Wydawanie przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 29 stycznia 1970 r.
w sprawie wydawania przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 24, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Okręgowe urzędy górnicze wydają zezwolenia na oddanie do ruchu:
1)
podziemnego zakładu górniczego,
2)
nowego poziomu lub oddziału wydobywczego w podziemnym zakładzie górniczym,
3)
podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym, wymienionych w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Zezwolenia określone w § 1 okręgowe urzędy górnicze wydają na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony do okręgowego urzędu górniczego co najmniej na:
1)
2 miesiące przed zamierzonym oddaniem do ruchu podziemnego zakładu górniczego,
2)
miesiąc przed zamierzonym oddaniem do ruchu poziomu lub oddziału wydobywczego w podziemnym zakładzie górniczym,
3)
14 dni przed zamierzonym oddaniem do ruchu podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym.
3.
W uzasadnionych wypadkach okręgowy urząd górniczy może skrócić terminy określone w ust. 2.
§  3.
We wniosku o zezwolenie na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub nowego poziomu w tym zakładzie należy powołać się na wydane uprzednio zezwolenia na oddanie do ruchu poszczególnych podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu (§ 1 pkt 3).
§  4.
1.
Do wniosku o zezwolenie na oddanie do ruchu (§ 1) należy dołączyć protokół odbioru technicznego, dokonanego zgodnie z przepisami szczególnymi, a ponadto - gdy wniosek dotyczy oddziału wydobywczego lub podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym - również odpowiednią dokumentację techniczną, której zakres i tryb sporządzania oraz zatwierdzania normują przepisy szczególne.
2.
Protokół określony w ust. 1 powinien w szczególności obejmować:
1)
stwierdzenie, że podziemny zakład górniczy, poziom w tym zakładzie, oddział wydobywczy, inny obiekt lub urządzenie, którego dotyczy wniosek, wykonane zostały zgodnie z dokumentacją techniczną, a wyniki dokonanych pomiarów i prób działania zgodne są z wymaganiami przepisów, norm i dokumentacji,
2)
zezwolenie na rozpoczęcie ruchu próbnego (rozruchu) z podaniem jego warunków i wyników - w razie gdy ruch próbny (rozruch) jest wymagany przepisami szczególnymi.
3.
Protokół określony w ust. 1 może być również przedstawiony okręgowemu urzędowi górniczemu po złożeniu wniosku o zezwolenie (§ 2).
§  5.
Okręgowy urząd górniczy może zarządzić przeprowadzenie ruchu próbnego (rozruchu) nawet w wypadkach, w których nie jest on przewidziany przepisami szczególnymi, oraz określić jego zakres, sposób kontroli nad przeprowadzeniem tego ruchu i uzależnić wydanie zezwolenia od uzyskanych wyników.
§  6.
1.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenia określone w § 1 po stwierdzeniu, że uzyskane zostały wymagane przepisami szczególnymi zezwolenia, zatwierdzenia i dopuszczenia oraz że obiekt spełnia wymagania pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Okręgowy urząd górniczy może w zezwoleniu określonym w § 1 ustalić warunki prowadzenia ruchu.
§  7.
Zezwolenia określone w § 1 pkt 3 wymagane są również w razie istotnych zmian konstrukcyjnych oraz zmian warunków eksploatacji podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym. Przepisy § 2-6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PODSTAWOWYCH OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ ZAKŁADU GÓRNICZEGO

1. Szyby i szybiki wraz z urządzeniami wyciągowymi oraz urządzeniami przyszybowymi na nadszybiu i podszybiu, wieże i budynki wieżowe do urządzeń wyciągowych wraz z pomostami łączącymi je z budynkami przyszybowymi.

2. Stacje wentylatorów głównych.

3. Rozdzielnie elektryczne wysokiego napięcia wraz ze stacjami transformatorowymi na powierzchni i pod ziemią oraz główne rozdzielnie niskiego napięcia na powierzchni.

4. Główne stacje sprężarek pod ziemią i na powierzchni.

5. Stacje pomp głównego odwadniania wraz z chodnikami wodnymi, osadnikami i rurociągami odprowadzającymi wodę na powierzchnię.

6. Centrale telefoniczne, dyspozytornie, urządzenia sieci łączności oraz alarmowania załogi poza oddziałami wydobywczymi i przygotowawczymi.

7. Urządzenia głównego przewozu lokomotywami pod ziemią z remizą lokomotyw, stacjami ładowania akumulatorów trakcyjnych oraz wszystkimi drogami i urządzeniami przewodowej trakcji elektrycznej poza oddziałami wydobywczymi i przygotowawczymi.

8. Urządzenia głównego przewozu oponowego pod ziemią.

9. Główne zbiorcze urządzenia przewozu linowego w wyrobiskach o nachyleniu do 45o pod ziemią.

10. Główne urządzenia odstawy urobku do szybu pod ziemią.

11. Urządzenia do hydrourabiania i hydrotransportu pod ziemią.

12. Urządzenia podsadzki hydraulicznej na powierzchni oraz pozaoddziałowe urządzenia podsadzki suchej pod ziemią (z wyjątkiem sieci rurociągów).

13. Stacje sprężarek wysokoprężnych na powierzchni lub pod ziemią do urabiania powietrzem sprężonym metodą "Armstrong" łącznie z główną siecią rurociągów.

14. Główne składy smarów, olejów i innych materiałów łatwopalnych.

15. Stacje odmetanowania łącznie z główną siecią rurociągów.

16. Główne warsztaty podziemne.

17. Podziemne instalacje klimatyzacyjne.

18. Zakłady przeróbki mechanicznej i wzbogacania.

19. Lampiarnie.

20. Kotłownie.

21. Dźwigi osobowe, osobowo-towarowe, towarowe o udźwigu 2.000 kg i wyżej, suwnice i żurawie o napędzie mechanicznym o udźwigu 1.000 kg i wyżej.

22. Sztuczne zbiorniki wodne na powierzchni.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024