Przekazywanie i ochrona znaków geodezyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 10 października 1970 r.
w sprawie przekazywania i ochrony znaków geodezyjnych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 4 i art. 13 ust. 2 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia:

organ służby geodezyjnej - oznacza to jednostkę służby geodezyjnej prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa, a jeżeli w prezydium dzielnicowej rady narodowej jednostka taka nie została zorganizowana - jednostkę służby geodezyjnej prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,

osoba władająca nieruchomością - oznacza to właściciela nieruchomości albo inną osobę fizyczną lub prawną, w której faktycznym władaniu znajduje się nieruchomość.

§  2.
Przekazaniu pod ochronę podlegają:
1)
założone w terenie znaki punktów, wykonane z kamienia, betonu lub innego trwałego materiału, których istotną część stanowią centry znaków przeznaczone do oznaczania miejsca położenia poziomych i wysokościowych punktów osnów geodezyjnych oraz osnów grawimetrycznych i magnetycznych,
2)
przyjęte w charakterze znaku geodezyjnego elementy trwałe budynków i budowli, jak gałki, krzyże, maszty na wieżach, specjalnie zainstalowane tarcze, obeliski, cylindry, pręty itp.,
3)
wieże i sygnały triangulacyjne, znaki rozpoznawcze oraz specjalne rusztowania i inne urządzenia do ustawiania instrumentów pomiarowych lub wskazujące miejsca celu.
§  3.
Nie podlegają przekazaniu pod ochronę:
1)
znaki celowo ukryte pod powierzchnią ziemi,
2)
znaki umieszczone na okres przejściowy, np. w związku z prowadzoną inwestycją,
3)
graniczne znaki nieruchomości, jak również graniczne znaki jednostek podziału administracyjnego, jeżeli nie są one równocześnie znakami osnów geodezyjnych,
4)
znaki umieszczone na terenach użytkowanych lub zastrzeżonych przez władze wojskowe.
§  4.
Ochrona znaków ma na celu zabezpieczenie znaków przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub przesunięciem.
§  5.
Znak bezpośrednio po jego umieszczeniu w terenie przekazywany jest przez wykonawcę robót geodezyjnych pod ochronę osobie władającej nieruchomością. Z czynności przekazania znaku wykonawca sporządza protokół według ustalonego wzoru. Protokół podpisują wykonawca roboty geodezyjnej jako przekazujący i osoba władająca nieruchomością jako przejmująca znak pod ochronę.
§  6.
1.
Osoba władająca nieruchomością ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia biura gromadzkiej rady narodowej lub organu prezydium miejskiej, dzielnicowej lub osiedlowej rady narodowej o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przesunięciu znaku. Obowiązek zawiadomienia ciąży na osobie władającej nieruchomością również w wypadku, gdy stan zabudowy punktu geodezyjnego (wieży, sygnału lub innego urządzenia) zagraża bezpieczeństwu.
2.
Biuro gromadzkiej rady narodowej lub organ prezydium miejskiej rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu, dzielnicowej rady narodowej w mieście stanowiącym powiat albo rady narodowej osiedla przekazuje bezzwłocznie otrzymane zawiadomienie właściwemu organowi służby geodezyjnej.
§  7.
1.
Nadzór nad ochroną znaków sprawuje terenowo właściwy organ służby geodezyjnej.
2.
Nadzór nad ochroną znaków obejmuje:
1)
przekazywanie znaków pod ochronę,
2)
sprawowanie ochrony znaków przez osoby władające nieruchomościami,
3)
przekazywanie zawiadomień o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przesunięciu znaków.
§  8.
Zasady przekazywania znaków punktów szczegółowych osnów geodezyjnych na terenach lasów państwowych, obszarach kolejowych, terenach zamkniętych obiektów przemysłowych i na terenach kopalń pod powierzchnią ziemi określają instrukcje resortowe, wydane w porozumieniu z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii.
§  9.
1.
Organy służby geodezyjnej prowadzą ewidencję znaków punktów podstawowej i szczegółowej osnowy geodezyjnej, położonych na terenie ich działania, przechowują w swych składnicach niezbędne materiały oraz aktualizują mapy przeglądowe i zbiory opisów topograficznych osnów geodezyjnych na podstawie materiałów dotyczących robót bieżących.
2.
Jednostki służby geodezyjnej resortu komunikacji oraz resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego wykonują zadania, o których mowa w ust. 1, w stosunku do znaków umieszczonych na obszarze kolejowym i terenach państwowego gospodarstwa leśnego, łącznie ze znakami umieszczonymi na granicy gruntów tych jednostek.
§  10.
1.
Inwentaryzację znaków podstawowej osnowy geodezyjnej przeprowadza Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
2.
Inwentaryzację znaków punktów szczegółowych osnów geodezyjnych przeprowadzają:
1)
jednostki służby geodezyjnej resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego - na terenach państwowego gospodarstwa leśnego,
2)
jednostki służby geodezyjnej resortu komunikacji - na obszarze kolejowym i pasach drogowych,
3)
organy służby geodezyjnej - na pozostałych terenach.
§  11.
1.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii przeprowadza przeglądy znaków punktów podstawowej osnowy poziomej i znaków punktów sieci grawimetrycznej i magnetycznej, przeglądy znaków punktów podstawowej osnowy wysokościowej oraz konserwuje i odtwarza znaki punktów podstawowej osnowy geodezyjnej.
2.
Organy służby geodezyjnej przeprowadzają przeglądy znaków punktów szczegółowej osnowy poziomej i wysokościowej oraz konserwują i odtwarzają znaki szczegółowych osnów geodezyjnych, z wyłączeniem znaków umieszczonych na obszarze kolejowym i terenach państwowego gospodarstwa leśnego.
3.
Jednostki służby geodezyjnej resortu komunikacji oraz resortu leśnictwa i przemysłu drzewnego przeprowadzają, odpowiednio na obszarze kolejowym i terenach państwowego gospodarstwa leśnego, przeglądy znaków punktów szczegółowej osnowy poziomej i osnowy wysokościowej oraz konserwują i odtwarzają te znaki.
4.
Przeglądy, konserwacje i odtwarzanie znaków przeprowadza się w ramach planów rocznych oraz doraźnie w miarę potrzeby na podstawie zgłoszeń wykonawców robót i zawiadomień osób władających nieruchomością.
§  12.
Zasady ewidencji, inwentaryzacji, przeglądów, konserwacji i odtwarzania znaków określi instrukcja Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wydana w porozumieniu z zainteresowanymi resortami.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024