Rozszerzenie zakresu inwestycji centralnych finansowanych z kredytu bankowego oraz objęcie kredytowaniem inwestycji przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 sierpnia 1967 r.
w sprawie rozszerzenia zakresu inwestycji centralnych finansowanych z kredytu bankowego oraz objęcia kredytowaniem inwestycji przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi.

Na podstawie § 19, § 48 ust. 4 i § 67 uchwały nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą nr 278/65", zarządza się, co następuje:

I.

Objęcie kredytowaniem dalszych inwestycji centralnych.

§  1.
Zasady finansowania inwestycji centralnych, określone w § 9-17 uchwały nr 278/65, rozciąga się również na inwestycje centralne, rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1966 r., z wyjątkiem:
1)
inwestycji centralnych, wymienionych w § 18 ust. 1. pkt 1 i 2 uchwały nr 278/65,
2)
inwestycji centralnych, realizowanych przez jednostki budżetowe,
3)
inwestycji centralnych, polegających wyłącznie na dokonywaniu zakupów gotowych dóbr inwestycyjnych, nie związanych z budownictwem inwestycyjnym,
4)
zaliczonych do inwestycji centralnych zadań w zakresie badań geologiczno-poszukiwawczych, nie związanych z konkretną budową.
§  2.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje centralne rozpoczęte przed dniem 1 stycznia 1966 r., o ile ich kontynuacja po dniu 1 stycznia 1968 r. ma być zgodnie z przepisami § 1 finansowana z kredytu bankowego, obowiązani są złożyć w bankach finansujących inwestycje rozliczenie z finansowania inwestycji za okres do dnia 31 grudnia 1967 r. W rozliczeniu tym należy wykazać wartość kosztorysową zadania inwestycyjnego, sfinansowanie zadania do dnia 31 grudnia 1967 r. oraz kwotę pozostałą do sfinansowania. Rozliczenie należy przedstawić bankowi w terminie przewidzianym na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego za rok 1967. Wzór rozliczenia ustala załącznik do zarządzenia.
2.
Banki finansujące inwestycje udzielają inwestorowi kredytu na kontynuację inwestycji. Kwotę kredytu oblicza się jako różnicę między wartością kosztorysową zadania inwestycyjnego a kwotą sfinansowaną do dnia 31 grudnia 1967 r. Obliczoną w ten sposób kwotę banki pomniejszają o środki pozostające na rachunkach inwestorów w dniu 1 stycznia 1968 r., a zwiększają o kwoty kredytów antycypacyjnych udzielonych inwestorowi przed dniem 1 stycznia 1968 r., a do tego terminu nie spłaconych.
3.
Do upływu terminu ustalonego na złożenie rozliczenia, o którym mowa w ust. 1, banki finansują inwestycje kontynuowane bez względu na stan pokrycia na rachunku inwestora. Po upływie tego terminu - w razie niezłożenia rozliczenia i braku środków na rachunku inwestora - banki wstrzymują finansowanie inwestycji.
§  3.
1.
W celu prawidłowego zaplanowania środków na spłatę kredytów stosuje się następujący tryb postępowania:
1)
banki opierając się na przedstawionym im przez inwestora rozliczeniu z zakończonych i oddanych do użytku inwestycji (§ 6 uchwały nr 278/65) ustalają kwotę kredytu wykorzystanego na finansowanie inwestycji;
2)
w wypadku określonym w § 17 ust. 1 uchwały nr 278/65 banki dodatkowo obciążą inwestora na rachunku kredytu połową wygospodarowanej przez inwestora oszczędności, przelewając tę kwotę na odrębny rachunek bankowy;
3)
w wyniku czynności dokonanych zgodnie z pkt 1 i 2 banki zamkną rachunek kredytu inwestora, przenosząc ostateczne saldo kredytu na odrębny rachunek jednostki nadrzędnej;
4)
w toku opracowywania projektu budżetu na rok następny banki przedstawiają ministerstwom (centralnym urzędom) i zjednoczeniom wykazy kredytów rozliczonych i przeniesionych na odrębny rachunek jednostki nadrzędnej w okresie od 1 lipca roku poprzedniego do 30 czerwca roku bieżącego;
5)
ministerstwa i urzędy centralne ustalą, w jakich granicach objęte bankowymi wykazami (pkt 4) kredyty mogą być pokryte ze środków zakumulowanych na rachunkach amortyzacji scentralizowanej, a na pokrycie pozostałej reszty zaplanują odpowiednie środki w resortowych projektach budżetu na rok następny.
2.
Objęte bankowymi wykazami kredyty (ust. 1 pkt 4) powinny być pokryte w ciągu pierwszego kwartału następnego roku ze środków amortyzacji scentralizowanej oraz określonych w budżecie środków budżetowych.

II.

Kredytowanie inwestycji realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi.

§  4.
1.
Inwestycje podejmowane na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych, a realizowane przez przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi, finansuje się po dniu 1 stycznia 1968 r. z kredytów bankowych. Dotyczy to również inwestycji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1968 r., jak również inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym.
2.
Do inwestycji objętych planami terenowymi, rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1968 r., a podlegających finansowaniu po tym terminie z kredytu bankowego, mają zastosowanie przepisy § 2.
3.
Zadanie inwestycyjne, przekazane przez przedsiębiorstwo w trybie zastępstwa inwestycyjnego do realizacji innej jednostce (dyrekcji inwestycji miejskich), podlega również finansowaniu z kredytu bankowego; w tym wypadku bank udziela kredytu przedsiębiorstwu, na którego rzecz wykonywana jest inwestycja. Przedsiębiorstwo może w umowie upoważnić inwestora zastępczego do wykonywania czynności wynikających z umowy o kredyt zawartej z bankiem. Rozliczenie kredytu po zakończeniu inwestycji należy do obowiązków przedsiębiorstwa.
§  5.
1.
Kredytu na sfinansowanie inwestycji udzielają banki na warunkach określonych w §§ 9-17 uchwały nr 278/65, z tym że:
1)
w razie braku warunków do udzielenia kredytu banki powiadamiają prezydium rady narodowej, które zatwierdziło spis zadań inwestycyjnych;
2)
decyzję o zwiększeniu planowego kosztu inwestycji (§ 15 uchwały nr 278/65), o ile zwiększenie to ma być pokryte z kredytu bankowego podlegającego spłacie ze środków budżetowych lub amortyzacji scentralizowanej, podejmuje prezydium rady narodowej, które włączyło inwestycję do planu;
3)
o podziale między zainteresowane jednostki oszczędności osiągniętej w wyniku realizacji inwestycji (§ 17 ust. 1 i 4 uchwały nr 278/65) decyduje przewodniczący prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Akceptowania rozliczenia z zakończonych i oddanych do użytku inwestycji dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej nadzorującej inwestora.
3.
Zadania polegające wyłącznie na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych, nie związanych z budownictwem, są rozliczane według stanu wykonania na dzień 31 grudnia danego roku. Zadania takie uważa się za zakończone bez względu na to, czy program zakupów objęty planem rzeczowo-finansowym został do dnia 31 grudnia w pełni wykonany. Do inwestycji polegających na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym nie mają zastosowania przepisy § 17 ust. 1-4 uchwały nr 278/65.
§  6.
1.
Udzielone przez bank kredyty po zakończeniu inwestycji i po dokonaniu rozliczenia między bankiem a inwestorem podlegają spłacie przez prezydia rad narodowych ze środków amortyzacji scentralizowanej oraz ze środków budżetowych.
2.
Banki ewidencjonują rozliczone kredyty, stosując postępowanie określone w § 3 ust. 1 pkt 1-3. Wykazy rozliczonych kredytów, sporządzone za okresy od 1 lipca roku poprzedniego do 30 czerwca roku bieżącego (przedplanowego), banki przedstawiają prezydiom rad narodowych w toku opracowywania projektów budżetów terenowych.
3.
Prezydia rad narodowych określają możliwości pokrycia rozliczonych kredytów z nagromadzonych do końca roku bieżącego sum na rachunkach amortyzacji scentralizowanej oraz z będących do ich dyspozycji środków pozabudżetowych. Na pokrycie pozostałej reszty kredytów prezydia rad narodowych zaplanują w swoich budżetach środki budżetowe.
4.
Prezydia rad narodowych pokrywają należności banków z tytułu rozliczonych kredytów po uchwaleniu budżetu roku następnego, nie później niż w I kwartale.

III.

Przepisy końcowe.

§  7.
Zasady i tryb kredytowania inwestycji rolnych określone zostaną odrębnie przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1968 r.

ZAŁĄCZNIK 

...................

...................

(nazwa inwestora) ................dnia 196.... r.

ROZLICZENIE

z finansowania inwestycji za okres do dnia 31 grudnia 1967 r.

..............................................................

(określenie zadania inwestycyjnego)

inwestycji centralnych*)

Zadanie realizowane w grupie ---------------------------------

inwestycji, na podstawie decyzji

prezydium rady narodowej*)

1. Wartość kosztorysowa zadania według aktualnego zbiorczego

zestawienia kosztów .........

2. Wartość środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie .........

3. Środki otrzymane na sfinansowanie zadania od początku

realizacji do dnia 31 grudnia 1967 r: .........

4. Wypłaty na sfinansowanie zadania od początku realizacji do

dnia 31 grudnia 1967 r. .........

5: Pozostałość środków na dzień 1 stycznia 1968 r. (poz. 3 -

poz. 4) ..........

6. Zapotrzebowanie na kredyt bankowy (poz. 1 - poz- 2 -

poz. 5) .........

...........................................

(podpisy dyrektora i głównego księgowego)

Uwagi: 1) W odniesieniu do inwestycji rozpoczętych do dnia 31 grudnia 1967 r. i finansowanych ze wspólnego rachunku dla wszystkich zadań, realizowanych przez jednego inwestora, obowiązuje zasada uzgodnienia kwotępozostałości środków, na, dzień 1 stycznia 1968 r., przenoszonych na odrębne rachunki dla poszczególnych zadań ze sianem środków na dzień 31 grudnia 1967 r. na rachunku wspólnym.

2) Rozmiary pozostałości środków na rachunkach finansowania na dzień 1 stycznia 1968 r. podlegają, uzgodnieniu z bankiem finansującym inwestycje.

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024