Fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji eksportowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1968 r.
w sprawie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji eksportowej.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) oraz § 9a ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. z 1965 r. Nr 45, poz. 279, z 1967 r. Nr 26, poz. 120 i z 1968 r. Nr 29, poz. 190) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu użyto określenia:
1)
"rozporządzenie" - należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. z 1965 r. Nr 45, poz. 279, z 1967 r. Nr 26, poz. 120 i z 1968 r. Nr 29, poz. 190);
2)
"przedsiębiorstwa eksportowe" - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji eksportowej, o których mowa w § 9a rozporządzenia.
§  2.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo eksportowe wykona w 100% plan sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych, tworzy ono fundusz zakładowy w wysokości wynikającej ze stawki wyrażonej w procentach, ustalonej w załączniku do niniejszego zarządzenia. Podstawę do ustalenia wartości sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych stanowią materiały sprawozdawcze z wykonania eksportu, opracowane dla danego przedsiębiorstwa przez właściwe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, stosownie do obowiązujących przepisów.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo eksportowe nie wykona planu sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych, wówczas fundusz zakładowy, jaki przypadałby za wykonanie tego planu w 100%, ulega zmniejszeniu o 4% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 2% pogorszenia, o dalsze 8% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 2% do 6% pogorszenia, o dalsze 15% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia od 6% do 10% pogorszenia.
3.
W razie wykonania planu sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych w 90% lub mniej przedsiębiorstwo eksportowe traci prawo do funduszu zakładowego.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy, obliczony w myśl przepisów § 2, podlega dodatkowemu zwiększeniu w zależności od stopnia wzrostu sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych w porównaniu do roku poprzedniego.
2.
Kwotę zwiększenia funduszu zakładowego z tytułu, o którym mowa w ust. 1, oblicza się w wysokości do 0,2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac za każdy jeden procent wzrostu sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych w porównaniu do roku poprzedniego. Wysokość tej stawki ustalają właściwi ministrowie zależnie od wysokości udziału produkcji eksportowej w ogólnej wartości produkcji przeznaczonej do sprzedaży lub od innych kryteriów.
3.
Jeśli w roku poprzedzającym dany rok nastąpiło zmniejszenie sprzedaży produkcji na eksport w stosunku do roku poprzedniego, to kwotę zwiększenia funduszu zakładowego oblicza się od wzrostu sprzedaży produkcji na eksport w porównaniu do przedostatniego roku, w którym nastąpił wzrost sprzedaży produkcji na eksport.
4.
W razie gdy plan sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych przewiduje wzrost tej sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego, a przedsiębiorstwo wykonało ten plan, wówczas fundusz zakładowy przypadający za założony w planie wzrost sprzedaży produkcji na eksport oblicza się według stawki, o której mowa w ust. 2, podwyższonej o 30%, z uwzględnieniem przepisu ust. 3.
§  4.
Przedsiębiorstwa eksportowe ustalone stosownie do przepisów § 9a ust. 2 rozporządzenia, które będą obejmowały planem sprzedaży produkcji na eksport również dostawy kooperacyjne dla potrzeb produkcji na eksport - stosują przepisy § 2 i 3 zarządzenia z następującymi zmianami:
1)
dla ustalenia przypadającego funduszu zakładowego w razie niewykonania planu sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych lub planu dostaw kooperacyjnych dla potrzeb produkcji eksportowej, wyrażonego w złotych obiegowych, dokonuje się podziału stawki, o której mowa w § 2 ust. 1, na zadania w zakresie sprzedaży produkcji na eksport oraz na zadania w zakresie dostaw kooperacyjnych dla potrzeb produkcji eksportowej; podziału tego dokonuje się w takim stosunku procentowym, w jakim pozostaje planowana wartość sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych, wyliczona na podstawie cen fabrycznych wyrażonych w złotych obiegowych, oraz wartość planowanych dostaw kooperacyjnych dla potrzeb produkcji eksportowej, wyrażona w złotych obiegowych, do łącznej wartości obydwu tych wielkości;
2)
w razie niewykonania planu sprzedaży produkcji na eksport w złotych dewizowych lub planu dostaw kooperacyjnych dla potrzeb produkcji eksportowej, wyrażonego w złotych obiegowych, fundusz zakładowy, jaki przypada za wykonanie tych zadań w 100%, obliczony w sposób określony w pkt 1, ulega zmniejszeniu według zasad, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3; zmniejszenia te oblicza się oddzielnie za niewykonanie zadań w zakresie sprzedaży produkcji na eksport oraz w zakresie dostaw kooperacyjnych dla potrzeb produkcji eksportowej.
§  5.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo eksportowe osiągnie rzeczywistą rentowność wyższą od rentowności dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy, obliczony stosownie do przepisów § 2-4, ulega dalszemu zwiększeniu, które oblicza się według poniższej tabeli:
Za poprawę dyrektywnego wskaźnika rentowności Stawka funduszu zakładowego w % planowanego osobowego funduszu płac za 1 punkt poprawy dyrektywnego wskaźnika rentowności
do 2 punktów 1,0%
w granicach 2,01 do 4 punktów 0,6%
powyżej 4 punktów 0,2%

Zwiększenie funduszu zakładowego należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli.

2.
Jeżeli osiągnięta przez przedsiębiorstwo eksportowe rzeczywista rentowność jest niższa od rentowności dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy obliczony stosownie do przepisów § 2-4 ulega zmniejszeniu, mianowicie:
Za pogorszenie dyrektywnego wskaźnika rentowności w granicach Zmniejszenie funduszu zakładowego wyrażone w % za każde rozpoczęte 0,1 punkta
0,1 do 0,5 punkta 1%
0,6 do 1,0 punkta 2%
1,1 do 1,5 punkta 3%
1,6 do 2,0 punkta 4%

Zmniejszenie funduszu zakładowego należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli. Zmniejszenie funduszu zakładowego z tytułu pogorszenia dyrektywnego wskaźnika rentowności nie może jednak przekraczać 50% kwoty funduszu zakładowego, obliczonego stosownie do przepisów § 2-4.

3.
Przez wskaźnik rentowności, o którym mowa w ust. 1 i 2, rozumie się również inne syntetyczne wskaźniki finansowe obowiązujące przedsiębiorstwa danej gałęzi przemysłu.
§  6.
1.
W przedsiębiorstwach przemysłu elektrotechnicznego i maszynowego kwota funduszu zakładowego obliczona zgodnie z § 2-5 podlega zwiększeniu w razie wykonywania produkcji wyrobów na najwyższym poziomie technicznym, zwanych dalej wyrobami grupy "A".
2.
Wygospodarowany fundusz zakładowy zwiększa się w granicach od 0,2% do 0,4% za każdy 1% udziału wartości wyrobów grupy "A" w ogólnej wartości sprzedanej produkcji.
3.
Warunkiem zwiększenia funduszu zakładowego, o którym mowa w ust. 2, jest wykonanie planu wartości produkcji wyrobów zaliczonych do grupy "A".
4.
Właściwi ministrowie zróżnicują stawki w granicach określonych w ust. 2 z uwzględnieniem w szczególności wysokości udziału wartości wyrobów grupy "A" w ogólnej wartości sprzedanej produkcji, jak również stopnia trudności wykonania wyrobów wymienionej grupy.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwom eksportowym, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami, np. w zakresie uruchamiania produkcji nowych wyrobów, wydatnej poprawy jakości wyrobów, wzbogacenia asortymentu, terminowości dostaw kooperacyjnych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa eksportowe na rzecz innych zakładów dla produktów finalnych przeznaczonych na eksport, lub też przedsiębiorstwom eksportowym, w których zajdzie konieczność zneutralizowania skutków pogorszenia dyrektywnego wskaźnika rentowności, wywołanego przyczynami niezależnymi od przedsiębiorstwa, a także przedsiębiorstwom, które z przyczyn niezależnych od siebie nie zwiększą sprzedaży produkcji na eksport w porównaniu do roku poprzedniego lub w których ze względu na wysoki udział produkcji na eksport w łącznej produkcji zwiększenie to jest nieznaczne - może być przyznany fundusz zakładowy lub mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Decyzję o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy wydaje właściwy minister w granicach kwoty określonej w § 7 rozporządzenia.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych zarządzeniem obowiązują przepisy rozporządzenia, a w gałęziach przemysłu objętych branżowymi zasadami funduszu zakładowego - przepisy właściwych dla tych gałęzi przemysłu rozporządzeń Rady Ministrów, dotyczących funduszu zakładowego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ STAWEK ZA WYKONANIE W 100% PLANU SPRZEDAŻY PRODUKCJI NA EKSPORT

Przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji eksportowej Stawka odpisu w % planowanego osobowego funduszu płac
1. Podległe:
a) Ministrowi Przemysłu Ciężkiego
b) Ministrowi Przemysłu Maszynowego
c) Ministrowi Przemysłu Chemicznego 6
2. Podległe pozostałym ministrom 5

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024