Zasady i sposób ustalania oraz tryb zatwierdzania zasobów wód podziemnych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 5 maja 1969 r.
w sprawie zasad i sposobu ustalania oraz trybu zatwierdzania zasobów wód podziemnych.

Na podstawie art. 24 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zależności od celu i stopnia dokładności ustalania zasobów wód podziemnych zasoby tych wód ustala się dla regionu hydrogeologicznego lub dla wycinka tego regionu.
2.
Przez region hydrogeologiczny rozumie się:
1)
określony zbiornik wód podziemnych okonturowany stwierdzonymi lub przypuszczalnymi granicami geologicznymi albo
2)
określoną zlewnię hydrograficzną, wyznaczoną granicami działów wód powierzchniowych lub podziemnych.
3.
Wycinek regionu hydrogeologicznego nie może być mniejszy od obszaru zasięgu oddziaływania projektowanego ujęcia wody podziemnej z określonego poziomu wodonośnego.
§  2.
Przy projektowaniu, wykonywaniu i dokumentowaniu badań hydrogeologicznych należy również uwzględnić badania dla oceny ewentualnych ujemnych wpływów eksploatacji wód podziemnych na gospodarkę leśną i rolną, złoża torfowe, melioracje wodne, istniejące ujęcia, źródła, zsuwy powierzchniowe, osiadanie budowli i dróg itp.
§  3.
1.
W kategorii C ustala się zasoby wód podziemnych całego regionu hydrogeologicznego oddzielnie dla poszczególnych poziomów wodonośnych występujących w tym regionie, a w kategoriach A i B - zasoby wybranego poziomu wodonośnego w granicach wycinka tego regionu, ustalonego z uwagi na lokalizację projektowanej inwestycji budowlanej.
2.
Przy projektowaniu inwestycji budowlanej w regionie hydrogeologicznym, dla którego nie ustalono jeszcze zasobów wód podziemnych w kategorii C w odpowiednim poziomie wodonośnym, należy ustalić zasoby wód podziemnych w kategorii C dla wycinka tego regionu hydrogeologicznego, wybranego z uwagi na lokalizację projektowanej inwestycji.
§  4.
1.
W zależności od wielkości zapotrzebowania na wodę lub technicznej możliwości jego pokrycia zasoby wód podziemnych dla wycinka regionu hydrogeologicznego ustala się w sposób określony dla dużych lub małych ujęć wód podziemnych.
2.
Małym ujęciem wód podziemnych jest:
1)
ujęcie obejmujące nie więcej niż dwa otwory hydrogeologiczne eksploatujące wodę z tego samego poziomu wodonośnego, z których jeden przewidziany jest jako ujęcie awaryjne, jeżeli głębokość każdego z tych otworów nie przekracza 200 m, a zasoby eksploatacyjne ujęcia są mniejsze niż 100 m3/godz.,
2)
grupa otworów eksploatujących wodę z tego samego poziomu wodonośnego, jeżeli głębokość poszczególnych otworów nie przekracza 50 m, a łączna wielkość zasobów eksploatacyjnych jest mniejsza niż 100 m3/godz.
§  5.
Przepisu § 4 nie stosuje się przy ustalaniu zasobów wód podziemnych dla celów leczniczych:
1)
zawierających w jednym litrze co najmniej 1.000 mg składników stałych oraz wykazujących trwałość cech fizycznych i składu chemicznego lub
2)
wykazujących radoczynność o wartości co najmniej 2 nanocurie/l lub mających temperaturę co najmniej 20°C na wypływie z otworu wiertniczego, ujętego źródła lub innego ujęcia oraz stabilność cech fizycznych i składu chemicznego, lub
3)
zawierających w jednym litrze jeden z następujących składników: co najmniej 10 mg jonu żelazowego i żelazawego, 1 mg jonu fluorkowego, 5 mg jonu bromkowego, 1 mg jonu jodkowego, 1 mg siarki dającej się oznaczyć jodometrycznie, 0,7 mg arsenu w postaci związanej, 5 mg kwasu metaborowego, 100 mg kwasu metakrzemowego albo 1.000 mg wolnego dwutlenku węgla, oraz wykazujących stabilność cech fizycznych i składu chemicznego, lub
4)
uznanych za lecznicze przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w trybie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie określenia kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu, oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza powierzchni gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 19, poz. 80).
§  6.
1.
Wprowadza się zasady i sposób ustalania zasobów wód podziemnych oraz warunki, jakie powinny być spełnione dla poznania tych zasobów w poszczególnych kategoriach dla:
1)
regionu hydrogeologicznego,
2)
małych ujęć wód podziemnych,
3)
dużych ujęć wód podziemnych,
4)
celów leczniczych.
2.
Zasady, sposób i warunki, o których mowa w ust. 1, określa instrukcja wydana w formie broszury przez Centralny Urząd Geologii.
§  7.
1.
Dokumentacja geologiczna zawierająca ustalenie zasobów wód podziemnych podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii w wypadku, gdy zapotrzebowanie na wody podziemne lub zasoby eksploatacyjne ujęcia przekraczają 200 m3/godz. lub gdy ustalenie zasobów dotyczy regionu bądź wód dla celów leczniczych.
2.
Upoważnia się organy do spraw geologii prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zatwierdzania dokumentacji geologicznej zawierającej ustalenie zasobów wód podziemnych w wypadkach innych, niż wymieniono w ust. 1.
§  8.
1.
Dokumentację geologiczną zawierającą ustalenie zasobów wód podziemnych przedstawia do zatwierdzenia inwestor lub z jego upoważnienia wykonawca dokumentacji albo biuro projektów.
2.
Dokumentację przedstawia się do zatwierdzenia w 3 egzemplarzach, z których jeden zwraca się wnioskodawcy po zatwierdzeniu.
3.
Jeżeli dokumentacja geologiczna podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii, jeden egzemplarz przesyła się do wiadomości organowi do spraw geologii prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Nie dotyczy to dokumentacji w sprawie ustalenia zasobów wód leczniczych.
4.
Dokumentacja powinna być przedstawiona do zatwierdzenia najpóźniej w ciągu roku od dnia zakończenia badań i robót wykonanych w terenie.
5.
Jednostki podległe Ministrowi Obrony Narodowej przedstawiają do zatwierdzenia dokumentację w jednym egzemplarzu, który zwracany jest wnioskodawcy po zatwierdzeniu.
§  9.
We wniosku o zatwierdzenie dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenie zasobów wód podziemnych, należy podawać:
1)
nazwę inwestora i jednostki sprawującej nad nim zwierzchni nadzór,
2)
cel, ze względu na który ustala się zasoby i wielkość zapotrzebowania na wody podziemne,
3)
opinię właściwego organu administracji wodnej dotyczącą projektowanych ujęć wód podziemnych, a w odniesieniu do projektowanych ujęć wód leczniczych opinię właściwego okręgowego urzędu górniczego.
§  10.
1.
W dokumentacji geologicznej zawierającej ustalenie zasobów wód podziemnych w kategorii C dla wycinka regionu hydrogeologicznego należy jednocześnie przedstawić projekt badań geologicznych dotyczący ustalenia zasobów wód w kategorii B.
2.
W wypadku określonym w ust. 1 organ zatwierdzający dokumentację geologiczną obowiązany jest rozpatrzyć jednocześnie projekt badań geologicznych i wydać odpowiednią decyzję.
§  11.
Prace geologiczne prowadzone w związku z projektowaniem budowy awaryjnego ujęcia wody podziemnej należy zakończyć sporządzeniem aneksu do dokumentacji wynikowej otworu zasadniczego, jeżeli przewiduje się eksploatację wody z tego samego poziomu wodonośnego.
§  12.
1.
Prace geologiczne prowadzone w związku z projektowaniem budowy ujęcia wód podziemnych, którego głębokość nie przekracza 30 m, a wydajność ujęcia nie przekracza 6 m3/godz., należy zakończyć sporządzeniem karty rejestracyjnej studni zgodnie z przepisami szczególnymi.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy ujęć wód leczniczych.
§  13.
Dokumentacje geologiczne zawierające ustalenie zasobów wód podziemnych, których sporządzanie rozpoczęto przed dniem wejścia w życie zarządzenia, można sporządzać według przepisów dotychczasowych pod warunkiem, że zostaną one przedstawione do zatwierdzenia najpóźniej do dnia 1 stycznia 1970 r.
§  14.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 12 sierpnia 1960 r. w sprawie zasad ustalania i trybu zatwierdzania zasobów wód podziemnych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 72, poz. 333 i z 1964 r. Nr 53, poz. 257),
2)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 13 maja 1965 r. w sprawie ustalania zasobów wód podziemnych dla celów leczniczych i przedstawiania dokumentacji do zatwierdzenia (Monitor Polski Nr 25, poz. 125),
3)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 27 października 1962 r. w sprawie zatwierdzania dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenia zasobów wód podziemnych (Monitor Polski Nr 80, poz. 374).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1969 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024