Zadania Powszechnej Kasy Oszczędności oraz przejęcie przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Obsługa Ratalna Sprzedaży "ORS".

UCHWAŁA Nr 196
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 października 1969 r.
w sprawie zadań Powszechnej Kasy Oszczędności oraz przejęcia przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Obsługa Ratalnej Sprzedaży "ORS".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) w § 1 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie ustalenia podstawowych zadań Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 51) wprowadza się następujące zmiany:
1)
dotychczasowy pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) udzielanie kredytów dla ludności nierolniczej na:

a) budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,

b) uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,

c) ratalny zakup towarów w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub na spłatę należności za korzystanie z usług tych jednostek,";

2)
po pkt 3 dodaje się nowe pkt 4 i 5 w brzmieniu:

"4) udzielanie pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym związków zawodowych specjalnych kredytów na zakup artykułów przemysłowych przez ich członków,

5) finansowanie zakupów inwestycyjnych nie związanych z budownictwem, dokonywanych przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, posiadające rachunki w Powszechnej Kasie Oszczędności,";

3)
dotychczasowy pkt 4 otrzymuje kolejną numerację 6.
§  2.
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) w statucie Powszechnej Kasy Oszczędności, stanowiącym załącznik do uchwały nr 12 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 52), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) udzielanie kredytów dla ludności nierolniczej na:

a) budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,

b) uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni mieszkaniowych,

c) ratalny zakup towarów w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub na spłatę należności za korzystanie z usług tych jednostek,",

b)
po pkt 7 dodaje się nowe pkt 8 i 9 w brzmieniu:

"8) udzielanie pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym związków zawodowych specjalnych kredytów na zakup artykułów przemysłowych przez ich członków,

9) finansowanie zakupów inwestycyjnych nie związanych z budownictwem, dokonywanych przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, posiadające rachunki w Powszechnej Kasie Oszczędności,",

c)
dotychczasowy pkt 8 otrzymuje kolejną numerację 10;
2)
w § 24 liczbę "300.000.000" zastępuje się liczbą "1.500.000.000";
3)
w § 25 ust. 2 po wyrazach "dokonuje się" dodaje się wyrazy "w wysokości nie przekraczającej 10% zysku".
§  3.
1.
Z dniem 1 stycznia 1970 r. Powszechna Kasa Oszczędności przejmie dotychczas wykonywane zadania i czynności przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Obsługa Ratalnej Sprzedaży "ORS" Przedsiębiorstwo Państwowe w Warszawie", zwanego w dalszym ciągu przedsiębiorstwem.
2.
Wraz z zadaniami i czynnościami Powszechna Kasa Oszczędności przejmie nieodpłatnie - według bilansu na dzień 31 grudnia 1969 r. - aktywa i pasywa, lokale użytkowe, wszelkie prawa przedsiębiorstwa (w tym również przysługujące przedsiębiorstwu zabezpieczenia) oraz ciążące na przedsiębiorstwie zobowiązania. Powszechna Kasa Oszczędności przejmie również limity zatrudnienia i funduszu płac oraz limity inwestycyjne przedsiębiorstwa.
3.
Limit osobowego funduszu płac Powszechnej Kasy Oszczędności na rok 1970 ulega zwiększeniu o kwotę niezbędną na wypłatę pracownikom przedsiębiorstwa premii należnej za IV kwartał 1969 r.
4.
Z dniem przejęcia przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Minister Handlu Wewnętrznego uchyli zarządzenie o jego powołaniu.
§  4.
1.
Pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwie w dniu wejścia w życie uchwały przechodzą do pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności i podlegają zaszeregowaniu do odpowiednich stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego, określonych uchwałą nr 232 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1966 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników banków.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, otrzymują w Powszechnej Kasie Oszczędności wynagrodzenie zasadnicze nie niższe od dotychczasowego wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze łącznie z otrzymaną premią, obliczoną średnio z okresu ostatniego roku przed przejściem do pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności).
3.
Okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwie pracowników, o których mowa w ust. 1, zalicza się do ciągłości pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z ciągłości pracy. Okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy, poprzedzające zatrudnienie w przedsiębiorstwie, mogą być zaliczone do ciągłości pracy uprawniającej do dodatku za wysługę lat na zasadach obowiązujących w bankach.
4.
Wypłata dodatku za wysługę lat pracownikom przedsiębiorstwa, którzy przeszli do pracy w Powszechnej Kasie Oszczędności, nastąpi po raz pierwszy w 1971 r. w oparciu o zasady zaliczania ciągłości pracy, określone w ust. 3.
5.
Pracownikom, o których mowa w ust. 1, których dotychczasowe łączne wynagrodzenie (wynagrodzenie zasadnicze wraz z premiami) jest wyższe od górnej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska, na które zostaną zaszeregowani w Powszechnej Kasie Oszczędności, przysługuje na okres pozostawania na tych stanowiskach dodatek wyrównawczy między dotychczasowym a nowym wynagrodzeniem.
6.
Szczegółowe zasady ustalania nowych wynagrodzeń i dodatków wyrównawczych pracownikom, o których mowa w ust. 1, określi Minister Finansów.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Handlu Wewnętrznego.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów § 3 i § 4, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.48.370

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zadania Powszechnej Kasy Oszczędności oraz przejęcie przez Powszechną Kasę Oszczędności zadań i czynności przedsiębiorstwa Obsługa Ratalna Sprzedaży "ORS".
Data aktu: 23/10/1969
Data ogłoszenia: 10/11/1969
Data wejścia w życie: 10/11/1969, 01/01/1970