Dalszy rozwój hodowli zwierząt gospodarskich.

UCHWAŁA Nr 64
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1972 r.
w sprawie dalszego rozwoju hodowli zwierząt gospodarskich.

W celu zapewnienia warunków dalszego rozwoju hodowli bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu oraz uzyskania postępu jakościowego w produkcji zwierzęcej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister Rolnictwa ustala zadania w zakresie:
1)
kontraktacji, skupu i rozprowadzania bydła hodowlanego i użytkowego przeznaczonego do dalszego chowu,
2)
oceny mlecznej wydajności krów,
3)
stopniowego wprowadzania systemu oceny wartości hodowlanej i selekcji buhajów pod względem zdolności przekazywania na potomstwo cech mlecznych i mięsnych.
2.
Minister Rolnictwa wprowadzi badanie grup krwi jako metodę pomocniczą w ustalaniu pochodzenia bydła hodowlanego.
§  2.
1.
Producenci, którzy w wykonaniu umów kontraktacyjnych dostarczają jałowice hodowlane, otrzymują zapłatę według obowiązującego cennika skupu zwierząt hodowlanych, a ponadto dodatek hodowlany w wysokości do 30% ceny skupu.
2.
Producenci bydła hodowlanego i użytkowego przeznaczonego do dalszego chowu, dostarczanego w ramach skupu, otrzymują zapłatę według obowiązującego cennika skupu zwierząt hodowlanych bądź użytkowych, a ponadto dodatek hodowlany w wysokości do 30% ceny skupu krowy, do 20% ceny skupu jałowicy i do 30% ceny skupu cielęcia.
§  3.
1.
Państwowe gospodarstwa rolne, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, ośrodki rolne kółek rolniczych i rolnicy indywidualni, nabywający bydło hodowlane lub użytkowe przeznaczone do dalszego chowu, płacą ceny według obowiązującego cennika skupu zwierząt hodowlanych bądź użytkowych, bez dodatku hodowlanego.
2.
Przy dostawie zakupionego bydła do miejsca wskazanego przez nabywcę do ceny określonej w ust. 1 może być doliczana marża handlowa.
3. 1
(skreślony).
§  4.
1.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu ustala zadania w zakresie rozprowadzania jałowic użytkowych, pochodzących z selekcji kontraktowanego bydła rzeźnego, do rolniczych spółdzielni produkcyjnych, ośrodków rolnych kółek rolniczych oraz rolników indywidualnych.
2.
Nabywcy jałowic, o których mowa w ust. 1, płacą ceny według obowiązującego cennika skupu materiału rzeźnego.
3.
Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa zorganizuje selekcję cieląt rzeźnych na cele dalszego chowu w państwowych gospodarstwach rolnych, rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, ośrodkach rolnych kółek rolniczych i indywidualnych gospodarstwach rolnych.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu zorganizuje:
1)
dostawę wyselekcjonowanych cieląt - w ramach złożonych zamówień - dla państwowych gospodarstw rolnych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ośrodków rolnych kółek rolniczych po cenach zbytu określonych przez Państwową Komisję Cen,
2)
zaopatrzenie w wyselekcjonowane cielęta rolniczych spółdzielni produkcyjnych, ośrodków rolnych kółek rolniczych i rolników indywidualnych:
a)
odbierających cielęta w dniu i miejscu skupu, z jednoczesnym zawarciem umowy kontraktacyjnej na jednorazową dostawę młodego bydła rzeźnego bądź wieloletnich umów kontraktacyjnych,
b)
odbierających cielęta z baz zbiorczych Centrali Przemysłu Mięsnego lub innych punktów do tego wytypowanych, z jednoczesnym zawarciem wieloletniej umowy kontraktacyjnej na dostawy młodego bydła rzeźnego.
3.
Cielęta, o których mowa w ust. 2 pkt 2, będą sprzedawane po cenie skupu, bez doliczania kosztów skupu i obrotu.
4.
Koszty związane ze skupem i obrotem cielętami, o których mowa w ust. 2 pkt 2, pokrywane będą z funduszu instruktażowo-zootechnicznego, tworzonego w Centrali Przemysłu Mięsnego na podstawie odrębnych przepisów.
§  6.
1.
Minister Rolnictwa ustala zadania w zakresie skupu i rozprowadzania knurów i loszek hodowlanych w celu poprawy cech produkcyjnych trzody chlewnej.
2.
Minister Rolnictwa:
1)
zapewni prowadzenie:
a)
oceny trzody chlewnej w stacjach kontroli użytkowości rzeźnej,
b)
oceny stopnia otłuszczenia knurów dokonywanej za pomocą techniki ultradźwiękowej,
c)
badania grup krwi jako metody pomocniczej w ustalaniu pochodzenia trzody chlewnej hodowlanej,
2)
zapewni prowadzenie badań naukowych nad krzyżowaniem trzody chlewnej do celów produkcji towarowej.
§  7.
1.
Producenci knurów i loszek dostarczanych w ramach skupu otrzymują zapłatę według obowiązującego cennika skupu zwierząt hodowlanych.
2.
Państwowe gospodarstwa rolne, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, ośrodki rolne kółek rolniczych oraz rolnicy indywidualni nabywający knury i loszki hodowlane płacą ceny skupu (ust. 1) powiększone o marże handlowe.
3. 2
(skreślony).
§  8.
1.
Minister Rolnictwa ustala zadania w zakresie kontraktacji, skupu i rozprowadzania owiec hodowlanych i użytkowych przeznaczonych do dalszego chowu.
2.
Minister Rolnictwa zapewni prowadzenie:
1)
oceny wartości hodowlanej tryków,
2)
oceny jakości wełny i skór w stadach hodowlanych,
3)
selekcji owiec w owczarniach państwowych gospodarstw rolnych i innych jednostek państwowych oraz w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych i ośrodkach rolnych kółek rolniczych w celu poprawy wartości stada.
§  9. 3
1.
Producenci, którzy w wykonaniu umów kontraktacyjnych dostarczą owce maciorki hodowlane, otrzymują zapłatę według obowiązującego cennika skupu zwierząt hodowlanych, a ponadto dodatek hodowlany w wysokości do 40% ceny skupu.
2.
Producenci tryków hodowlanych oraz owiec maciorek hodowlanych i użytkowych w wieku do 18 miesięcy, dostarczanych w ramach skupu, otrzymują zapłatę według obowiązującego cennika skupu zwierząt hodowlanych bądź użytkowych, a ponadto mogą otrzymywać dodatek za dobry odchów owcy maciorki w wysokości do 30% ceny skupu.
§  10.
1.
Państwowe gospodarstwa rolne, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, ośrodki rolne kółek rolniczych oraz rolnicy indywidualni nabywający tryki hodowlane oraz owce-maciorki (§ 9 ust. 2) płacą:
1)
za tryki hodowlane - obowiązujące ceny skupu powiększone o marże handlowe,
2)
za owce-maciorki hodowlane i użytkowe - obowiązujące ceny skupu, bez dodatku hodowlanego bądź dodatku za dobry odchów.
2.
Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 4
(skreślony).
§  11.
Minister Rolnictwa zorganizuje ocenę wartości użytkowej drobiu w stacjach testowania drobiu.
§  12.
Minister Rolnictwa:
1)
ustali zasady kontraktacji, skupu i rozprowadzania zwierząt hodowlanych i użytkowych przeznaczonych do dalszego chowu,
2)
ustali w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Spożywczego i Skupu zasady rozprowadzania jałowic użytkowych, pochodzących z selekcji kontraktowanego bydła rzeźnego,
3)
określi warunki i zakres pomocy służby rolnej w wykonaniu zadań, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, § 4 ust. 1, § 5 ust. 1, § 6 ust. 1 i § 8 ust. 1.
§  13. 5
1.
Wysokość cen skupu, dodatków hodowlanych (§ 2, § 9 ust. 1), dodatków za dobry odchów (§ 9 ust. 2) i marż handlowych oraz zasady ich stosowania są ustalane w trybie przewidzianym odrębnymi przepisami.
2.
Rolnicze spółdzielnie produkcyjne, ośrodki rolne kółek rolniczych i rolnicy indywidualni nabywający bydło hodowlane lub użytkowe, loszki hodowlane oraz owce-maciorki hodowlane lub użytkowe otrzymują bonifikaty w wysokości i według zasad określonych przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  14.
1.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych, Zarządem Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Zarządem Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich organizuje w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, ośrodkach rolnych kółek rolniczych oraz gospodarstwach indywidualnych:
1)
krajowe, wojewódzkie i powiatowe konkursy odchowu i żywienia zwierząt oraz produkcji żywca rzeźnego i mleka,
2)
krajowe, wojewódzkie i powiatowe pokazy związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii produkcji zwierzęcej i budownictwa inwentarskiego.
2.
Minister Rolnictwa ustali zasady urządzania konkursów i pokazów.
§  15.
1.
Minister Rolnictwa organizuje instalowanie w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, ośrodkach rolnych kółek rolniczych i indywidualnych gospodarstwach rolnych urządzeń do konserwacji i uszlachetniania pasz gospodarskich.
2.
Minister Rolnictwa ustali zasady prowadzenia działalności, o której mowa w ust. 1, oraz zasady udzielania przez Państwo pomocy finansowej na instalowanie urządzeń do konserwacji i uszlachetniania pasz gospodarskich.
§  16.
1.
Minister Rolnictwa organizuje krajowe, międzywojewódzkie i wojewódzkie wystawy, wojewódzkie aukcje i powiatowe pokazy zwierząt hodowlanych.
2.
Hodowcy, właściciele lub użytkownicy zwierząt gospodarskich wyróżnionych na wystawach i pokazach otrzymują nagrody honorowe i pieniężne.
3.
Minister Rolnictwa ustali zasady urządzania wystaw, pokazów i aukcji oraz przyznawania nagród.
§  17. 6
(skreślony).
§  18.
1.
Zakontraktowane zwierzęta hodowlane, zdyskwalifikowane jako materiał hodowlany, mogą być sprzedane - bez potrzeby zawierania odrębnych umów kontraktacyjnych - na zasadach oraz po cenie i na warunkach, ustalonych dla kontraktowanych zwierząt rzeźnych.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy odpowiednio loszek hodowlanych oraz buhajów hodowlanych.
§  19.
1.
W celu zapewnienia środków finansowych na bonifikatę cen i marż handlowych, udzieloną nabywcom zwierząt hodowlanych i użytkowych przeznaczanych do dalszego chowu, na prowadzenie badań naukowych mających szczególne znaczenie dla intensyfikacji produkcji zwierzęcej, a nie objętych planami właściwych zakładów naukowych, oraz na inne cele hodowlane utrzymuje się w Zjednoczeniu Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi - fundusz hodowlany.
2.
Na fundusz hodowlany odprowadza się 50% zysku netto Zjednoczenia Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi. Procent ten może zmienić Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Minister Rolnictwa określa zasady gospodarowania funduszem hodowlanym, o którym mowa w ust. 1.
§  20.
1.
Koszty związane z:
1)
oceną wartości hodowlanej buhajów i tryków,
2)
oceną trzody chlewnej w stacjach kontroli użytkowości rzeźnej,
3)
oceną stopnia otłuszczenia knurów dokonywaną za pomocą techniki ultradźwiękowej,
4)
doświadczeniami nad krzyżowaniem trzody chlewnej dla celów produkcji towarowej,
5)
oceną jakości wełny i skór w stadach hodowlanych,
6)
oceną wartości użytkowej drobiu hodowlanego w stacjach testowych,
7)
badaniami grup krwi w celu stwierdzenia pochodzenia bydła hodowlanego i trzody chlewnej,
8)
prowadzeniem krajowych konkursów odchowu i żywienia zwierząt oraz produkcji żywca rzeźnego i mleka,
9)
organizacją krajowych pokazów wdrażania nowoczesnych technologii produkcji zwierzęcej,
10)
instalowaniem urządzeń do konserwacji i uszlachetniania pasz gospodarskich,
11)
organizacją krajowych i międzywojewódzkich wystaw zwierząt hodowlanych,
12) 7
(skreślony),

pokrywane będą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa, z rozdziału: "Popieranie produkcji zwierzęcej", z tym że koszty prac określonych w pkt 7 pokrywane są z tego budżetu w części określonej przez Ministra Rolnictwa.

2.
Koszty związane z bonifikowaniem marż handlowych oraz wypłacaniem producentom dodatków hodowlanych i dodatków za dobry odchów - stosownie do § 3 ust. 1, § 4 ust. 2 i § 10 ust. 1 pkt 2 - pokrywane będą z budżetu Ministerstwa Rolnictwa w ramach dotacji celowych dla Zjednoczenia Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi.
3. 8
Koszty związane z wyselekcjonowaniem jałowic stosownie do § 4 pokrywane będą z funduszu hodowlanego.
4.
Koszty związane z:
1)
wprowadzeniem systemu oceny wartości hodowlanej i selekcji buhajów,
2)
badaniem grup krwi w celu stwierdzenia pochodzenia bydła i trzody chlewnej hodowlanej,
3)
prowadzeniem wojewódzkich i powiatowych konkursów odchowu i żywienia zwierząt oraz pokazów związanych z wdrażaniem nowoczesnych metod technologii produkcji zwierzęcej i budownictwa inwentarskiego,
4)
organizacją wystaw wojewódzkich i pokazów powiatowych oraz aukcji zwierząt hodowlanych,

pokrywane będą z budżetów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych. Koszty prac określonych w pkt 2 pokrywane będą z tych budżetów w części nie finansowanej z budżetu Ministerstwa Rolnictwa.

5.
Koszty związane z selekcją owiec w owczarniach państwowych gospodarstw rolnych i innych jednostek państwowych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych, ośrodków rolnych kółek rolniczych pokrywane będą przez wymienione jednostki.
§  21.
1.
Rolnicze spółdzielnie produkcyjne i ośrodki rolne kółek rolniczych uprawnione są do otrzymania w Banku Rolnym kredytów na odchów zakontraktowanych jałowic oraz na zakup jałowic, krów, cieląt, owiec-maciorek i loszek.
2.
Rolnicy indywidualni mogą otrzymać w spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej:
1)
przy zawarciu umowy kontraktacyjnej pożyczki do wysokości 3.000 zł na każdą zakontraktowaną jałowicę cielną i do wysokości 1.500 zł na każdą zakontraktowaną jałowicę niecielną,
2)
przy zakupie jałowic, krów i owiec-maciorek pożyczkę średnioterminową, a przy zakupie cieląt i loszek pożyczkę krótkoterminową, przy czym pożyczki udzielane będą do wysokości ceny zakupu.
§  22.
W § 9 ust. 2 uchwały nr 382 Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1964 r. w sprawie zmian w organizacji zarządzania obrotem zwierzętami gospodarskimi skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "lub przez innych ministrów, a także spółdzielczym jednostkom organizacyjnym".
§  23.
Przepisy dotyczące:
1)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych mają również zastosowanie do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych mają również zastosowanie do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  24.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 54 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 4 marca 1964 r. w sprawie dalszej intensyfikacji chowu bydła,
2)
uchwała nr 150 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1964 r. w sprawie poprawy warunków chowu owiec.
§  25.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 4 kwietnia 1972 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

Normy zaopatrzenia w węgiel opałowy producentów utrzymujących zwierzęta hodowlane i użytkowe.

Lp. Wyszczególnienie Norma zaopatrzenia w węgiel
na 1 sztukę określenie terenu
1 za każdą jałówkę zacieloną w wyniku inseminacji lub pokrycia buhajem hodowlanym 400 kg na terenie powiatów: elbląskiego, gdańskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego województwa gdańskiego, powiatów: bielskiego, miasta Bielska-Białej, powiatu cieszyńskiego i miasta Cieszyna województwa katowickiego, powiatu słupskiego województwa koszalińskiego, powiatów: olkuskiego i nowosądeckiego, miasta Nowego Sącza, powiatów nowotarskiego i wadowickiego, miasta Zakopanego województwa krakowskiego, powiatów: brzezińskiego, łaskiego, łęczyckiego i łódzkiego, poddębickiego województwa łódzkiego, miasta Łodzi, powiatów: gryfickiego, szczecińskiego i miasta Szczecina województwa szczecińskiego, powiatów nowodworskiego i wyszkowskiego województwa warszawskiego oraz powiatów milickiego i oławskiego województwa wrocławskiego
2 za każdą loszkę hodowlaną sprzedaną za pośrednictwem przedsiębiorstw obrotu zwierzętami hodowlanymi 400 kg na terenie całego kraju
3 za każdą lochę z gniazda reprodukcyjnego 200 kg na terenie całego kraju
4 za każdy zarejestrowany miot 150 kg na terenie całego kraju
5 za każdego uznanego knura i lochę hodowlaną 350 kg na terenie całego kraju
6 za każdą sztukę stada podstawowego w fermach reprodukcyjnych drobiu 10 kg na terenie całego kraju
1.
Dostawcom wymienionym w pozycji nr 2 przysługuje prawo do otrzymania w zamian węgla zapłaty w gotówce w wysokości 0,25 zł za każdy kilogram należnego, a nie odebranego węgla.
2.
Dostawcom wymienionym w pozycjach 1, 3, 4, 5 i 6 prawo do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego w zamian za należny, a nie pobrany węgiel, nie przysługuje.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Wykaz powiatów, w których właścicielom gospodarstw indywidualnych, rolniczym spółdzielniom produkcyjnym oraz ośrodkom rolnym kółek rolniczych przysługuje prawo do nabycia 1,5 kg węgla za 1 kg kontraktowanego i dostarczanego młodego bydła rzeźnego o wadze powyżej 250 kg.

Lp. Województwo Powiaty
1 białostockie białostocki, bielski, grajewski, kolneński, łapski, łomżyński, moniecki, wysokomazowiecki, zambrowski
2 bydgoskie bydgoski, chojnicki, szubiński, świecki, tucholski, wyrzyski
3 gdańskie lęborski, pucki, wejherowski
4 kieleckie buski, włoszczowski
5 koszalińskie białogardzki, koszaliński, sławeński
6 lubelskie bielski, biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, lubartowski, parczewski, radzyński, tomaszowski, włodawski
7 łódzkie radomszczański
8 olsztyńskie bartoszycki, braniewski, giżycki, kętrzyński, pasłęcki, węgorzewski
9 poznańskie kościański, międzychódzki, nowotomyski, wolsztyński
10 rzeszowskie jarosławski, lubaczowski
11 szczecińskie goleniowski, gryficki, myśliborski, nowogardzki, stargardzki
12 warszawskie makowski, mławski, ostrołęcki, przasnyski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, żuromiński
13 wrocławskie jeleniogórski, kamiennogórski, kłodzki, lubański, bystrzycki, dzierżoniowski, górowski, lwówecki, strzeliński, wołowski, ząbkowicki
14 zielonogórskie gorzowski, krośnieński, lubski, międzyrzecki, słubicki, strzelecki, sulęciński, zielonogórski
1 § 3 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 244 z dnia 20 grudnia 1976 r. (M.P.76.44.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1976 r.
2 § 7 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 244 z dnia 20 grudnia 1976 r. (M.P.76.44.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1976 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 uchwały nr 28 z dnia 7 lutego 1975 r. (M.P.75.5.23) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 marca 1975 r.
4 § 10 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 244 z dnia 20 grudnia 1976 r. (M.P.76.44.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1976 r.
5 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 244 z dnia 20 grudnia 1976 r. (M.P.76.44.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1976 r.
6 § 17 skreślony przez § 1 uchwały nr 97 z dnia 7 kwietnia 1972 r. (M.P.72.25.139) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 maja 1972 r.
7 § 20 ust. 1 pkt 12 skreślony przez § 1 pkt 5 lit. a) uchwały nr 244 z dnia 20 grudnia 1976 r. (M.P.76.44.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1976 r.
8 § 20 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) uchwały nr 244 z dnia 20 grudnia 1976 r. (M.P.76.44.215) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024