zjednoczeniu Elektryfikacji i Zaopatrzenia Rolnictwa i Wsi w Wodę.
2.
W zjednoczeniach mogą być zgrupowane inne przedsiębiorstwa i jednostki organizacyjne.
§  3.
Przedmiotem działania zjednoczeń jest realizacja zadań w zakresie technicznej obsługi i elektryfikacji rolnictwa, a w szczególności:

- wykonywanie obsługi technicznej, napraw specjalistycznych i bieżących, obsługa gwarancyjna ciągników, maszyn rolniczych oraz środków transportu rolniczego,

- regeneracja części zamiennych i przygotowanie zespołów wymiennych,

- przygotowanie oprzyrządowania obsługowo-naprawczego,

- montaż urządzeń elektryfikacji rolnictwa,

- świadczenie usług instalacyjno-montażowych i remontowych,

- przygotowanie kadr dla zaplecza technicznego mechanizacji rolnictwa.

§  4.
Zjednoczenia działają według zasad rozrachunku gospodarczego i objęte są planem centralnym.
§  5.
Koszty utrzymania zjednoczeń pokrywane są z wpłat zgrupowanych przedsiębiorstw.
§  6.
1.
Tworzy się organizację gospodarczą pod nazwą: Centralny Zarząd Technicznej Obsługi Rolnictwa, zwany dalej "Centralnym Zarządem", przez przekształcenie Zjednoczenia Elektryfikacji i Zaopatrzenia Rolnictwa i Wsi w Wodę, oraz nadaje się temu Centralnemu Zarządowi uprawnienia ogólnokrajowego zjednoczenia.
2.
Siedzibą Centralnego Zarządu jest m. st. Warszawa.
§  7.
1.
W Centralnym Zarządzie są zrzeszone zjednoczenia technicznej obsługi rolnictwa oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w załączniku do uchwały.
2.
Centralnemu Zarządowi mogą być podporządkowane inne jednostki organizacyjne.
§  8.
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu jest organizowanie i koordynacja całokształtu działalności w zakresie technicznej obsługi i elektryfikacji rolnictwa poprzez zjednoczenia i inne jednostki organizacyjne zrzeszone w Centralnym Zarządzie.
§  9.
1.
Centralny Zarząd podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywa osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
2.
Centralny Zarząd działa według zasad rozrachunku gospodarczego i objęty jest planem centralnym.
§  10.
Koszty utrzymania Centralnego Zarządu pokrywane są z wpłat przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach oraz z wpłat innych jednostek organizacyjnych zrzeszonych w Centralnym Zarządzie.
§  11.
Minister Rolnictwa sprawuje nadzór nad Centralnym Zarządem oraz zjednoczeniami.
§  12.
Minister Rolnictwa:
1)
nada Centralnemu Zarządowi statut w trybie obowiązujących przepisów,
2)
przedłoży do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów ramowy statut zjednoczenia technicznej obsługi rolnictwa.
§  13.
1.
Centralny Zarząd oraz zjednoczenia prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych w uchwale nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 26, poz. 166).
2.
Do Centralnego Zarządu, zjednoczeń oraz zgrupowanych w tych zjednoczeniach przedsiębiorstw mają zastosowanie przepisy uchwały nr 383 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1966 r. w sprawie zasad organizacji funkcjonowania zjednoczeń przemysłowych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 69, poz. 327, z 1969 r. Nr 10, poz. 93, z 1970 r. Nr 40, poz. 193 i z 1971 r. Nr 26, poz. 166).
§  14.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do dostosowania i wprowadzenia w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych dla pracowników Centralnego Zarządu, zjednoczeń i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw systemu płac obowiązującego w przemyśle i budownictwie.
§  15.
1.
Wojewodowie w uzgodnieniu z Ministrem Rolnictwa przeniosą nakłady inwestycyjne na rozwój zaplecza przedsiębiorstw zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa oraz inne środki przewidziane w planach terenowych na lata 1974-75 dla tych przedsiębiorstw do planu centralnego Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Minister Finansów dokona na wniosek Ministra Rolnictwa odpowiednich zmian w budżecie centralnym Ministerstwa Rolnictwa oraz w budżetach terenowych rad narodowych na 1974 r.
§  16.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie uchwały w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa przechodzą do pracy w zjednoczeniach technicznej obsługi rolnictwa.
§  17.
Centralny Zarząd sprawuje funkcje zjednoczenia wiodącego w zakresie rozwoju zaplecza mechanizacji rolnictwa i usług remontowych sprzętu rolniczego na zasadach określonych w uchwale nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. o współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski z 1965 r. Nr 33, poz. 178 i z 1969 r. Nr 3, poz. 23).
§  18.
W uchwale nr 328 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1972 r. w sprawie organizacji gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenia zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji (Monitor Polski z 1973 r. Nr 1, poz. 1) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5:
a)
w ust. 1 po wyrazach "budownictwa wodnego" dodaje się wyrazy "oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę",
b)
w ust. 2 po wyrazach "urządzeń przeciwpowodziowych" dodaje się wyrazy "urządzeń zaopatrzenia rolnictwa w wodę";
2)
w § 10:
a)
w ust. 1 na końcu zdania dodaje się wyrazy "oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę",
b)
w ust. 2 po wyrazach "budownictwa wodnego" dodaje się wyrazy "oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę".
§  19.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 27 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie zadań powiatowych rad narodowych w zakresie przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i robót melioracyjnych oraz w sprawie wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa (Monitor Polski Nr 14, poz. 50),
2)
uchwała nr 123 Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1969 r. w sprawie połączenia Zjednoczenia Elektryfikacji Rolnictwa i Zjednoczenia Przedsiębiorstw Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę.
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZRZESZONYCH W CENTRALNYM ZARZĄDZIE TECHNICZNEJ OBSŁUGI ROLNICTWA

1. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Białymstoku,

2. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Bydgoszczy,

3. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Gdańsku,

4. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Katowicach,

5. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Kielcach,

6. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Koszalinie,

7. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Krakowie,

8. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Lublinie,

9. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Łodzi,

10. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Olsztynie,

11. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Opolu,

12. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Poznaniu,

13. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Rzeszowie,

14. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Szczecinie,

15. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Warszawie,

16. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa we Wrocławiu,

17. Zjednoczenie Technicznej Obsługi Rolnictwa w Zielonej Górze,

18. Biuro Studiów i Projektów Elektryfikacji i Zaopatrzenia Rolnictwa i Wsi w wodę "Elwod-Projekt" w Warszawie,

19. Zakład Doświadczalny Technologii Napraw Traktorów i Silników Spalinowych w Zdżarach.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024