Zm.: zarządzenie w sprawie zasad i trybu finansowania oraz kontroli dotacji przedmiotowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 lutego 1969 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie zasad i trybu finansowania oraz kontroli dotacji przedmiotowych.

Na podstawie § 18 pkt 3 uchwały nr 349 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1966 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 74, poz. 344) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i trybu finansowania oraz kontroli dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 74, poz. 348) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 10 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Ilekroć w §§ 11–19 i w załącznikach do tych przepisów jest mowa o artykułach, należy przez to rozumieć produkty w rozumieniu uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244).";

2)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Wysokość dotacji oblicza się na podstawie danych wynikających z prowadzonych przez te jednostki urządzeń księgowych. W tym celu urządzenia te powinny zawierać oprócz danych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1968 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Monitor Polski z 1969 r. Nr 1, poz. 2), ponadto kwotę dotacji.";

3)
w § 14 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli jednostki gospodarcze produkujące artykuły, na które udziela się dotacji, i uiszczające podatek obrotowy w drodze potrącania go przez bank finansujący przy inkasie faktur obliczają powyższy podatek prowizorycznie (§ 6 ust. 4 zarządzenia wymienionego w § 13) – obejmują one prowizorycznym obliczeniem również dotacje przedmiotowe. W tym celu podają one na pozostających u nich kopiach faktur i na 1, 2 i 4 egzemplarzu żądania zapłaty kwoty podatku wynikające z zastosowania procentowej stawki do kwoty należności za sprzedane artykuły, podanej na fakturze. Stawkę powyższą określa się według następującego wzoru:

(a - b) x 100

-------------

c

z tym że:

a - odpowiada kwocie należnego od jednostki gospodarczej podatku obrotowego, wynikającej na dany kwartał z jej planu techniczno-ekonomicznego,

b - odpowiada kwocie dotacji, wynikającej na dany kwartał z jej planu techniczno-ekonomicznego,

c - odpowiada wynikającej z powyższego planu kwocie sprzedaży artykułów podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym; w razie trudności w ustaleniu tej kwoty stosuje się przepis § 6 ust. 1 zdanie drugie zarządzenia wymienionego w § 13.";

4)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Jednostki gospodarcze obowiązane do uiszczania podatku obrotowego w trybie nie przewidzianym w § 14 ust. 1, tzn. do uiszczania go w określonych terminach (np. dekadowo, miesięcznie), w razie prowizorycznego obliczania powyższego podatku (§ 6 ust. 1–3 zarządzenia powołanego w § 13) ustalają wysokość należnego podatku i dotacji przez zastosowanie do kwoty sprzedaży stawki określonej w § 14 ust. 1.

2. Jeżeli w planie techniczno-ekonomicznym przewidziana na dany kwartał kwota należnego podatku obrotowego jest niższa od kwoty dotacji bądź jeśli w planie tym nie przewidziano na dany kwartał podatku obrotowego, stosuje się odpowiednio przepisy § 14 ust. 2 i 3.

3. W razie prowizorycznego obliczania w ciągu miesiąca podatku obrotowego za okresy dekadowe w kwocie odpowiadającej 1/9 podatku przewidzianego na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym (§ 6 ust. 2 zarządzenia powołanego w § 13) zmniejsza się powyższą kwotę podatku o 1/9 kwoty dotacji przewidzianej na dany kwartał we wspomnianym planie.";

5)
w § 16 w wierszu ostatnim wyrazy "ust. 2 i 3" zastępuje się wyrazami "ust. 4";
6)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Rozliczenia dotacji na podstawie obowiązujących stawek i zapisów księgowych dokonuje się za okresy i w terminach przewidzianych do rozliczenia podatku obrotowego, na podstawie danych wynikających z obliczenia dotacji przedmiotowych rozliczanych z budżetem centralnym z dochodów z tytułu podatku obrotowego na koniec miesiąca bądź na koniec trzeciego miesiąca kwartału według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia. Do tego obliczenia na koniec miesiąca czerwca i grudnia należy dołączyć zestawienie według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do zarządzenia. Wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej może w uzasadnionych wypadkach, na wniosek jednostki gospodarczej, wyrazić zgodę na sporządzanie zestawienia w inny sposób niż według wzoru stanowiącego załącznik nr 6, jednak bez prawa ograniczenia treści informacji, które powinno zawierać zestawienie według tego wzoru.

2. W rozliczeniach podatku obrotowego składanych wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych należy pod kwotą należnego podatku obrotowego za dany okres podać kwotę przypadających dotacji.

3. Wszelkie późniejsze sprostowania rozmiarów sprzedaży, w wyniku których następuje zwiększenie lub zmniejszenie ilości sprzedanych artykułów, na które udziela się dotacji, powinny znaleźć wyraz w rozliczeniu dotacji za okres, w którym dokonano sprostowania rozmiarów sprzedaży.";

7)
§ 18 skreśla się;
8)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. Ostatecznego rozliczenia dotacji dokonuje się za okres roku kalendarzowego, na podstawie danych wynikających z obliczenia, o którym mowa w § 17 ust. 1, na koniec grudnia.";

9)
załączniki nr 4 i 7 do zarządzenia skreśla się.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024