Regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.

UCHWAŁA Nr 130
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 1969 r.
w sprawie regulaminu Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. *

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48) oraz art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Zakres i sposób działania Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego oraz liczbę członków i tryb ich powoływania określa regulamin Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  3.
Traci moc uchwała nr 370 Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 1962 r. w sprawie regulaminu Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego (Monitor Polski Nr 85, poz. 398).
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY WYŻSZEGO SZKOLNICTWA ARTYSTYCZNEGO

§  1.
1.
Rada Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, zwana dalej "Radą", jest organem doradczym i opiniodawczym Kultury i Sztuki we wszystkich sprawach dotyczących wyższego szkolnictwa artystycznego, a w szczególności w sprawach:
1)
ogólnych założeń perspektywicznych rozwoju wyższego szkolnictwa artystycznego,
2)
stanu i perspektyw rozwoju poszczególnych rodzajów studiów prowadzonych w wyższych szkołach artystycznych,
3)
pracy dydaktyczno-wychowawczej w wyższych szkołach artystycznych, planu studiów i ramowych programów nauczania, regulaminów studiów oraz podręczników i skryptów,
4)
planu rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej w poszczególnych dziedzinach sztuki i typach wyższych szkół artystycznych,
5)
rozwoju badań naukowo-artystycznych w wyższych szkołach artystycznych oraz współpracy tych szkół z innymi instytucjami w tym zakresie,
6)
zasad organizacji i struktury oraz rozmieszczenia wyższych szkół artystycznych.
2.
Na wniosek Ministra Kultury i Sztuki Rada udziela opinii w zakresie swej właściwości określonej przepisami ustawy o wyższych szkołach artystycznych, ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytułach naukowych, a w szczególności w sprawach:
1)
przedstawiania kandydatów do tytułu naukowego w zakresie dyscyplin artystycznych,
2)
stwierdzania, że dany wydział wyższej szkoły artystycznej tworzy środowisko artystyczne, które uzasadnia uzyskanie uprawnienia do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
3)
dopuszczenia do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych osoby, która nie odpowiada warunkowi określonemu w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o wyższych szkołach artystycznych,
4)
powołania w wyniku przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
5)
odwołania od uchwały rady wydziału odmawiającej kandydatowi przyznania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta w zakresie dyscyplin artystycznych,
6)
przeniesienia do innej szkoły profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, docenta - który nie wyraził na to zgody.
3.
Rada działa także w innych sprawach osobowych na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
§  2.
1.
Przewodniczącym Rady jest Minister Kultury i Sztuki. W razie nieobecności Ministra funkcje Przewodniczącego Rady spełnia zastępujący go Podsekretarz Stanu.
2.
Członkami Rady są profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajni i docenci, reprezentujący główne kierunki studiów w wyższych szkołach artystycznych.
3.
Rada składa się z 39 członków, w tym 26 członków wybranych na zebraniach elektorów i 13 członków powoływanych przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  3.
Liczbę mandatów dla członków Rady z wyboru, reprezentujących główne kierunki studiów w poszczególnych typach wyższych szkół artystycznych, ustala Minister Kultury i Sztuki.
§  4.
Do Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego stosuje się odpowiednio przepisy § 3-17 regulaminu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, stanowiącego załącznik do uchwały nr 95 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. (Monitor Polski Nr 23, poz. 178), z następującymi zmianami:
1)
uprawnienia zastrzeżone w regulaminie dla Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przysługują odpowiednio Ministrowi Kultury i Sztuki;
2)
w plenarnych posiedzeniach Rady bierze udział z głosem doradczym również przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej oraz przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki;
3)
Rada na pierwszym plenarnym posiedzeniu dokonuje wyboru spośród siebie członków Prezydium Rady: sekretarza i 3 członków. Przewodniczący Rady powołuje spośród członków Rady dalszych 2 członków Prezydium Rady;
4)
w posiedzeniach Prezydium Rady może brać udział na zaproszenie Przewodniczącego również przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki;
5)
Prezydium Rady może powoływać zespoły rzeczoznawców poza sekcjami;
6)
w posiedzeniach plenarnych Rady, Prezydium Rady oraz sekcji Rady bierze udział dyrektor Zarządu Szkół Artystycznych w Ministerstwie Kultury i Sztuki; w posiedzeniach sekcji mogą brać udział na zaproszenie przewodniczącego sekcji również przedstawiciele zainteresowanych związków i stowarzyszeń twórców, Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki oraz departamentów Ministerstwa Kultury i Sztuki; wymienione w tym punkcie osoby uprawnione są do zabierania głosu w dyskusji.
* Z dniem 18 kwietnia 1973 r. nin. uchwała utraciła częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U.69.4.31) przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 1973 r. o zmianie przepisów dotyczących stopni naukowych i tytułów naukowych oraz organizacji instytutów naukowo-badawczych (Dz.U.73.12.89).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024