Ustalanie kryteriów oceny zagrożenia wodnego oraz zasad i sposobu zaliczania złóż kopalin lub ich części do poszczególnych stopni zagrożenia.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 29 stycznia 1970 r.
w sprawie ustalania kryteriów oceny zagrożenia wodnego oraz zasad i sposobu zaliczania złóż kopalin lub ich części do poszczególnych stopni zagrożenia.

Na podstawie § 52 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 24, poz. 176) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzania stosuje się w podziemnych zakładach górniczych, w których występują źródła dopływu wody lub wody z luźnym materiałem do wyrobisk górniczych, stwarzające zagrożenie wodne, z wyłączeniem podziemnych zakładów górniczych górnictwa soli.
2.
Zagrożenie wodne złóż kopalin lub ich części - w rozumieniu zarządzenia - oznacza zagrożenie wdarcia się wody lub wody z luźnym materiałem do wyrobisk górniczych podziemnego zakładu górniczego, stwarzające niebezpieczeństwo dla załogi lub ruchu tego zakładu.
§  2.
1.
Ustala się trzy stopnie zagrożenia wodnego.
2.
Do pierwszego stopnia zagrożenia wodnego zalicza się zakład górniczy lub jego część, jeżeli:
1)
zbiorniki i cieki wodne na powierzchni oraz poziomy wodonośne typu warstwowego i szczelinowo-kawernistego są od wyrobisk górniczych izolowane kompleksem skał nieprzepuszczalnych, a wykonane lub projektowane roboty górnicze nie spowodują utraty izolacyjnego charakteru tego kompleksu,
2)
występujący w obrębie złoża lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie poziom wodonośny typu warstwowego izolowany jest od wyrobisk górniczych dostatecznie grubą i wytrzymałą warstwą izolacyjną,
3)
z poziomów wodonośnych odprowadzono zasoby statyczne, a dopływ wody do wyrobisk górniczych pochodzi z zasobów dynamicznych, lub
4)
występują źródła zagrożenia wodnego przewidziane dla drugiego stopnia zagrożenia (ust. 3 pkt 1-5), o ile nie mogą spowodować zagrożenia większego niż dla pojedynczego wyrobiska górniczego.
3.
Do drugiego stopnia zagrożenia wodnego zalicza się zakład górniczy lub jego część, jeżeli:
1)
zbiorniki i cieki wodne na powierzchni oraz podziemne zbiorniki wodne mogą w sposób pośredni (przez infiltrację) spowodować zawodnienie wyrobisk górniczych lub
2)
w stropie albo w spągu złoża istnieje poziom wodonośny typu warstwowego nie izolowany dostatecznie grubą i wytrzymałą warstwą izolacyjną, lub
3)
istnieje poziom wodonośny typu szczelinowego albo szczelinowo-kawernistego, izolowany od wyrobisk górniczych dostatecznie grubą i wytrzymałą warstwą izolacyjną, lub
4)
występują uskoki wodonośne rozpoznane pod względem zawodnienia i lokalizacji, lub
5)
występują otwory wiertnicze wykonane z powierzchni, nie zlikwidowane prawidłowo, albo co do których nie ma danych o sposobie ich likwidacji, jeżeli otwory te stwarzają możliwość bezpośredniego kontaktu wyrobisk górniczych z powierzchniowymi lub podziemnymi zbiornikami wodnymi, lub
6)
występują źródła zagrożenia wodnego przewidziane dla trzeciego stopnia zagrożenia (ust. 4), o ile nie mogą spowodować zagrożenia większego niż dla kilku wyrobisk górniczych.
4.
Do trzeciego stopnia zagrożenia wodnego zalicza się zakład górniczy lub jego część, jeżeli:
1)
zbiorniki lub cieki wodne na powierzchni stwarzają możliwość bezpośredniego wdarcia się wody do wyrobisk górniczych,
2)
bezpośrednio w stropie lub w spągu złoża istnieje poziom wodonośny typu szczelinowego lub szczelinowo-kawernistego,
3)
bezpośrednio w złożu lub w stropie występują zbiorniki wodne,
4)
bezpośrednio w spągu wyrobisk występują zbiorniki wodne pod ciśnieniem,
5)
występują uskoki wodonośne o niedostatecznie rozpoznanej wodonośności i lokalizacji,
6)
istnieje możliwość wdarcia się wody z luźnym materiałem do wyrobisk górniczych,

w razie gdy jedno z tych źródeł może spowodować wdarcie się wody lub wody z luźnym materiałem, zagrażające zakładowi górniczemu lub znacznej jego części.

§  3.
1. 1
Okręgowy urząd górniczy dokonuje zaliczenia zakładu górniczego lub jego części do odpowiedniego stopnia zagrożenia wodnego na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Okręgowy urząd górniczy może nakazać złożenie w oznaczonym terminie wniosku określonego w ust. 1.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają odpowiednie zastosowanie w razie zmiany zaliczenia do poszczególnych stopni zagrożenia.
§  4.
1.
Wniosek określony w § 3 powinien zawierać:
1)
opis źródeł zagrożenia wodnego, dokonany na podstawie aktualnego rozeznania hydrogeologicznego i zawodnienia wyrobisk górniczych.
2)
oznaczenie proponowanego stopnia zagrożenia wodnego z uzasadnieniem.
2.
Do wniosku należy załączyć:
1)
mapy górnicze z wyszczególnionymi elementami zagrożenia wodnego oraz proponowanymi granicami części zakładu górniczego, zaliczonej do odpowiedniego stopnia zagrożenia wodnego,
2)
przekroje hydrogeologiczne.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024