Obowiązki jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie okresowego sprawdzania oraz właściwego stosowania i wykorzystywania narzędzi pomiarowych.

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1967 r.
w sprawie obowiązków jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie okresowego sprawdzania oraz właściwego stosowania i wykorzystywania narzędzi pomiarowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o miarach i narzędziach pomiarowych (Dz. U. Nr 23, poz. 148) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, w których są stosowane narzędzia pomiarowe:
1)
do kontroli jakości surowców, materiałów, półwyrobów i wyrobów,
2)
do kontroli i regulacji przebiegu procesów technologicznych w produkcji,

obowiązane są do dokonywania okresowego sprawdzania tych narzędzi.

2.
Sprawdzenie narzędzia pomiarowego polega na dokonaniu czynności mających na celu stwierdzenie jakościowej lub ilościowej zgodności określonych własności narzędzia pomiarowego z wymaganiami przepisów o narzędziach pomiarowych, norm i warunków technicznych oraz na udokumentowaniu wyników tych czynności.
§  2.
1.
Sprawdzenia narzędzi pomiarowych określonych w § 1 dokonuje się za pomocą zalegalizowanych kontrolnych narzędzi pomiarowych.
2.
Przez kontrolne narzędzie pomiarowe rozumie się narzędzie pomiarowe wyższej dokładności oraz wzorce fizycznych, chemicznych lub innych własności materii i materiałów, przeznaczone wyłącznie do wzorcowania i sprawdzania narzędzi pomiarowych używanych do kontroli jakości surowców, materiałów, półwyrobów i wyrobów oraz kontroli i regulacji przebiegu procesów technologicznych w produkcji.
3.
Kontrolne narzędzia pomiarowe nie mogą być stosowane bez ważnego świadectwa legalizacyjnego.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej stosujące znaczne ilości narzędzi pomiarowych obowiązane są stworzyć w ramach służb technicznych warunki techniczno-organizacyjne do dokonywania pomiarów laboratoryjnych w celu okresowego sprawdzania narzędzi pomiarowych, konserwacji i naprawy tych narzędzi oraz do wyposażenia służb technicznych w niezbędne narzędzia pomiarowe.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, których nie dotyczy przepis ust. 1, powinny powierzyć zadania pomiarów laboratoryjnych w zakresie okresowego sprawdzania narzędzi pomiarowych innym właściwym jednostkom organizacyjnym.
3. 1
Właściwi ministrowie lub upoważnieni przez nich dyrektorzy zjednoczeń określą jednostki, o których mowa w ust. 1, oraz zakres i terminy realizacji zadań tych jednostek, wynikających z niniejszej uchwały.
§  4.
1.
W ramach służb technicznych mogą być w zależności od potrzeb tworzone stanowiska pracy, izby, pracownie, laboratoria i oddziały pomiarowe, zwane dalej w skrócie "laboratoriami pomiarowymi".
2.
Organizację laboratoriów pomiarowych, szczegółowy zakres ich działania oraz organizację i zakres wewnętrznego nadzoru nad nimi określą właściwi ministrowie lub upoważnieni przez nich dyrektorzy zjednoczeń.
3.
Organizacja laboratoriów pomiarowych może być oparta na zasadzie właściwości rzeczowej według specjalności pomiarowych lub na zasadzie właściwości terytorialnej albo na innych zasadach, zgodnie z potrzebami przedsiębiorstw.
4.
Przy tworzeniu laboratoriów pomiarowych należy zasięgać opinii okręgowych urzędów jakości i miar.
5.
Prezes Centralnego Urzędu Jakości i Miar ustali warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i wyposażenie laboratoriów pomiarowych.
§  5.
1.
Laboratoria pomiarowe oraz warsztaty konserwacji i naprawy narzędzi pomiarowych mogą być - w zależności od potrzeb i warunków miejscowych - przekształcone w wydzielone techniczne komórki organizacyjne danych jednostek.
2.
W wypadkach gospodarczo uzasadnionych mogą być powoływane przedsiębiorstwa pomiarowo-naprawcze, stanowiące w zakresie dokonywania napraw i sprawdzania narzędzi pomiarowych specjalistyczne ośrodki pomiarowe poszczególnych zjednoczeń lub resortów, albo regionalne służby pomiarowe międzyresortowe.
§  6.
1.
Do zakresu działania laboratoriów pomiarowych należy:
1)
zapewnienie właściwego stanu i postępu techniki pomiarowej oraz właściwego stosowania i wykorzystania narzędzi pomiarowych przez jednostki organizacyjne korzystające z usług laboratorium,
2)
opracowywanie programów sprawdzania i legalizacji narzędzi pomiarowych stosowanych w zainteresowanych jednostkach, sprawdzanie tych narzędzi w laboratoriach pomiarowych w ustalonych okresach oraz zgłaszanie do legalizacji narzędzi pomiarowych podlegających obowiązkowi legalizacji,
3)
prowadzenie ewidencji narzędzi pomiarowych stosowanych w jednostkach organizacyjnych korzystających z usług laboratorium,
4)
współdziałanie z właściwymi komórkami organizacyjnymi zainteresowanych jednostek przy wyborze rodzaju narzędzi pomiarowych, potrzebnych do określonych celów, opiniowanie wniosków w sprawie zakupu tych narzędzi pomiarowych oraz opracowywanie wniosków w sprawie zakupu kontrolnych narzędzi pomiarowych,
5)
wycofywanie z użytku narzędzi pomiarowych uszkodzonych lub nierzetelnych i przekazywanie ich do naprawy albo na złom,
6)
dokonywanie odbioru technicznego narzędzi pomiarowych nabytych lub naprawionych,
7)
sprawowanie nadzoru nad konserwacją i prawidłowym magazynowaniem narzędzi pomiarowych,
8)
przeprowadzanie badań eksploatacyjnych i laboratoryjnych nad nowo zastosowanymi narzędziami pomiarowymi, opracowywanie wniosków z tych badań i przekazywanie ich do wykorzystania zainteresowanym jednostkom,
9)
wykonywanie innych zadań z zakresu techniki pomiarowej, zleconych przez kierownictwo danej jednostki organizacyjnej,
10)
współpraca z organami administracji jakości i miar w zakresie właściwego stosowania i celowego wykorzystania narzędzi pomiarowych, stosowania właściwych metod pomiarowych i rozwoju techniki pomiarowej oraz w zakresie sprawdzania dokładności i oceny jakości poszczególnych rodzajów narzędzi pomiarowych.
2. 2
Ministrowie wymienieni w § 3 ust. 3 lub upoważnieni przez nich dyrektorzy zjednoczeń w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Jakości i Miar ustalą zasady opracowywania programów sprawdzania i legalizacji narzędzi pomiarowych stosowanych w zainteresowanych jednostkach oraz zasady ustalania okresów sprawdzania tych narzędzi.
§  7.
Laboratoria pomiarowe uprawnione są do wystawiania świadectw sprawdzania narzędzi pomiarowych oraz oznaczania sprawdzanych narzędzi pomiarowych znakami ustalonymi przez okręgowe urzędy jakości i miar na wniosek laboratoriów.
§  8.
Laboratoria pomiarowe podlegają obowiązkowi rejestracji w okręgowych urzędach jakości i miar.
§  9.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej wytwarzające narzędzia pomiarowe, niezależnie od obowiązków wynikających z §§ 2-8, obowiązane są ponadto do:
1)
organizowania przy własnych laboratoriach pomiarowych punktów legalizacyjnych i wyposażenia ich w urządzenia niezbędne do legalizacji narzędzi pomiarowych wytwarzanych w tych zakładach,
2)
organizowania własnych laboratoriów badawczych lub stanowisk doświadczalnych do badania jakości tworzyw i elementów składowych używanych do wyrobu narzędzi pomiarowych oraz do bieżącej kontroli jakości wyrabianych narzędzi pomiarowych lub też do współdziałania w organizowaniu tego rodzaju laboratoriów i stanowisk wspólnych dla kilku zakładów,
3)
prowadzenia badań jakości tworzyw i elementów składowych narzędzi pomiarowych oraz jakości wyrabianych narzędzi pomiarowych lub też do współdziałania w prowadzeniu tego rodzaju badań z innymi zainteresowanymi i zakładami lub właściwymi instytutami naukowo-badawczymi i innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi prowadzącymi prace naukowe, naukowo-badawcze i doświadczalne.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 ma zastosowanie również do jednostek gospodarki uspołecznionej naprawiających narzędzia pomiarowe.
§  10.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów stosuje się do kierowników urzędów centralnych, a w odniesieniu do jednostek spółdzielczych - do właściwych centralnych związków spółdzielczych.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Jakości i Miar.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 2 pkt 1 uchwały nr 253 z dnia 22 listopada 1971 r. w sprawie uproszczenia działalności naczelnych i centralnych organów administracji (M.P.71.54.354) z dniem 29 listopada 1971 r.
2 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 uchwały nr 253 z dnia 22 listopada 1971 r. w sprawie uproszczenia działalności naczelnych i centralnych organów administracji (M.P.71.54.354) z dniem 29 listopada 1971 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.9.47

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Obowiązki jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie okresowego sprawdzania oraz właściwego stosowania i wykorzystywania narzędzi pomiarowych.
Data aktu: 24/01/1967
Data ogłoszenia: 13/02/1967
Data wejścia w życie: 14/08/1967