Wydawanie przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 29 stycznia 1970 r.
w sprawie wydawania przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 24, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Okręgowe urzędy górnicze wydają zezwolenia na oddanie do ruchu:
1)
podziemnego zakładu górniczego,
2)
nowego poziomu lub oddziału wydobywczego w podziemnym zakładzie górniczym,
3)
podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym, wymienionych w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Zezwolenia określone w § 1 okręgowe urzędy górnicze wydają na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być złożony do okręgowego urzędu górniczego co najmniej na:
1)
2 miesiące przed zamierzonym oddaniem do ruchu podziemnego zakładu górniczego,
2)
miesiąc przed zamierzonym oddaniem do ruchu poziomu lub oddziału wydobywczego w podziemnym zakładzie górniczym,
3)
14 dni przed zamierzonym oddaniem do ruchu podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym.
3.
W uzasadnionych wypadkach okręgowy urząd górniczy może skrócić terminy określone w ust. 2.
§  3.
We wniosku o zezwolenie na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub nowego poziomu w tym zakładzie należy powołać się na wydane uprzednio zezwolenia na oddanie do ruchu poszczególnych podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu (§ 1 pkt 3).
§  4.
1.
Do wniosku o zezwolenie na oddanie do ruchu (§ 1) należy dołączyć protokół odbioru technicznego, dokonanego zgodnie z przepisami szczególnymi, a ponadto - gdy wniosek dotyczy oddziału wydobywczego lub podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym - również odpowiednią dokumentację techniczną, której zakres i tryb sporządzania oraz zatwierdzania normują przepisy szczególne.
2.
Protokół określony w ust. 1 powinien w szczególności obejmować:
1)
stwierdzenie, że podziemny zakład górniczy, poziom w tym zakładzie, oddział wydobywczy, inny obiekt lub urządzenie, którego dotyczy wniosek, wykonane zostały zgodnie z dokumentacją techniczną, a wyniki dokonanych pomiarów i prób działania zgodne są z wymaganiami przepisów, norm i dokumentacji,
2)
zezwolenie na rozpoczęcie ruchu próbnego (rozruchu) z podaniem jego warunków i wyników - w razie gdy ruch próbny (rozruch) jest wymagany przepisami szczególnymi.
3.
Protokół określony w ust. 1 może być również przedstawiony okręgowemu urzędowi górniczemu po złożeniu wniosku o zezwolenie (§ 2).
§  5.
Okręgowy urząd górniczy może zarządzić przeprowadzenie ruchu próbnego (rozruchu) nawet w wypadkach, w których nie jest on przewidziany przepisami szczególnymi, oraz określić jego zakres, sposób kontroli nad przeprowadzeniem tego ruchu i uzależnić wydanie zezwolenia od uzyskanych wyników.
§  6.
1.
Okręgowy urząd górniczy wydaje zezwolenia określone w § 1 po stwierdzeniu, że uzyskane zostały wymagane przepisami szczególnymi zezwolenia, zatwierdzenia i dopuszczenia oraz że obiekt spełnia wymagania pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Okręgowy urząd górniczy może w zezwoleniu określonym w § 1 ustalić warunki prowadzenia ruchu.
§  7.
Zezwolenia określone w § 1 pkt 3 wymagane są również w razie istotnych zmian konstrukcyjnych oraz zmian warunków eksploatacji podstawowych obiektów i urządzeń związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w podziemnym zakładzie górniczym. Przepisy § 2-6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PODSTAWOWYCH OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ ZAKŁADU GÓRNICZEGO

1. Szyby i szybiki wraz z urządzeniami wyciągowymi oraz urządzeniami przyszybowymi na nadszybiu i podszybiu, wieże i budynki wieżowe do urządzeń wyciągowych wraz z pomostami łączącymi je z budynkami przyszybowymi.

2. Stacje wentylatorów głównych.

3. Rozdzielnie elektryczne wysokiego napięcia wraz ze stacjami transformatorowymi na powierzchni i pod ziemią oraz główne rozdzielnie niskiego napięcia na powierzchni.

4. Główne stacje sprężarek pod ziemią i na powierzchni.

5. Stacje pomp głównego odwadniania wraz z chodnikami wodnymi, osadnikami i rurociągami odprowadzającymi wodę na powierzchnię.

6. Centrale telefoniczne, dyspozytornie, urządzenia sieci łączności oraz alarmowania załogi poza oddziałami wydobywczymi i przygotowawczymi.

7. Urządzenia głównego przewozu lokomotywami pod ziemią z remizą lokomotyw, stacjami ładowania akumulatorów trakcyjnych oraz wszystkimi drogami i urządzeniami przewodowej trakcji elektrycznej poza oddziałami wydobywczymi i przygotowawczymi.

8. Urządzenia głównego przewozu oponowego pod ziemią.

9. Główne zbiorcze urządzenia przewozu linowego w wyrobiskach o nachyleniu do 45o pod ziemią.

10. Główne urządzenia odstawy urobku do szybu pod ziemią.

11. Urządzenia do hydrourabiania i hydrotransportu pod ziemią.

12. Urządzenia podsadzki hydraulicznej na powierzchni oraz pozaoddziałowe urządzenia podsadzki suchej pod ziemią (z wyjątkiem sieci rurociągów).

13. Stacje sprężarek wysokoprężnych na powierzchni lub pod ziemią do urabiania powietrzem sprężonym metodą "Armstrong" łącznie z główną siecią rurociągów.

14. Główne składy smarów, olejów i innych materiałów łatwopalnych.

15. Stacje odmetanowania łącznie z główną siecią rurociągów.

16. Główne warsztaty podziemne.

17. Podziemne instalacje klimatyzacyjne.

18. Zakłady przeróbki mechanicznej i wzbogacania.

19. Lampiarnie.

20. Kotłownie.

21. Dźwigi osobowe, osobowo-towarowe, towarowe o udźwigu 2.000 kg i wyżej, suwnice i żurawie o napędzie mechanicznym o udźwigu 1.000 kg i wyżej.

22. Sztuczne zbiorniki wodne na powierzchni.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1970.5.45

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie przez okręgowe urzędy górnicze zezwoleń na oddanie do ruchu podziemnego zakładu górniczego lub jego części.
Data aktu: 29/01/1970
Data ogłoszenia: 19/02/1970
Data wejścia w życie: 19/02/1970