Zakres działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 21
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1970 r.
o zakresie działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu sprawuje koordynację międzyresortową w gałęzi przemysłu spożywczego.
§  2.
W ramach koordynacji międzyresortowej, oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224), Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu:
1)
przedstawia w ramach opracowywanych projektów planów rocznych i wieloletnich wnioski co do kierunków rozwoju całej gałęzi przemysłu spożywczego i jego poszczególnych branż,
2)
podejmuje w ramach narodowego planu gospodarczego, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, środki zapewniające właściwą realizację planów rozwoju przez wszystkie jednostki gospodarcze działające w gałęzi przemysłu spożywczego,
3)
wydaje wiążące opinie dla jednostek objętych koordynacją w sprawie zamierzeń inwestycyjnych dotyczących budowy, rozbudowy oraz rekonstrukcji zakładów i oddziałów produkcyjnych,
4)
koordynuje przedsięwzięcia w zakresie głównych kierunków prac naukowo-badawczych, techniki i technologii produkcji oraz postępu techniczno-ekonomicznego,
5) 1
sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie gospodarowania kośćmi technicznymi i tłuszczami technicznymi zwierzęcymi.
§  3.
1.
Dla zapewnienia kompleksowego rozwiązania w narodowych planach gospodarczych zadań całej gałęzi przemysłu Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami opracowuje i przedkłada Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, niezależnie od resortowych projektów planów rocznych i wieloletnich, również projekty kompleksowych planów rocznych i wieloletnich dla całej gałęzi przemysłu spożywczego w zakresie skupu, produkcji oraz zaopatrzenia rynku i eksportu.
2.
Projekt planu, o którym mowa w ust. 1, sporządzany jest w układzie gałęziowym i resortowym.
§  4.
Przepisy §§ 1, 2 i 3 nie dotyczą przemysłów: piekarniczego, rybnego oraz przetwórstwa runa leśnego.
§  5.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu upoważniony jest do:
1)
ustalania oraz dokonywania zmian wskaźników i zadań dla tych zjednoczeń resortu przemysłu spożywczego i skupu, dla których nie zostały one określone w narodowym planie gospodarczym,
2)
dokonywania zmian zadań i norm finansowych dla zjednoczeń w ramach zadań określonych dla resortu przemysłu spożywczego i skupu w budżecie; terminy dokonywania tych zmian ustali Minister Finansów na wniosek Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu,
3)
dokonywania, w ramach ustalonych w narodowym planie gospodarczym zadań wartościowych eksportu, zmian asortymentowych w planie eksportu zmierzających do poprawy jego opłacalności,
4)
tworzenia w ramach zadań i środków ustalonych w narodowym planie gospodarczym rezerwy zadań rocznych i środków do ich uruchamiania w zależności od kształtowania się sytuacji w zakresie zaopatrzenia w surowce oraz zbytu,
5)
dokonywania, w ramach posiadanej rezerwy, o której mowa w pkt 4, przesunięć wskaźników zatrudnienia i funduszu płac pomiędzy działami gospodarki narodowej: przemysł, obrót towarowy i budownictwo.
§  6.
1.
W zakresie koordynacji gospodarczej, wykonywanej w ramach przepisów uchwały nr 116 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1965 r. w sprawie współpracy i koordynacji gospodarczej (Monitor Polski Nr 33, poz. 178), przyznaje się Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnienia do podejmowania decyzji w sprawach spornych pomiędzy zjednoczeniami wiodącymi a uczestnikami porozumienia branżowego, dotyczącymi podziału zadań produkcyjnych w układzie asortymentowym i ilościowym w zakresie niezbędnym do zaopatrzenia rynku.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu jest uprawniony do wydawania przepisów w zakresie gospodarki chłodniczej oraz produkcji mrożonek, jak też dysponowania powierzchnią chłodniczą wszystkich jednostek gałęzi przemysłu spożywczego.
§  7. 2
(uchylony).
§  8.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do zatwierdzania w niezbędnym zakresie planów rozdziału masła, olejów i tłuszczów roślinnych oraz cukru.
§  9.
1.
W zakresie obowiązkowych dostaw oraz skupu produktów rolnych upoważnia się Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu do:
1) 3
(uchylony),
2)
zmiany relacji zamiennych płodów rolnych przyjmowanych na poczet obowiązkowych dostaw w ramach zadań skupu z dostaw obowiązkowych ustalonych uchwałami Rady Ministrów,
3)
stosowania zwolnień z obciążenia obowiązkowymi dostawami użytków rolnych Państwowego Funduszu Ziemi, położonych w określonych rejonach kraju,
4)
obniżania w uzasadnionych wypadkach w granicach do 50% wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków dla niektórych grup gospodarstw rolnych albo w niektórych rejonach kraju.
2.
Decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 4, Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu podejmuje z Ministrem Rolnictwa.
§  10.
Niezależnie od uprawnień, o których mowa w §§ 1-9, Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu upoważniony jest w ramach resortu przemysłu spożywczego i skupu do samodzielnego podejmowania decyzji w sprawach:
1)
znoszenia w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów dyrektywności zatrudnienia w branżach, w których zadania gospodarcze uzasadniają operatywne dostosowanie zatrudnienia do ich wielkości, a uzyskiwane wyniki zapewniają dyscyplinę zatrudnienia,
2)
dokonywania w granicach do 10% zmian w przydziałach pasz dla jednostek państwowych i gospodarstw chłopskich w ramach globalnego planu zaopatrzenia rolnictwa w pasze treściwe; zmiany te powinny być dokonywane wspólnie z Ministrem Rolnictwa,
3)
ustalania wielkości oraz zasad tworzenia funduszu zootechnicznego w Centrali Przemysłu Mięsnego i Zjednoczenia Przemysłu Jajczarsko-Drobiarskiego w ramach uchwał Rady Ministrów w sprawie warunków skupu i kontraktacji zwierząt rzeźnych.
§  11.
W zakresie współpracy gospodarczej z zagranicą Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu reprezentuje gałąź przemysłu spożywczego wobec organizacji międzynarodowych oraz koordynuje w tym zakresie działalność wszystkich jednostek tej gałęzi przemysłu.
§  12. 4
(skreślony).
§  13.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 kwietnia 1970 r. projekty aktów niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w niniejszym zarządzeniu rozszerzonym zakresem działania Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  14.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "ministrach" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych oraz zarządy związków spółdzielczych.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 5 dodany przez § 4 zarządzenia nr 61 z dnia 15 września 1975 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej w zakresie gospodarowania niemetalicznymi surowcami wtórnymi (M.P.75.29.178) z dniem 23 września 1975 r.
2 § 7 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 18 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
3 § 9 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 18 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
4 § 12 skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024