Zasady i warunki ustalania okresów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych oraz zaliczania do tych okresów innych okresów zatrudnienia oraz okresów przerw w pracy.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1969 r.
w sprawie zasad i warunków ustalania okresów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych oraz zaliczania do tych okresów innych okresów zatrudnienia oraz okresów przerw w pracy.

Na podstawie art. 24 ust. 6 oraz art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia uprawnień przewidzianych w art. 24 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) lub uprawnień do uzyskania gratyfikacji jubileuszowych zgodnie z art. 32 tej ustawy zalicza się, pod warunkiem zachowania ciągłości pracy, okresy zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w radach narodowych oraz w organach, których zakres działania przejęły rady narodowe na podstawie art. 37 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130).
§  2.
Ciągłość pracy ustala się według zasad określania uprawnień do urlopu wypoczynkowego przewidzianych w dekrecie z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11, Nr 41, poz. 187 i z 1959 r. Nr 27, poz. 170).
§  3.
1.
Do okresu zatrudnienia w prezydiach rad narodowych wymaganego do nabycia uprawnień, o których mowa w § 1, zalicza się - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 - okresy pracy w innych urzędach państwowych oraz w zakładach pracy podporządkowanych radom narodowym, jeśli zatrudnienie w prezydium rady narodowej nastąpiło w wyniku przeniesienia.
2.
Warunkiem zaliczenia w myśl ust. 1 okresów pracy w innych urzędach i zakładach pracy dla nabycia uprawnień z art. 32 ustawy o pracownikach rad narodowych jest stosowanie w tych urzędach i zakładach pracy przepisów o gratyfikacjach jubileuszowych.
§  4.
1.
Poza okresami pracy wymienionymi w §§ 1 i 3 do okresu zatrudnienia w prezydiach rad narodowych wymaganego do nabycia uprawnień, o których mowa w § 1, zalicza się - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 - okresy przerw w zatrudnieniu w prezydiach rad narodowych spowodowane:
1)
czynną służbą wojskową pełnioną na podstawie przepisów o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a przed wejściem w życie tych przepisów - na podstawie przepisów o powszechnym obowiązku wojskowym,
2)
pełnieniem służby publicznej z wyboru,
3)
pełnieniem funkcji z wyboru w organizacjach politycznych, w związkach zawodowych oraz w innych organizacjach społecznych, uprawnionych do żądania zwolnienia pracownika od pracy zawodowej do pełnienia funkcji w tych organizacjach,
4)
nauką w szkołach, do których pracownik został skierowany,
5)
przerwą w pracy wynikłą z pozbawienia wolności pracownika, jeśli następnie został zrehabilitowany w postępowaniu karnym przez jego umorzenie z braku dowodów winy lub cech przestępstwa albo przez wydanie prawomocnego wyroku uniewinniającego, a także przerwą spowodowaną niezgodnym z prawem rozwiązaniem stosunku pracy,
6)
bezpłatnym urlopem udzielonym po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na zasadach przewidzianych dla matek opiekujących się małymi dziećmi.
2.
Warunkiem zaliczenia okresów przerw w pracy wymienionych w ust. 1 oraz zachowania ciągłości pracy jest zgłoszenie się do pracy w tym samym prezydium rady narodowej albo podjęcie pracy za zgodą tego prezydium w innym prezydium rady narodowej w terminie czternastu dni od ustania przerwy, o ile przepisy szczególne nie przewidują innych terminów jako warunku zachowania ciągłości pracy.
§  5.
Okresy niewykonywania pracy w prezydiach rad narodowych z powodu udzielonego na wniosek pracownika bezpłatnego urlopu - z zastrzeżeniem przepisu § 4 ust. 1 pkt 6 - nie są uważane za przerwy w ciągłości pracy, lecz nie podlegają zaliczeniu do ilości lat pracy, jeśli urlop bezpłatny trwa dłużej niż trzy miesiące.
§  6.
W razie wypłaty gratyfikacji jubileuszowej przed wejściem w życie ustawy o pracownikach rad narodowych dalsza wypłata gratyfikacji jubileuszowych za okresy pracy ustalone na zasadach niniejszego zarządzenia może następować tylko w odstępach pięcioletnich.
§  7.
W sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem, a dotyczących gratyfikacji jubileuszowych, nie mają zastosowania przepisy w sprawie zaliczania określonych okresów do okresów zatrudnienia w zakresie uprawnień uzależnionych od ciągłości pracy albo od ilości lat pracy w danym zawodzie lub służbie bądź w szczególnych warunkach, od których zależy nabycie tych uprawnień.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.3.26

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki ustalania okresów zatrudnienia w prezydiach rad narodowych oraz zaliczania do tych okresów innych okresów zatrudnienia oraz okresów przerw w pracy.
Data aktu: 20/01/1969
Data ogłoszenia: 01/02/1969
Data wejścia w życie: 01/02/1969