Zasady tworzenia, planowania i korzystania z funduszu konkursowego w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 29 grudnia 1966 r.
w sprawie zasad tworzenia, planowania i korzystania z funduszu konkursowego w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów.

Na podstawie § 6 uchwały nr 161 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1962 r. w sprawie zasad tworzenia w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów funduszu na finansowanie udziału tych jednostek w konkursach na projekty dla potrzeb budownictwa zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy państwowych biur (samodzielnych pracowni) projektów oraz tych pracowni projektowych przedsiębiorstw, które są wyodrębnione organizacyjnie i księgowo w sposób zapewniający ustalenie zadań planowych, wartości sprzedanej produkcji projektowej, kosztów własnych, funduszu płac i planowanego zysku.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o biurach projektów, należy przez to rozumieć także samodzielne pracownie projektów oraz pracownie projektowe przedsiębiorstw wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Fundusz konkursowy w biurach projektów przeznaczony jest na finansowanie wykonania prac konkursowych w tych jednostkach w ramach konkursów na projekty dla potrzeb budownictwa, w tym również na projekty dotyczące kompleksowych rozwiązań budowlanych i technologicznych, przeprowadzanych na podstawie zarządzenia nr 224 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 3 grudnia 1964 r. w sprawie konkursów na projekty dla potrzeb budownictwa (Dziennik Budownictwa Nr 22, poz. 67), z wyjątkiem konkursów zamkniętych oraz międzynarodowych konkursów zagranicznych.
2.
Fundusz konkursowy nie może być wykorzystywany na inne cele.
§  3.
Fundusz konkursowy tworzy się:
1)
z odpisów w wysokości 0,5% wartości sprzedanej produkcji projektowej, wykonanej siłami własnymi, jeżeli w trybie § 2 ust. 3 uchwały nr 161 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1962 r. w sprawie zasad tworzenia w państwowych biurach (samodzielnych pracowniach) projektów funduszu na finansowanie udziału tych jednostek w konkursach na projekty dla potrzeb budownictwa nie zostanie ustalone inaczej,
2)
z kwot zaliczanych na fundusz konkursowy stosownie do § 11.
§  4.
1.
Odpisów na fundusz konkursowy dokonuje się w okresach kwartalnych w ciężar kosztów.
2.
Środki przeznaczone na fundusz konkursowy gromadzi biuro projektów na specjalnym rachunku bankowym (rachunku funduszu konkursowego).
§  5.
1.
Warunkiem uprawniającym do korzystania z Funduszu konkursowego jest wykonanie przez biuro projektów rocznego planu produkcji i osiągnięcie dyrektywnego wskaźnika rentowności lub wynikowego poziomu kosztów w zależności od obowiązującego systemu finansowego z uwzględnieniem weryfikacji wyników bilansowych.
2.
Jednostka nadrzędna biura projektów może na podstawie weryfikacji wyników działalności pozbawić biuro projektów prawa wykorzystania części lub całości funduszu konkursowego, w szczególności jeżeli stwierdzi uchybienie w zakresie jakości pracy i prawidłowości wycen oraz spowodowane przez biuro projektów uchybienia w zakresie terminowości wykonania zadań wynikających z planu produkcji.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, biuro projektów przekazuje zakwestionowane sumy funduszu konkursowego na fundusz rezerwowy jednostki nadrzędnej, a w braku uprawnień tej jednostki do tworzenia funduszu rezerwowego - do budżetu.
§  6.
1.
Biuro projektów może wziąć udział w konkursie w razie posiadania funduszu konkursowego w wysokości pozwalającej na pełne pokrycie kosztów podejmowanej pracy konkursowej.
2.
O przystąpieniu biura projektów do konkursu postanawia dyrektor biura po zasięgnięciu opinii rady techniczno-ekonomicznej oraz miejscowego koła stowarzyszenia naukowo-technicznego właściwego dla tematu konkursu na wniosek zespołu autorskiego lub projektanta, zamierzających wziąć udział w konkursie. Skład zespołu konkursowego z wyodrębnieniem w nim osób zaliczonych do zespołu autorskiego i do zespołu pomocniczego ustala dyrektor biura na wniosek zespołu autorskiego.
§  7.
1.
Prace konkursowe wykonywane są jako zadania ponadplanowe nie obciążające przyznanych biuru projektów limitów produkcji i funduszu płac.
2.
Wyceny pracy konkursowej dokonuje się zgodnie z przepisami i wymaganym w warunkach konkursu zakresem opracowania na podstawie obowiązujących cenników lub w braku cenników - według kalkulacji indywidualnej.
3.
Ustalona zgodnie z ust. 2 wycena pracy konkursowej nie może być przekraczana.
4.
Fundusz płac z tytułu wykonywanych w danym kwartale prac konkursowych ustalany jest wskaźnikiem udziału funduszu płac pracowników produkcyjnych w wartości produkcji globalnej (wynikającym z rocznego planu techniczno-ekonomicznego).
5.
Wypłaty z funduszu konkursowego i wartość produkcji z tytułu prac konkursowych objęte są sprawozdawczością obowiązującą biuro projektów i powinny być wykazywane w odrębnych pozycjach.
§  8.
1.
Członkowie konkursowego zespołu autorskiego i pomocniczego otrzymują wynagrodzenie według tych samych zasad, jakie obowiązują w danym biurze projektów przy wykonywaniu prac projektowych.
2.
Konsultanci spoza biura projektów wykonujący swą pracę na podstawie umowy zlecenia opłacani są w ciężar limitu bezosobowego funduszu płac biura.
3.
Wynagrodzenie wypłacane za prace konkursowe podlega kontroli według przepisów o kontroli funduszu płac na zasadach ogólnie obowiązujących.
§  9.
Koszty produkcji biura projektów związane z pracami konkursowymi, obejmujące zarachowany osobowy fundusz płac za wykonane prace konkursowe, zwiększony o przeciętne koszty ogólne w danym okresie oraz dokonane wypłaty konsultantom, refundowane są kwartalnie z funduszu konkursowego.
§  10.
Prace konkursowe ze względu na ich poufność nie podlegają opinii rady techniczno-ekonomicznej.
§  11.
1.
Uzyskana w wyniku konkursu nagroda lub wyróżnienie przekazywane są na rachunek funduszu konkursowego biura projektów finansującego pracę konkursową.
2.
Część uzyskanej nagrody lub wyróżnienia, maksymalnie do wysokości 50%, pozostaje na rachunku funduszu konkursowego jako refundacja poniesionych kosztów pracy konkursowej. Pozostałą część nagrody lub wyróżnienia biuro projektów wypłaca jako nagrodę lub wyróżnienie członkom zespołu autorskiego według podziału ustalonego przez zespół i potwierdzonego podpisami wszystkich członków zespołu.
3.
Sprawy sporne dotyczące podziału wypłaconej części nagrody lub wyróżnienia między członków zespołu autorskiego rozstrzyga dyrektor biura projektów po uzyskaniu opinii stowarzyszenia naukowo-technicznego prowadzącego konkurs.
4.
Uzyskany w konkursie zwrot kosztów opracowania przeznacza się w całości na rzecz funduszu konkursowego.
§  12.
1.
Nie wykorzystane środki funduszu konkursowego przechodzą na rok następny.
2.
Jeżeli nie wykorzystane środki funduszu konkursowego osiągają 1,5% planowanej sprzedaży produkcji projektowej roku bieżącego, dalsze odpisy na fundusz konkursowy ulegają wstrzymaniu.
3.
Wznowienie odpisów następuje automatycznie z chwilą, gdy środki funduszu konkursowego zmniejszą się poniżej 1,5% planowanej sprzedaży produkcji projektowej bieżącego roku.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024