Rozliczenia środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych i spółdzielczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1970 r.
w sprawie rozliczeń środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych i spółdzielczych.

Na podstawie § 68 uchwały nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów jednostek państwowych (Monitor Polski z 1969 r. Nr 32, poz. 237 i z 1970 r. Nr 40, poz. 296) oraz § 41 uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów organizacji spółdzielczych (Monitor Polski Nr 2, poz. 12) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy dotyczące jednostek objętych planowaniem centralnym.

§  1.
1.
Środki na bankowych rachunkach funduszów inwestycyjno-remontowych i funduszów remontowych nie wydatkowane do dnia 31 grudnia 1970 r. pozostają na rachunkach przedsiębiorstw na rok 1971. Rachunki funduszów remontowych z dniem 1 stycznia 1971 r. podlegają przekształceniu na rachunki funduszów inwestycyjno-remontowych.
2.
Niezależnie od bieżącego finansowania inwestycji własnych i kapitalnych remontów przedsiębiorstwa przeprowadzą przez rachunki funduszów inwestycyjno-remontowych rozliczenia z tytułu nakładów dotyczących inwestycji przedsiębiorstw i kapitalnych remontów wykonanych do dnia 31 grudnia 1970 r. (pokrycie należności wobec innych jednostek lub własnej działalności eksploatacyjnej za roboty, dostawy lub usługi, rozliczenie amortyzacji za rok 1970 w części przypadającej na rzecz przedsiębiorstw, rozliczenie z działalnością eksploatacyjną strat i zysków dotyczących inwestycji przedsiębiorstw i kapitalnych remontów, rozliczenie zysku za rok 1970 w części przypadającej na fundusze inwestycyjno-remontowe).
3.
Nie podlegają przelaniu na rachunki funduszów inwestycyjno-remontowych środki funduszów rozwoju, jak też środki przelane na rachunki nadwyżek finansowych. Przeznaczenie środków na bankowych rachunkach funduszów rozwoju i nadwyżek finansowych według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r. regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Kredyty bankowe zaciągnięte na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów przedsiębiorstw, nie spłacone do dnia 31 grudnia 1970 r., w tym również kredyty antycypacyjne zaciągnięte przez przedsiębiorstwa, stają się wymagalne z dniem 1 stycznia 1971 r. bez względu na umowny termin ich płatności i bez względu na to czy zadania inwestycyjne lub kapitalne remonty, na które kredyt zaciągnięto, zostały zakończone; kredyty te podlegają spłacie ze środków funduszów inwestycyjno-remontowych najpóźniej do dnia 31 maja 1971 r.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie również w tych wypadkach, gdy zgodnie z zasadami obowiązującymi do dnia 31 grudnia 1970 r. umowy kredytowe określały fundusz rozwoju jako źródło spłaty kredytu zaciągniętego na inwestycje przedsiębiorstw.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są dołączyć do swych sprawozdań finansowych za rok 1970 rozliczenia środków inwestycyjnych i remontowych sporządzone na formularzu RSI-1.
2.
Wykazane w rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżki środków inwestycyjnych i remontowych podlegają przekazaniu na bankowy rachunek funduszu inwestycyjnego zjednoczenia nie później niż do dnia 28 lutego 1971 r. Ujawnione po tym terminie zobowiązania i należności z rozliczeń za rok 1970, dotyczące inwestycji przedsiębiorstw i kapitalnych remontów, podlegają bezpośredniemu rozliczeniu z funduszem inwestycyjnym zjednoczenia.
3.
Wykazane w rozliczeniu, o którym mowa w ust. 1, niedobory środków na inwestycje przedsiębiorstw i kapitalne remonty powinny być pokryte z funduszu inwestycyjnego zjednoczenia w ciągu 2 tygodni po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania przedsiębiorstwa, nie później jednak niż do dnia 31 maja 1971 r. Dysponent funduszu inwestycyjnego pokrywa niedobory środków wykazane w rozliczeniach przedsiębiorstw, z uwzględnieniem zmian dokonanych w toku zatwierdzania rocznych sprawozdań przedsiębiorstw.
§  4.
1.
Środki finansowe, które od początku realizacji inwestycji branżowych, polegających na budownictwie, wpłynęły do dnia 31 grudnia 1970 r. na rachunki finansowania tych inwestycji, bez względu na źródła pochodzenia tych środków z wyjątkiem kredytu bankowego, podlegają przelaniu na rzecz funduszów inwestycyjnych zjednoczeń. Inwestor obowiązany jest złożyć bankowi polecenie przelewu tych środków w terminie do dnia 28 lutego 1971 r.
2.
Na zastąpienie środków przelanych z rachunku inwestora (ust. 1), jak również na kontynuację inwestycji branżowych nie zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r., bank udzieli kredytu na warunkach określonych w uchwale nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów jednostek państwowych (Monitor Polski z 1969 r. Nr 32, poz. 237 i z 1970 r. Nr 40, poz. 296), zwanej dalej "uchwałą".
3.
Banki dostosują umowy kredytowe zawarte w latach poprzednich lub - gdy inwestycje były finansowane do dnia 31 grudnia 1970 r. bez udziału kredytu bankowego - zawrą umowy kredytowe z uwzględnieniem odpowiednich postanowień zawartych we wzorze umowy kredytowej, stanowiącej załącznik nr 1 do uchwały. Przy zawieraniu lub dokonywaniu zmiany umów kredytowych dla inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa objęte uchwałą nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 40, poz. 293) banki nadto uwzględnią w umowach przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1970 r. w sprawie spłaty kredytów bankowych zaciągniętych na inwestycje branżowe (Monitor Polski Nr 41, poz. 312).
4.
Podstawę dokonania zmiany lub zawarcia umowy kredytowej (ust. 3) dotyczącej inwestycji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1970 r. stanowi wniosek kredytobiorcy określający:
1)
obowiązujący inwestora koszt inwestycji wynikający z zatwierdzonej dokumentacji inwestycyjnej według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., z uwzględnieniem skutków obowiązującej od dnia 1 stycznia 1971 r. zmiany cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych,
2) 1
obowiązujący inwestora termin oddania inwestycji do użytku.

Szczegółową treść wniosków oraz tryb i terminy ich składania w bankach określi instrukcja wydana przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

5.
Do czasu zawarcia lub zmiany zawartych umów kredytowych bank wykonuje polecenia płatnicze inwestorów dotyczące inwestycji kontynuowanych w ciężar tymczasowo uruchomionego kredytu.
6.
Rozliczenia inwestycji branżowych, zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r., powinny być dokonane w terminach i według zasad określonych w instrukcjach bankowych.
§  5.
1.
Nie wykorzystane do dnia 31 grudnia 1970 r. środki finansowe, przelane na bankowe rachunki finansowania inwestycji branżowych polegających na zakupach dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem i innych nakładach, które zgodnie z przepisami uchwały finansowane są bez udziału kredytu bankowego, podlegają zwrotowi na rzecz funduszów inwestycyjnych zjednoczeń.
2.
Przez nie wykorzystane środki (ust. 1) rozumie się pozostałość środków na bankowych rachunkach inwestorów według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., zmniejszoną o zobowiązania z tytułu zakupów i innych nakładów (finansowanych bez udziału kredytu bankowego) wykazane w sprawozdaniu finansowym za rok 1970.
3.
Polecenie przelewu nie wykorzystanych środków (ust. 1 i 2) inwestor powinien złożyć w banku w terminie do dnia 28 lutego 1971 r. Niezłożenie w tym terminie polecenia przelewu upoważnia bank do przelania z rachunku inwestora na rachunek funduszu inwestycyjnego zjednoczenia kwoty do wysokości salda na rachunku inwestora.
4.
Jeżeli środki na rachunkach finansowania inwestycji wymienionych w ust. 1, według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., okażą się niewystarczające na pokrycie zobowiązań z tytułu nakładów wykonanych do tego dnia, zjednoczenie zobowiązane jest wyrównać różnicę ze swego funduszu inwestycyjnego.
§  6.
1.
Bankowe rachunki rozliczeń amortyzacji oraz bankowe rachunki amortyzacji scentralizowanej zjednoczeń podlegają likwidacji. Środki na tych rachunkach nie wydatkowane do końca 1970 r. banki przeleją na rachunki funduszów inwestycyjnych zjednoczeń.
2.
Poczynając od dnia 1 stycznia 1971 r. odpisy amortyzacyjne przedsiębiorstw w części nie pozostawianej do dyspozycji jednostek amortyzacyjnych podlegać będą przelaniu na rachunki funduszów inwestycyjnych zjednoczeń. Przez rachunki te należy przeprowadzać również rozliczenia za rok 1970 tej części odpisów amortyzacyjnych, jaką przedsiębiorstwa, zgodnie z ustalonymi na rok 1970 normami, zobowiązane były przekazywać do zjednoczeń.
§  7.
1.
Zjednoczenia pokryją ze środków funduszów inwestycyjnych:
1)
kredyty antycypacyjne zaciągnięte na zasilenie funduszów inwestycyjnych zjednoczeń,
2)
kredyty bankowe zaciągnięte na sfinansowanie zadań inwestycyjnych zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r.,
3)
niedobory środków na rachunkach finansowania inwestycji branżowych zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r. (§ 4 ust. 6) oraz niedobory środków na rachunkach finansowania zakupów i innych inwestycji branżowych finansowanych bez udziału kredytu bankowego (§ 5 ust. 4),
4)
niedobory środków na rachunkach funduszów inwestycyjno-remontowych lub remontowych przedsiębiorstw.
2.
Zobowiązania zjednoczenia wymienione w ust. 1 powinny być spłacone nie później niż do dnia 31 maja 1971 r. bez względu na stan środków na rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia. Zobowiązania z tytułu kredytów bankowych (ust. 1 pkt 1 i 2) powinny być spłacone w tym terminie bez względu na umowne terminy spłaty kredytów.
§  8.
1.
Zjednoczenia sporządzą w terminie do dnia 10 czerwca 1971 r. rozliczenie zbiorcze nadwyżek i niedoborów środków inwestycyjnych i remontowych na formularzu RSI-2 i prześlą je w 2 egzemplarzach do właściwych ministerstw oraz po jednym egzemplarzu do wiadomości centrali banku i Ministerstwa Finansów.
2.
Wykazane w rozliczeniu nadwyżki środków inwestycyjnych i remontowych zjednoczenia obowiązane są przelać w terminie do dnia 20 czerwca 1971 r. na resortowy rachunek rozliczeń nadwyżek i niedoborów, zwany dalej "rachunkiem rozliczeń ministerstwa".
3.
Wykazane w rozliczeniu zjednoczenia niedobory środków inwestycyjnych i remontowych podlegają pokryciu z rachunków rozliczeń ministerstwa w terminie do dnia 30 czerwca 1971 r. Przelew na pokrycie niedoborów środków inwestycyjnych i remontowych zjednoczeń następuje bez względu na stan rachunku rozliczeń ministerstwa.
§  9.
1.
Banki udzielą kredytu jednostkom i zakładom budżetowym realizującym inwestycje polegające na budownictwie, rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1970 r., do wysokości pełnego planowego kosztu inwestycji.
2.
Wypłaty dokonane przez bank na zadania inwestycyjne wymienione w ust. 1, dokonane od początku realizacji inwestycji do dnia 31 grudnia 1970 r., powinny być zaewidencjonowane zarówno przez inwestora, jak i przez bank, jako wykorzystanie kredytu bankowego.
3.
Środki finansowe, które od początku realizacji inwestycji polegającej na budownictwie wpłynęły na rachunek inwestorów, podlegają przekazaniu na rachunek rozliczeń ministerstwa.
4.
Dalsze wykorzystanie kredytów bankowych przyznanych zgodnie z ust. 1 odbywa się w sposób określony w uchwale. W zakresie zawierania umów kredytowych stosuje się odpowiednio przepisy § 4 ust. 3 i 4 zarządzenia.
5.
Inwestycje zakończone do dnia 31 grudnia 1970 r. powinny być rozliczone w terminach określonych w instrukcjach bankowych. Niedokonanie rozliczenia zakończonej inwestycji w ustalonym terminie upoważnia bank do przelania z rachunku inwestora nadwyżki środków ponad dokonane wypłaty na rachunek rozliczeń ministerstwa. Jeżeli środki przelane na rachunek inwestycji zakończonej do dnia 31 grudnia 1970 r. nie wystarczą na pokrycie dokonanych nakładów, różnicę wyrównuje ministerstwo ze swego rachunku rozliczeń.
6.
Jednostki i zakłady budżetowe obowiązane są rozliczyć środki na rachunkach finansowania zakupów i kapitalnych remontów. Rozliczenie polega na ustaleniu różnicy między wysokością środków na tych rachunkach według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r. a wysokością ujętych w rocznym sprawozdaniu finansowym zobowiązań, dotyczących nakładów na zakupy i kapitalne remonty, dokonanych do dnia 31 grudnia 1970 r. Nadwyżki środków nad zobowiązaniami podlegają przekazaniu z bankowych rachunków finansowania zakupów i kapitalnych remontów na rachunki rozliczeń ministerstwa. Jeżeli nadwyżki pochodzą ze środków funduszów społecznych, podlegają zwrotowi na rzecz właściwego funduszu. Jeżeli zobowiązania wykazane w rocznym sprawozdaniu finansowym przekraczają saldo środków na bankowych rachunkach finansowania zakupów i kapitalnych remontów według stanu w dniu 31 grudnia 1970 r., różnica podlega wyrównaniu z rachunku rozliczeń ministerstwa.
7.
Jednostki i zakłady budżetowe dołączą do sprawozdań finansowych za rok 1970 rozliczenie nadwyżek i niedoborów środków na inwestycje i kapitalne remonty sporządzone na formularzu RSI-3.
§  10.
1.
Ministerstwa sprawdzą prawidłowość rozliczeń nadwyżek i niedoborów środków inwestycyjnych i remontowych przedkładanych przez zjednoczenia oraz jednostki i zakłady budżetowe.
2.
Ministerstwa pokryją z rachunków rozliczeń niedobory środków inwestycyjnych i remontowych, wykazane w rozliczeniach zjednoczeń, jak też jednostek i zakładów budżetowych. Wyrównanie niedoborów wykazanych w rozliczeniach zjednoczeń, jak też pokrycie niedoborów środków inwestycyjnych i remontowych jednostek i zakładów budżetowych (§ 9 ust. 5 i 6) następuje bez względu na stan środków na rachunkach rozliczeń ministerstw najpóźniej do dnia 30 czerwca 1971 r.
3. 2
Ministerstwa dokonają zbiorczo rozliczeń nadwyżek i niedoborów środków inwestycyjnych i remontowych ustalonych w wyniku przeprowadzonej akcji rozliczeń. W tym celu ministerstwa sporządzą i przedłożą Ministerstwu Finansów zbiorcze rozliczenie sporządzone na formularzu RSI-4. Dokument rozliczeniowy należy przedłożyć Ministerstwu Finansów w terminie do dnia 30 czerwca 1971 r. w dwóch egzemplarzach. Do jednego z egzemplarzy zbiorczego rozliczenia należy dołączyć po jednym rozliczeniu poszczególnych zjednoczeń.
4. 3
Wynikające z dokumentu rozliczeniowego nadwyżki środków inwestycyjnych i remontowych podlegają przekazaniu do Narodowego Banku Polskiego na scentralizowany rachunek środków pochodzących z akcji rozliczeniowej. Z tego rachunku będą pokryte niedobory środków inwestycyjnych i remontowych wykazane w rozliczeniach zbiorczych ministerstw.
5. 4
Środki na rachunku, o którym mowa w ust. 4, pozostałe po pokryciu niedoborów, przeznacza się na spłatę kredytów zaciągniętych na inwestycje branżowe, rozpoczęte przed dniem 31 grudnia 1970 r.

Rozdział  2.

Przepisy dotyczące jednostek objętych planowaniem terenowym.

§  11.
1.
Przepisy § 1-5 stosuje się do przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi, przy czym przepisy dotyczące funduszów inwestycyjnych zjednoczeń odnoszą się do terenowych (branżowych) funduszów inwestycyjnych.
2.
Jeżeli zjednoczenie jest dysponentem branżowego funduszu inwestycyjnego, wykonuje ono czynności określone w § 7 i 8, z tym że rozliczenie nadwyżek i niedoborów branżowego funduszu inwestycyjnego przeprowadza zjednoczenie z terenowym funduszem inwestycyjnym utworzonym na szczeblu wojewódzkim. W szczególności na fundusz ten przekazuje zjednoczenie nadwyżki środków inwestycyjnych i remontowych wykazane w rozliczeniu zbiorczym zjednoczenia. Z terenowego funduszu inwestycyjnego prezydiów wojewódzkich rad narodowych pokrywa się niedobory środków branżowych funduszów inwestycyjnych, wynikające ze zbiorczego rozliczenia zjednoczenia, sporządzonego na formularzu RSI-5 (część I).
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do terenowych funduszów inwestycyjnych prezydiów powiatowych rad narodowych.
4.
Jeżeli do końca 1970 r. nie utworzono branżowych funduszów inwestycyjnych lub terenowych funduszów inwestycyjnych prezydiów powiatowych rad narodowych, nadwyżki środków na inwestycje i kapitalne remonty wykazane w rozliczeniach przedsiębiorstw podlegają przekazaniu na terenowe fundusze inwestycyjne prezydiów wojewódzkich rad narodowych; z funduszów tych pokrywane będą niedobory środków wykazane w rozliczeniach przedsiębiorstw. Sprawdzenie prawidłowości rozliczeń sporządzanych przez przedsiębiorstwa na formularzu RSI-1 należy do obowiązków zjednoczenia.
5.
W wypadku przewidzianym w ust. 4 zjednoczenia na podstawie sprawdzonych rozliczeń przedsiębiorstw sporządzają zbiorcze zestawienia na formularzu RSI-1 i przedkładają je dysponentowi terenowego funduszu inwestycyjnego w terminie do dnia 15 maja 1971 r. Do zestawienia zbiorczego zjednoczenie dołącza po jednym egzemplarzu rozliczenia środków inwestycyjnych i remontowych poszczególnych przedsiębiorstw.
6.
Na podstawie zestawień zbiorczych zjednoczeń dysponenci terenowych funduszów inwestycyjnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych sprawdzą wykonanie przez przedsiębiorstwa obowiązków w zakresie przekazania nadwyżek środków inwestycyjnych i remontowych na terenowe fundusze inwestycyjne oraz pokryją z tych funduszów niedobory środków inwestycyjnych i remontowych wynikające z rozliczeń przedsiębiorstw. Pokrycie tych niedoborów powinno nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 1971 r. bez względu na stan środków na terenowych funduszach inwestycyjnych.
§  12.
1.
Do rozliczeń z tytułu inwestycji polegających na budownictwie, a realizowanych przez jednostki i zakłady budżetowe, stosuje się przepisy § 9 ust. 1-5, z tym że środki, które do dnia 31 grudnia 1970 r. zostały przelane na rachunki finansowania tych inwestycji, łącznie ze środkami, które zostały zastąpione kredytem bankowym, podlegają przelewowi na bankowe rachunki właściwych funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych.
2.
Ze środków funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych będą spłacone zobowiązania z tytułu zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r. inwestycji jednostek budżetowych, nie znajdujące pokrycia w środkach, które do dnia 31 grudnia 1970 r. zostały przelane na rachunki finansowania tych inwestycji. Jeżeli w wyniku rozliczenia inwestycji zakończonej do dnia 31 grudnia 1970 r. pozostanie na rachunku finansowania inwestycji nadwyżka środków, podlega ona zwrotowi na rzecz funduszu inwestycyjnego jednostek budżetowych.
3.
Nadwyżki środków na bankowych rachunkach finansowania zakupów i remontów kapitalnych jednostek budżetowych, obliczone w sposób określony w § 9 ust. 6, podlegają przekazaniu na dochody właściwego budżetu, niedobory zaś na tych rachunkach - pokryciu z tegoż budżetu.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się do budownictwa mieszkaniowego rad narodowych, z tym że zwrot środków, które wpłynęły na rachunki inwestorów, następuje na rzecz właściwego (miejskiego, powiatowego) funduszu mieszkaniowego. Ze środków tych funduszów spłaca się zobowiązania dotyczące budownictwa mieszkaniowego rad narodowych, zakończonego do dnia 31 grudnia 1970 r.
5.
Do jednostek i zakładów budżetowych stosuje się przepis § 9 ust. 7.
6.
Dysponenci powiatowych funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych przedłożą wydziałowi finansowemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej rozliczenie administrowanego przez nich funduszu inwestycyjnego jednostek budżetowych, sporządzone na formularzu RSI-5 (część II). Wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej przejmie wykazane w rozliczeniach nadwyżki powiatowych funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych na wojewódzki fundusz inwestycyjny jednostek budżetowych. Z tego funduszu pokrywa się niedobory powiatowych funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych. Rozliczenia, o których mowa, powinny być przeprowadzone do dnia 30 czerwca 1971 r., bez względu na stan środków wojewódzkiego funduszu inwestycyjnego jednostek budżetowych.
7.
Jeżeli nie utworzono powiatowych funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych, rozliczeń, o których mowa w ust. 1 i 2, jednostki i zakłady budżetowe dokonują bezpośrednio z wojewódzkim funduszem inwestycyjnym jednostek budżetowych.
§  13.
1.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych dokonają zbiorczo rozliczeń nadwyżek i niedoborów środków terenowych funduszów inwestycyjnych oraz funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r.
2.
Rozliczenie nadwyżek lub niedoborów funduszów wymienionych w ust. 1 następuje na formularzu RSI-5; rozliczenie to należy złożyć w 2 egzemplarzach w Ministerstwie Finansów do dnia 30 czerwca 1971 r.
3. 5
Nadwyżki funduszów podlegają przelaniu na scentralizowany rachunek środków pochodzących z akcji rozliczeniowej (§ 10 ust. 4); z tego rachunku będą pokryte niedobory środków terenowych funduszów inwestycyjnych oraz funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych. Przez nadwyżki i niedobory terenowych funduszów inwestycyjnych oraz funduszów inwestycyjnych jednostek budżetowych rozumie się różnicę między wysokością środków tych funduszów a wysokością kredytów zaciągniętych na inwestycje branżowe lub na finansowanie budownictwa jednostek budżetowych według stanu na dzień 1 stycznia 1971 r. z uwzględnieniem rozliczeń dokonanych na podstawie zarządzenia.

Rozdział  3.

Przepisy dotyczące organizacji spółdzielczych.

§  14.
1.
Środki własne spółdzielni, w tym również środki pochodzące ze scentralizowanych funduszów rozwoju, zużyte na finansowanie inwestycji branżowych polegających na budownictwie, a nie zakończonych do dnia 31 grudnia 1970 r., podlegają zwrotowi na bankowe rachunki funduszów inwestycyjno-remontowych właściwych spółdzielni.
2.
Bank udzieli organizacji spółdzielczej kredytu na inwestycje branżowe, nie zakończone do dnia 31 grudnia 1970 r. do wysokości określonej w zatwierdzonej dokumentacji inwestycyjnej według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., z uwzględnieniem skutków obowiązującej od dnia 1 stycznia 1971 r. zmiany cen artykułów zaopatrzeniowo-inwestycyjnych.
3.
Warunki wykorzystania kredytu określa uchwała nr 4 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów organizacji spółdzielczych (Monitor Polski Nr 2, poz. 12).
§  15.
1.
Organizacje spółdzielcze przeznaczą środki zgromadzone na rachunkach funduszów inwestycyjno-remontowych według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., powiększone o zwroty środków dokonane zgodnie z § 14 ust. 1, na:
1)
spłatę zobowiązań z tytułu nakładów na inwestycje i kapitalne remonty, dokonanych do dnia 31 grudnia 1970 r., z wyjątkiem nakładów na inwestycje, które zgodnie z § 14 podlegają sfinansowaniu kredytem bankowym,
2)
spłatę zobowiązań wobec banków z tytułu kredytów antycypacyjnych,
3)
spłatę kredytów bankowych zaciągniętych na inwestycje zakończone do dnia 31 grudnia 1970 r. bez względu na umowne terminy płatności tych kredytów.
2.
Jeżeli środki funduszów inwestycyjno-remontowych według stanu na dzień 31 grudnia 1970 r., powiększone o środki zwrócone zgodnie z § 14 ust. 1, nie wystarczą na pokrycie kredytów bankowych (ust. 1 pkt 2 i 3), a spółdzielnia nie otrzyma na ten cel środków ze scentralizowanych funduszów rozwoju organizacji spółdzielczych, spłata kredytów nastąpi z przyszłych wpływów funduszów inwestycji branżowych w terminach wynikających z umów kredytowych. Bank w uzgodnieniu ze spółdzielnią może określić nowe terminy spłaty zadłużenia spółdzielni nie przekraczające okresu 10 lat.
3.
Jeżeli po dokonaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 1, pozostanie nadwyżka na funduszu inwestycyjno-remontowym, nadwyżka ta podlega przelaniu na bankowy rachunek funduszu inwestycji branżowych właściwej spółdzielni.
§  16.
1.
Centralne związki (związki) spółdzielcze przeanalizują dotychczasowe zadłużenia spółdzielni z tytułu pożyczek inwestycyjnych udzielonych ze scentralizowanych funduszów rozwoju oraz dokonają umorzenia zadłużenia lub zmiany warunków spłaty pożyczek w celu przyśpieszenia tej spłaty. Na spłatę pożyczek ze scentralizowanych funduszów rozwoju mogą być przeznaczone nadwyżki funduszów inwestycyjno-remontowych spółdzielni za rok 1970, pozostałe po dokonaniu rozliczeń (§ 15 ust. 3).
2.
Centralne związki (związki) spółdzielcze przeprowadzą kompensatę lokat spółdzielni z ich zadłużeniem z tytułu pożyczek ze scentralizowanych funduszów rozwoju.
3.
Warunki spłaty udzielonych spółdzielniom przez centralne związki (związki) dalszych pożyczek ze scentralizowanych funduszów rozwoju na inwestycje branżowe, zgodnie z § 14 ust. 5 uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r., powinny być dostosowane do warunków ustalonych dla kredytów bankowych udzielonych na inwestycje organizacji spółdzielczych.

Rozdział 4.

Przepisy końcowe.

§  17.
1.
Inwestorzy zastępczy realizujący inwestycje wspólne i towarzyszące oraz banki przeksięgują na rachunek kredytu bankowego sumę wypłat dokonanych do dnia 31 grudnia 1970 r. z bankowych rachunków finansowania inwestycji wspólnych. Kontynuacja inwestycji wspólnych będzie po tym terminie finansowana z kredytu bankowego.
2.
Środki, które od początku realizacji inwestycji wpłynęły na bankowy rachunek inwestycji wspólnej (towarzyszącej), jak również środki, które wpłyną na ten rachunek po dniu 1 stycznia 1971 r., pozostają na rachunku inwestora zastępczego. Środki te będą zużyte po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji na spłatę kredytu udzielonego przez bank na finansowanie inwestycji wspólnej (towarzyszącej).
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do polegających na budownictwie inwestycji organizacji społecznych, politycznych i zawodowych.
§  18.
Do resortowego budownictwa mieszkaniowego, realizowanego przez jednostki państwowe, mają zastosowanie przepisy zarządzenia dotyczące inwestycji branżowych bądź inwestycji jednostek budżetowych, w zależności od tego, jaka jednostka realizuje budowę obiektów mieszkalnych.
§  19.
Do jednostek badawczych prowadzących po 1 stycznia 1971 r. gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego oraz przedsiębiorstw i zakładów doświadczalnych mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (§ 1-8); do pozostałych jednostek badawczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące jednostek i zakładów budżetowych.
§  20.
1.
Zakłady wchodzące w skład kombinatów rozliczają się z kombinatem według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym.
2.
Kombinaty rozliczają się zbiorczo z ministerstwem lub zjednoczeniem, w zależności od ich organizacyjnego podporządkowania, na zasadach przewidzianych dla zjednoczeń objętych planowaniem centralnym.
§  21.
1.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
państwowych gospodarstw rolnych w zakresie środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji przedsiębiorstw i kapitalnych remontów,
2)
zarządów budynków mieszkalnych,
3)
rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
4)
spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,
5)
instytucji bankowych i ubezpieczeniowych oraz Polskiego Monopolu Loteryjnego w zakresie środków na finansowanie własnych inwestycji i kapitalnych remontów.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1)
środków przeznaczonych na realizację czynów społecznych,
2)
środków przedsiębiorstw przeznaczonych na finansowanie inwestycji socjalnych i kulturalnych,
3)
środków zakładowych funduszów mieszkaniowych,
4)
środków wymienionych w § 48 i 49 uchwały oraz środków wymienionych w § 29 uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1970 r.,
5)
środków funduszu rozwoju rolnictwa.
3.
Nie podlegają rozliczeniu według zasad określonych w zarządzeniu środki zgromadzone do dnia 31 grudnia 1970 r. na podstawie przepisów w sprawie rozwoju zaplecza techniczno-produkcyjnego przedsiębiorstw remontowo-budowlanych i zakładów (ekip) remontowych zarządów budynków mieszkalnych w latach 1966-1970.
4.
Środki na inwestycje i remonty, będące w posiadaniu jednostek wymienionych w ust. 1, jak też środki pochodzące ze źródeł wymienionych w ust. 2 i 3, przechodzą do dyspozycji właściwych jednostek na rok następny.
§  21a. 6
Przy dokonywaniu zmian lub zawieraniu umów kredytowych dla inwestycji rozpoczętych przed dniem wejścia w życie zarządzenia (§ 4 ust. 3 i 4) jako obowiązujący termin oddania inwestycji do użytku przyjmuje się termin określony w zawartej uprzednio umowie kredytowej lub gdy umowy uprzednio nie zawarto - termin ustalony w dokumentach stanowiących podstawę przyjęcia przez bank inwestycji do finansowania. Przyjęcie w zmienianych lub zawieranych umowach kredytowych późniejszego terminu może nastąpić na podstawie decyzji:
a)
Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - w stosunku do inwestycji szczegółowo wymienionych w narodowym planie gospodarczym,
b)
ministrów - w stosunku do pozostałych inwestycji branżowych i jednostek (zakładów) budżetowych objętych planowaniem centralnym oraz w stosunku do inwestycji organizacji społecznych, politycznych i zawodowych,
c)
przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych - w stosunku do inwestycji jednostek państwowych objętych planowaniem terenowym,
d)
prezesów centralnych związków spółdzielni (prezesów związków spółdzielni) - w stosunku do inwestycji organizacji spółdzielczych.
§  22.
Przepisy dotyczące:
1)
ministerstw - stosuje się również do urzędów centralnych,
2)
zjednoczeń - stosuje się również do innych jednostek wykonujących w zakresie finansowania inwestycji funkcje zjednoczeń,
3)
prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych - stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw i miast stanowiących powiaty.
§  23.
Wymienione w zarządzeniu formularze zostaną wydane nakładem urzędowym.
§  24.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.
1 § 4 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 11 marca 1971 r. (M.P.71.18.125) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 marca 1971 r.
2 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 24 listopada 1971 r. (M.P.71.57.371) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 1971 r.
3 § 10 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 24 listopada 1971 r. (M.P.71.57.371) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 1971 r.
4 § 10 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 24 listopada 1971 r. (M.P.71.57.371) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 1971 r.
5 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 listopada 1971 r. (M.P.71.57.371) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 1971 r.
6 § 21a zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 11 marca 1971 r. (M.P.71.18.125) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 marca 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024