Zasady oraz tryb bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych na 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 16 czerwca 1969 r.
w sprawie zasad oraz trybu bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych na 1970 r.

Na podstawie § 9 ust. 2 i § 15 zarządzenia nr 52 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1969 r. w sprawie ramowych zasad, trybu oraz organizacji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 24, poz. 188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Bilansowanie i rozdział robót budowlano-montażowych na 1970 r. należy przeprowadzić zgodnie z zasadami i w sposób określony w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Do resortowych i wojewódzkich planów inwestycyjnych na 1970 r. mogą być włączone nowo rozpoczynane zadania inwestycyjne polegające na budownictwie inwestycyjnym, pod warunkiem spełnienia wymogów dokumentacyjnych określonych obowiązującymi przepisami i po potwierdzeniu przez właściwe zjednoczenie budownictwa wstępnego zapewnienia wykonawstwa robót w 1970 r.
2.
W zakresie inwestycji rolniczych realizowanych w ramach wykonawstwa resortu rolnictwa dyrekcje budownictwa rolniczego powiadomią bezpośrednio inwestorów i wojewódzkie komisje planowania gospodarczego, jakie nowo rozpoczynane inwestycje w 1970 r. mogą mieć wstępnie zapewnione wykonawstwo robót.
§  3.
1.
W pracach nad projektem bilansu robót budowlano-montażowych na 1970 r. należy w pełni uwzględnić przepisy:
1)
uchwały nr 100 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1969 r. w sprawie wytycznych do projektu narodowego planu gospodarczego na 1970 r. w zakresie inwestycji, handlu zagranicznego i zaopatrzenia rynku,
2)
zarządzenia nr 52 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1969 r. w sprawie ramowych zasad, trybu oraz organizacji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 24, poz. 188),
3)
zarządzenia nr 21 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 czerwca 1969 r. w sprawie zasad opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na 1970 r.
2.
W szczególności należy w pełni przestrzegać zasady aby:
1)
portfele zleceń poszczególnych przedsiębiorstw wykonawczych zatwierdzane były do wysokości ustalonych zadań produkcyjnych,
2)
inwestycjom kontynuowanym zapewniono wykonawstwo robót w pierwszej kolejności z uwzględnieniem obowiązujących umów zawartych pomiędzy inwestorem a wykonawcą oraz obowiązujących cykli budowy,
3)
przedsiębiorstwa specjalistyczne i ogólnobudowlane przyjmowały w pełni zgłoszenia robót podwykonawczych w ramach ich specjalności od generalnych wykonawców, niezależnie od podporządkowania resortowego tych przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa specjalistyczne mogą mieć zatwierdzane portfele zleceń w bezpośrednim wykonawstwie dla nowo rozpoczynanych inwestycji po zapewnieniu w pełni robót podwykonawczych.
§  4.
1.
Inwestycyjne roboty budowlano-montażowe resortu obrony narodowej, przewidziane do realizacji systemem zleceniowym, powinny być lokowane przede wszystkim w przedsiębiorstwach Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministerstwa Komunikacji.
2.
Wykonawstwo drobnych inwestycji i robót remontowych należy zapewnić w zasadzie:
1)
w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych spoza resortu budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, w szczególności w przedsiębiorstwach komunalnych i spółdzielczości pracy, o ile warunki techniczne i przesłanki specjalne nie wymagają ich realizacji przez przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1, jak również
2)
w jednostkach wykonawczych resortu obrony narodowej systemem gospodarczym.
3.
Wykonawstwo drobnych robót inwestycyjnych i robót remontowych, występujących na jednym placu budowy, powinno być zapewnione w ramach jednego przedsiębiorstwa wykonawczego.
§  5.
Upoważnia się dyrektorów zjednoczeń budownictwa resortu budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych do zatwierdzania portfeli zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych zgrupowanych w tych zjednoczeniach.
§  6.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego mogą zatwierdzać portfele zleceń przedsiębiorstw budowlano-montażowych wymienionych w § 10 zarządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, po uzyskaniu upoważnienia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  7.
1.
Przepisy dotyczące ministerstw stosuje się odpowiednio do urzędów centralnych i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej oraz do centralnych związków spółdzielczych.
2.
Przepisy dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  8.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 czerwca 1967 r. w sprawie zakresu, organizacji i trybu działania organów bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 39, poz. 189).
2)
zarządzenie nr 45 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 26 września 1968 r. w sprawie zapewnienia wykonawstwa dla robót budowlanych resortu obrony narodowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA W SPRAWIE ZASAD, TRYBU I TERMINÓW PRAC ZWIĄZANYCH ZE SPORZĄDZENIEM BILANSU ORAZ ROZDZIAŁEM ROBOT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH NA 1970 R.

Załącznik Nr 1 1

(skreślony).

Załącznik Nr 2

SPIS ZADAŃ INWESTYCYJNYCH KONTYNUOWANYCH W 1970 R.*) NOWO ROZPOCZYNANYCH W 1970 R.*)

Załącznik Nr 3

PROTOKÓŁ

Załącznik Nr 4

WARTOŚĆ ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH NA 1970 R. DLA INWESTYCJI OBJĘTYCH PLANEM CENTRALNYM

Załącznik Nr 5

WARTOŚĆ ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH W UKŁADZIE WOJEWÓDZKIM

Załącznik Nr 6

ZBIORCZE ZESTAWIENIE ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH INWESTYCJI OBJĘTYCH PLANEM TERENOWYM NA 1970 R.

Załącznik Nr 7

PODZLECENIA UDZIELONE I OTRZYMANE WEDŁUG WYKONAWCÓW ROBÓT NA 1970 R.

Załącznik Nr 8

WARTOŚĆ ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH WŁĄCZONYCH DO PORTFELI ZLECEŃ NA 1970 R.

Załącznik Nr 9

WARTOŚĆ ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH WŁĄCZONYCH DO PORTFELI ZLECEŃ NA 1970 R. W UKŁADZIE WOJEWÓDZKIM

Załącznik Nr 10

ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH WYKONYWANE SYSTEMEM GOSPODARCZYM

Załącznik Nr 11

ROZLICZENIE NAKŁADÓW NA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE NA 1970 R.

Załącznik Nr 12

ROZLICZENIE ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH NA 1970 R. NA TERENIE WOJEWÓDZTWA (MIASTA) .........

1 Załącznik nr 1 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 sierpnia 1969 r. (M.P.69.40.330) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 września 1969 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024