Koordynacja prac w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach miast, osiedli i wsi oraz projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi z pracami dotyczącymi scalenia i wymiany gruntów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA ORAZ BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 19 kwietnia 1968 r.
w sprawie koordynacji prac w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach miast, osiedli i wsi oraz projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi z pracami dotyczącymi scalenia i wymiany gruntów.

Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wieloletnie i roczne programy prac w zakresie miejscowego planowania przestrzennego powinny być skoordynowane z programem prac scaleniowych i uzgodnione z zainteresowanymi organami prezydiów rad narodowych.
2.
W celu powiązania rocznego programu prac w zakresie miejscowego planowania przestrzennego z rocznym programem prac scaleniowych właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw) lub z ich upoważnienia powiatowe (miejskie) biura geodezji i urządzeń rolnych, zwane dalej "organami rolnictwa", przedstawiają powiatowym (miejskim) organom miejscowego planowania przestrzennego roczny program prac scaleniowych na sześć miesięcy przed początkiem roku, w którym ma nastąpić podjęcie tych prac.
3.
Wymienione w ust. 1 programy prac zatwierdza prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w trybie ustalonym odrębnymi przepisami.
§  2.
1.
Jeżeli dla obszaru, na którym przewidziane jest scalenie gruntów, brak jest dotychczas miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (ogólnego lub szczegółowego) lub projektu wyznaczenia terenów budowlanych, ustala się następujący tryb postępowania:
1)
stosownie do rocznego programu prac scaleniowych organy rolnictwa przystępują do opracowania gospodarczych i przestrzennych założeń do projektu scalenia. Założenia te powinny w szczególności określać:
a)
proponowane usytuowanie kompleksów gruntów Państwowego Funduszu Ziemi, państwowych gospodarstw rolnych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych, poszczególnych grup gospodarstw indywidualnych, wspólnot gruntowych, mienia gromadzkiego itp.,
b)
proponowane zmiany w strukturze użytków rolnych,
c)
potrzeby w zakresie wymiany gruntów z zabudowaniami między jednostkami gospodarki uspołecznionej a właścicielami (samoistnymi posiadaczami) indywidualnych gospodarstw rolnych,
d)
ewentualne postulaty dotyczące zmian w istniejącej sieci osadniczej wraz z ich uzasadnieniem,
e)
propozycje usytuowania terenów budowlanych i określenie ich powierzchni, z uwzględnieniem w miarę potrzeby i możliwości przeznaczenia gruntów Państwowego Funduszu Ziemi na te cele,
f)
rezerwy terenowe dla ośrodków gospodarstw wielkotowarowych, przewidywanych do zorganizowania w przyszłości,
g)
wnioski w sprawie ewentualnych zmian w istniejącym układzie komunikacyjnym,
h)
propozycje dotyczące zmian granic wsi i gromad;
2)
jednocześnie organy miejscowego planowania przestrzennego przystępują do określenia wstępnych propozycji w zakresie wyznaczania terenów budowlanych;
3)
w toku prac, o których mowa w pkt 1 i 2, organy rolnictwa oraz organy miejscowego planowania przestrzennego obowiązane są do bieżących wzajemnych konsultacji i uzgodnień w zakresie właściwego usytuowania terenów budowlanych oraz powiązania dróg transportu gospodarczego z ulicami osiedli wiejskich,
4)
uzgodnienia w sprawach wymienionych w pkt 3 powinny być zakończone nie później niż w pierwszym kwartale roku, w którym mają być podjęte prace scaleniowe,
5)
założenia, o których mowa w pkt 1, po ich uzgodnieniu w zakresie określonym w pkt 3, przedkładane są do zatwierdzenia prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do końca trzeciego kwartału roku, w którym mają być podjęte prace scaleniowe. Zatwierdzone założenia stanowią podstawę do opracowania projektu scalenia oraz projektu wyznaczenia terenów budowlanych.
2.
W toku opracowywania założeń do projektu scalenia należy uwzględnić ustalenia planów regionalnych oraz planu przestrzennego zagospodarowania kraju.
§  3.
Jeżeli dla obszaru, na którym przewidziane jest scalenie gruntów, istnieje zatwierdzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (ogólny lub szczegółowy) lub projekt wyznaczenia terenów budowlanych, ustala się następujący tryb postępowania:
1)
w toku opracowywania założeń do projektu scalenia organy rolnictwa oraz organy miejscowego planowania przestrzennego ocenią potrzebę i możliwość wprowadzenia zmian w zakresie wyznaczenia terenów budowlanych,
2)
jeżeli nie zajdą istotne przeszkody dla wprowadzenia zmian, o których mowa w pkt 1, organ miejscowego planowania przestrzennego podejmie pracę nad wprowadzeniem w obowiązującym trybie niezbędnych korekt do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wyznaczenia terenów budowlanych,
3)
w razie różnicy stanowisk organu miejscowego planowania przestrzennego i organu rolnictwa co do potrzeby wprowadzenia zmian do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wyznaczenia terenów budowlanych sporne kwestie rozstrzyga prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
4)
propozycje dotyczące zmian, o których mowa w pkt 1-3, powinny być przedstawione prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do końca trzeciego kwartału roku, w którym mają być podjęte prace scaleniowe.
§  4.
W razie konieczności opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub projektów wyznaczenia terenów budowlanych dla obszarów objętych pracami scaleniowymi w roku 1968 - organy miejscowego planowania przestrzennego powinny dokonać odpowiednich zmian w rocznym programie prac.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.19.122

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Koordynacja prac w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach miast, osiedli i wsi oraz projektów wyznaczania terenów budowlanych na obszarach wsi z pracami dotyczącymi scalenia i wymiany gruntów.
Data aktu: 19/04/1968
Data ogłoszenia: 02/05/1968
Data wejścia w życie: 02/05/1968