Zadania Powszechnej Kasy Oszczędności oraz przejęcie przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Obsługa Ratalna Sprzedaży "ORS".

UCHWAŁA Nr 196
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 października 1969 r.
w sprawie zadań Powszechnej Kasy Oszczędności oraz przejęcia przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Obsługa Ratalnej Sprzedaży "ORS".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) w § 1 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie ustalenia podstawowych zadań Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 51) wprowadza się następujące zmiany:
1)
dotychczasowy pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) udzielanie kredytów dla ludności nierolniczej na:

a) budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,

b) uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,

c) ratalny zakup towarów w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub na spłatę należności za korzystanie z usług tych jednostek,";

2)
po pkt 3 dodaje się nowe pkt 4 i 5 w brzmieniu:

"4) udzielanie pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym związków zawodowych specjalnych kredytów na zakup artykułów przemysłowych przez ich członków,

5) finansowanie zakupów inwestycyjnych nie związanych z budownictwem, dokonywanych przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, posiadające rachunki w Powszechnej Kasie Oszczędności,";

3)
dotychczasowy pkt 4 otrzymuje kolejną numerację 6.
§  2.
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) w statucie Powszechnej Kasy Oszczędności, stanowiącym załącznik do uchwały nr 12 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 52), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) udzielanie kredytów dla ludności nierolniczej na:

a) budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,

b) uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni mieszkaniowych,

c) ratalny zakup towarów w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub na spłatę należności za korzystanie z usług tych jednostek,",

b)
po pkt 7 dodaje się nowe pkt 8 i 9 w brzmieniu:

"8) udzielanie pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym związków zawodowych specjalnych kredytów na zakup artykułów przemysłowych przez ich członków,

9) finansowanie zakupów inwestycyjnych nie związanych z budownictwem, dokonywanych przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, posiadające rachunki w Powszechnej Kasie Oszczędności,",

c)
dotychczasowy pkt 8 otrzymuje kolejną numerację 10;
2)
w § 24 liczbę "300.000.000" zastępuje się liczbą "1.500.000.000";
3)
w § 25 ust. 2 po wyrazach "dokonuje się" dodaje się wyrazy "w wysokości nie przekraczającej 10% zysku".
§  3.
1.
Z dniem 1 stycznia 1970 r. Powszechna Kasa Oszczędności przejmie dotychczas wykonywane zadania i czynności przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Obsługa Ratalnej Sprzedaży "ORS" Przedsiębiorstwo Państwowe w Warszawie", zwanego w dalszym ciągu przedsiębiorstwem.
2.
Wraz z zadaniami i czynnościami Powszechna Kasa Oszczędności przejmie nieodpłatnie - według bilansu na dzień 31 grudnia 1969 r. - aktywa i pasywa, lokale użytkowe, wszelkie prawa przedsiębiorstwa (w tym również przysługujące przedsiębiorstwu zabezpieczenia) oraz ciążące na przedsiębiorstwie zobowiązania. Powszechna Kasa Oszczędności przejmie również limity zatrudnienia i funduszu płac oraz limity inwestycyjne przedsiębiorstwa.
3.
Limit osobowego funduszu płac Powszechnej Kasy Oszczędności na rok 1970 ulega zwiększeniu o kwotę niezbędną na wypłatę pracownikom przedsiębiorstwa premii należnej za IV kwartał 1969 r.
4.
Z dniem przejęcia przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Minister Handlu Wewnętrznego uchyli zarządzenie o jego powołaniu.
§  4.
1.
Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie w dniu wejścia w życie uchwały przechodzą do pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności i podlegają zaszeregowaniu do odpowiednich stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego, określonych uchwałą nr 232 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1966 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników banków.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, otrzymują w Powszechnej Kasie Oszczędności wynagrodzenie zasadnicze nie niższe od dotychczasowego wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze łącznie z otrzymaną premią, obliczoną średnio z okresu ostatniego roku przed przejściem do pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności).
3.
Okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwie pracowników, o których mowa w ust. 1, zalicza się do ciągłości pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z ciągłości pracy. Okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy, poprzedzające zatrudnienie w przedsiębiorstwie, mogą być zaliczone do ciągłości pracy uprawniającej do dodatku za wysługę lat na zasadach obowiązujących w bankach.
4.
Wypłata dodatku za wysługę lat pracownikom przedsiębiorstwa, którzy przeszli do pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności, nastąpi po raz pierwszy w 1971 r. w oparciu o zasady zaliczania ciągłości pracy, określone w ust. 3.
5.
Pracownikom, o których mowa w ust. 1, których dotychczasowe łączne wynagrodzenie (wynagrodzenie zasadnicze wraz z premiami) jest wyższe od górnej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska, na które zostaną zaszeregowani w Powszechnej Kasie Oszczędności, przysługuje na okres pozostawania na tych stanowiskach dodatek wyrównawczy między dotychczasowym a nowym wynagrodzeniem.
6.
Szczegółowe zasady ustalania nowych wynagrodzeń i dodatków wyrównawczych pracownikom, o których mowa w ust. 1, określi Minister Finansów.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Handlu Wewnętrznego.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów § 3 i § 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.48.370

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadania Powszechnej Kasy Oszczędności oraz przejęcie przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Obsługa Ratalna Sprzedaży "ORS".
Data aktu: 23/10/1969
Data ogłoszenia: 10/11/1969
Data wejścia w życie: 01/01/1970, 10/11/1969