Finansowanie stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych oraz pobór podlegających zwrotowi należności z tytułu udzielonej pomocy materialnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 marca 1973 r.
w sprawie finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych oraz poboru podlegających zwrotowi należności z tytułu udzielonej pomocy materialnej.

Na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31 i z 1972 r. Nr 16, poz. 114) oraz § 29 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1973 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 7, poz. 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
Źródłem finansowania stypendiów fundowanych są:
1)
w przedsiębiorstwach i innych państwowych jednostkach organizacyjnych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego, z wyjątkiem jednostek wymienionych w pkt 2 i 3 - środki obrotowe,
2)
w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych) - środki przewidziane na utrzymanie centrali zjednoczenia (jednostki równorzędnej),
3)
w bankach oraz zakładach ubezpieczeń majątkowych i osobowych - środki funduszu specjalnego,
4)
w zakładach budżetowych - fundusze obrotowe,
5)
w jednostkach budżetowych - kredyty budżetowe,
6)
w spółdzielniach i ich związkach - środki funduszu szkolenia,
7)
w organizacjach społecznych - środki własne.
§  2.
1.
Podstawę do określenia w planach finansowych jednostek fundujących środków na stypendia fundowane stanowią:
1)
plany rozdziału absolwentów szkół wyższych kierunków studiów objętych ustawą o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych,
2)
plany rozdziału stypendiów fundowanych na kierunkach studiów nie objętych przepisami ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych.
2.
Podstawą do przekazywania przez jednostki fundujące szkołom wyższym środków na stypendia fundowane oraz do wypłaty tych stypendiów studentom są umowy pisemne zawarte przez jednostki fundujące ze stypendystami.
3.
Jednostka fundująca niezwłocznie po zawarciu ze studentem umowy o stypendium fundowane zawiadamia o tym pisemnie właściwą szkołę wyższą.
§  3.
1.
Jednostka fundująca przekazuje na rachunek szkoły wyższej kwoty na stypendia fundowane, przypadające na dany rok kalendarzowy, w terminach do dnia:
1)
3 stycznia - kwoty przypadające za okres od stycznia do lipca włącznie,
2)
25 lipca - kwoty przypadające na pozostały okres roku,

z tym że pierwszą wpłatę przypadającą na najbliższy okres przekazuje się w terminie 10 dni od dnia podpisania umowy stypendialnej.

2.
W razie nieotrzymania należnych kwot w terminach określonych w ust. 1 szkoła wyższa obowiązana jest wypłacać studentowi stypendium fundowane ze środków przewidzianych na finansowanie stypendiów zwyczajnych, do czasu otrzymania zaległych kwot od jednostki fundującej.
3.
Kwoty zaległe szkoła wyższa może pobrać z rachunku bankowego jednostki fundującej w formie polecenia pobrania.
§  4.
Kwoty przekazane szkole wyższej na stypendia fundowane, w razie niemożności ich wykorzystania zgodnie ze wskazaniami jednostki fundującej, podlegają zwrotowi tej jednostce w terminie do końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek dokonania zwrotu.
§  5.
1.
Szkoły wyższe gromadzą otrzymane od jednostek fundujących środki na stypendia fundowane na rachunku środków specjalnych, określonym przepisami o środkach specjalnych jednostek budżetowych.
2.
Szkoły wyższe prowadzą ewidencję wpłat na stypendia fundowane i wypłat tych stypendiów z podziałem na poszczególne jednostki fundujące i stypendystów.
§  6.
1.
Ewidencję i pobór podlegających zwrotowi należności z tytułu udzielonej pomocy materialnej prowadzą:
1)
jednostki fundujące - w zakresie należności z tytułu stypendium fundowanego,
2)
szkoły wyższe - w zakresie pozostałych form pomocy materialnej.
2.
Warunki i terminy spłat podlegających zwrotowi należności ustalają właściwe w sprawie poboru jednostki fundujące i szkoły wyższe, przy czym łączny okres spłaty należności nie powinien być dłuższy niż 5 lat.
3.
Kwoty uiszczonych należności wpływają w jednostkach budżetowych na dochody właściwego budżetu, a w pozostałych jednostkach na ich rachunek.
§  7.
W razie niedotrzymania terminu spłaty należności, o których mowa w § 6, kwoty należne państwowym jednostkom organizacyjnym podlegają ściągnięciu w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 września 1966 r. w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1966 r. Nr 45, poz. 279, z 1969 r. Nr 32, poz. 272 i z 1971 r. Nr 8, poz. 92), a kwot należnych innym jednostkom dochodzi się w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
§  8.
W razie gdy studentowi wypłaca się do końca studiów dodatek wyrównujący różnicę między otrzymywanym stypendium fundowanym a odpowiednią maksymalną wysokością stypendium zwyczajnego, określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 marca 1973 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 7, poz. 50), źródłem finansowania tego dodatku są środki jednostki fundującej określone w § 1. Jeżeli jednostką fundującą jest jednostka budżetowa, dodatek ten, należny za rok 1973, wypłaca się ze środków budżetowych szkoły wyższej.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 marca 1964 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych oraz trybu poboru podlegających zwrotowi stypendiów i zasiłków pieniężnych (Monitor Polski Nr 18, poz. 82).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.16.99

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych oraz pobór podlegających zwrotowi należności z tytułu udzielonej pomocy materialnej.
Data aktu: 21/03/1973
Data ogłoszenia: 07/04/1973
Data wejścia w życie: 07/04/1973