Ustanowienie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".

UCHWAŁA Nr 219
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 1971 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ustanawia się odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego".
2.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" jest trzystopniowa: złota, srebrna i brązowa.
§  2.
1.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nadaje się osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do umocnienia ładu i porządku publicznego, a w szczególności:
1)
wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z ochroną porządku publicznego albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań związanych z ochroną porządku publicznego,
2)
zajmując stanowiska społeczne, w administracji państwowej, organach ścigania, wymiarze sprawiedliwości i gospodarce narodowej przyczyniły się w istotny sposób do umocnienia porządku publicznego,
3)
swoją ofiarną pracą w terenowych organach władzy i administracji państwowej przyczyniły się bezpośrednio do zapewnienia i utrwalenia porządku publicznego,
4)
pracą w organizacjach społecznych lub przez inną działalność przyczyniły się do umocnienia porządku publicznego.
2.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" może być również nadana instytucji, zakładowi lub przedsiębiorstwu, organizacji społecznej i jednostce wojskowej szczególnie zasłużonej w ochronie porządku publicznego.
3.
Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach (brązowa, srebrna, złota). W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zachowania tej kolejności.
4.
Odznaka określonego stopnia może być nadana tylko jeden raz.
§  3.
1. 1
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nadaje Minister Spraw Wewnętrznych.
2.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Odrodzenia Polski - 22 lipca i rocznicy powołania Milicji Obywatelskiej - 7 października. Nadanie odznaki w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione co najmniej na 30 dni przed terminem nadania.
3.
Odznakę wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczania.
§  4.
1.
Osobom wyróżnionym przez nadanie odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" wręcza się odznakę i jej legitymację.
2.
W razie nadania odznaki instytucji, zakładowi lub przedsiębiorstwu, organizacji społecznej i jednostce wojskowej odznakę i jej legitymację wręcza się kierownikowi instytucji, zakładu lub przedsiębiorstwa, przewodniczącemu zarządu organizacji społecznej albo dowódcy jednostki wojskowej w czasie uroczystości zorganizowanej z okazji nadania tej odznaki.
§  5. 2
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonuje Minister Spraw Wewnętrznych, komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej lub terenowy organ administracji państwowej.
§  6.
1.
Odznaka "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" ma kształt krążka o średnicy 32 mm wykonanego z metalu; na licowej stronie odznaki znajduje się wypukło rzeźbiona tarcza ze stylizowanym orłem piastowskim, umieszczona na tle 12 symetrycznie ułożonych elementów dekoracyjnych, przeciętych na osi rozszerzającymi się ku centrum strzałkami; na odwrotnej stronie odznaki poziomo między elementami dekoracyjnymi w postaci stylizowanych gałązek laurowych znajduje się napis "Za zasługi w ochronie porządku publicznego", a poniżej litery "PRL".
2.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nosi się na ciemnoniebieskiej wstążce o szerokości 37 mm, z pionowym paskiem środkowym o szerokości 12 mm koloru czerwonego oraz dwoma białymi paskami.
3.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do uchwały.
§  7.
1.
Odznakę "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić miniatury i baretki.
§  8.
1.
Utrata odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" następuje wskutek skazania na karę pozbawienia praw publicznych.
2. 3
Minister Spraw Wewnętrznych może pozbawić odznaki "Za zasługi w ochronie porządku publicznego" w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło w wyniku błędu albo że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 4

Odznaka

(grafikę pominięto)
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 5 pkt 1 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
2 § 5 zmieniony przez § 5 pkt 2 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
3 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 5 pkt 3 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 sierpnia 1980 r.
4 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie z dnia 10 listopada 1971 r. o sprostowaniu błędu (M.P.71.53.347) z dniem 16 listopada 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024