Zm.: zarządzenie w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1968 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.

Na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w dziedzinie budownictwa i planowania przestrzennego (Dz. U. Nr 8, poz. 49) oraz w związku z uchwałą nr 210 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1966 r. w sprawie realizacji zadań wynikających z uchwały VI Plenum KC PZPR zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 27 lipca 1965 r. w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 41, poz. 234) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 i § 5 otrzymują brzmienie:

"§ 4. 1. Inwestor państwowy zobowiązany jest zapewnić prawidłowy nadzór nad realizacją inwestycji, a w szczególności nad robotami budowlanymi oraz montażem maszyn i urządzeń inwestycyjnych w formie:

1) sprawowania nadzoru we własnym zakresie,

2) powierzania nadzoru w trybie obowiązujących przepisów uprawnionym jednostkom organizacyjnym.

2. W razie przekazania funkcji nadzoru inwestorskiego generalnemu wykonawcy (generalnemu dostawcy) inwestor obowiązany jest dopilnować, aby w umowie z generalnym wykonawcą zostały uwzględnione te wszystkie czynności inspektora nadzoru inwestorskiego, zawarte w załączniku nr 3 do zarządzenia, których wykonanie przejmuje organ kontroli wewnętrznej generalnego wykonawcy.

3. Generalny wykonawca, który zgodnie z umową przejął funkcję nadzoru inwestorskiego, obowiązany jest zapewnić ścisłą współpracę własnych organów kontroli z inwestorem. Współpraca ta polegać powinna w szczególności na:

1) uwzględnieniu przy nadzorze nad robotami opinii i uwag upoważnionych przedstawicieli inwestora, zamieszczonych w dzienniku budowy w wyniku przeprowadzonej lustracji realizacji inwestycji,

2) przesyłaniu inwestorowi kopii skierowanych do właściwego organu państwowego nadzoru budowlanego zawiadomień o stwierdzonych przez organy kontroli wewnętrznej wypadkach naruszenia w toku budowy przepisów budowlanych lub obowiązujących zasad bezpieczeństwa obiektu w trakcie budowy oraz o innych nieprawidłowościach i uchybieniach technicznych, które stanowiłyby naruszenie ogólnie obowiązujących zasad realizacji obiektów budowlanych.

4. W zakresie inwestycji przemysłowych, polegających głównie na dostawach i montażu maszyn i urządzeń, zainteresowane jednostki inwestorskie powinny zlecić całokształt funkcji koordynacji i nadzoru nad realizacją tych inwestycji generalnym dostawcom maszyn i urządzeń, wyznaczonym decyzją właściwych ministrów do przyjmowania takich zleceń.

§ 5. W razie zawarcia umowy z generalnym wykonawcą o rozszerzony zakres generalnego wykonawstwa, zgodnie z zarządzeniem nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1968 r. w sprawie generalnego wykonawstwa inwestycji przemysłowych i specjalnych (Dz. Bud. Nr 1, poz. 1), na podstawie której generalny wykonawca obejmuje zakresem czynności generalnego wykonawstwa organizację i koordynację rozszerzonego nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót, w tym i nadzór inwestorski, czynności inwestora na terenie budowy ograniczają się do:

1) przekazania placu budowy,

2) okresowych kontroli jakości robót oraz jakości stosowanych materiałów,

3) dokonywania zgodnie z umową odbiorów części obiektów i robót poza obiektem,

4) nadzoru nad przeprowadzeniem rozruchu technologicznego,

5) dokonania odbioru końcowego zakończonych obiektów, robót poza obiektem i skontrolowania usunięcia wad ujawnionych w okresie rękojmi za wady.";

2)
w Wytycznych w sprawie zadań oraz zakresu działania służby inwestycyjnej, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia;
a)
w § 9 ust. 2 skreśla się wyrazy "odpowiednio uproszczony w wypadkach określonych w zarządzeniu",
b)
w § 15 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Rozliczenie powinno być przygotowane przez służbę inwestycyjną w porozumieniu z generalnym wykonawcą oraz z kierującym biurem projektów przed terminem oddania do użytku zadania inwestycyjnego, zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 29 lipca 1966 r. w sprawie rozliczania się z zakończonych i oddawanych do użytku inwestycji (Monitor Polski Nr 41, poz. 208).";

3)
w Wytycznych w sprawie zakresu obowiązków inspektorów nadzoru inwestorskiego w budownictwie, stanowiących załącznik nr 3 do zarządzenia:
a)
w § 8 wyraz "obowiązujących" zastępuje się wyrazem "dyrektywnych",
b)
w § 9 ust. 1 skreśla się pkt 5,
c)
w § 10 skreśla się pkt 3,
d)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. Inspektor nadzoru przejmuje od kierownika budowy materiały pochodzące z rozbiórki w związku z realizacją inwestycji oraz przedstawia inwestorowi:

1) wnioski co do zagospodarowania na budowie tych materiałów,

2) spis materiałów z rozbiórki, nie zagospodarowanych na budowie i pozostawionych do dyspozycji inwestora.",

e)
w § 13 ust. 2 wyrazy "we wszystkich komisjach", zastępuje się wyrazami "w komisjach",
f)
w § 14 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Inspektor nadzoru ustala w porozumieniu z kierownikiem budowy terminy odbioru i przeprowadza odbiory częściowe wykonanych elementów i robót, jeżeli zgodnie z umową stanowią one podstawę do wystawienia przez wykonawcę faktury, sprawdzając równocześnie sporządzone przez kierownika budowy obliczenia ilości i wartości odbieranych robót. Odbiory częściowe wykonanych elementów i robót inspektor nadzoru stwierdza odpowiednim zapisem w protokole odbioru.",

g)
w § 14 ust. 2 skreśla się, a dotychczasowy ust. 3 otrzymuje numerację 2,
h)
w § 15 w ust. 1 dodaje się na końcu wyrazy "w zakresie niezbędnym dla celów rozliczeniowych z inwestorem", a ust. 2 skreśla się,
i)
w § 16 ust. 1 skreśla się, a dotychczasowe ust. 2 i 3 otrzymują kolejną numerację 1 i 2,
j)
§ 19 skreśla się, a dotychczasowy § 20 otrzymuje kolejną numerację § 19,
k)
§ 21 skreśla się.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.49.337

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.
Data aktu: 05/11/1968
Data ogłoszenia: 29/11/1968
Data wejścia w życie: 29/11/1968